Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 249

Θέμα: Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε;

  1. #61
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    οκ, αν βλέπεις κάποιον νόμο να καταρρίπτεται πρέπει να το πιάσουμε απο πολύ πίσω.

    Βασικά, όχι. Να μελετήσεις την φυσική ... του καλλιτεχνικού πατινάζ.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  2. #62
    Κάτσε να πω και εγώ μιά μαλακία κρατήθηκα ως τώρα...

    Για να εκτραπεί μιά μάζα από την όποια κινητική κατάσταση έχει, χρειάζεται το έργο μιάς δύναμης.
    Αν έχουμε λοιπόν το R1200GS ADV που ειπώθηκε πιο πριν, με τα 265 κιλά του γιομάτο (ναι ξέρω άλλα τα κιλά βάρους και άλλα τα κιλά μάζας αλλά μην το παρακάνουμε) συν (ας πούμε) εμένα επάνω βάλε άλλα 120 με εξοπλισμό (χοντρός είσαι και φαίνεσαι :P ) και το κέντρο μάζας ας πούμε στο 1 μέτρο από το έδαφος (το GS έχει την δική του μάζα χαμηλά λόγω μοτέρ και θέσης ρεζερβουάρ).
    Πες ότι έχουμε και το παρεμφερούς μάζας Τriumph Tiger 1200 (ADV είναι και δαύτο; δεν θυμάμαι) πάλι με εμένα επάνω και το κέντρο μάζας στο 1,20 (πιο ψηλό μοτέρ, πιο ψηλά το ρεζερβουάρ).
    Και ας πούμε επίσης ότι για να στρίψουν αυτά τα δύο "όμοια" (συνολικό βάρος, γεωμετρία, τροχοί, θέση οδήγησης) μηχανάκια σε μιά συγκεκριμένη στροφή χρειάζονται να γείρουν στις 30 μοίρες.

    Το έργο που απαιτείται για να μετακινηθεί 30 μοίρες το κέντρο μάζας (δύναμη επί απόσταση) είναι μικρότερο στο R1200GS γιατί το τόξο του κύκλου που διανύει είναι μικρότερο.

    Προφανώς μικρότερο είναι και το έργο που απαιτείται για να αλλάξει κλίση από 30 μοίρες αριστερά σε 30 μοίρες δεξιά, για τον ίδιο λόγο. Άρα ανάμεσα σε δύο "ίδιες" μοτοσικλέτες, αυτή με το χαμηλότερο κέντρο μάζας υπερτερεί στον συγκεκριμένο τομέα που συζητάμε.

    Όταν το συγκρίνετε με ένα SS που έχει 60 κιλά μικρότερο βάρος, προφανώς και η σύγκριση είναι ανούσια γιατί συζητάτε για ανόμοια πράγματα.
    Επίσης η ψευδαίσθηση του ότι "αλλάζει κατεύθυνση εύκολα" εξηγείται και γιατί ένα τιμόνι με μοχλό 40 εκατοστά και ένα κλιπόν με μοχλό 30 θέλουν άλλη μεταχείριση από τον οδηγό.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Αναλυσε το........
    To red bull δίνει φτεράαααα......

  4. #64
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    χμχμχμχμ...καλούτσικα το πήγαινες
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και ας πούμε επίσης ότι για να στρίψουν αυτά τα δύο "όμοια" (συνολικό βάρος, γεωμετρία, τροχοί, θέση οδήγησης) μηχανάκια σε μιά συγκεκριμένη στροφή χρειάζονται να γείρουν στις 30 μοίρες.
    αν η ταχύτητα είναι κοινή, και θες να διαγράψουν το ίδιο τόξο, με όλα τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά ίδια και διαφορετικό κ.β.
    τότε δεν γίνεται με την ίδια κλίση.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  5. #65
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    To red bull δίνει φτεράαααα......
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  6. #66
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος
    οκ, αν βλέπεις κάποιον νόμο να καταρρίπτεται πρέπει να το πιάσουμε απο πολύ πίσω.

    Βασικά, όχι. Να μελετήσεις την φυσική ... του καλλιτεχνικού πατινάζ.

    Αφου εισαι καλο παιδι........

    Γιατι δεν γραφεις σε ενα φορουμ με ομοιομαθεις σου...????


    Εαν διαφωνεις σε κατι με τα παραπανω γραφομενα ( και οχι με συγκεκριμενη φραση τροπου του λεγειν μου εχεις καλως.....)

  7. #67
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    To red bull δίνει φτεράαααα......
    Πατερα..........




  8. #68
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Stoubi, αν μου δώσεις μια μπάρα με 170 κιλά να την κάνω αρασέ και δεν την σηκώσω, ενώ δίπλα ο άλλος κάνει παγκόσμιο ρεκόρ
    σημαίνει ότι αυτός καταρίπτει τους νόμους της φυσικής;
    Μην κολλάμε. Ωραία η εξήγηση. Η αρχικη συμπίεση των αναρτήσεων βοηθάει την τάση περιστροφής της μοτοσυκλέτας γύρω απο το κ.β. της.
    Στην συνέχεια ο αναβάτης ασκεί ελκτική δύναμη (*) ώστε να καταφέρει να ολοκληρώσει την περιστροφή.

    Η δύναμη:
    μια βοήθεια είναι να προσπαθήσει να μεταφέρει όσο περισσότερη μάζα μπορεί, μακρύτερα απο το σημείο περιστροφής. (για αυτό τεντώνεται)
    δεύτερο, τραβάει το τιμόνι. (ακα σούζα)
    τρίτο, δίνει γκάζι (αδράνειες,γυροσκοπικά κουτουλου, κουτουλου)
    Τέταρτο: έχει κάτι καλαμπαλίκια να ! -αυτά δίνουν απο μόνα τους σχεδόν το σύνολο της απαιτούμενης ενέργειας-
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  9. #69
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Μην επιμενεις χαλάμε το ποστ......

    Περιμενω απαντηση σε κατι απο τα υπολοιπα γραφομενα μου.......

    (Και ειναι δυο περιστροφες οχι μια.....

    Η αναρτηση του εδωσε μονο για την πρωτη.....)

  10. #70
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Σε τι δεν απάντησα δεν κατάλαβα... Έγραψες η μοτοτοσυκλέτα κατέρριψε την φυσική, κόλλησα,
    σε παρέθεσα και εκεί είμαστε ακόμα.

    Η δεύτερη περιστροφή εκτελείται λόγω μεγάλης γωνιακής ταχύτητας στο τέλος της πρώτης περιστροφής.

    Σόρι αν το πήρες αλλιώς, αλλά το καλλιτεχνικό πατινάζ δεν το έγραψα τυχαία.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  11. #71
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος
    Σε τι δεν απάντησα δεν κατάλαβα... Έγραψες η μοτοτοσυκλέτα κατέρριψε την φυσική, κόλλησα,
    σε παρέθεσα και εκεί είμαστε ακόμα.

    Η δεύτερη περιστροφή εκτελείται λόγω μεγάλης γωνιακής ταχύτητας στο τέλος της πρώτης περιστροφής.

    Σόρι αν το πήρες αλλιώς, αλλά το καλλιτεχνικό πατινάζ δεν το έγραψα τυχαία.


    Οχι αλλα θα πρεπει να καταλαβετε ....

    Το παραπανω σεντονακι που εγραψα ηταν η ενσταση μου ως προς την αρχικη ερωτηση ( αρα και αιτια αντιπαραθεσεω-καρτων κλπ.....)


    Τα παραδειγματα που εβαλα δεν τα εβαλα τυχαια.....

    Γιατι οσο φυσιολογικο και εξηγισημο ειναι το σφυρι γυρισμενο προς τα κατω να κανει πολυ ποιο ευκολα την αλλαγη κλισης....

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ... Οτι ισχυει και για την μοτοσυκλετα παρολο που στην θεωρια της φυσικης αυτο ισχυει κατα 100%

    Ειλικρινα δεν αμφισβητω τις γνωσεις σας - σου ως προς την θεωρια στην φυσικη...

    Σεβασου και εσυ ομως τις ανυπαρκτες ( συγκριτικα με εσενα πχ ) δικες μου οταν μπαινεις σε " βαθια νερα " της θεωριας....




  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    @ STOYBI
    O akaposto απλά σου επισήμανε πως η έκφραση «η μοτοσυκλέτα καταρρίπτει τους νόμους της φυσικής» είναι αδόκιμη, τίποτα άλλο.
    Έχει δίκιο. Οι μοτοσυκλέτες δεν καταρρίπτουν τους νόμους της φυσικής, ίσα ίσα τους εκμεταλλεύονται για να κάνουν πράγματα φαινομενικά πολύ δύσκολα.

    @ akaposto
    Εδώ, σου ξέφυγε το
    Η αρχικη συμπίεση των αναρτήσεων βοηθάει την τάση περιστροφής της μοτοσυκλέτας γύρω απο το κ.β. της
    αλλά μάλλον δεν εννοείς αυτό ακριβώς, μιας και η μοτοσυκλέτα δεν περιστρέφεται γύρω από το ΚΒ της, αλλά περιστρέφει το ΚΒ της γύρω από άξονες περιστροφής που μπορεί να είναι είτε 1)ένας από τους άξονες των τροχών της (σούζα-έντο), είτε 2)το κέντρο της ακτίνας της στροφής (κίνηση σε στροφή), είτε 3)το σημείο επαφής των ελαστικών με την άσφαλτο (αλλαγή κλίσης).

    Κατά τα άλλα, συμφωνούμε πλήρως.
    Τελευταία τροποποίηση από fkol k4; 22/02/2015 στις 12:04. Αιτία: ορθογραφία
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να πω και εγώ μιά μαλακία κρατήθηκα ως τώρα...

    Για να εκτραπεί μιά μάζα από την όποια κινητική κατάσταση έχει, χρειάζεται το έργο μιάς δύναμης.
    Αν έχουμε λοιπόν το R1200GS ADV που ειπώθηκε πιο πριν, με τα 265 κιλά του γιομάτο (ναι ξέρω άλλα τα κιλά βάρους και άλλα τα κιλά μάζας αλλά μην το παρακάνουμε) συν (ας πούμε) εμένα επάνω βάλε άλλα 120 με εξοπλισμό (χοντρός είσαι και φαίνεσαι :P ) και το κέντρο μάζας ας πούμε στο 1 μέτρο από το έδαφος (το GS έχει την δική του μάζα χαμηλά λόγω μοτέρ και θέσης ρεζερβουάρ).
    Πες ότι έχουμε και το παρεμφερούς μάζας Τriumph Tiger 1200 (ADV είναι και δαύτο; δεν θυμάμαι) πάλι με εμένα επάνω και το κέντρο μάζας στο 1,20 (πιο ψηλό μοτέρ, πιο ψηλά το ρεζερβουάρ).
    Και ας πούμε επίσης ότι για να στρίψουν αυτά τα δύο "όμοια" (συνολικό βάρος, γεωμετρία, τροχοί, θέση οδήγησης) μηχανάκια σε μιά συγκεκριμένη στροφή χρειάζονται να γείρουν στις 30 μοίρες.

    Το έργο που απαιτείται για να μετακινηθεί 30 μοίρες το κέντρο μάζας (δύναμη επί απόσταση) είναι μικρότερο στο R1200GS γιατί το τόξο του κύκλου που διανύει είναι μικρότερο.

    Προφανώς μικρότερο είναι και το έργο που απαιτείται για να αλλάξει κλίση από 30 μοίρες αριστερά σε 30 μοίρες δεξιά, για τον ίδιο λόγο. Άρα ανάμεσα σε δύο "ίδιες" μοτοσικλέτες, αυτή με το χαμηλότερο κέντρο μάζας υπερτερεί στον συγκεκριμένο τομέα που συζητάμε.

    Όταν το συγκρίνετε με ένα SS που έχει 60 κιλά μικρότερο βάρος, προφανώς και η σύγκριση είναι ανούσια γιατί συζητάτε για ανόμοια πράγματα.
    Επίσης η ψευδαίσθηση του ότι "αλλάζει κατεύθυνση εύκολα" εξηγείται και γιατί ένα τιμόνι με μοχλό 40 εκατοστά και ένα κλιπόν με μοχλό 30 θέλουν άλλη μεταχείριση από τον οδηγό.
    Το κέντρο βάρους όμως είναι πάνω στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας άρα ουσιαστικά δεν μετακινείται αυτό αλλά όλα τα υπόλοιπα ώς πρός αυτό...
    Φυσικό λοιπόν είναι να σκεφτώ ότι θα στρίψω ευκολότερα εάν μειώσω την στροφορμή? φέρνοντας τα βαριά πράγματα κοντά στο κέντρο βάρους η ελαφρώνοντας τα πράγματα που είναι μακριά από το κέντρο βάρους?

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το κέντρο βάρους όμως είναι πάνω στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας άρα ουσιαστικά δεν μετακινείται αυτό αλλά όλα τα υπόλοιπα ώς πρός αυτό...
    Το κέντρο βάρους δεν είναι πάνω στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας. Όταν ο άξονας περιστροφής περνά από το KB, τότε έχουμε περιστροφή όπως η πιρουέτα ενός αθλητή στο καλλιτεχνικό πατινάζ ή η περιστροφή της Γης γύρω από τον εαυτό της. Οι μοτοσυκλέτες δεν κινούνται έτσι.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το κέντρο βάρους όμως είναι πάνω στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας άρα ουσιαστικά δεν μετακινείται αυτό αλλά όλα τα υπόλοιπα ώς πρός αυτό...
    Φυσικό λοιπόν είναι να σκεφτώ ότι θα στρίψω ευκολότερα εάν μειώσω την στροφορμή? φέρνοντας τα βαριά πράγματα κοντά στο κέντρο βάρους η ελαφρώνοντας τα πράγματα που είναι μακριά από το κέντρο βάρους?
    Τραλαλαλαλα όχι ρε μαν, όχι όχι όχι.

    Η μοτοσικλέτα μετακινείται πάνω στην διεπιφάνεια δρόμου/ελαστικού όχι γύρω από το κέντρο βάρους.
    Δεν είναι ελεύθερα περιστρεφόμενο σώμα, μην μπερδεύεσαι. Εκτός από όταν κάνει κανένα χάισάιντινγκ και "πετάξει", τότε ισχύει αυτό που λες, αλλά είναι μάλλον το λιγότερο που μας απασχολεί.


    Και επειδή τώρα είδα ότι ο μπλέιντ λέει και για διαφορετικές μοτοσικλέτες και επειδή στα SS δεν είναι το ζητούμενο το χαμηλό κέντρο βάρους (για λόγους που δεν θέλω να συζητήσω είναι εκτός θέματος) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα (να μην πω είναι σίγουρο) ένα ον-οφ σε συγκρίσιμα κιλά (ένα F650GS των 192 κιλών ας πούμε) να στρίβει με πολύ λιγότερη προσπάθεια σε σχέση με ένα αντίστοιχο SS (ένα CBR600 ας πούμε) για την ίδια κλίση πάντα για τους ίδιους ακριβώς λόγους που ανέφερα πιο πάνω.

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2008, 15:40
  2. Κόστος γραφειοκρατείας που το πληρώνουμε όλοι μας...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 17:25
  3. Zierikzee, εκεί που το παρών είναι το παρελθόν
    από Kostas NL στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 09:12
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 19:51
  5. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF