Σελίδα 10 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 249

Θέμα: Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε;

  1. #136
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος

    Το κέντρο βάρους είναι ένα θεωρητικό σημείο, δεν έχει να κάνει με το που ακουμπάμε....
    διαβάζω προσεκτικά τόσες μέρες αλλά ίσως σήμερα χρειάζεται να κάνω μια μικρή παρέμβαση για να γίνει κατανοητό και σε εμάς τους αναγνώστες

    παρακάλω όποιος αναφέρεται στην έννοια κέντρο βάρους να εξηγεί σε πιο ακριβώς έχει στο μυαλό του.

    - Στο κέντρο βάρους της μοτοσυκλέτας? το οποιο αν δε κάνω λάθος εννούσε ο blade και εννοεί νομίζω σωστά ο amyrou
    - Στο κέντρο βάρους του συνόλου?
    - Στο κέντρο βάρους του αναβάτη? το οποίο για κάποιο περίεργο λόγο αναφέρεσαι εσύ fkol





    PS. για εμάς τους άσχετους με τη Φυσική, οι εξήγησεις του Amyrou και του Acaposto μας μοιάζoυν πιο λογικές
    PS. οι συζητήσεις περι πατακίων και οδηγικών συμπεριφορών είναι άσχετες για αυτό το πολύ χρήσιμο thread



  2. #137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 331618Σε τι μηχανάκι είναι πιο εύκολο να αλλάξουμε κλίση; Σε ένα Super Sport ή σε ένα On-Off; Ποιο μηχανάκι απαιτεί λιγότερη προσπάθεια από τον αναβάτη προκειμένου να εκτραπεί από την πορεία του;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και επειδή τώρα είδα ότι ο μπλέιντ λέει και για διαφορετικές μοτοσικλέτες και επειδή στα SS δεν είναι το ζητούμενο το χαμηλό κέντρο βάρους (για λόγους που δεν θέλω να συζητήσω είναι εκτός θέματος) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα (να μην πω είναι σίγουρο) ένα ον-οφ σε συγκρίσιμα κιλά (ένα F650GS των 192 κιλών ας πούμε) να στρίβει με πολύ λιγότερη προσπάθεια σε σχέση με ένα αντίστοιχο SS (ένα CBR600 ας πούμε) για την ίδια κλίση πάντα για τους ίδιους ακριβώς λόγους που ανέφερα πιο πάνω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βλέπω οτι η συζήτηση εχει προχωρήσιε πολύ!
    Εγώ ήθελα να αναφέρω οτι καποτε το Honda NSR500 του Wayne Gardner ήταν αθλιο οδηγικά και τελικά το πρόβλημα λύθηκε με τοποθέτηση του μοτέρ ψηλότερα στο πλαίσιο.
    Το βασικό πρόβλημα ήταν οτι ειχε πολύ χαμηλά το κεντρο βάρους...
    Το ερώτημα που τέθηκε ήταν πολύ συγκεκριμένο. Η απάντηση που έδωσα από την αρχή ήταν επίσης πολύ συγκεκριμένη (και ορθή) και αυτό που λες το είχα πει και εγώ νωρίτερα
    Αυτό που δεν κατάλαβε κανείς ήταν πως η ερώτηση δεν αφορούσε το ποιό μηχανάκι θα γείρει πιο πολύ, το ποιό μηχανάκι θα στρίψει με πιο πολλά, το ποιό μηχανάκι θα κάνει το καλύτερο γυρολόγιο στις Σέρρες ή τον καλύτερο χρόνο στις πίστες του Ντακάρ. Δεν είχε σχέση με σχεδίαση, γεωμετρίες, κινητήρες κλπ. Ένα απλό πράγμα ήθελε να δείξει ο Blade.

    Και η συζήτηση οδηγήθηκε από παρανόηση της ερώτησης στο πως σχεδιάζονται τα καλά τα μεκανάκια, το που "πρέπει" να είναι το ΚΒ γενικώς, το ποιός μάγειρας φτιάχνει το πιο καλό σπαγκέτι χωροδικτύωμα, το αν η σάλτσα λάσπη είναι προτιμητέα του κιμά στο εντούρο-παστίτσιο ή αν η ελαφρά μαρινάδα πίσσας κάνει αφράτες τις μπριζόλες που ψήνονται στα Μέγαρα που ήταν γενικό fail. Δεν (με) πειράζει καθόλου και ίσα ίσα μαθαίνω διάφορα από τα γραφόμενα, αλλά το οφ τόπικ στην πραγματικότητα ξεκίνησε από την πρώτη σελίδα...

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα που τέθηκε ήταν πολύ συγκεκριμένο. Η απάντηση που έδωσα από την αρχή ήταν επίσης πολύ συγκεκριμένη (και ορθή) και αυτό που λες το είχα πει και εγώ νωρίτερα
    Αυτό που δεν κατάλαβε κανείς ήταν πως η ερώτηση δεν αφορούσε το ποιό μηχανάκι θα γείρει πιο πολύ, το ποιό μηχανάκι θα στρίψει με πιο πολλά, το ποιό μηχανάκι θα κάνει το καλύτερο γυρολόγιο στις Σέρρες ή τον καλύτερο χρόνο στις πίστες του Ντακάρ. Δεν είχε σχέση με σχεδίαση, γεωμετρίες, κινητήρες κλπ. Ένα απλό πράγμα ήθελε να δείξει ο Blade.

    Και η συζήτηση οδηγήθηκε από παρανόηση της ερώτησης στο πως σχεδιάζονται τα καλά τα μεκανάκια, το που "πρέπει" να είναι το ΚΒ γενικώς, το ποιός μάγειρας φτιάχνει το πιο καλό σπαγκέτι χωροδικτύωμα, το αν η σάλτσα λάσπη είναι προτιμητέα του κιμά στο εντούρο-παστίτσιο ή αν η ελαφρά μαρινάδα πίσσας κάνει αφράτες τις μπριζόλες που ψήνονται στα Μέγαρα που ήταν γενικό fail. Δεν (με) πειράζει καθόλου και ίσα ίσα μαθαίνω διάφορα από τα γραφόμενα, αλλά το οφ τόπικ στην πραγματικότητα ξεκίνησε από την πρώτη σελίδα...
    Η συζήτηση οδηγήθηκε εκεί που οδηγήθηκε επειδή τέθηκε θέμα οτι το ΚΒ ΔΕΝ διαγράφει τόξα.

  4. #139
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    +1 σε Σπύρο και Αμυρουκαι.
    Sent from me using a computer.

  5. #140
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα που τέθηκε ήταν πολύ συγκεκριμένο. Η απάντηση που έδωσα από την αρχή ήταν επίσης πολύ συγκεκριμένη (και ορθή) και αυτό που λες το είχα πει και εγώ νωρίτερα
    Αυτό που δεν κατάλαβε κανείς ήταν πως η ερώτηση δεν αφορούσε το ποιό μηχανάκι θα γείρει πιο πολύ, το ποιό μηχανάκι θα στρίψει με πιο πολλά, το ποιό μηχανάκι θα κάνει το καλύτερο γυρολόγιο στις Σέρρες ή τον καλύτερο χρόνο στις πίστες του Ντακάρ. Δεν είχε σχέση με σχεδίαση, γεωμετρίες, κινητήρες κλπ. Ένα απλό πράγμα ήθελε να δείξει ο Blade.

    Και η συζήτηση οδηγήθηκε από παρανόηση της ερώτησης στο πως σχεδιάζονται τα καλά τα μεκανάκια, το που "πρέπει" να είναι το ΚΒ γενικώς, το ποιός μάγειρας φτιάχνει το πιο καλό σπαγκέτι χωροδικτύωμα, το αν η σάλτσα λάσπη είναι προτιμητέα του κιμά στο εντούρο-παστίτσιο ή αν η ελαφρά μαρινάδα πίσσας κάνει αφράτες τις μπριζόλες που ψήνονται στα Μέγαρα που ήταν γενικό fail. Δεν (με) πειράζει καθόλου και ίσα ίσα μαθαίνω διάφορα από τα γραφόμενα, αλλά το οφ τόπικ στην πραγματικότητα ξεκίνησε από την πρώτη σελίδα...
    Ο ορισμός του αρχικού ερωτήματος ως «πολύ συγκεκριμένο» είναι αυθαίρετος. Το ερώτημα που τέθηκε ήταν ο ορισμός του αφηρημένου ερωτήματος με χώρο για πολλαπλές ερμηνείες και ακριβώς γι αυτό το thread δεν βγάζει πλέον κανένα νόημα και πολλοί έχουν τοποθετηθεί για πολλά και διάφορα θέματα, ενώ το μόνο που δεν έχει απαντηθεί μέσα στο θέμα είναι το αν είναι πιο εύκολο να αλλάξουμε κλίση σε ένα Super Sport ή σε ένα On-Off.

    Παρεμπιπτόντως, αν θέλει κάποιος να απαντήσει, θα ήθελα πολύ να δω την απάντηση μαζί με την αιτιολόγησή της.

    Γενικά, αυτό που ο Bladerunner προσπάθησε εδώ αλλά και γενικότερα προσπαθεί μέσω των θεμάτων που ανοίγει (και πολύ καλά κάνει), είναι να εφαρμόζει κάτι ανάλογο με την μέθοδο διδασκαλίας του Σωκράτη, στην οποία η ίδια η ερώτηση μας οδηγεί στην απάντηση.
    Αυτό όμως θέλει και μια συγκεκριμένη μεθοδολογία για να πετύχει, το να θέσεις απλά την αρχική ερώτηση δεν φτάνει.
    Αυτός που θέλει να μεταδώσει το τελικό συμπέρασμα θα πρέπει να συμμετέχει κιόλας στη συζήτηση και να να την καθοδηγεί μέχρι αυτή να φτάσει στο επιθυμητό συμπέρασμα ή ακόμα και να δίνει την απάντηση και να την εξηγεί σε όσους τελικά δεν μπόρεσαν να την καταλάβουν.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #141
    αναπάντητα ερωτήματα θα μείνουν πολλά και πάλι...πολύ ωραία θέματα που όμως δε βρίσκεται ένας γνώστης να δώσει αιτιολογημένες απαντήσεις και πολλοί μένουμε με λάθος εντυπώσεις. anyway... πχ πόσοι νομίζουν πως πατώντας στα μαρσπιέ αντί να κάθεσαι στη σέλα χαμηλώνει το κβ του συνόλου μοτοσυκλέτας-αναβάτη????
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #142
    Εμ... Εγω το βρηκα πολυ σαφες το ερωτημα, τι να πω. Εχει απαντηθει. Εχει αιτιολογηθει.

    Τζιξερ εγω το νομιζω αυτο που λες και εξηγησα και γιατι ισχυει.

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις και πολύ δίκιο αλλά πάω πάσο, απλά είπα μήπως το επαναφέρουμε λίγο γιατί έχω ακόμα απορίες.
    Βρε daz λές: "Στο εντούρο το πόδι δεν βγαίνει για λόγους χωροταξικούς, είναι εκεί για να προφορτίσει τον εμπρός τροχό"

    Για να φορτίσεις το μπροστά με το βάρος σου σε σχέση με το πίσω πρέπει να μετακινήσεις το κέντρο βάρους σου πρός τα εμπρός.

    Πως είναι δυνατόν να μην έχω δίκιο και να συμφωνούμε κατά τα άλλα?

  9. #144
    Μεσανατολικό το κάναμε, και παραδέχομαι, -όπως εννοήθηκε λίγο παραπάνω- ότι έχω μερίδιο ευθύνης ως δημιουργός του θέματος. Από την άλλη μεριά όμως, δεν πιστεύω στη συμμετοχή μόνο και μόνο για την αύξηση των μηνυμάτων. Το ερώτημά μου συνεχίζω να το θεωρώ απλό και συγκεκριμένο. Επίσης θεωρώ ότι απαντήθηκε.
    Think faster than you ride

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Μεσανατολικό το κάναμε, και παραδέχομαι, -όπως εννοήθηκε λίγο παραπάνω- ότι έχω μερίδιο ευθύνης ως δημιουργός του θέματος. Από την άλλη μεριά όμως, δεν πιστεύω στη συμμετοχή μόνο και μόνο για την αύξηση των μηνυμάτων. Το ερώτημά μου συνεχίζω να το θεωρώ απλό και συγκεκριμένο. Επίσης θεωρώ ότι απαντήθηκε.
    Διαφωνώ ως προς τη θεώρηση του ερωτήματος ως απλού και συγκεκριμένου, αλλά στην τελική ok, μπορώ να δεχτώ πως είμαι χαζός εγώ που δεν το κατάλαβα.
    Ακόμα κι έτσι όμως, και μιας και το θέμα εδώ είναι να μάθουμε κάτι όλοι όσοι οδηγούμε μοτοσυκλέτα, θα μπορούσα να έχω έναν σύνδεσμο προς την ανάρτηση με τη σωστή απάντηση;
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Μεσανατολικό το κάναμε, και παραδέχομαι, -όπως εννοήθηκε λίγο παραπάνω- ότι έχω μερίδιο ευθύνης ως δημιουργός του θέματος. Από την άλλη μεριά όμως, δεν πιστεύω στη συμμετοχή μόνο και μόνο για την αύξηση των μηνυμάτων. Το ερώτημά μου συνεχίζω να το θεωρώ απλό και συγκεκριμένο. Επίσης θεωρώ ότι απαντήθηκε.
    νταξ' δεν εννοήθηκε ξεκάθαρο ήταν ,ούτε κι όσοι γράφουμε το κάνουμε για να αυξήσουμε τον αριθμό μηνυμάτων.προσωπικά γουστάρω τέτοια θέματα και πιστεύω πως η ενεργή συμμετοχή του γνώστη μας προσφέρει πολλά.το αρχικό ερώτημα είναι αλήθεια πως είναι σαφές κι απαντήθηκε όμως κουβέντα γίνεται και εξελίσσεται και μπαίνουν κι άλλα ερωτήματα σχετικά με το αρχικό θέμα.δεν πιστεύω πως είναι off-topic και θεωρώ πως πρέπει να απαντώνται κι αυτά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ ως προς τη θεώρηση του ερωτήματος ως απλού και συγκεκριμένου, αλλά στην τελική ok, μπορώ να δεχτώ πως είμαι χαζός εγώ που δεν το κατάλαβα.
    Ακόμα κι έτσι όμως, και μιας και το θέμα εδώ είναι να μάθουμε κάτι όλοι όσοι οδηγούμε μοτοσυκλέτα, θα μπορούσα να έχω έναν σύνδεσμο προς την ανάρτηση με τη σωστή απάντηση;
    επιδέχεται πολλών διευκρινήσεων αλλά αν το δεις σε γενικές γραμμές είναι σαφές και το απάντησες εσύ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Θα έλεγα πως αυτό που θέλουμε είναι να βρούμε μια καλή ισορροπία ανάμεσα την ευελιξία που προσφέρει το χαμηλότερο κέντρο βάρους και την σταθερότητα (αλλά και τη μικρότερη απαιτούμενη κλίση για την ίδια στροφή με την ίδια ταχύτητα) που προσφέρει το υψηλότερο κέντρο βάρους.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εμ... Εγω το βρηκα πολυ σαφες το ερωτημα, τι να πω. Εχει απαντηθει. Εχει αιτιολογηθει.

    Τζιξερ εγω το νομιζω αυτο που λες και εξηγησα και γιατι ισχυει.
    να σου πω γιατί θεωρώ ότι δεν ισχύει:δεν αλλάζει το ύψος στο οποίο βρίσκεσαι εσύ ο αναβάτης,αλλάζει απλώς το σημείο στο οποίο επενεργεί το βάρος σου πάνω στη μοτοσυκλέτα,δλδ αντί για τη σέλα στα μαρσπιέ τα οποία βρίσκονται πολύ κοντύτερα στο κέντρο βάρους της μοτοσυκλέτας. και άρα την "αναστατώνεις" λιγότερο.αν θυμάμαι καλά αυτό λέει κι ο καλιφόρνιας.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #149
    Οταν γινει αντιληπτο οτι ο αναβατης και η μοτοσικλετα δεν ειναι ενα σωμα ακαμπτο και πως η παραμικρη μετακινηση του αναβατη αλλαζει τα παντα στην κατανομη μαζων, βαρων, αναρτησης, αδρανειας κλπ του συνολου, τοτε η κουβεντα και θα διευκολυνθει και θα γινουν αντιληπτα πολλα απο τα γραφομενα στα προηγουμενα ποστς.

  15. #150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    να σου πω γιατί θεωρώ ότι δεν ισχύει:δεν αλλάζει το ύψος στο οποίο βρίσκεσαι εσύ ο αναβάτης,αλλάζει απλώς το σημείο στο οποίο επενεργεί το βάρος σου πάνω στη μοτοσυκλέτα,δλδ αντί για τη σέλα στα μαρσπιέ τα οποία βρίσκονται πολύ κοντύτερα στο κέντρο βάρους της μοτοσυκλέτας. και άρα την "αναστατώνεις" λιγότερο.αν θυμάμαι καλά αυτό λέει κι ο καλιφόρνιας.
    Αυτο το "απλο" ειναι ολη η ουσια, την οποια ενω την κοιτας, δεν την βλεπεις. Γραφτηκε πριν για τα σαμαρια που δενονται χαμηλα. Αν δεν εχει σημασια το σημειο, τοτε γιατι να τα δεσουμε χαμηλα, αφου το συνολικο βαρος μετραει και οχι το σημειο; γιατι 20 κιλα σε top case στην ουρα τα νιωθεις ενω σε σαμαρια σχεδον οχι;

    Το απο που ασκειται η δυναμη και το που τελικα εφαρμοζεται, κανει διαφορα. Η δυναμη βαρους του αναβατη παντα ασκειται στο στερνο μας (η καπου εκει) αλλα μια εφαρμοζεται πανω στη σελα, μια στα μαρσπιε, μια στα μαρσπιε και το τιμονι, μια στην πισω σελα, αφου αλλαζει το σημειο εφαρμογης αλλαζουν ολα. Η συνισταμενη των εφαρμοζομενων δυναμεων βγαζει το κεντρο βαρους, αλλο καθε φορα.
    Η μαζα δε του αναβατη, αλλες φορες (οταν καθεται) προστιθεται σε αυτην τη μοτοσικλετας, οταν ειναι ορθιος η εστω ελαχιστα ανασηκωμενος θεωρειται αρθρωμενη, αρα η μοτοσικλετα κινειται πολυ πιο ανετα γιατι "ξεφορτωνεται" την αδρανεια της μαζας του.

Σελίδα 10 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2008, 15:40
  2. Κόστος γραφειοκρατείας που το πληρώνουμε όλοι μας...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 17:25
  3. Zierikzee, εκεί που το παρών είναι το παρελθόν
    από Kostas NL στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 09:12
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 19:51
  5. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF