Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: αξιοπιστια ktm

  1. #31
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να δεις... κάποιοι πήγαν στο Μακρινό Ιραν με Αφρικα... άλλοι στο Θιβέτ με Βεστρόμ... Αλλος το γύρο της Ασίας με XR....

    Στην Kρήτη και στην Κεντρική Ελλάδα εσύ θες 1200 για να έχεις γκάζι; Και αναρωτιέσαι αν τα ΚΤΜ είναι αξιόπιστα;

    Πες μας ότι μας τρολλάρεις τόση ώρα γιατί είχαμε αρχίσει και μιλάγαμε σοβαρά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #32
    Το 1190 ειναι 237 χωρις εξτρα (βαλιτσοειδη, ανω σιδεριες κλπ).
    Το 1290 στα τεχνικα λεει για καπου 230 αδειο... αρα με βενζινη το υπολογιζεις 250+.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κοίτα να δεις... κάποιοι πήγαν στο Μακρινό Ιραν με Αφρικα... άλλοι στο Θιβέτ με Βεστρόμ... Αλλος το γύρο της Ασίας με XR....

    Στην Kρήτη και στην Κεντρική Ελλάδα εσύ θες 1200 για να έχεις γκάζι; Και αναρωτιέσαι αν τα ΚΤΜ είναι αξιόπιστα;

    Πες μας ότι μας τρολλάρεις τόση ώρα γιατί είχαμε αρχίσει και μιλάγαμε σοβαρά.
    ρε sniper και εγω ξερω για καποιους που κανανε ελλαδα-γερμανια με φλορετα!
    εγω λεω πως τωρα εχω 1300cc και 160 αλογα και μου αρεσει πολυ και αν εμενα ακομα στην βορεια ελλαδα απο οπου ειμαι δεν θα την αλλαζα ποτε!και ναι,με αυτην την τεραστια μηχανη εκανα και θα εκανα τα ταξιδια μου στην ελλαδα και αν το επιτρεψουν τα οικονομικα και στο εξωτερικο.και ναι στην κρητη και στην κεντρικη ελλαδα θελω 1300cc και πολλα αλογατα!θα σε ρωτησω?
    παμε παρακατω μπας και βγαλουμε ακρη...
    σκεφτομαι να αλλαξω κατηγορια για δικους μου λογους και δεν ρωταω αν σνιπερ σου αρεσει η επιλογη μου η οχι!στην πραγματικοτητα αδιαφορο μου ειναι!
    ρωταω κατι πολυ ξεκαθαρο και απλο οποιον ξερει και θελει να με κατατοπισει τι παιζει με την αξιοπιστια της κτμ!και δεν ρωταω τι θα γινει σε ενα ταξιδι 30000 χλμ στην κινα αλλα αν θα σπασουν τα νευρα μου με μια λογικη χρηση καθημερινη,βολτες και ταξιδακια με το να εμφανιζει προβληματα ολη την ωρα!δηλαδη τι συμβαινει γενικα με ολα τα μεγαλα κτμ...αιντε να δουμε αν θα συνενοηθουμε...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το 1190 ειναι 237 χωρις εξτρα (βαλιτσοειδη, ανω σιδεριες κλπ).
    Το 1290 στα τεχνικα λεει για καπου 230 αδειο... αρα με βενζινη το υπολογιζεις 250+.
    ναι 229 αδειο απο καυσιμο το δινουν...οκ παλι κατω ειναι απο αυτο που εχω τωρα οποτε μια χαρα ειμαι...αλλα δεν θα το παρω,αν το παρω,για εντουρο ρε παιδια...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    [FONT=Comic Sans MS]Να πω και εγώ την (μικρή) εμπειρία μου...
    Εδώ και κάτι μήνες έχω ένα KTM LC4 640 ADVENTURE με ημερομηνία 1ης άδειας το 2006.
    Το αγόρασα ενώ φίλος είχε το duke το lc4 και είχε πάρει τον κύλινδρο στο χέρι.
    Του έχω πιει το αίμα από την μέρα που το πήρα, και χώμα πάω(τελευταία παίζω σε αυτή την διαδρομή https://www.youtube.com/watch?v=p65azVAHuoA ) και χιόνια και ταξιδάκια και πόλη... τα πάντα παρέα!!! ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΣ!!

    Ότι με έχει ταλαιπωρήσει είναι από μαλακίες του προηγούμενου <<ηλεκτρολόγου>> που το πήγαινε το παλικάρι. Kάτι χαζό βραχυκυκλώματα από δουλείες του ποδαριού από άσχετους...
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτά τα μηχανάκια κυρίως το κακό όνομα τους το έχουν κάνει από μάπα <<μηχανικούς>> και <<ηλεκτρολόγους>>...

    Επίσης θα συμφωνήσω με αυτό που σου είπαν ότι οι πρώτες σειρές πάντα κάτι βγάζουν... και στα αμάξια ισχύει και στις μηχανές,παντού!
    Και για την BMW έχω ακούσει από φίλο για το GS800 τα χειρότερα και για HONDA vfr800 και για YAMAHA tenerext660z και για HUSABERG fs650... Δεν μου λέει τίποτα!!!
    Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πάντα οι αστοχίες υλικών.
    (Επίτησες έβαλα αυτά τα μηχανάκια γιατί τα γουστάρω...)

    Κοίτα να του δίνεις ότι σου ζητάει, προσπάθησε να μην πάρεις την πρώτη γενιά και θα είσαι οκ.
    Αν και εγώ θα έλεγα να πάρεις κανένα 990adventure έχει στο car κάτι R με λιγότερα από 15.000χλμ.
    Δες τι λέει και το παλικάρι στο 1353post http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2540161
    και αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread...139451&page=12

    Και καλές βόλτες ότι και να πάρεις!!!!
    [/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από ΝIKOLTSOS; 09/02/2015 στις 17:17.
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  6. #36
    Να ρωτήσω ποιάς χρονιάς είναι το τενερέ1200 του μπαμπά;
    Πήρε το MK-II με την αναβαθμισμένη κεφαλή, συμπλέκτη κλπ;

    Το ότι σου φάνηκε "λίγο" δεν με εκπλήσσει αν κατέβηκες από το δικό σου και ανέβηκες σε εκείνο αμέσως.
    Στον τομέα αξιοπιστίας μάλλον παίζει άνευ αντιπάλου.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Τα ΚΤΜ είναι ιδιαίτερα μηχανάκια.Αν τα συντηρείς σωστά και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία(όπως θα κάνεις εσύ,μιάς και θα το πάρεις καινούργιο με εγγύηση 3 χρόνων όπως προανέφεραν κάποια παιδιά)ή αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη να ασχοληθείς προσωπικά μαζί τους οι ψιλομ@λ@κιούλες που βγάζουν ξεχνιούνται απο το γενικό σύνολο της μοτό,ΤΕΛΟΣ.Έχει παραγίνει με το σπάνε,χαλάνε,κάθε Τρίτη-Τετάρτη και π@π@ρδέλες τέτοιες(όταν τα ξεκ@λι@ζ@νε στις κόντρες,αλλάζανε κάθε εξάμηνο ιδιοκτήτη και δεν άλλαζαν ούτε λάδια παρα μόνο χέριατι περιμένανε).Πιστεύω πως θα το πάρεις,αν και στη θέση σου θα κοίταζα το 1190 R κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6031779/ας πούμε.

    ΥΓ Ήμουν κάτοχος αρκετών ΚΤΜ,δεν είμαι πλέον(δυστυχώς)για τους αντίθετους απο τους δικούς σου λόγουςελπίζω να σε βοήθησα λίγο
    Τελευταία τροποποίηση από MiltiadisK.D; 09/02/2015 στις 20:34.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω ποιάς χρονιάς είναι το τενερέ1200 του μπαμπά;
    Πήρε το MK-II με την αναβαθμισμένη κεφαλή, συμπλέκτη κλπ;

    Το ότι σου φάνηκε "λίγο" δεν με εκπλήσσει αν κατέβηκες από το δικό σου και ανέβηκες σε εκείνο αμέσως.
    Στον τομέα αξιοπιστίας μάλλον παίζει άνευ αντιπάλου.
    του πατερα μου ειναι του 2013 μοντελο.νομιζω δηλαδη πριν τις αλλαγες που λες αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.και αυτος εκανε παρομοια αλλαγη με αυτη που θελω να κανω,δηλαδη απο μεγαλο σπορτ τουρινγκ πηγε σε ον-οφ ακριβως λογο της περιοχης που ηρθαμε για λιγο και τελικα μαλλον εγινε για μονιμα!αν μεναμε ακομα πανω δεν θα υπηρχε θεμα αλλαγης!
    ακριβως οπως το λες εγινε,απο το δικο μου ανεβηκα κατευθειαν σε αυτο και ηταν σαν να αδειασα απο δυναμη,σιγουρα με τον καιρο συνηθιζεται...
    για την αξιοπιστια το ξερω οτι ειμαι απο τα τοπ μηχανακια αλλα δεν ειναι για τα γουστα μου και δεν καιγομαι αλλαξω μηχανη,μονο για κατι εξαιρετικο θα το κανω!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από milvas Προβολή μηνύματος
    Τα ΚΤΜ είναι ιδιαίτερα μηχανάκια.Αν τα συντηρείς σωστά και σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία(όπως θα κάνεις εσύ,μιάς και θα το πάρεις καινούργιο με εγγύηση 3 χρόνων όπως προανέφεραν κάποια παιδιά)ή αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη να ασχοληθείς προσωπικά μαζί τους οι ψιλομ@λ@κιούλες που βγάζουν ξεχνιούνται απο το γενικό σύνολο της μοτό,ΤΕΛΟΣ.Έχει παραγίνει με το σπάνε,χαλάνε,κάθε Τρίτη-Τετάρτη και π@π@ρδέλες τέτοιες(όταν τα ξεκ@λι@ζ@νε στις κόντρες,αλλάζανε κάθε εξάμηνο ιδιοκτήτη και δεν άλλαζαν ούτε λάδια παρα μόνο χέριατι περιμένανε).Πιστεύω πως θα το πάρεις,αν και στη θέση σου θα κοίταζα το 1190 R κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6031779/ας πούμε.

    ΥΓ Ήμουν κάτοχος αρκετών ΚΤΜ,δεν είμαι πλέον(δυστυχώς)για τους αντίθετους απο τους δικούς σου λόγουςελπίζω να σε βοήθησα λίγο
    ευχαριστω ρε μιλβα!αυτο ειχα κατα νου που λες αλλα ηθελα να το ακουσω και απο καποιον που εχει εμπειρια απο το θεμα!
    για ποιους λογους αλλαξες και τα αφησες τα κτμ??
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #40
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    του πατερα μου ειναι του 2013 μοντελο.νομιζω δηλαδη πριν τις αλλαγες που λες αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.και αυτος εκανε παρομοια αλλαγη με αυτη που θελω να κανω,δηλαδη απο μεγαλο σπορτ τουρινγκ πηγε σε ον-οφ ακριβως λογο της περιοχης που ηρθαμε για λιγο και τελικα μαλλον εγινε για μονιμα!αν μεναμε ακομα πανω δεν θα υπηρχε θεμα αλλαγης!
    ακριβως οπως το λες εγινε,απο το δικο μου ανεβηκα κατευθειαν σε αυτο και ηταν σαν να αδειασα απο δυναμη,σιγουρα με τον καιρο συνηθιζεται...
    για την αξιοπιστια το ξερω οτι ειμαι απο τα τοπ μηχανακια αλλα δεν ειναι για τα γουστα μου και δεν καιγομαι αλλαξω μηχανη,μονο για κατι εξαιρετικο θα το κανω!
    Ολα τα μηχανακια, ειδικα τα μεγαλα και καινουργια, ειναι φιμωμενα λογω προδιαγραφων ρυπων πρωτιστως και δευτερευοντως ευχρησιας για τον απειρο. Στη θεση σου δεν θα κοιτουσα παραπερα απο το 1200 tenere και θα εψαχνα να δω τι μπορω να κανω (ακα ecu reflash) ωστε να ανακτησει το γκαζι που του λειπει. Να εισαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα ειναι η μερα με την νυχτα απ'οτι στοκ και σιγουρα πιο αξιοπιστο απ'οτι οποιοδηποτε ΚΤΜ. Τα δε τελευταια δεν ειναι ακριβως αναξιοπιστα (εχω ενα) αλλα θελουν να εχεις μια ιδιαιτερη 'βιδα' στον εγκεφαλο και να γουσταρεις πραγματικα να ασχολεισαι μαζι τους, να διαβαζεις τα φορα και γενικα να το εχεις χομπυ. Αν θελεις απλα να εχεις μια μηχανη που να της συμπεριφερεσαι σαν να ειναι αυτοκινητο, μην την παρεις.
    Να ξεκαθαρισω ομως οτι δεν εχω γνωση και εμπειρια απο 1190, παρα μονο απο τα 950/990.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ολα τα μηχανακια, ειδικα τα μεγαλα και καινουργια, ειναι φιμωμενα λογω προδιαγραφων ρυπων πρωτιστως και δευτερευοντως ευχρησιας για τον απειρο. Στη θεση σου δεν θα κοιτουσα παραπερα απο το 1200 tenere και θα εψαχνα να δω τι μπορω να κανω (ακα ecu reflash) ωστε να ανακτησει το γκαζι που του λειπει. Να εισαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα ειναι η μερα με την νυχτα απ'οτι στοκ και σιγουρα πιο αξιοπιστο απ'οτι οποιοδηποτε ΚΤΜ. Τα δε τελευταια δεν ειναι ακριβως αναξιοπιστα (εχω ενα) αλλα θελουν να εχεις μια ιδιαιτερη 'βιδα' στον εγκεφαλο και να γουσταρεις πραγματικα να ασχολεισαι μαζι τους, να διαβαζεις τα φορα και γενικα να το εχεις χομπυ. Αν θελεις απλα να εχεις μια μηχανη που να της συμπεριφερεσαι σαν να ειναι αυτοκινητο, μην την παρεις.
    Να ξεκαθαρισω ομως οτι δεν εχω γνωση και εμπειρια απο 1190, παρα μονο απο τα 950/990.
    αυτο που λες ομως με το τενερε και το να του βαλω χερι παλι ομως παμε στη διαδικασια βιδας που λες παρακατω!δηλαδη παλι ψαξιμο,ρυθμισεις εγκεφαλου και εισαγωγης κλπ!ναι ξερω πως ειδικα το 950 που ηταν απο τα πρωτα μεγαλα της κτμ ηταν μπελαλιδικο μηχανακι και ηθελε την πετρια του!νομιζω πως στο τελος το ειπες καλα,θελω να μην το εγνοια ρε παιδι μου,ειχα για χ,ψ λογους 2-3 βδομαδες να το κινησω αλλα ανεβαινω και φευγω κατευθειαν.να μην εχω χαζα και γενικα να κραταω τη μηχανη στοκ και να εχω το κεφαλι μου ησυχο!ουτε πολυ θορυβο απο εξατμισεις ουτε ψαξιματα και αν δεν μου ειναι αρκετο το γκαζι παμε σε κατι μεγαλυτερο!
    το τενερε ομολογω πως ειδικα απο κοντα ειναι πολυ ομορφο και μπανικο μηχανακι!χανει πολυ απο τις φωτος!αλλα δεν ειναι της φιλοσοφιας μου να μπουμπουνιζουν οι εξατμισεις για 3-4-5 αλογατα!καταλαβαινεις πως το λεω νομιζω!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #42
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    αυτο που λες ομως με το τενερε και το να του βαλω χερι παλι ομως παμε στη διαδικασια βιδας που λες παρακατω!
    Αυτο θα γινει μια κι εξω ομως και δεν θα ξανα-ασχοληθεις ποτε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #43
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    εξκιούζ μι για την παρέμβαση, μια επισήμανση. Τα 950-990 με το adv1190 δεν έχουν καμία απολύτως σχέση εκτός απ το όνομα. Το 1190 είναι λες και το έφτιαξε άλλη εταιρία.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  14. #44
    έχω ένα 990 adventure εδώ και τρία χρονια 39000 km. το χρησιμοποιώ κάθε μέρα με αυτό πάω για δουλειά ,
    σε ταξίδια πολυήμερα εξωτερικό σε βουνό ενώ έχει μπει και δυο φορες σε μοτοκρός πιστα και σύντομα και trackday
    στα σέρβις είμαι τυπικός και τίποτα άλλο. το μονο που έχω αλλάξει ένα "μπουτονακι" για το abs.
    το καλοκαίρι που μας πέρα σε σε ταξιδάκι βαλκάνια από από 6 μηχανάκια τις παρέας δυο μείνανε japan. ένα cbf 1000 και ένα fazer 1000 με μισά από μένα χιλιόμετρα
    αυτά προσωπικά
    ελπίζω να βοήθησα
    γνώμη μου:
    ΝΑ ΤΟ ΠAΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΊΤΣΙ
    Κατά τον δαίμονα εαυτού

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Z-rider Προβολή μηνύματος
    έχω ένα 990 adventure εδώ και τρία χρονια 39000 km. το χρησιμοποιώ κάθε μέρα με αυτό πάω για δουλειά ,
    σε ταξίδια πολυήμερα εξωτερικό σε βουνό ενώ έχει μπει και δυο φορες σε μοτοκρός πιστα και σύντομα και trackday
    στα σέρβις είμαι τυπικός και τίποτα άλλο. το μονο που έχω αλλάξει ένα "μπουτονακι" για το abs.
    το καλοκαίρι που μας πέρα σε σε ταξιδάκι βαλκάνια από από 6 μηχανάκια τις παρέας δυο μείνανε japan. ένα cbf 1000 και ένα fazer 1000 με μισά από μένα χιλιόμετρα
    αυτά προσωπικά
    ελπίζω να βοήθησα
    γνώμη μου:
    ΝΑ ΤΟ ΠAΡΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΊΤΣΙ
    βοηθησες πολυ!οπως το εχω στο μυαλο μου,αν εισαι τυπικος στην συντηρηση ειναι θεμα γκαντεμιας να σου κατσει η στραβη οτι και να εχεις!απλα ηθελα να επιβεβαιωσω πως η κακη φημη του παρελθοντος ειχε συγκεκριμενο λογο που ειχε δημιουργηθει!το αν θα το παρω το κοριτσι θα αποφασιστει μετα απο καποιο καλο τεστ οταν με το καλο ειναι διαθεσιμο!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. KTM και αξιοπιστία
    από sniper στο forum KTM
    Απαντήσεις: 172
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2014, 17:32
  3. Το SuperBike της KTM
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 14:57
  4. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:31
  5. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF