Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: Ξεκινησαν οι μ@λακιεεεεες....

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    Τα ηλεκτρονικά συστήματα δεν είναι καθόλου μια απλή συνέχεια της εξέλιξης των οχημάτων. Άλλο πράγμα τα άλογα, άλλο τα λάστιχα, άλλο οι αναρτήσεις, άλλο πράγμα να χεις ένα πράγμα που θα κάνει το δικό του όταν διαβάσει την χ ένδειξη. Είναι η εξέλιξη των οχημάτων κατά τον τρόπο που θέλει η αυτοκινητοβιομηχανία να κινούμαστε. Μεγάλη διαφορά.

    Διαχειρίζεται ροπές και άλογα, όποιος ξέρει να τα κουμαντάρει ξερά, χωρίς μπλιμπλίκια. Και τα καλύτερα εργαλεία διαχείρισης αλόγων είναι το νιονιό, οι κοινωνικές εμπειρίες, οι οδηγικές εμπειρίες, τα μικρά λάθη, η σφαλιάρα του γονιού όταν μαλακίζεσαι κλπ κλπ. Αυτά υποτίθεται ότι αντικαθιστούν τα esp, abs και κάθε άλλο τέτοιο μαραφέτι.

    Παλιότερα δεν μπορούσε το κάθε κωλοπαίδι να πάρει μεταχείρο αυτοκίνητο 120 αλόγων μαμά , δεν ήταν τόσο διαδεδομένα με τόσο χαμηλές τόσα άλογα. Σήμερα κάθε κότα μπορεί να φτάσει στα 0-100 σε 8-9 δεύτερα χαλαρά με 1400αρι αυτοκίνητο...Δεν τη σώζει κανένα σύστημα ούτε αυτή ούτε εμάς, γιατί η βλακεία είναι ανίκητη.

    Δε θέλω να υποδεχθώ κανένα γκουγκλοαυτοκίνητο. Ξέρω από τώρα πως θα είναι και μου ρχεται αηδια
    Δηλαδή πιστεύεις ότι αν η κότα οδήγούσε datsun 120Y ,Austin Allegro ή opel rekord θα ήταν πιο ασφαλής η κυκλοφορία στους δρόμους
    ή oτι o κακομαθημένος γόνος με το manda το autobianchi η το seat με την δίλιτρη abarth πάνω κάναν λιγότερες ζημιές από τα σαξόραλα?
    Εγώ διαφωνώ.
    Κατά την γνώμη μου τα ηλεκτρονικά δώσαν σε πολύ κόσμο την ευκαιρία να αναλογιστεί το λάθος του και να γίνει καλύτερος οδηγός.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Μου κάνει εντύπωση πάντως, που σε ένα φόρουμ για μοτοσυκλέτες, μέλη θυμήθηκαν και ξέρουν την δοκιμή Αθήνα>Θεσσαλονίκη με τα όρια, του και του Drive, αλλά κανείς -εκτός κι αν μου ξέφυγε και δεν το είδα- δεν ανέφερε την ίδια δοκιμή που είχε κάνει ο Τσαντήλας για το Μοτό με ZZR1200, που είχε και -χιουμοριστική- φωτογραφία να διαβάζει βιβλίο ενώ οδηγούσε, έλεγε πόσο επικίνδυνο ήταν να σε στριμώχνουν οι νταλίκες για να σε προσπερνάνε στα τμήματα με έργα και κολωνάκια κ.ο.κ.


  3. #48
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730

    Εγω το θυμαμαι αυτο το τεστ με το μπλε ZZR και μαλιστα μου
    ειχε μεινει μια λεζαντα που ελεγε ''αν δε φας και λιγο σπρευ τριαξονικου δεν εχει γουστο"" κατι τετοιο...

  4. #49
    Δεν διαβαζαμε μοτο περιοδικα τοτε.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    οπως και να΄χει το νοημα ειναι να μπει ενα οριο στα ηλεκτρονικα και στο κατα ποσο αυτα παρεμβαινουν στην οδηγηση...
    γιατι αν συνεχιστει αυτο η οδηγηση θα χαθει...
    θα μπαινουμε σε οχηματα, θα πληκτρολογουμε προορισμο, εμεις θα πινουμε καφε και θα οδηγει το αμαξι επιλεγοντας διαδρομη που δεν εχει κινηση, ταχυτητα, κατα ποσο ειναι σωστο να οδηγησουμε μεσα στην βροχη με τα λαστιχα που εχουν φθαρει 50% και αλλα τετοια ομορφα...

    θα χαθει δλδ η απολαυση της οδηγησης και θα επιλεγει ενα pc για το αν πρεπει εσυ να μετακινηθεις...

  6. #51
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ......
    Εμείς μέχρι τότε θα είμαστε μαλλί μπαμπάκι ληψώ φαρμάκι.....
    Όχι απλά με το ένα πόδι μέσα, αλλά θα μας σπρώχνουν το ένα πόδι που θα έχει ξεμείνει απ'έξω για να κλείσει το καπάκι.....

    Για τα παιδιά μας έχουμε να ανησυχούμε για πάρα πολλά.
    Το πώς θα είναι τα οχήματα ας είναι από τα τελευταία.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Εμείς μέχρι τότε θα είμαστε μαλλί μπαμπάκι ληψώ φαρμάκι.....
    Όχι απλά με το ένα πόδι μέσα, αλλά θα μας σπρώχνουν το ένα πόδι που θα έχει ξεμείνει απ'έξω για να κλείσει το καπάκι.....

    Για τα παιδιά μας έχουμε να ανησυχούμε για πάρα πολλά.
    Το πώς θα είναι τα οχήματα ας είναι από τα τελευταία.

    δεν ξερω ρε φιλε για σενα, αλλα εγω σε 40 χρονια που θα ειμαι 73 θα θελω να την εχω την οδηγικη απολαυση στην porshe μου...

    οχι τιποτα αλλο, αλλα θα γινω ρομπα και στο 22χρονο που θα εχω μεσα και θα ακουσω κανενα: "τζουτζουκο μου αυτο το πηρες να πηγαινει μονο του επειδη δεν μπορεις να το δαμασεις εσυ ή δεν ειχε να σου δωσει το "real deal" η αντιπροσωπεια?" και θα μου'ρθει το εγκεφαλικο καταμεσης του δρομου...

  8. #53
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω ρε φιλε για σενα, αλλα εγω σε 40 χρονια που θα ειμαι 73 θα θελω να την εχω την οδηγικη απολαυση στην porshe μου...

    οχι τιποτα αλλο, αλλα θα γινω ρομπα και στο 22χρονο που θα εχω μεσα και θα ακουσω κανενα: "τζουτζουκο μου αυτο το πηρες να πηγαινει μονο του επειδη δεν μπορεις να το δαμασεις εσυ ή δεν ειχε να σου δωσει το "real deal" η αντιπροσωπεια?" και θα μου'ρθει το εγκεφαλικο καταμεσης του δρομου...

    Κατ'αρχάς το 22χρονο που θα έχεις μέσα τί θα είναι ρε?
    Άντρας? Να ξέρει τί ακριβώς είναι η Porsche, κι αν πηγαίνει μόνη της, κι αν υπάρχει real deal κατάσταση?

    Όχι.

    Γυναίκα θα έχεις.

    Εάν λοιπόν, εκτός από όλα αυτά τα ηλεκτρονικά κλπ, έχει αναπτυχθεί αντιστοίχως κι ο τομέας "gadgetοκουρκουμπιλινομαλακίες" (και σίγουρα θα έχει αναπτυχθεί και πολύ περισσότερο), δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

    Το οποιον:

    As long as έχουνε βρει πατέντα να είσαι και με κάτω την κουκούλα να χαζεύει τη θέα και να μη χαλάει το μαλλί της μανδάμ, εφόσον υπάρχει το σύστημα ΣΚΣ (σταμπιλιζατέρ καθίσματος συνεπιβάτη) και μπορεί να κοιτάζει το μακιγιάζ της στον καθρέφτη, να διορθώνει τις ατέλειες, να βγάζει τα φρύδια της χωρίς να κινδυνεύει να βγάλει κανά μάτι κλπ, παράπονο δεν πρόκειται να ακούσεις ο κόσμος να χαλάσει.


    Κι όσον αφορά την οδηγική απόλαυση στα 73 μας, από τη μια αμφιβάλλω ότι μέσα στα επόμενα 40 χρόνια θα έχει γίνει τόσο space το πράγμα (δεν προχωράνε όλα με τον ίδιο ρυθμό. Κάποια στιγμή η "βάση" σου τελματώνει και δεν μπορείς να συνεχίσει απλά να κάνεις "upgrade". Πρέπει να την αλλάξεις, να πάς σε καλύτερη κι αυτό παίρνει πολύ καιρό. Η εξέλιξη που βλέπουμε εμείς και μας κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση, είναι πιστεύω upgrades πάνω σε μια δεδομένη βάση.)

    Από την άλλη τίποτα δεν αλλάζει από τη μία μέρα στην άλλη για να σου κάνει τόση έντονη τη διαφορά. Ναι, άμα κοιμηθείς τώρα και ξυπνήσεις μετά από 40 χρόνια θα νιώσεις λες και είσαι στο διάστημα λογικά. Αλλά αν αυτά τα 40 χρόνια τα ζεις, τότε βιώνεις όλες τις αλλαγές και αλλάζεις κι εσύ με το περιβάλλον. Μαλακία είναι, και ξενέρωμα αλλά δυστυχώς δε γίνεται να μείνουμε ανέπαφοι.

    Και τέλος, το θέμα είναι να "σηκώνεται η οροφή της Porsche" στα 73 να μπορείς να χαρείς το 22χρονο κι ας πας από έμφραγμα με το χαμόγελο στα χείλη


  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οπως και να΄χει το νοημα ειναι να μπει ενα οριο στα ηλεκτρονικα και στο κατα ποσο αυτα παρεμβαινουν στην οδηγηση...
    γιατι αν συνεχιστει αυτο η οδηγηση θα χαθει...
    Πολλές φορές αυτά αποτελούν υλοποιήσεις των απαιτήσεων των ιδίων των οδηγών.

    Η ΒΜW ανακοίνωσε την τοποθέτηση στο νέο ADV και προαιρετικά στο απλό GS, την τοποθέτηση του συστήματος CTFA (close tavern finding assist).
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Πολλές φορές αυτά αποτελούν υλοποιήσεις των απαιτήσεων των ιδίων των οδηγών.

    Η ΒΜW ανακοίνωσε την τοποθέτηση στο νέο ADV και προαιρετικά στο απλό GS, την τοποθέτηση του συστήματος CTFA (close tavern finding assist).
    Εχει ηδη γινει στα pois του navi5

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εχει ηδη γινει στα pois του navi5
    εδώ μιλάμε θα κόβει τις στροφές του κινητήρα και θα συνεργάζεται με το APA (active parking assist) για να παρκάρει στην μπροστά πλατεία
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #57
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Αν και δεν κολλαει με το νοημα του υπαρχοντος θρεντ.
    ΚΑΡΑκολλαει με τον τιτλο του ...................
    Γιαννη ταμαμ για σενα
    http://techblog.gr/gadgets/leap-tran...ech-buss-6739/
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #58
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν κολλαει με το νοημα του υπαρχοντος θρεντ.
    ΚΑΡΑκολλαει με τον τιτλο του ...................
    Με τέτοιο τίτλο όλα κολλάνε

  14. #59
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν κολλαει με το νοημα του υπαρχοντος θρεντ.
    ΚΑΡΑκολλαει με τον τιτλο του ...................
    Γιαννη ταμαμ για σενα
    http://techblog.gr/gadgets/leap-tran...ech-buss-6739/
    Ολοι οι βλακες με το κινητο στο χερι...
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #60
    Και η σωστη διαφημιση μεσα στη σελιδα.
    Μην ξεχνιομαστε...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2015-03-29-21-55-42-1.jpg 
Προβολές:	59 
Μέγεθος:	69,9 KB 
ID:	333245

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ξεκίνησαν οι ζέστες
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2011, 21:59
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  3. Ξεκινήσαν οι κόμπλες???
    από macdeath_s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 23:30
  4. Πως επιλεγονται οι moderator????
    από filippos_hornet στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 13:54
  5. Ελληνες Οι Πιο Καλοφαγαδες
    από frikis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF