Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Σωληνάκια υψηλης για africa twin

  1. #16
    Στα "home made" μαρκούτσια, ο κίνδυνος ελοχεύει στο πρεσάρισμα των ρακόρ, με αποτέλεσμα να δακρύζουν και να ...μένεις από φρένα.
    Think faster than you ride

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lookylook Προβολή μηνύματος
    Το έχω κάνει στο πίσω φρένο σε ένα Husky TE 610 ψεκαστό του 11' Εξαιρετική δουλειά, εξαιρετική αλλαγή στη αίσθηση.
    Το έκανα Χανιά. Απλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω όνομα. Κόστος 18€. Η ονομασία που έχουν στον χώρο, τα σωληνάκια υψηλής, είναι "μαρκούτσια" Το μόνο θέμα είναι να έχει το κατάστημα ίδιας γωνίας μεταλλικά άκρα πράγμα εύκολο εκτός και αν έχεις τίποτα περίεργα φρένα. Σε άλλη πόλη δεν ξέρω.

    το παλιό (που δεν είναι και παλιό, απλά είναι απλό)
    Συνημμένο 352794

    το υψηλής σε χρώμα κοκκινο που το ζήτησα.
    Συνημμένο 352795
    Μαρκούτσια λέγονται ολα τα σωληνακια, οχι μονο τα υψηλής.
    Ναι υπαρχουν μαγαζιά που κανουν αυτη την δουλειά.

    Παντως ενα κιτ για μια μοτοσυκλέτα απο σοβαρή εταιρεία κοστίζει γυρω στα 100 Ευρω για 3 σωληνακια μαζί με τα ρακόρ τους, δεν ειναι κατι υπερβολικό και ξερεις και οτι ειναι σωστα πρεσαρισμένο/συναρμολογημένο και με σωστά υλικά και θα αντέξει και στον χρόνο.
    Εγώ προτιμώ τα φρένα μου να ειναι βασει καποιων προδιαγραφών και οχι φτιαγμένα στον μαστρο Μητσο της γειτονιάς.

    Είναι ενα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις εδω μεσα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μαρκούτσια λέγονται ολα τα σωληνακια, οχι μονο τα υψηλής.
    Α..ευχαριστώ δεν το ήξερα..

  4. #19
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ...φτιαγμένα στον μαστρο Μητσο της γειτονιάς...
    Το αν διαλέγει κάποιος τον μαστρο-Μήτρο είναι δικό του θέμα. Εγώ επειδή είμαι μηχανολόγος μηχανικός έκανα σωληνάκι σε κατάστημα που κάνουν σωληνάκια για μηχανήματα που το ένα από αυτά κοστίζει όσο όλες οι μοτοσυκλέτες που μιλάνε αυτή τη στιγμή στο Forum. Τώρα για τις σοβαρές εταιρείες με τις "προδιαγραφές"..Αν εσύ έχεις αγοράσει κάτι αντίστοιχο και μαζί σου στείλανε και τις προδιαγραφές κατασκευής θα ήθελα να το δω. Δεν θέλω να απαξιώσω εταιρείες και κατασκευές, αλλά επειδή στο χώρο της μηχανολογίας είμαι πολύ πριν γεννηθούν κάποιοι από δω μέσα, θα ήθελα να πω μη θεωρείτε καλά μόνο τα επώνυμα και απαξιώνετε τα πάντα με ευκολία. Έχω δει κατασκευές από υλικά πρώτης επιλογής που αν το έκανε μια επώνυμη εταιρεία θα έπρεπε να πουλήσεις και την αδερφή σου για να το αγοράσεις.Δεν είναι όλοι απατεώνες. Μια "σοβαρή" εταιρεία στη παγκοσμιοποίηση μπορεί να γίνει "σοβαρή" και σε μια νύχτα με σωστή διαφήμιση και σωστό ηλεκτρονικό κατάστημα. Άλλωστε στο χώρο της μοτοσυκλέτας έχει σχολιαστεί πολλάκις πόσο κλέφτες είναι αρκετοί σε αναλώσιμα,ανταλλακτικά,εργασία και προσφέρουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Το να τα ξεχωρίζει κάποιος δεν είναι κακό. Το υψηλής που έφτιαξα εγώ είναι πολύ ακριβότερο από πολλά που κυκλοφορούν. Απλά στα άλλα οι μεταπωλητές βγάζουν τόσα, που τελικά ανεβάζουν στο τριπλάσιο το αρχικό κόστος. Έτσι φαίνεται το ιδιοκατασκευασμένο φτηνό άρα κατά μια λογική κακό.Και αυτό είναι ενα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις εδω μεσα. Επειδή όμως η αλήθεια του καθενός είναι μόνο δικιά του και σίγουρα τα θέματα ασφαλείας δεν είναι τυχαία θέματα ο καθένας σταθμίζει τα δεδομένα, και αποφασίζει.
    Τελευταία τροποποίηση από lookylook; 22/02/2016 στις 12:04.

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lookylook Προβολή μηνύματος
    Το αν διαλέγει κάποιος τον μαστρο-Μήτρο είναι δικό του θέμα. Εγώ επειδή είμαι μηχανολόγος μηχανικός έκανα σωληνάκι σε κατάστημα που κάνουν σωληνάκια για μηχανήματα που το ένα από αυτά κοστίζει όσο όλες οι μοτοσυκλέτες που μιλάνε αυτή τη στιγμή στο Forum. Τώρα για τις σοβαρές εταιρείες με τις "προδιαγραφές"..Αν εσύ έχεις αγοράσει κάτι αντίστοιχο και μαζί σου στείλανε και τις προδιαγραφές κατασκευής θα ήθελα να το δω. Δεν θέλω να απαξιώσω εταιρείες και κατασκευές, αλλά επειδή στο χώρο της μηχανολογίας είμαι πολύ πριν γεννηθούν κάποιοι από δω μέσα, θα ήθελα να πω μη τσιμπάτε με τα επώνυμα και απαξιώνετε τα πάντα με ευκολία. Έχω δει κατασκευές από υλικά πρώτης επιλογής που αν το έκανε μια επώνυμη εταιρεία θα έπρεπε να πουλήσεις και την αδερφή σου για να το αγοράσεις.Δεν είναι όλοι απατεώνες. Μια "σοβαρή" εταιρεία στη παγκοσμιοποίηση μπορεί να γίνει "σοβαρή" και σε μια νύχτα με σωστή διαφήμιση και σωστό ηλεκτρονικό κατάστημα. Άλλωστε στο χώρο της μοτοσυκλέτας έχει σχολιαστεί πολλάκις πόσο κλέφτες είναι αρκετοί σε αναλώσιμα,ανταλλακτικά,εργασία και προσφέρουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Το να τα ξεχωρίζει κάποιος δεν είναι κακό Και αυτό είναι ενα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις εδω μεσα.
    ΟΚ θα σου απαντήσω.
    Κι εγω Μηχανολόγος Μηχανικός είμαι.
    Θέλεις και ημερομηνία γέννησης?


    Ναι εχω αγοράσει σωληνάκι υψηλής οχι μόνο με προδιαγραφές κατασκευής, αλλά και με πιστοποιητικό δοκιμής για το συγκεκριμένο σωληνάκι που αγορασα, με ημερομηνία ώρα, και bar δοκιμής. Ok ήταν λίγο πιο ακριβό, αλλά δεν με πείραξε.
    Δεν μιλάω για δειγματοληπτικό έλεγχο, αλλά για έλεγχο όλης της παραγωγής 100%.
    Eίναι σωληνακι Lucas TRW που εχω στο BMW μου.
    http://www.lucas.info/index.php?p1=5&p2=11&p3=14&p4=50

    Το σημαντικό είναι το κομμάτι αυτό:

    'Every hose is pressure tested before dispatch, and the test report is delivered with the part.'

    Το αποτέλεσμα της δοκιμής το έχω ακόμα.

    To θέμα είναι οτι τα φρένα είναι ζωτικής σημασίας σε ένα όχημα, και δεν παει να ειναι σωστό το μηχανημα, τα υλικά κλπ, αν κατι παει στραβά στην κατασκευή αυτός που θα την πάθει ασχημα ειναι ο οδηγός. Ενα σωληνάκι που έχει δοκιμαστεί πριν εγκατασταθεί είναι απείρως πιο ασφαλές απο ένα που δεν έχει δοκιμαστεί.

    Εφ όσον είσαι Μηχανολόγος θα ξέρεις φαντάζομαι οτι ο ποιοτικός έλεγχος είναι το Α και το Ω στο καυτασκευαστικό κομμάτι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ΟΚ θα σου απαντήσω.
    Κι εγω Μηχανολόγος Μηχανικός είμαι.
    Θέλεις και ημερομηνία γέννησης?


    Ναι εχω αγοράσει σωληνάκι υψηλής οχι μόνο με προδιαγραφές κατασκευής, αλλά και με πιστοποιητικό δοκιμής για το συγκεκριμένο σωληνάκι που αγορασα, με ημερομηνία ώρα, και bar δοκιμής. Ok ήταν λίγο πιο ακριβό, αλλά δεν με πείραξε.
    Δεν μιλάω για δειγματοληπτικό έλεγχο, αλλά για έλεγχο όλης της παραγωγής 100%.
    Eίναι σωληνακι Lucas TRW που εχω στο BMW μου.
    http://www.lucas.info/index.php?p1=5&p2=11&p3=14&p4=50

    Το σημαντικό είναι το κομμάτι αυτό:

    'Every hose is pressure tested before dispatch, and the test report is delivered with the part.'

    Το αποτέλεσμα της δοκιμής το έχω ακόμα.

    To θέμα είναι οτι τα φρένα είναι ζωτικής σημασίας σε ένα όχημα, και δεν παει να ειναι σωστό το μηχανημα, τα υλικά κλπ, αν κατι παει στραβά στην κατασκευή αυτός που θα την πάθει ασχημα ειναι ο οδηγός. Ενα σωληνάκι που έχει δοκιμαστεί πριν εγκατασταθεί είναι απείρως πιο ασφαλές απο ένα που δεν έχει δοκιμαστεί.

    Εφ όσον είσαι Μηχανολόγος θα ξέρεις φαντάζομαι οτι ο ποιοτικός έλεγχος είναι το Α και το Ω στο καυτασκευαστικό κομμάτι.
    τότε φίλε μου το site της lukas που μετά το πρώτο link είναι σε html δημοτικού (πάτα κλικ όπου θέλεις και δες πάνω τι σου βγάζει η διεύθυνση) στο φτιάχνω εγώ για τον μαστρο-Μήτρο σε 10 λεπτά.Και τον κάνω και αυτόν lukas
    και του δίνω και έναν ποιοτικό έλεγχο σε μία μέρα. Μήπως μπορείς να κοινοποιήσεις το σημείο στο site που δείχνει το iso της Louka Trust; Και μια φωτογραφία από τα εργοστάσια της; Εφ όσον είσαι Μηχανολόγος θα ξέρεις φαντάζομαι οτι ο ποιοτικός έλεγχος είναι το Α και το Ω στο καυτασκευαστικό κομμάτι και πιστοποιείται με iso.
    Τελευταία τροποποίηση από lookylook; 22/02/2016 στις 12:22.

  7. #22
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To θέμα είναι οτι τα φρένα είναι ζωτικής σημασίας σε ένα όχημα, και δεν παει να ειναι σωστό το μηχανημα, τα υλικά κλπ, αν κατι παει στραβά στην κατασκευή αυτός που θα την πάθει ασχημα ειναι ο οδηγός. Ενα σωληνάκι που έχει δοκιμαστεί πριν εγκατασταθεί είναι απείρως πιο ασφαλές απο ένα που δεν έχει δοκιμαστεί.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα. Χωρίς iso όμως ούτε εσύ ξέρεις αν η Lukas το δοκίμασε. Επειδή η κουβέντα πάει λάθος, ξαναλέω, δεν σημαίνει πως τα επώνυμα είναι πάντα αυτό που λένε, δεν σημαίνει πως τα ανώνυμα είναι πάντα κακά. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Τα επώνυμα να μην είναι αυτό που λένε και τα ανώνυμα πάντα καλά.!! Εδώ προτάσεις κάνουμε. Δεν υποχρεώνουμε. Είμαι σίγουρος ότι η Lukas είναι ένας άριστος βιοτέχνης. Αν έχει iso κατασκευής και ελέγχου ποιότητας
    (που να ισχύει ακόμα) τότε είναι και κάποιες κλάσεις ανώτερος. Αν όχι τότε στα μάτια μου και στις γνώσεις μου είναι ίδιος με τον δικό μου
    Τελευταία τροποποίηση από lookylook; 22/02/2016 στις 12:40.

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lookylook Προβολή μηνύματος
    τότε φίλε μου το site της lukas που μετά το πρώτο link είναι σε html δημοτικού (πάτα κλικ όπου θέλεις και δες πάνω τι σου βγάζει η διεύθυνση) στο φτιάχνω εγώ για τον μαστρο-Μήτρο σε 10 λεπτά.Και τον κάνω και αυτόν lukas
    και του δίνω και έναν ποιοτικό έλεγχο σε μία μέρα. Μήπως μπορείς να κοινοποιήσεις το σημείο στο site που δείχνει το iso της Louka Trust; Και μια φωτογραφία από τα εργοστάσια της; Εφ όσον είσαι Μηχανολόγος θα ξέρεις φαντάζομαι οτι ο ποιοτικός έλεγχος είναι το Α και το Ω στο καυτασκευαστικό κομμάτι και πιστοποιείται με iso.
    Εννοείς οτι σε μια ημέρα θα κανεις εσυ τον ποιοτικό έλεγχο του μαστρο Μητσου και θα εκδώσεις πιστοποιητικά ISO/TS 16949 που θα τυπωσεις εσύ και θα του δώσεις και μια ιστορία στην κατασκευή φρένων οχημάτων που να ξεκινάει απο το 1925? Επίσης θα πείσεις και ομάδες στο Motogp να βάλουν κι αυτοί φρένα του μαστρο Μητσου!
    Να δώ εσένα ποιός θα σε πιστοποιήσει....

    Κατάλαβα τον τρόπο που σκέφτεσαι, κι εισαι και Μηχανολόγος όπως λες και εκτίθεσαι.
    Δεν χρειάζεται να το συνεχίσω. Ο κόσμος που διαβαζει δεν είναι χαζός.

    H lucas πλέον είναι TRW, κι εφ όσον εσυ κρίνεις την ποιότητα απο το site, δες κι αυτό
    http://www.trwmoto.com/


    Οποιος θέλει λοιπόν ας βαλει 'φτιαχτά, κι οποιος θέλει ας βάλει ΄έτοιμα' κι αν θέλει ας βάλει και και δοκιμασμένα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    μαζί σου τα έχεις τα χαρτιά του iso;

    Εμένα πάντως άλλο site μου έστειλες στην αρχή..

  10. #25
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lookylook Προβολή μηνύματος
    μαζί σου τα έχεις τα χαρτιά του iso;
    Ξυνεσαι λιγάκι ή μου φαίνεται;

    Αρκετά νομίζω...

  11. #26
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εννοείς οτι σε μια ημέρα θα κανεις εσυ τον ποιοτικό έλεγχο του μαστρο Μητσου και θα εκδώσεις πιστοποιητικά ISO/TS 16949 που θα τυπωσεις εσύ και θα του δώσεις και μια ιστορία στην κατασκευή φρένων οχημάτων που να ξεκινάει απο το 1925? Επίσης θα πείσεις και ομάδες στο Motogp να βάλουν κι αυτοί φρένα του μαστρο Μητσου!
    Να δώ εσένα ποιός θα σε πιστοποιήσει...
    εννοούσα πως αν δεν δω στο site iso το τι λέει η εταιρία για τον εαυτό της είναι λόγια του αέρα. Είναι δύσκολο να καταλάβει το νόημα ένας σπουδασμένος όπως εσύ;

  12. #27
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    και για να λέμε και το σωστό όντως η TRW ;έχει άλλες προδιαγραφές. Αλλά δεν είπαμε για αυτήν στην αρχή.

    TRWmoto - Automotive industry standards

    In addition to ISO 9001, ISO 14001 (environmental management), TRW also has ISO/TS 16949 certification, the latest quality standard for the international automotive industry. To achieve maximum quality and therefore safety, every individual product must pass additional tests based on internal guidelines before it gets to market. The work involved is huge - but for TRWmoto it is essential. Ultimately, customers in many countries throughout the world put their trust in the consistently high quality and safety of products with the TRW-Lucas brand name.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Το ότι κάποιος μηχανικός μέσα από τις γνώσεις του ή την εμπειρία του υιοθετεί μια λύση στην μοτοσυκλέτα του,
    δεν σημαίνει ότι τη συγκεκριμένη λύση μπορεί να την εφαρμόσει ο καθένας στην μοτοσυκλέτα του.

  14. #29
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το ότι κάποιος μηχανικός μέσα από τις γνώσεις του ή την εμπειρία του υιοθετεί μια λύση στην μοτοσυκλέτα του,
    δεν σημαίνει ότι τη συγκεκριμένη λύση μπορεί να την εφαρμόσει ο καθένας στην μοτοσυκλέτα του.
    απολύτως σωστός.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.529
    θεωρητικα ολοι δικιο εχετε
    πρακτικα κυκλοφορουν εξω οχηματα ρημαδια με μαρκουτσια ξεχασμενα απο το θεο κι εγω δεν θυμαμαι ποτε να εγινε ατυχημα απο διαρροη υγρων φρενου
    απλα γιατι τα σωληνακια αυτα εχουν τεραστιους συντελεστες ασφαλειας απο κατασκευης ακομα και τα κινεζικα υποπροιντα
    αναφερομαι σε πολιτικη χρηση και οχι σε ακραιες συνθηκες πιστας οπου και τα πιστοποιημενα εργοστασιακα εχουν τα θεματα τους

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Goodridge Μπροστά Σωληνάκια υψηλής για SV650S 03 απο ebay 37?... !
    από Tropeas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 22:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF