Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 75

Θέμα: αξιοπιστια ktm

  1. #61
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 330961



    για δες να σχολιασουμε!αλλα να εχεις και στο μυαλο σου πως το 1290 ειναι πολυ πιο γεματο απο το 1190 στις χαμηλομεσαιες!

    Γενικό σκόλιο...
    Μην τσιμπάτε με νέτες δυναμομετρήσεις διυλίζοντας κώνωπες ανούσια. Μια καμπύλη από μόνη της λέει την μισή αλήθεια αν δεν λάβουμε υπ όψιν και τον παράγοντα ευστροφία, τον ρυθμό δηλαδή που ανεβαίνουν οι στροφές ενός μοτέρ.
    Υψηλότερη ροπή δεν σημαίνει ντε φάκτο ταχύτερη έξοδο, σημαίνει καλύτερη δυνατότητα επιτάχυνσης με μεγάλο φορτίο. Για μοτοσυκλέτες 250 κιλών δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα ε-κίνησης είτε με 13 κιλά ροπή είτε με 10, η μόνη διαφορά συνήθως έγκειται στο ότι τα περισσότερα κιλά ροπής θα σπάσουν την πρόσφυση ευκολότερα και συχνότερα.
    Ένα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό. Αν σε 250 κιλά μοτό είχαμε ένα απλό! 1200cc ντίζελ μοτέρ με ας πούμε +40% ροπή και -40hp από το GS δεν θα ξεκόλλαγε καλύτερα γιατί αφενός η ροπή υπερκαλύπτει και στις 2 περιπτώσεις άρα δεν παίζει τόσο ρόλο, αφετέρου ο συνδυασμός ροπής, αλόγων και κυρίως ευστροφίας που είναι καταλυτικός παράγων σε όλων των ειδών τις επιταχύνσεις θα μας δώσει την ταχύτερη μοτό.

    Στη σύγκριση GS tenere 1190 εγώ βλέπω έναν δισταγμό του Γιάπωνα στις 4500σαλ ο οποίος οφείλεται σε εσκεμμένη φίμωση για να καλυφθεί η euro4 νόρμα, καθώς και τις μεγάλες διαφορές των τριών από τις 7 και πάνω.
    Επίσης μιας και έχω ιδία πείρα από το 1190, σε κάτι περισσότερο από test ride 10 τετραγώνων, υπογράφω πως η ροπή του είναι υπεραρκετή και τα άλογά σε συνδυασμό με την ακρίβεια του ψεκασμού σκέτη απόλαυση από το ρελαντί έως τον κόφτη. Προσωπική γνώμη, αν προέρχεσαι από γρήγορο sport turing ή ss Δεν θα σου λείψει δύναμη πουθενά. Η διαφορά υπέρ αυτών είναι στις παρατεταμένες 250άρες και υπέρ του 1190 η ευκολία και εντέλει υψηλότερη ταχύτητα κίνησης σε μέτρια και κλειστά κομμάτια. Το μείον του 1190 είναι μια σχετική ασάφεια στο μπροστινό πάνω από τα 200-220.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  2. #62
    Από την μικρή στατική εμπειρία με τα συζητούμενα μηχανάκια, για εμένα μακράν την ανετότερη θέση και σέλα την είχε ο τενερές.
    Από πλευράς μοτέρ τώρα, επειδή μιά εμμονή στο τέρμα γκάζι την έχΟΥτε... Την μηχανή την χρησιμοποιείτε καθημερινά; Πάτε δουλειά, σουπερμάρκετ, καφέ, ταβέρνα "καρυδωμένοι"; Ή προσανατολίζουμε τις ανάγκες στη χρήση μιάς μονοκάβαλης Κυριακής το μήνα; Την δική μου βλέπω ότι συστηματικά την δουλεύω με "ταβάνι" τις 6000 στροφές γιατί το παραπάνω σε συνήθεις συνθήκες δεν μου χρειάζεται ούτε ψυχολογικά. Με το 600άρι ήμουν όλη μέρα κόφτη για το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε η αλλαγή στο μεγάλο είναι πολύ ξεκούραστη. Με το μεγάλο επίσης σε βόλτες είδα ότι περισσεύει η δύναμη γιατί συνήθως το "ταβάνι" μετατοπίζεται στις 7 βία 8000 στροφές και όσες λίγες φορές το πλάκωσα κόκκινα έκανα βόλτα μόνος μου ή άφηνα απόσταση για να την ξαναμαζέψω δυό στροφές μετά... Οπότε για τις δικές μου ανάγκες και επιθυμίες, το φουσκωμένο χαμηλά μοτέρ του τενερέ/gs ταιριάζει καλύτερα γιατί εμπράκτως έχω δει ότι τα 120λίγα ρόδα του φέιζερ περισσεύουν (επίσης αυτό που λέει ο έντος για την ευστροφία είναι σημαντικός παράγοντας του γιατί νιώθω ότι περισσεύουν τα 120λίγα).

    Προφανώς οι ανάγκες του καθ'ενός μας είναι άλλες και οι επιθυμίες μας επίσης άλλες. Αλλά το να ακυρώνουμε ένα κινητήρα γιατί στο τελευταίο 1/4 του στροφόμετρου δεν... Ξέρω και γω, λίγο χαζό μου φαίνεται.


    εδιτ: Χρήσιμο επίσης θα ήταν να βλέπαμε και το γρανάζωμα. Η παρεχόμενη δύναμη με 6η στα 120 ας πούμε (γιατί κάποια "αστεράκια" του κόφτη από τόσο χαμηλά δεν τραβούσαν και ήθελαν δύο κάτω ΝΑΙ 990 εσένα κοιτάω μην κάνεις το χαζό).

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Μην χαλιεστε με το θεμα της σελλας...αν εχεις να δωσεις 18 -20 χιλιαρικα να παρεις μηχανη, δινεις και 200ευρω και πας στο μαγαζι κ.ο.κ στον κωστα στην Δαφνη , βαζεις τζελ και την διαμορφωνεις όπως θελεις...από εμπειρια αξιζει και τα ταξίδια ειναι τελεια ξεκουραστα...Από εκει και περα μακρια από gs1200...αν μπλέξεις μηχανολογικα μαζι τους, απλα τελειωσες κα κριμα μια γκλαμουρια να πληρωνεται τοσο ακριβα...Τα ΚΤΜ σαφεστατα εχουν βελτιωθει αρκει να πηγαινουν στο σωστο μαστορα και στην ωρα τους...αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...εγω το μονο που θα σου συστησω από εμπειρια όταν το πας στο μαστορα να καθεσαι εκει να βλέπεις ο ιδιος με το τι γινεται στη μηχανη σου....

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Πάρε ΚΤΜ για να βρεις την χαμένη καυλα όλων των μηχανοβιων αυτού του κόσμου. Και απο αξιοπιστία ειναι σαν τη γυναίκα σου. Αν την αγαπάς και την πληρώνεις θα σε εχει βασιλιά μια ζωή.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...
    Ότι είσαι μεγάλο θύμα του μάρκετινγκ ίσως. Όταν δίνω 20 χιλιάρικα όχι την άνετη σέλα στάνταρ, μέχρι και μιναριστήρι αυτόματο θέλω που λέει και ο Βάσκας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Πάρε ΚΤΜ για να βρεις την χαμένη καυλα όλων των μηχανοβιων αυτού του κόσμου. Και απο αξιοπιστία ειναι σαν τη γυναίκα σου. Αν την αγαπάς και την πληρώνεις θα σε εχει βασιλιά μια ζωή.
    Ρένο άμα πληρώνεις, θα έχεις όποια θες και όποτε θες και βασιλιά θα σε έχει. Κριτήριο και αυτό...

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Ρένο άμα πληρώνεις, θα έχεις όποια θες και όποτε θες και βασιλιά θα σε έχει. Κριτήριο και αυτό...
    Κριτήριο ναι. Αλλα να τα δίνεις λογικά και όχι σαν να πετάς χαρτομάντιλα. (Γιατί τα πεντοχίλιαρα δεν ειναι πετσετακια κι ετς)
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Μην χαλιεστε με το θεμα της σελλας...αν εχεις να δωσεις 18 -20 χιλιαρικα να παρεις μηχανη, δινεις και 200ευρω και πας στο μαγαζι κ.ο.κ στον κωστα στην Δαφνη , βαζεις τζελ και την διαμορφωνεις όπως θελεις...από εμπειρια αξιζει και τα ταξίδια ειναι τελεια ξεκουραστα...Από εκει και περα μακρια από gs1200...αν μπλέξεις μηχανολογικα μαζι τους, απλα τελειωσες κα κριμα μια γκλαμουρια να πληρωνεται τοσο ακριβα...Τα ΚΤΜ σαφεστατα εχουν βελτιωθει αρκει να πηγαινουν στο σωστο μαστορα και στην ωρα τους...αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...εγω το μονο που θα σου συστησω από εμπειρια όταν το πας στο μαστορα να καθεσαι εκει να βλέπεις ο ιδιος με το τι γινεται στη μηχανη σου....
    Εγω θα το ξαναπω γιατι ειναι κατι που με ενδιαφερει,το 1290 εχει τις comfort θερμαινομενες σελες που το 1190 ειχε σαν εξτρα αρα εκει νομιζω ειμαστε οκ...νομιζω λεω...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #68
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    τα γραναζωματα παιζουν σαφεστατο ρολο.
    πολλες φορες ειναι και σκοπιμα απο την εταιρια για προδιαγραφες κτλπ.
    δεν ειναι τυχαιο οτι κοντυτερα προσφερονται σαν αφτερ.

    στο δια ταυτα,πιστευω οτι το 1290 ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο.εδω στις ανηφορες δεν σε παιρνει πισω,με το συστημα που εχει.αυτο που το πας?
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    τα γραναζωματα παιζουν σαφεστατο ρολο.
    πολλες φορες ειναι και σκοπιμα απο την εταιρια για προδιαγραφες κτλπ.
    δεν ειναι τυχαιο οτι κοντυτερα προσφερονται σαν αφτερ.

    στο δια ταυτα,πιστευω οτι το 1290 ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο.εδω στις ανηφορες δεν σε παιρνει πισω,με το συστημα που εχει.αυτο που το πας?
    Ελα μωρε που θα το χρησιμοποιησεις αυτο?στην καβαλα μενεις?
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Αν θυμαμαι καλα τι μηχανακι εχεις προβλεπω να τρως απιστευτη παντοφλα απο τη γυναικα με αυτα (*τα παλιοκατεμια) που μελετας να παρεις.....

    *φιξντ
    Οντως απο το 1300gt θα ζοριστει αλλα θα την παγιδευσω!θα την παρω μαζι μου στο τεστ ντραιβ ισα ισα να δει τα καλα και να γουσταρει χωρις τις ενδεχομενες δυσκολιες του μεγαλου ταξιδιου να δωσει το οκ και μετα να μην μπορει να πει τπτ...λαμογια...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    στο δια ταυτα,πιστευω οτι το 1290 ειναι αυτη τη στιγμη οτι καλυτερο.εδω στις ανηφορες δεν σε παιρνει πισω,με το συστημα που εχει.αυτο που το πας?
    Απορώ πως επιβιώναμε τόσα χρόνια χωρίς δαύτο το μαραφέτι... Έχει πλάκα, σε αυτοκίνητο που το έχω ζησει λιγάκι ξένιζε μεν, βόλευε μόνο όταν δεν ήξερες να ξεκινάς σε ανηφόρα. Αλλά σε αντίθεση με το ABS, MSC κλπ είναι απλά γκάτζετ...
    Η ύπαρξη του οποίου κάνει ένα μηχανάκι "ότι καλύτερο";;;;;;

  12. #72
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    ρε μην τσιμπατε,ειπα εγω οτι χρειαζεται,σαρκασμο εκανα.



    παντως ,φανταστητε ανηφορα καθετη,μηχανακι στο ρελαντι,το βαζεις στο σταντ και.....................................................κατεβαινεις για κατουρημα.αυτο δεν κανει βημα πισω.
    καλα μιλαμε αμα σε δει κανενας,θα εχει παθει πλακα.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Γενικό σκόλιο...
    Μην τσιμπάτε με νέτες δυναμομετρήσεις διυλίζοντας κώνωπες ανούσια. Μια καμπύλη από μόνη της λέει την μισή αλήθεια αν δεν λάβουμε υπ όψιν και τον παράγοντα ευστροφία, τον ρυθμό δηλαδή που ανεβαίνουν οι στροφές ενός μοτέρ.
    Υψηλότερη ροπή δεν σημαίνει ντε φάκτο ταχύτερη έξοδο, σημαίνει καλύτερη δυνατότητα επιτάχυνσης με μεγάλο φορτίο. Για μοτοσυκλέτες 250 κιλών δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα ε-κίνησης είτε με 13 κιλά ροπή είτε με 10, η μόνη διαφορά συνήθως έγκειται στο ότι τα περισσότερα κιλά ροπής θα σπάσουν την πρόσφυση ευκολότερα και συχνότερα.
    Ένα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό. Αν σε 250 κιλά μοτό είχαμε ένα απλό! 1200cc ντίζελ μοτέρ με ας πούμε +40% ροπή και -40hp από το GS δεν θα ξεκόλλαγε καλύτερα γιατί αφενός η ροπή υπερκαλύπτει και στις 2 περιπτώσεις άρα δεν παίζει τόσο ρόλο, αφετέρου ο συνδυασμός ροπής, αλόγων και κυρίως ευστροφίας που είναι καταλυτικός παράγων σε όλων των ειδών τις επιταχύνσεις θα μας δώσει την ταχύτερη μοτό.

    Στη σύγκριση GS tenere 1190 εγώ βλέπω έναν δισταγμό του Γιάπωνα στις 4500σαλ ο οποίος οφείλεται σε εσκεμμένη φίμωση για να καλυφθεί η euro4 νόρμα, καθώς και τις μεγάλες διαφορές των τριών από τις 7 και πάνω.
    Επίσης μιας και έχω ιδία πείρα από το 1190, σε κάτι περισσότερο από test ride 10 τετραγώνων, υπογράφω πως η ροπή του είναι υπεραρκετή και τα άλογά σε συνδυασμό με την ακρίβεια του ψεκασμού σκέτη απόλαυση από το ρελαντί έως τον κόφτη. Προσωπική γνώμη, αν προέρχεσαι από γρήγορο sport turing ή ss Δεν θα σου λείψει δύναμη πουθενά. Η διαφορά υπέρ αυτών είναι στις παρατεταμένες 250άρες και υπέρ του 1190 η ευκολία και εντέλει υψηλότερη ταχύτητα κίνησης σε μέτρια και κλειστά κομμάτια. Το μείον του 1190 είναι μια σχετική ασάφεια στο μπροστινό πάνω από τα 200-220.
    +1000 στα bolt και όχι μόνο...
    Μια δυναμομέτρηση για να την πάρουμε (αν την πάρουμε) στα σοβαρά η λιγότερη πληροφορία που πρέπει να μας δίνει είναι το τόπο με τον οποίο βγάζει τις καμπύλες, π.χ. μετράει ροπή σε διακριτές στροφές και μετά κατασκευάζει μια καμπύλη με παρεμβολή (interpolation) ή κάνει κάτι άλλο.... ο iat sensor από που διαβάζει θερμοκρασία κτλ. κτλ.

    Το καλύτερο τεστ είναι η βόλτα, όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα... Ο endopantou σου έδωσε αρκετή πληροφορία!!!
    Οι δυναμομετρήσεις έχουν άλλο σκοπό...
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    ...αλλωστε το ντακαρ χρονια τωρα μονο η ΚΤΜ το κερδιζει,.....εεε....αυτό κατι λεει...
    Αφου σχεδον μόνο ktm τρεχουν. Και με τεχνκη υποστηριξη η οποία διαθετει spare κινητηρες και spare μηχανακια σε αφθονία...

  15. #75
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ενταξει το Dakar λεει κατι οσο αφορα το r&d και το αγωνιστικο τμημα. Δεν μπορουμε να κρινουμε την αξιοπιστια βαση αυτου.
    Και το τιμονι του Bort εσπασε φετος. Τι σημαινει;; Οτι η Renthal βγαζει μουφα τιμονια;;; (ή οτι ο Bort ειναι καγκουρας;;; )
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Sas Paroysiazo To ..neo Motard Ths Ktm!!!
    από DUKASII στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 16:56
  2. KTM και αξιοπιστία
    από sniper στο forum KTM
    Απαντήσεις: 172
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2014, 17:32
  3. Το SuperBike της KTM
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 14:57
  4. apithano videaki...KTM
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:31
  5. Ζητηση για KTM 525
    από ale στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF