Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 90

Θέμα: μονο μια για παντα

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Daz κανεις λαθος. Αρκετα, αν οχι ολα τα εξαρτηματα σε ολα τα μηχανηματα (οχηματα, ηλεκτρονικα, οικιακα κλπ κλπ) κατασκευαζονται πλεον με ημερομηνια ληξεως.
    Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριων για να αποκομιζουν σημαντικα μεγαλυτερο κερδος απο την αντικασταση μερων ή ολοκληρων των προϊοντων.
    Παιζει βεβαια ρολο και αυτο που λες αλλα ουτως ή αλλως η πρακτικη που αναφερω εφαρμοζεται και δεν ειναι καν μυστικο.
    Δλδ όταν σου καεί το βίντεο θα πάρεις το ίδιο σε καινούριο? Αν σου πάρει φωτιά η φτιντέζα θα πας να ψάχνεις οεμ ανταλλακτικά?
    Με αυτόν τον τρόπο κάνουν όνομα οι εταιρείες και προσπαθούν να κερδίσουν την αγορά? Όχι προσπαθώντας να κατασκευάσουν και να πουλήσουν όσο πιο φθηνά προϊόντα, με οσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα τους επιτρέπει το κέρδος που θέλουν να έχουν?

    Συμφωνώ ότι οι καιροί που η ποιότητα ειχε τον πρώτο λόγο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί αλλά εμένα η μηχανή μου κοντεύει την εφταετία και με 80 ευρώ και λίγες ώρες ασχολίας μπορώ να την φέρω σε κατάσταση βιτρίνας και να την πουλήσω για καινούρια με 80,000 χλμ. (μόνο ακτίνες και γυάλισμα στους λαιμούς των εξατμίσεων θέλει)
    Αν αργότερα λόγο φθοράς χρειαστεί κάτι παραπάνω και δεν το κάνω θα παλιώσει. Και μετά θα χρειάζεται ακόμα περισσότερα που αν δε τα κάνω θα γίνει ρημάδι.
    Το ότι θα χρειαστεί περισσότερα από μια r75 είναι το μόνο σίγουρο.

    Και σε ρωτάω, μπορώ να την κρατήσω μια ζωή ή δεν μπορώ? Μήπως η χαλαρή βίδα στροφάλου ήταν επίτηδες χαλαρή για να πάρω τον κινητήρα στο χέρι και να τα ακουμπήσω στη γιαμαχα?

    Νομίζω ότι ο amyrou εννοούσε ότι ειναι σχεδιασμένα να χαλάνε λόγο πολυπλοκότητας και δεν είχε στο μυαλό του θεωρίες συνωμοσίας.

    Διαφορετικά θα πάω και εγώ να κάνω παρέα στο Βασκα και θα ιδρύσουμε το σύλλογο ασυμβίβαστων ρομαντικών.
    Συνωμοσιολόγοι και καταστροφολόγοι σαν και την πάρτη σου θα έχουν κόκκινη κάρτα.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δεν ειναι θεωριες συνωμοσιας. Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριωνΕ. Ολες την εφαρμοζουν, αλλες πολυ αλλες λιγοτερο.
    Οι πωλησεις στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ερχονται απο το marketing ουτως ή αλλως ασχετως με την αξια ή τη χρησιμοτητα των προϊοντων.
    Υπαρχουν απειρες αποδειξεις και παραδοχες των εταιριων οτι η πρακτικη αυτη εφαρμοζεται. Εχει και ορολογια αλλα δεν τη θυμαμαι.
    Ψαξε λιγο στο youtube κλπ και θα βρεις διαφορα σοβαρα ντοκυμαντερ που ασχολουνται με το φαινομενο.
    Δεν ειναι μπουρδολογιες στυλ Ιλουμινατι και ψεκασμοι!
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι θεωριες συνωμοσιας. Ειναι στανταρ πρακτικη των εταιριωνΕ. Ολες την εφαρμοζουν, αλλες πολυ αλλες λιγοτερο.
    Οι πωλησεις στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ερχονται απο το marketing ουτως ή αλλως ασχετως με την αξια ή τη χρησιμοτητα των προϊοντων.
    Υπαρχουν απειρες αποδειξεις και παραδοχες των εταιριων οτι η πρακτικη αυτη εφαρμοζεται. Εχει και ορολογια αλλα δεν τη θυμαμαι.
    Ψαξε λιγο στο youtube κλπ και θα βρεις διαφορα σοβαρα ντοκυμαντερ που ασχολουνται με το φαινομενο.
    Δεν ειναι μπουρδολογιες στυλ Ιλουμινατι και ψεκασμοι!
    Εντάξει θα κάνω ότι το πιστεύω για να μη φανώ ξεροκέφαλος και θα το ψάξω όταν έχω χρόνο.

    Γι' αυτό πήρες παλιό μηχανάκι κουφάλα ε?
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    +1 στον Bob

    Νομίζω πως κάπου έχει ξαναμπεί, λέγεται προγραμματισμένη αχρήστευση (planned obsolescence):

    https://www.youtube.com/watch?v=-1j0...g&spfreload=10

    On topic

    BMW R80GS θα διάλεγα κι εγώ...
    ​The journey is the reward!

  5. #50
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εντάξει θα κάνω ότι το πιστεύω για να μη φανώ ξεροκέφαλος και θα το ψάξω όταν έχω χρόνο.

    Γι' αυτό πήρες παλιό μηχανάκι κουφάλα ε?
    Oχι ρε τρελε, απο παντα το κανανε. Απο αρκετα παλια εστω.. Δεν θα τη γλυτωσει ουτε το Honda!
    Αμα θελει μια εταιρια να φτιαξει κατι που να μη χαλαει, μπορει παντως. Οπως οι Γιαπωνεζοι αρκετα παλαιοτερα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    η χωρα κατασκευης-συναρμολογησης παιζει μεγαλο ρολο
    πανομοιοτυπα μοντελα φτιαγμενα στην ευρωπη δεν εχουν καμμια σχεση σε ποιοτητα με αυτα που ειναι made in japan τα οποια γινονται ολο και λιγοτερα
    το ιδιο ισχυει και στα αυτοκινητα

  7. #52
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    R80GS

    δεν σπαει, δεν χαλαει, τα κανει ολα και την φτιαχνουν αποδεδειγμενα και στο πακισταν οι ντοπιοι μαστοροι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r80gs.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	330932

    http://advrider.com/forums/showthread.php?t=725221

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Εγω την εχω, άφρικα xrv 750 του 96 με πολλές αλλαγές ωστε να ρθει στα μέτρα μου.

    Κι αμα τα παίξει ποτέ εντελώς, θα της γίνει η ανακατασκευή που της αξίζει και θα ξαναβγει στο δρόμο (και στο χώμα φυσικά).

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κάντε στην άκρη ρε να περάσω..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm old.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	330938
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ενταξει, εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει παρει την συντελιακη-post apocalyptic στροφη το θρεντ;;
    Το να εχεις μια μηχανη για παντα δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχουν συνεργεια, ανταλακτικα κλπ κλπ και θα εισαι στην ερημο παρεα με το mad max.
    To ερωτημα του θρεντ ειναι ποια μηχανη θα καλυπτε καλυτερα ολες τις αναγκες μας ή σε βαθυτερη αναλυση αν θελουμε να μας καλυπτει αναγκες περα της ευχαριστησης να την οδηγουμε;; Οποτε καλλιστα καποιος μπορει να επιλεξει ενα γκαζοφονιαδικο Ευρωπαϊκο super motard ή ενα supersport κλπ.

    Ψαχτειτε..!
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ενταξει, εγω δεν εχω καταλαβει γιατι εχει παρει την συντελιακη-post apocalyptic στροφη το θρεντ;;
    Το να εχεις μια μηχανη για παντα δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχουν συνεργεια, ανταλακτικα κλπ κλπ και θα εισαι στην ερημο παρεα με το mad max.
    To ερωτημα του θρεντ ειναι ποια μηχανη θα καλυπτε καλυτερα ολες τις αναγκες μας ή σε βαθυτερη αναλυση αν θελουμε να μας καλυπτει αναγκες περα της ευχαριστησης να την οδηγουμε;; Οποτε καλλιστα καποιος μπορει να επιλεξει ενα γκαζοφονιαδικο Ευρωπαϊκο super motard ή ενα supersport κλπ.

    Ψαχτειτε..!
    Να σου πω, ο bulmod αναπνέει άμμο, εσύ έλεγξες το νερό που πίνεις?

    Αυτό δεν είπα και εγώ και πέσατε όλοι να μου πείτε ότι αυτό που επέλεξα θα μου μείνει στα χέρια γιατί έχει ημερομηνία λήξης κάτω από τη σέλα?
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να σου πω, ο bulmod αναπνέει άμμο, εσύ έλεγξες το νερό που πίνεις?

    Αυτό δεν είπα και εγώ και πέσατε όλοι να μου πείτε ότι αυτό που επέλεξα θα μου μείνει στα χέρια γιατί έχει ημερομηνία λήξης κάτω από τη σέλα?
    Εγω δεν στην επεσα!
    Σωστα τα ειπες!
    Απλα δεν θυμαμαι και ολα τα ποστ!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν στην επεσα!
    Σωστα τα ειπες!
    Απλα δεν θυμαμαι και ολα τα ποστ!
    Εγώ που έχω μπερδέψει τα θρεντ με τα βαρκαντέρο και γράφω και στα δύο σαν να είναι ένα, τι να πω?
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    το δικο μου.... :a07:

  15. #60
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Μπορει να ηθελα ενα κλασικο gsx 1400...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	digiads_motorbike_ads_127502_1.jpg 
Προβολές:	81 
Μέγεθος:	37,5 KB 
ID:	330960
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άλλη μια για τελωνείο
    από Εχετλαίος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2010, 21:51
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 14:57
  3. Θα σε θυμομαστε για παντα
    από Giorgos19 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 14:02
  4. ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΑΓΑΠΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
    από Πολυμήχανος στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 13:06
  5. Μόνο μία;
    από extreme13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2004, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF