Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 249

Θέμα: Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε;

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Το παραπανω σεντονακι που εγραψα ηταν η ενσταση μου ως προς την αρχικη ερωτηση ( αρα και αιτια αντιπαραθεσεω-καρτων κλπ.....)
    Δεν θα επαναληφθεί.
    Think faster than you ride

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Το κέντρο βάρους δεν είναι πάνω στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας. Όταν ο άξονας περιστροφής περνά από το KB, τότε έχουμε περιστροφή όπως η πιρουέτα ενός αθλητή στο καλλιτεχνικό πατινάζ ή η περιστροφή της Γης γύρω από τον εαυτό της. Οι μοτοσυκλέτες δεν κινούνται έτσι.
    Εγώ απλά μεταφράζω το σχήμα στην αρχή ούτε counter steering κατέχω ούτε τίποτα.
    Και εκεί το ΚΒ είναι σαφώς πάνω στον άξονα περιστροφής (και εδώ που τα λέμε δεν μου μοιάζει παράλογο).

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    εγώ πάντως νομίζω ότι το θέμα έχει ξεχειλώσει ανεπίστρεπτα και δεν έχει να προσφέρει τπτ πλέον.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  4. #79
    Ε ας δωθεί πρώτα η σωστή, πλήρης και εμπεριστατωμένη απάντηση και ας κλειδωθεί μετά.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  5. #80
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Ε ας δωθεί πρώτα η σωστή, πλήρης και εμπεριστατωμένη απάντηση και ας κλειδωθεί μετά.
    Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε; Εκεί που μας βολεύει

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε; Εκεί που μας βολεύει
    μήπως εκεί που έχουν αποφασίσει οι μηχανικοί λαμβάνοντας υπόψη τις λοιπές παραμέτρους και το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας για το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Ε ας δωθεί πρώτα η σωστή, πλήρης και εμπεριστατωμένη απάντηση και ας κλειδωθεί μετά.
    Η απάντηση δόθηκε στην πρώτη σελίδα.
    Το γρηγορότερο στρίψιμο επιτυγχάνεται όσο πιό κοντά βάλουμε το σημείο επαφής του μπροστά ελαστικού στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας.
    Sapila

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση δόθηκε στην πρώτη σελίδα.
    Το γρηγορότερο στρίψιμο επιτυγχάνεται όσο πιό κοντά βάλουμε το σημείο επαφής του μπροστά ελαστικού στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας.
    Sapila
    Σε απλά ελληνικά δηλαδή, όσο πιο τρίγωνη κορώνα έχει το μπροστινό λάστιχο.
    Απόλυτα σωστό, αλλά δεν εμπλέκει το ύψος του κέντρου βάρους.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Εννοούσα κάτι τέτοιο:Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	initial_turnin.JPG 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	331645

    Το οποίο βέβαια μπορεί να ανατραπεί στο επόμενο σχήμα που θα βάλει ο sapilas, αλλά βεβαίως μην περιμένεις να διαβάσω βιβλίο αν δεν έχω αγοράσει πρώτα σωλήνες πριόνια και tig για να φτιάξω πλαίσιο

  10. #85
    Μπορεί κάποιος από τους χωματερούς να μου εξηγήσει για ποιο λόγο στεκόμαστε όρθιοι στο enduro;

    Πέρα από την αποφόρτιση των αναρτήσεων και την καλύτερη ορατότητα, τι άλλο επιτυγχάνουμε; Το κέντρο μάζας του συστήματος μηχανή-αναβάτη προς τα πού μετατοπίζεται; Και πώς τελικά αυτό μας προσφέρει καλύτερο έλεγχο;
    Think faster than you ride

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εννοούσα κάτι τέτοιο:Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	initial_turnin.JPG 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	331645

    Το οποίο βέβαια μπορεί να ανατραπεί στο επόμενο σχήμα που θα βάλει ο sapilas, αλλά βεβαίως μην περιμένεις να διαβάσω βιβλίο αν δεν έχω αγοράσει πρώτα σωλήνες πριόνια και tig για να φτιάξω πλαίσιο
    Μου πήρε λιγάκι παραπάνω, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο:
    Στο παρακάτω,
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto-turn.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	331646
    βλέπουμε μια μοτό δρόμου σε τρεις φάσεις: 30° κλίση αριστερά, κίνηση στην ευθεία και 30° κλίση δεξιά. Ας πούμε λοιπόν πως από εκεί που έστριβε αριστερά, βρήκε δεξιά στροφή και άλλαξε κλίση.

    Αν το ύψος του κέντρου βάρους λοιπόν είναι στο πορτοκαλί σημείο (μην πεταχτεί κανένας να πει πως είναι ψηλά, το ξέρω, πείτε πως έχει και αναβάτη πάνω), τότε βλέπουμε πως όπως η μηχανή αλλάζει κλίση, το ΚΒ ακολουθεί μια πορεία γύρω από το σημείο που πατάει το λάστιχο.
    Νομίζω αυτό το αντιλαμβανόμαστε όλοι.

    Στο σχέδιο λοιπόν, άξονας περιστροφής (για την αλλαγή κλίσης) είναι το κέντρο του πράσινου κύκλου (και ας μην είναι τέλειος κύκλος στην πράξη), όχι το ίδιο το ΚΒ.

    Στην ερώτηση λοιπόν «με όλα τα άλλα σταθερά, πότε το μηχανάκι στρίβει πιο εύκολα, όταν το πορτοκαλί είναι ψηλά ή όταν είναι χαμηλά;» νομίζω πως η απάντηση «όταν είναι χαμηλά» είναι κατανοητή σε όλους, απλά και μόνο οπτικά. Φαντάσου να ήταν το πορτοκαλί σημάδι στο κέντρο του τροχού, πόσο πιο μικρή διαδρομή θα είχε να κάνει για την ίδια αλλαγή κλίσης.

    Εξάλλου, όλοι γνωρίζουμε πως όταν φορτώνουμε τη μηχανή για ταξίδι τα βαριά πράγματα τα βάζουμε χαμηλά. Ή απλά, σκέψου το εξής:
    Εγώ είμαι 1.90 και ζυγίζω 105 κιλά. Πότε θα στρίβει πιο εύκολα το μηχανάκι, αν με πάρεις δικάβαλο ή αν κρεμάσεις δεξιά-αριστερά στην πίσω σέλα δυο σακιά τσιμέντο;
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  12. #87
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση δόθηκε στην πρώτη σελίδα.
    Το γρηγορότερο στρίψιμο επιτυγχάνεται όσο πιό κοντά βάλουμε το σημείο επαφής του μπροστά ελαστικού στον άξονα περιστροφής της μοτοσυκλέτας.
    Sapila
    Η ερώτηση δεν ήταν αν εκτρέπεται ταχύτερα ένα mini-moto ή ένα mega on-off...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  13. #88
    @fkol k4 πολλά ευχαριστώ για την οπτικοποίηση των γραφομενων. Ακριβώς αυτό είπα και εγω για το τοξο στο οποίο κινείται το κ.μ. η κ.β. (δεν είναι ακριβως το ίδιο αλλά σχεδόν ταυτίζονται συνήθως απο ότι θυμάμαι).

    Για τήν δεύτερη ερώτηση με τα εντουρο (γιατί το "κόλπο" χρησιμοποιείται και στα στριτ).

    Μόλις σηκωθεις όρθιος, το κέντρο βάρους πάει χαμηλά. Το βάρος του αναβάτη εφαρμόζεται όλο στα μαρσπιε αντί για τη σέλα που είναι πολύ ψηλότερα. Αυτό κάνει την αλλαγή κατεύθυνσης της μοτοσικλέτας πιο εύκολη, για τους λόγους που είπαμε πριν.

  14. #89
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Μπορεί κάποιος από τους χωματερούς να μου εξηγήσει για ποιο λόγο στεκόμαστε όρθιοι στο enduro;

    Πέρα από την αποφόρτιση των αναρτήσεων και την καλύτερη ορατότητα, τι άλλο επιτυγχάνουμε; Το κέντρο μάζας του συστήματος μηχανή-αναβάτη προς τα πού μετατοπίζεται; Και πώς τελικά αυτό μας προσφέρει καλύτερο έλεγχο;



    Μετατοπιζετε το κεντρο βαρους χαμηλα προς τα κατω αλλα δεν ειναι αυτος ο πρωτευων λογος που οδηγαει ορθιος ενας οδηγος εντουρο....

    Ουτε ο τρτευων καν....


    Ο πρωτευων λογος κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα ειναι οτι οι μυς των ποδιων ειναι οι ποιο δυνατοι με διαφορα απο το υπολοιπο σωμα...

    Πραγμα που σημαινει.....

    1) Καλλυτερος χειρισμος της μοτοσυκλετας οχι κυριως λογο κεντρου βαρους αλλα.......

    Λογο της δυναμης που θα ασκηθει σε αυτην, απο πατουσα στον μαρσπιε, κνημης στο πλαισιο και χεριων ( αντι κορμου και χεριων μονο..) ως......

    Προς ποιο γρηγορες αλλαγες κλισης στις αλεπαληλες εναλαγες της διαδρομης... (Αρνητικες καμπερ, αλεπαληλα εμποδια , αρκετα περισσοτερα περιθωρια κλισης συγκριτικα με την καθιστη οδηγηση της μοτο, κυριως για αποφυγξη εμποδιων και επιτευξη ισοροπιας ........)

    2) Αρκετη περισσοτερη ευκολια ( και αποφορτιση των χεριων ) του σωματος τερμα μπρος , τερμα πισω , κινηση που σε καποια 10αδες μετρα μπορει να γινει και δυο και τρεις φορες το λεπτο...

    3) Σφαλιαρες απο στουμπια στον πισινο ( με επακολουθα το λιγοτερο αμνησιας για κανα δυο μερες..)
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 22/02/2015 στις 19:14.

  15. #90
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Και.......Bladerunner ....


    Τι δεν θα επαναληφθει......???

Σελίδα 6 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2008, 15:40
  2. Κόστος γραφειοκρατείας που το πληρώνουμε όλοι μας...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 17:25
  3. Zierikzee, εκεί που το παρών είναι το παρελθόν
    από Kostas NL στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 09:12
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 19:51
  5. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF