Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Γνωρίζει κανείς πως θα βάψω εξωτερικούς αρμους?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150

    Γνωρίζει κανείς πως θα βάψω εξωτερικούς αρμους?

    Μιας και εμπλεξα με γύφτο μάστορα (καλά να παθω) λοιπόν εχω εναν διαδρομο οπου τοποθετησα πανω σε τσιμεντοκονία πετρες καρυστου αλλα ο μαστορας εχει αφησει σε αρκετά σημεία πολυ μεγαλους αρμους π΄χ 8-10 εκατοστά και φαινοντε ασχημα , επίσης καποια σημεία δεν φεγουν σωστά τα νερά και κάνει γκιόλα οπότε πρεπει να ξυλωθουν και εκεί οι πέτρες και σαν να μην εφτανε αυτό δεν πέτυχε και το χρώμα στους αρμους ουτε τους καθάρισε κτλ δηλαδή ολο το πρότζεκτ κατέληξε αποτυχημένο με αποτέλεσμα να βγαίνω το πρωί να πάω στην δουλειά μου και να μου αναβουν τα λαμπάκια και για να μην χειροδικήσω θα κάτσω να προσπαθήσω να διορθώσω οτι μπορώ ευτυχώς που περίσεψανε κατι χοντρές πέτρες καμια 20 τμ .
    Θέλω να ρωτήσω καταρχην
    α)ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να βαφτουν οι αρμοι μια φορά και μετά να πέσει επανω λούστρο πέτρας ;
    β)Μπορώ να φτιάξω τσιμέντο με την βέργα που ανακατευει κόλλα ή θελει χειροκίνητο mode?
    γ) ποσο μαρμαρόσκονη αναλογία μπαινει στο τσιμεντο για να μην σκανε οι αρμοι?
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Μαρμαρόσκονη?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    ναι
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    1:2,5 έως και 1:4 αν και θα σου συνιστούσα έτοιμο έγχρωμο
    γιατί οι αρμοί είναι μεγάλοι για μάρμαρο και θα έχεις συρρίκνωση.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Rigas.
    Εγγραφή
    09/05/2016
    Μηνύματα
    98
    Πάρε έτοιμο, είναι λίγο πιο ακριβός αλλά είναι πιο εύκολος στη χρήση κ έχει κ έγχρωμους

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    εξαρχής πηγα να αγοράσω ενχρωμο αρμό durostick αλλα ο τυπάς μου ειπε οτι δεν κάνει πάνω απο 5 εκατοστά γιατί θα ραγίσουν, επίσεις ο διαδρομος ειναι 170 τμ και απο οσο γνωρίζω δεν πιάνει αρμός πάνω απο τον υπάρχων.
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  7. #7
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Να πας να πάρεις revinex (υγρό) ή atlakol (σε σκόνη) να ρίξεις μέσα στο χαρμάνι για να μην έχεις σκασίματα και χρησιμοποίησε και μάρμαρο. αν θες να βάψεις τον αρμό θα χρησιμοποιείσεις χρώμα σε σκόνη για κονιάματα και λευκό τσιμέντο.

    Το ρεβινέξ γράφει οδηγίες για την ατλακόλ το έχω ακούσει από μάστορες αλλά δεν ξέρω την αναλογία. Λογικά δεν θα θέλει πολύ.

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παρε ετοιμο τσιμεντο ταχειας. Φτιαχ'τα, αστο να στεγνωσει καλα, περνα το προσεκτικα με τσιμεντοχρωμα να κλεισουν οι ποροι του και μετα βαφ'το οτι θες.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παρε ετοιμο τσιμεντο ταχειας. Φτιαχ'τα, αστο να στεγνωσει καλα, περνα το προσεκτικα με τσιμεντοχρωμα να κλεισουν οι ποροι του και μετα βαφ'το οτι θες.
    με τι χρώμα ομως να βάψω με λαδομπογιά , με εποξιδικό ή κάτι άλλο?

    αν θες να βάψεις τον αρμό θα χρησιμοποιείσεις χρώμα σε σκόνη για κονιάματα και λευκό τσιμέντο.
    πως θα το κάνω αυτό ? Εχω χρησιμοποιήσει τετοια σκονη χρώμα και λευκό τσιμεντο οκ, καταλαβα τι εννοεις αλλα πως θα βαξω τους υπάρχων αρμους?
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puntix Προβολή μηνύματος


    πως θα το κάνω αυτό ? Εχω χρησιμοποιήσει τετοια σκονη χρώμα και λευκό τσιμεντο οκ, καταλαβα τι εννοεις αλλα πως θα βαξω τους υπάρχων αρμους?
    Κατάλαβα, δεν θα τα ξηλώσεις όλα... τότε θα το φτιάξεις με την ίδια λάσπη βάζοντας μέσα revinex το τονίζω για τα σκασίματα και όταν στεγνώσουν θα βάψεις τους αρμούς με ό,τι χρώμα θες βάσης τσιμέντου (τσιμεντόχρωμα) και μετά βερνίκι πέτρας δύο συστατικών, είναι λίγο ακριβό αλλά θαυματουργό.. τουλάχιστον για μια εικοσαετία θα είναι όπως την πρώτη μέρα που το πέρασες.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα, δεν θα τα ξηλώσεις όλα... τότε θα το φτιάξεις με την ίδια λάσπη βάζοντας μέσα revinex το τονίζω για τα σκασίματα και όταν στεγνώσουν θα βάψεις τους αρμούς με ό,τι χρώμα θες βάσης τσιμέντου (τσιμεντόχρωμα) και μετά βερνίκι πέτρας δύο συστατικών, είναι λίγο ακριβό αλλά θαυματουργό.. τουλάχιστον για μια εικοσαετία θα είναι όπως την πρώτη μέρα που το πέρασες.
    οκ μπορεί να μπει καποιο βελτιωτικό στην αρμολόγηση αλλα δεν βολευει καθολου να βαψω με τσιμεντοχρωμα διοτι δεν θα ξυλώσω ολους τους αρμους οι αρμοι να φανταστεις ειναι με αυλάκι για να φευγουν τα νερά οπότε πρεπει να βαφτουν με πινελάκι ενας ένας , σημερα επικοινώνησα με την isomat και μου πρότειναν να περάσω http://www.isomat.gr/product/flexcoat/ και http://www.isomat.gr/product/flex-primer/
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Σου πρότειναν κάτι για τοίχο και όχι για δάπεδο. Τι να πω, μετά λένε για τους δημόσιους υπάλληλους...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    οτι νανε ρε παιδιά.. τι να πω ρε γαμωτο και τις κατσίκας ο κωλος μάστορας που τα κάνει στρογγυλα..
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Κοίτα αν βάλεις οτιδήποτε άλλο στο δάπεδο εκτός από τελικό εποξικό δύο συστατικών θα έχει όριο ζωής δύο τρία χρόνια. Να σου πω επίσης ότι στην πατητή τσιμεντοκονία περνάνε τελικό χέρι το βερνίκι δύο συστατικών για να μην απορροφάει και να μην πάθει τίποτα.

    Αν το ψάξεις θα δεις.

    Εφόσον το τσιμεντόχρωμα που σου λέω να βάψεις τους αρμούς..(δεν είναι τίποτα το δύσκολο υπομονή θέλει) θα βαφτεί με το βερνίκι που λέω θα γίνει ένα με την πέτρα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Κοίτα αν βάλεις οτιδήποτε άλλο στο δάπεδο εκτός από τελικό εποξικό δύο συστατικών θα έχει όριο ζωής δύο τρία χρόνια. Να σου πω επίσης ότι στην πατητή τσιμεντοκονία περνάνε τελικό χέρι το βερνίκι δύο συστατικών για να μην απορροφάει και να μην πάθει τίποτα.

    Αν το ψάξεις θα δεις.

    Εφόσον το τσιμεντόχρωμα που σου λέω να βάψεις τους αρμούς..(δεν είναι τίποτα το δύσκολο υπομονή θέλει) θα βαφτεί με το βερνίκι που λέω θα γίνει ένα με την πέτρα.
    βερνικι θα βαλω καλό αυτό ειναι σίγουρο και η δουλειά θα γίνει ΄΄οταν ζεστάνει ο καιρός και με πινέλο , αυτό που λες για το τσιμεντοχρωμα δε σε πιάνω ομως , εξαρχής την αρμολόγηση την καναμε με ασπρο τσιμεντο και μαυρη σκόνη αλλα εβαλε λίγο προφανώς και εγινε σαν κανονικό τσιμεντο (χρώμα) για να βαψω με τσιμεντοχρωμα θα πρεπει να ξανακάνω αρμολόγηση και αυτό δε παίζει διότι δεν εχω την δυνατοτητα ουτε να ανεβω περισσότερο γιατί ο αρμος κανει αυλακι για να φευγουν τα νερά η μονη λύση ειναι καποιο ακρυλικό χρώμα και λουστρο αλλα ισως και να μην χρειαστεί διότι τωρα που το σκεφτομαι αν βερνικώσω και τους αρμους θα σκουρίνουν και αυτοί χμ.
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πως θα βαψω τη ζελατινα απ το μηχανακι...
    από DERBI GPR 50 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2010, 13:01
  2. Μήπως γνωρίζει κανείς?
    από sas στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 12:55
  3. Πώς θα εξακριβώσετε αν είστε έτοιμοι για παιδιά:
    από SSMPRINIS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:36
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 13:19
  5. Γνωρίζει Κανείς
    από dimi750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF