Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Βοηθεια για μοτοκρος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    21

    Βοηθεια για μοτοκρος

    καλησπερα ειμαι καινουργιος χρηστης.και αν γινεται θα σας παρακουλα να με βοηθησετε!ειμαι 19 χρονων 1.95 και γυρω στα 90 κιλα και σκεφτομαι να παρω ενα κροσακι.καθως δεν εχω εμπειρια θα ηθελα να μου προτεινετε ποσο κιβικα τι μοντελο και τι χρονολογια(χρηματα οσο το δυνατων λιγοτερα)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Αν ξερεις το κουμανταρεις, ενα διχρονο 250.Εισαι ψηλος και με καποιο βαρος,οποτε ενα 125 θα σου ειναι λιγο.

  3. #3
    Μια χαρά είναι και το 125 δίχρονο ή 250 τετραχρονο για πίστα και αρχάριο .

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    125 διχρονο θα παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...

    για να μαθεις να οδηγας σωστα απο την αρχη το 125 διχρονο ειναι το καλυτερο σχολειο γιατι ειναι ελαφρυ,δεν εχει φρενο κινητηρα πραγμα σημαντικο γιατι μαθαινεις να κρατας τη φορα σου,δουλευει σε ψηλες στροφες οποτε μαθαινεις να κρατας το γκαζι ανοιχτο για να μπορεις να το οδηγας αλλιως κρεμαει και εχει ελαχιστη συντηρηση.

    ενα παραδειγμα εδω τυχαια αγγελια που εψαξα

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6008967/

    και αλλο ενα τυχαιο δειγμα εδω

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5364329/

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    21
    σας ευχαρισω πολυ!απλα σκεφτομουν οτι επειδη θα το κρατησω για αρκετο καιρο καλυτερα θα ηταν να κοιταξω για 250

  6. #6
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    250 διχρονο ... 250 τετραχρονο....

    ( Αρχαριος σε μοτο κροςς ειπαμε οχι να οδηγαει μηχανακι....)

    Για το διχρονο...

    Το 250 θα σε βοηθησει λογο ροπης να μαθεις καλλυτερα και να διορθωσεις λαθη....

    Στο 125 θα ψαχνεις τα παραπανω σε.... 500 στροφες ωφελιμης λειτουργιας με συνεπεια να καθυστερησεις πολυ να βρεις λαθη σου πηγαινοντας μονο τερμα γκαζι.....

    Τα κατι τις παραπανω κιλα του 2μιση λιγο σε απασχολουν και σαφως εχει καλλυτερο ζυγισμα απο τα 125....

    Το φθηνο σε αυτα τα μηχανακια ( αποκλειεις τετραχρονο ) ειναι σχετικο ....

    ( Καθως το φθηνο συνηθως ειναι σχεδον σε τραγικη κατασταση και δεν μιλαω για εμφανιση....)
    Τελευταία τροποποίηση από STOYBI; 04/03/2015 στις 15:17.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    21
    ο φιλος stoubi εχει δικιο..δικο μου λαθος!αρχαριος στο μοτο κρος!αρα να κοιταω 250 διχρονο η τετραχρονο?αν και στα αλλα μηχανακια δεν εχω καμια φοβερη εμπειρια πολυ λιγα πραγματα!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Κατ'αρχήν πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις???

    Έπειτα είσαι γενικά ψηλός για μοτοκρος... που σημαίνει ότι ότι μηχανάκι και να καβαλήσεις θα σου είναι μικρός κάπως. Ωστόσο τα κιλά σου δεν είναι υπερβολικά οπότε εγώ θα έμενα στη βασική αρχή που τηρούν όλοι ανά τον κόσμο. Θα ξεκινούσα από 125 cc δίχρονα τα οποία είναι πολύ οικονομικά στη συντήρηση και εύκολα στη λειτουργία τους ενώ παράλληλα θα σε βοηθήσουν να εξελιχθείς οδηγικά. Θα προτιμούσα ένα ευρωπαικό μηχανάκι καθώς συνήθως είναι φτιαγμένα και για πιο ψηλούς αναβάτες απ'ότι τα Ιαπωνικά. Προσωπική προτίμηση KTM αν και ανεβαίνει λίγο το κόστος συντήρησης αλλά προσφέρει πολύ καλό πακέτα.

  9. #9
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Κατ'αρχήν πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις???

    Έπειτα είσαι γενικά ψηλός για μοτοκρος... που σημαίνει ότι ότι μηχανάκι και να καβαλήσεις θα σου είναι μικρός κάπως. Ωστόσο τα κιλά σου δεν είναι υπερβολικά οπότε εγώ θα έμενα στη βασική αρχή που τηρούν όλοι ανά τον κόσμο. Θα ξεκινούσα από 125 cc δίχρονα τα οποία είναι πολύ οικονομικά στη συντήρηση και εύκολα στη λειτουργία τους ενώ παράλληλα θα σε βοηθήσουν να εξελιχθείς οδηγικά. Θα προτιμούσα ένα ευρωπαικό μηχανάκι καθώς συνήθως είναι φτιαγμένα και για πιο ψηλούς αναβάτες απ'ότι τα Ιαπωνικά. Προσωπική προτίμηση KTM αν και ανεβαίνει λίγο το κόστος συντήρησης αλλά προσφέρει πολύ καλό πακέτα.
    Απο πια αποψη ανεβαινει το κοστος συντήρησης;


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Απο πια αποψη ανεβαινει το κοστος συντήρησης;

    Ίσως δε το διατύπωσα σωστά. Θέλω να πω πως ανεβαίνει λίγο το κόστος ανταλλακτικών και η ποσότητα/ποικιλία ανταλλακτικών είναι περιορισμένη σε σχέση με τα Ιαπωνικά.

  11. #11
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Ίσως δε το διατύπωσα σωστά. Θέλω να πω πως ανεβαίνει λίγο το κόστος ανταλλακτικών και η ποσότητα/ποικιλία ανταλλακτικών είναι περιορισμένη σε σχέση με τα Ιαπωνικά.

    Οκ αλλα δε συμφωνω...


    Και εξηγω ...

    Απο το monstershop.gr παιρνω τιμες για δυο μοντελα ιδιας χρονιάς v,ktm 125 sx 09 και yz 125 09...

    Πιστονι vertex ktm 104 euro vs πιστονι yz 125 100 euro ,διαφορα στο ταληρο μειον...

    Ball joint pds για το ktm 40 euro vs κιτ μοχλικου yz 89 euro ,διαφορα στο πενηνταρικο μειον αλλα ειναι λογικο γιατι με το ktm μπορει να φας πενηνταρικο και παραπανω στους γιατρους λογω pds

    Ρουλεμαν στροφαλου και τσιμουχες ktm 67 euro ,για το yz δεν εχει ...

    Φλαντζες κινητηρα κομπλε για το ktm 70 euro ,για το yz δεν εχει...

    Δεν εχει νοημα να συνεχισω...

    Συμπέρασμα.. .

    Πανω κατω τα ιδια λεφτα θα φυγουν ειτε για γιαπωνεζο ειτε για ktm και απο διαθεσιμοτητα παιζει να ειναι πισω ο ιαπωνας ,ειτε μιλαμε για ιντερνετομαγαζο ειτε μλαμε για αντιπροσωπεια.. .

    πλεον η αντιπροσωπευση στα ktm στην ελλαδα ,σορυ κιολας αλλα ΓΑΜΑΕΙ... και μη μου πει κανενας οτι δεν υπαρχουν αντιπροσωπειες ktm παντου γιατι αν κανεις ενα τηλ στον οικονομου π.χ. εχει σχεδον τα παντα και την αλλη μερα το χεις στη πορτα σου ...


    Αυταααα...
    Τελευταία τροποποίηση από Allst@rf; 04/03/2015 στις 21:14.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    21
    και εμενα μου αρεσουν παρα πολυ τα KTM(θελω να διαθεσω μεχρι 3000 και αυτο με δυσκολια) και προτιμω το 250 (ευχαριστω για το ενδιαφερον και την βοηθεια)

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Με 2000 ευρώ βρίσκεις εξαιρετική μοτοσυκλέτα για αρχή.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2015
    Μηνύματα
    21
    δεν καταλαβα τι μαρκα να κοιταξω ποσα κυβικα και τι μοντελο

  15. #15
    στην θέση σου θα κοίταγμα για ktm 200 exc
    μια χαρά μηχανάκι για να ξεκινήσεις

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF