Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Ελαστικά για Versys

  1. #1
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118

    Ελαστικά για Versys

    Ο καιρός για αλλαγή ελαστικών ζυγώνει και έχω ξεκινήσει ψάξιμο.

    Τα δεδομένα:

    η μηχανή:
    Kawasaki Versys

    η χρήση:
    Ασφάλτινη αστική χρήση 90% εντός πόλης και 10% μικρές διαδρομές σε ασφάλτινα κομμάτια. Μίνι ταξιδάκια 300-500 χιλιόμετρα ίσως μπουν στο πρόγραμμα 1 ή 2 φορές το χρόνο αλλά δε με απασχολεί ιδιαίτερα σαν παράμετρος.

    η οδήγηση:
    Νορμάλ ταχύτητες και σχετικά spirited οδήγηση χωρίς ακρότητες. Αρκετά χιλιόμετρα σε κεντρικές λεωφόρους και Κηφισσό με ταχύτητες έως 140-150.

    εμπειρία από προηγούμενο ελαστικό:
    Συμβίωση 2χρόνια με Metzeler M5 και 15.000 χιλιόμετρα μαζί τους. Θετικές εντυπώσεις, σχετικά γρήγορη αλλά γραμμική κορόνα και ομοιόμορφο φάγωμα μέχρι σήμερα χωρίς να έχει δημιουργηθεί εμφανές τακούνι ή άλλες ανομοιομορφίες στο ελαστικό.
    Παράπονο το αργό ζέσταμα εντός πόλης σε μικρές διαδρομές. Πιστεύω οτι παραήταν σκληρά για τη χρήση που κάνω οπότε ψάχνω κάτι μαλακότερο και ας φαγωθεί 20-30% γρηγορότερα.


    Υποψήφιος αντικαταστάτης και σκέψεις:
    Bridgestone S20 Evo ως πιο μαλακό ελαστικό και λόγω εξαιρετικών εντυπώσεων από άτομα που το φόρεσαν σε Versys μετά από το M5. Δυστυχώς δεν έχω εικόνα φθοράς αλλά οι περιγραφές των κατόχων στο φρενάρισμα, στο στρίψιμο και στη βροχή είναι πολύ θετικές.

    Ακούω τις απόψεις σας. Αργότερα σήμερα ή αύριο θα βάλω και μερικές φωτογραφίες από την κατάσταση των Μ5.
    Η φθορά δε δικαιολογεί την αλλαγή τους, αλλά τα χιλιόμετρα, η 2ετία παλαίωσης, και μερικά ανεπαίσθητα ψιλογλυστριματάκια που πριν μερικούς μήνες δεν υπήρχαν.
    Τα είδε και άτομο με εμπειρία αγώνων και μου ανέφερε οτι από φθορά είναι οκ, αλλά οτι το υλικό έχει σκληρύνει αισθητά.
    Πιστεύω οτι αν ανεβάσω και φωτογραφίες αρκετοί ίσως πουν οτι τα λάστιχα είναι σαν καινούρια. Δεν είμαι όμως από εκείνους που θα βάλω την ασφάλειά μου σε 2η μοιρά για να γλιτώσω το έξοδο για 1-2 μήνες αργότερα. Προφανώς ούτε είμαι από εκείνους που περιμένουν να βγουν τα λινά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    pirelli
    ανανήψαντας

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    pirelli από τότε που πήγαν Κίνα δε τα έχω σε εκτίμηση.
    θες να γράψεις και 2-3 γραμμές ποια pirelli και γιατί;

  4. #4
    Αφού το ξέρεις ότι τo Versys έχει παντρεφτεί με τα Pirelli Diablo Rosso II εδώ και χρόνια. Σταθερή αξία που δεν την αλλάζω.

    Το 51% του μετ. κεφαλαίου της Pirelli πήγε στην Κίνα, όχι η γραμμη παραγωγής.

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Αφού το ξέρεις ότι τo Versys έχει παντρεφτεί με τα Pirelli Diablo Rosso II εδώ και χρόνια. Σταθερή αξία που δεν την αλλάζω.

    Το 51% του μετ. κεφαλαίου της Pirelli πήγε στην Κίνα, όχι η γραμμη παραγωγής.
    Τα Rosso 2 είναι εκτός συζήτησης. Τέλεια στα πρώτα 5000 και μετά για πέταμα, χάλια μαύρα. Πολλοί Vers-άδες το λένε και εγώ λάστιχο που θα είναι τέλειο στα πρώτα χιλιόμετρα και μετά για πέταμα δε το θέλω. Θέλω βαθμιαία πτώση με χιλιομετρική ζωή κοντά στα 12000 χλμ.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    pirelli από τότε που πήγαν Κίνα δε τα έχω σε εκτίμηση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος

    Το 51% του μετ. κεφαλαίου της Pirelli πήγε στην Κίνα, όχι η γραμμη παραγωγής.
    και για πειτε μου ρε παλικαρια μιας και ξερετε εσεις οι ασχετοι (δεν αναφερωμαι σε εσας προσωπικα) και όχι εμεις οι λαστιχαδες, ακομα και η παραγωγη να πηγαινε στην κινα (όπως εκανε η μετζελερ), τι διαφορα θα ειχε? τοσο ευκοαλο το εχετε δλδ μια εταιρεια κολοσος να πεταξει τη φημη και το ονομα που δημιουργησε τοσα χρονια παραγοντας λάστιχα "κινεζικης" ποιοτητας? ελεος πια με αυτή τη καραμελα! άλλο πραγμα το "made in china" (αλλα engineered in europe) και άλλο το αμιγως κινεζικο! εχουν τεραστια διαφορα μεταξυ τους!

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    το οτι όσες εταιρίες μετεγκαθίστανται στην Κίνα ρίχνουν την ποιότητα των προιόντων τους, αποτελεί κανόνα και όχι την εξαίρεση Μάηκ. Δε λέω οτι τα Πιρέλια είναι μάπα, λέω οτι προτιμώ κάτι που ξέρω οτι κατασκευάζεται σε χώρα με υψηλότερα standards και καλύτερες πρώτες ύλες.
    Το αν τελικά τα εργοστάσια της Pirelli κρατάνε τα ISO standards στα επίπεδα των εργοστασίων που είχαν στο USA δε το ξέρω με σιγουριά.
    Αλλά ας μην ξεστρατίσουμε από το θέμα.
    Η συζήτηση λέει, Ελαστικά για Versys καλύτερα από τα Μ5 για αστική χρήση.

    Κοιτάζω επίσης τα καινούρια M7 που η Metzeler τα δίνει ως ανώτερα των M5.

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    μονο που η πιρελλι ΔΕΝ μετεγκαθιστανται στην κινα, απλα η εταιρεια που επενδυσε αγοράζοντας το 51% των μετοχων της είναι κινεζικων συμφερόντων! η πιρελλι ηταν είναι και θα είναι ιταλικη!

    οσον αφορα τα ελαστικα σου, εδώ υπαρχει ένα θεματακι: το μηχανακι σου, μπορει μεν να είναι all arround αλλα δεν είναι και τοσο "αστικης" χρησης οσο εσυ του κανεις!
    δυστυχως ενώ γνωριζω εξαιρετικα καλα ολη τη τεχνικη διαδικασια του να τοποθετησω ελαστικα σε μια μηχανη, δεν μπορω να σε συμβουλεψω ποιο μοντελο ελαστικου να βαλεις καθως με εμποριο ελαστικων μοτο δεν εχω πολυασχοληθει καθως εργαζομαι κυριως σε αμαξολαστιχαδικα και δεν γνωριζω πλήρως τις ιδιότητες κάθε μοντελου μοτοελαστικου! ωστοσο θα σου ελεγα να εχεις υπ'οψιν σου και τα ντανλοπ που πολλοι τα εκθειαζουν εδώ μεσα, και που τα φοραω κι εγω στο δικο μου, και απ'οσα εχω βαλει είναι μακραν τα καλυτερα, παρολο που τα φοραω σε πολύ υψηλο για τον τυπο της μηχανης δεικτη ταχύτητας..

  9. #9
    Τα gp racer, ξερω δεν κανουν για το μηχανακι σου, αλλα εγω τα ειχα 3 χρονια και με καλη αποδοση εως το τελος.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #10
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Τα gp racer, ξερω δεν κανουν για το μηχανακι σου, αλλα εγω τα ειχα 3 χρονια και με καλη αποδοση εως το τελος.
    ναι για dunlop 211 μου είπαν κι άλλοι καλά λόγια ως μαλακό σπορ ελαστικό με προσανατολισμό σε trackday χρήση και άρα για μια νορμάλ οδήγηση πόλης θα πιάνει πολύ καλά αποτελέσματα.όμως δε βγαίνει για τις διαστάσεις του versys. Τα μαμίσια Dunlop Roadsmart 2 που φοράει η Kawasaki στα Versys θεωρείται κακό ελαστικό από όσο διαβάζω και οτι ξεραίνεται γρήγορα.

    προς το παρόν έχω ξεζουμίσει ότι υπάρχει στο ίντερνετ για τα Μ7 και ίσως εκεί να καταλήξω μιας και με τα Μ5 ήμουν υπερευχαριστημένος εκτός από το αργό ζέσταμα. Ίσως να μου φανούν ιδανικά τα Μ7 σαν μαλακότερη γόμα. Μοναδικό μείον η πολύ υψηλή τιμή τους....250 είχα βάλει τα Μ5 προ διετίας και βλέπω τα Μ7 να παίζουν στα 320....πολλά τα λεφτά

  11. #11
    Αφου σου αρεσαν τα μ5 βαλε αυτα παλι. Οταν εισαι ευχαριστημενος γιατι να αλλαξεις...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  12. #12
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Αφου σου αρεσαν τα μ5 βαλε αυτα παλι. Οταν εισαι ευχαριστημενος γιατι να αλλαξεις...
    ψάχνω το κάτι πιο κοντά στα κριτήρια που έχω θέσει...είδα οτι με την οδήγηση που κάνω τα Μ5 που είναι sport touring δε φαγώθηκαν καθόλου και αν δεν υπήρχε το θέμα παλαιότητας να με έπαιρνε να τα κρατήσω ακόμα 5-6 χιλιάδες χλμ αφου έχουν πολύ ψωμί επάνω τους ακόμα. Επίσης δε ζεσταίνονται όσο γρήγορα θα ήθελα μιας και η οδήγηση εντός πόλης δε τα ζορίζει ιδιαίτερα.
    Γι αυτό το λόγο κοιτάζω σε μαλακότερο ελαστικό που θα μου ταιριάξει καλύτερα.

    Μπορεί κάποιος να ρίξει μια μετάφραση στο παρακάτω;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sport-rengas-testi-ps-lehti-2014.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	332947

  13. #13
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    δηλαδη τωρα για να καταλαβω....
    τα πιρελλι δεν τα εκτιμας επειδη την εταιρεια την πηραν κινεζοι, ενω τα μετζελερ που παραγονται κινα σου αρεσουν?? λιγο ατοπο δεν ειναι αυτο?
    (ασε δε που η μετζελερ ανοικει και αυτη στην πιρελλι)

  14. #14
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Θεωρώ τη Metzeler ανώτερη και πιο εξειδικευμένη μιας και βγάζει ελαστικά μόνο για μηχανές.
    Επίσης τα diablo σε Versys έχουν κακό όνομα οπότε και βγάζω εκτός συζήτησης τη συγκεκριμένη εταιρία.
    Τώρα όμως γιατί κόλλησες τη βελόνα ρε Mike? Και λάθος να είναι αυτό που γράφω, άλλο ρωτάω στο παρόν θρεντ. Πάμε παρακάτω.

    Μ7 RR
    S20 EVO
    (κάποιο άλλο) ?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Η μετζελερ τα παραγει στην Κινα??? από που ισχυει αυτό;;; 10 ζευγάρια μετζελερ εχω αλλαξει(EXP) και όλα γραφουν made in Germany όπως και τα νεα μου ΝΕΧΤ...αυτό είναι και το συγκριτικο πλεονεκτημα της εν λογω εταιριας..

    Παντως από όλα τις μαρκες που εχω κατά καιρους βαλει στις διαφορες μηχανες μου η μετζελερ μου εχει δωσει την καλυτερη εντυπωση ως προς τη συμπεριφορα των ελαστικων της....νομιζω ότι το μιγμα με το οποιο παραγονται τα ελαστικα της είναι το πλεον ενδεδειγμενο για τους αθλιους ελληνικους δρομους..δεν με εχουν προδωσει ποτε και μου κανει επισης εντυοωση που αναφέρονται ότι ζεσταίνονται αργα...8 χρονια τωρα τα φοραω συνεχεια στο αμστοδοντο μου, παω πεζοδρομια, ψιλοπαγους και ποτε μα ποτε κατά την εκκίνηση κρυα δεν μου εχουν γλιστρησει χιλιοστο..μου εχει τυχη αμεσο φρεναρισμα πανικου μετα από λιγα μετρα, εντελω κρυα τ α λαστιχα και είναι πραγματικα βεντουζα...

    Αντίθετα με την Μισελεν , δει ανακι1 σιρακ, εχω μονο πικρες αναμνήσεις...μετζλεερ και παλι μετζελερ...

    Παντως για την ενημερωση μας τα μονα λάστιχα που πλησιαζουν την ποιοτητα συμπεριφορας των γερμανικων εν ελλαδι, εχουν σκιαγραφηθεί από διαφορυς χρηστες στα φορουμ, τα πιρελλι και δει τα πιρελλι σκορπιον τραιλ, δεν ξερω όμως αν μπορει να τα φορεσει το βερσυς..

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF