Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: Μπορώ να οδηγήσω όσο περιμένω να έρθει το δίπλωμα?

  1. #46
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Εγω πιστέυω οτι καλύτερα να οδιγάνε στους δρόμους άτομα που ξέρουν να οδιγάνε χωρίς δίπλομα παρά άτομα με δίπλομα που δέν μπορούν καλά καλά να κάνουν ισοροπία στη μηχανή τους..
    Αν εγω σου πω και σου ορκιστω (να φιλαω σταυρο) οτι εχω τα μυαλα μου στη θεση τους, κι ο,τι ειμαι πολυ ψυχραιμο ατομο και πρωτος στο σημαδι, και εχω ενα παρανομο κουμπουρι γιατι δεν εχω λεφτα και τα μεσα για βγαλω νομιμη αδεια, θα νιωθεις ασφαλης αν ξερεις οτι μενω απεναντι απ'το σπιτι σου?

    Αν ειχα νομιμη αδεια (που οσο κι αν μπορεις να ξεγελασεις τις ιατρικες εξετασεις, και να βαλεις μεσον κλπ) θα ενιωθες το ιδιο, ή θα ειχες λιγο πιο ησυχο το κεφαλι σου?

    Η υπαρξη διπλωματος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!

    Για χιλιους δυο λογους, μην τα ξαναλεμε.

    Η βελτιωση της διαδικασιας ωστε να μη βγαζει διπλωμα η γκαβη Μαριω, η βελτιωση του καθενος μας κλπ για να γινομαστε καλυτεροι κι ασφαλεστεροι οδηγοι σαφως και πρεπει να μας απασχολουν.

    Αλλα ολα αυτα, αφου υπαρχει το γ@μημενο το ροζ καρτελακι στην τσεπη.

    Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Οσο αφορα το διπλωμα ναι μεν δεν ισχυει η ασφαλεια στην καλυψη προς τριτους, αλλα αν εισαι αναιτιος σε ατυχημα πληρωνεσαι κανονικα! Αν εισαι υπαιτιος αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου και μετα στα ζηταει με επανεισπραξη (αναλογα την εταιρεια).... Εαν ερθει η τροχαια δεν γινεται κανενα αυτοφορο ρε παιδια απλα σου κοβει ενα δικαστηριο πας το δινεις και ξεμπερδεψες..... Τουλαχιστον στο θεμα της τροχαιας αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω...
    δέν το κατάλαβα καλά για explain..
    Αφού δέν μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  3. #48
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Οσο αφορα το διπλωμα ναι μεν δεν ισχυει η ασφαλεια στην καλυψη προς τριτους, αλλα αν εισαι αναιτιος σε ατυχημα πληρωνεσαι κανονικα! Αν εισαι υπαιτιος αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου και μετα στα ζηταει με επανεισπραξη (αναλογα την εταιρεια).... Εαν ερθει η τροχαια δεν γινεται κανενα αυτοφορο ρε παιδια απλα σου κοβει ενα δικαστηριο πας το δινεις και ξεμπερδεψες..... Τουλαχιστον στο θεμα της τροχαιας αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω...
    Ισχυει το ιδιο και στα θανατηφορα?
    Ή σε αυτα που μπορει να εχουν προκληθει σοβαρες σωματικες βλαβες?
    Ή οταν ο αλλος δεν εχει διπλωμα γιατι ειναι ανηλικος?

    Ρητορικες οι ερωτησεις...

  4. #49
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    δέν το κατάλαβα καλά για explain..
    Αφού δέν μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα..
    Αν θελετε να ανταλλαξετε γνωμες για το πώς μπορεις να ασφαλισεις οχημα του οποιου ο ιδιοκτητης δεν εχει διπλωμα ή παρομοιες αλλες επικινδυνες ταρζανιες, καντε το με πμ για να μην παρετε και κανεναν στο λαιμο σας.

    Αν γραφτει κατι τετοιο δημοσια θα σβηστει.
    Το λεω προκαταβολικα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αν εγω σου πω και σου ορκιστω (να φιλαω σταυρο) οτι εχω τα μυαλα μου στη θεση τους, κι ο,τι ειμαι πολυ ψυχραιμο ατομο και πρωτος στο σημαδι, και εχω ενα παρανομο κουμπουρι γιατι δεν εχω λεφτα και τα μεσα για βγαλω νομιμη αδεια, θα νιωθεις ασφαλης αν ξερεις οτι μενω απεναντι απ'το σπιτι σου?

    Αν ειχα νομιμη αδεια (που οσο κι αν μπορεις να ξεγελασεις τις ιατρικες εξετασεις, και να βαλεις μεσον κλπ) θα ενιωθες το ιδιο, ή θα ειχες λιγο πιο ησυχο το κεφαλι σου?.
    Οπότε λέμε το ίδιο πράμα, μπορεί να είσαι τρεός με χαρτί οτι είσαι στα καλά σου..το χαρτί δέν σε κάνει λογικό όπος και το δίπλωμα δέν σε κάνει οδηγό..
    Θα ανέβαινα συνοδηγός άνετα σε κάποιον χωρίς δίπλωμα φίλο που ξέρω οτι οδιγάει καλά παρά σε έναν γιό πλουσιου που μόλις πήγε 23 (πόσο είναι το όριο δέν ξέρω) έβγαλε δίπλωμα και μετά το ποδίλατο πήρε gsxr..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  6. #51
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Οπότε λέμε το ίδιο πράμα, μπορεί να είσαι τρεός με χαρτί οτι είσαι στα καλά σου..το χαρτί δέν σε κάνει λογικό όπος και το δίπλωμα δέν σε κάνει οδηγό..
    Θα ανέβαινα συνοδηγός άνετα σε κάποιον χωρίς δίπλωμα φίλο που ξέρω οτι οδιγάει καλά παρά σε έναν γιό πλουσιου που μόλις πήγε 23 (πόσο είναι το όριο δέν ξέρω) έβγαλε δίπλωμα και μετά το ποδίλατο πήρε gsxr..
    Οχι.

    Λεμε το ακριβώς αντιθετο.

    Υπο την προϋποθεση οτι υπαρχει διπλωμα, δεκτα αυτα που λες και το αν τον ξερουμε τον αλλον ή οχι κλπ.

    Μονο υπο την προϋποθεση αυτη ομως.-

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Οπος και να έχει το δίπλωμα είναι αναγαίο..
    Παλιότερα ανέβαινα όπου νάναι τώρα έχω φίλους που αποφεύγω να ανεβαίνω γιατί ξερω οτι δέν..Εχω φίλο απο τη άλη χρόνια οδηγό με διπλωμα κτλ (αμάξι) οποιός οδηγάει καλά αλλά έχει τρακάρει 5-6 φορές οι 4 πολύ σοβαρές,μία που του κώστισε το αμάξι..ακόμα πληρώνει της δώσεις του αμαξιού και σε όλα έφταιγε αυτός...
    Είναι και η π@@@να η τύχη να μή σε θέλειι με τίποτα!
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Ενας φανταρος με ειδικοτητα οδηγου και κατοχος στρατιωτικου διπλωματος μπορει να οδηγησει στρατιωτικα οχηματα σε δημοσιους δρομους.

    Ο ιδιος φανταρος οταν απολυθει, αν δεν εχει πολιτικό διπλωμα, δεν μπορει να οδηγησει πολιτικά οχηματα στους ιδιους δημοσιους δρομους που πριν απο λιγο καιρο (οταν ηταν ακομη φανταρος) οδηγουσε στρατιωτικα οχηματα..

    :shrugs:

  9. #54
    To διπλωμα ηταν στρατιωτικο, αφου.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Και ποιά η διαφορά του με το πολιτικό διπλωμα; Ο παραπανω φανταρος - πρωην φανταρος - ξερει ή δεν ξερει να οδηγει;

    Δεν ψαχνω για απαντησεις - αλιμονο -

    απλά με το παραπανω παραδειγμα φαινεται και με τη βούλα η γελοιοτητα, η αντιφατικοτητα και ο εισπρακτικος χαρακτηρας του κρατους απεναντι στο θεμα διπλωμα..

  11. #56
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    δέν το κατάλαβα καλά για explain..
    Αφού δέν μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα..
    Σε καποιες εταρειες μπορεις! Απλα τσιμπαει λιγο το ασφαλιστρο!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αν θελετε να ανταλλαξετε γνωμες για το πώς μπορεις να ασφαλισεις οχημα του οποιου ο ιδιοκτητης δεν εχει διπλωμα ή παρομοιες αλλες επικινδυνες ταρζανιες, καντε το με πμ για να μην παρετε και κανεναν στο λαιμο σας.

    Αν γραφτει κατι τετοιο δημοσια θα σβηστει.
    Το λεω προκαταβολικα.
    Δεν ειναι ταρζανια να εξηγησεις τι δικαιολογητικα θελει για να ασφαλισεις τη μηχανη σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ισχυει το ιδιο και στα θανατηφορα?
    Ή σε αυτα που μπορει να εχουν προκληθει σοβαρες σωματικες βλαβες?
    Ή οταν ο αλλος δεν εχει διπλωμα γιατι ειναι ανηλικος?

    Ρητορικες οι ερωτησεις...
    Καταρχην εισαι αστυνομικος? Γιατι ναι μεν στα φορουμ μπορει να παρεξηγειται ο γραπτος λογος αλλα νομιζω οτι κανεις λιγο σαν να τα ξερεις ολα....

    Πολυ ευχαριστως να σου απαντησω ομως:

    Ας ξεκινησω απο το ευκολο.... ναι ισχυει και για τους ανηλικους! Ειχα τροχαιο στα 17 μου με μονο υλικες ζημιες με καθαρη υπαιτιοτητα αλλου και φυσικα αποζημειωθηκε το οχημα μου τη ζημια του.... Τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι γιατι πανε και 15 χρονια απο τοτε, απο οτι θυμαμαι ειχα ενα δικαστηριο που πηγα με τον ιδιοκτητη του οχηματος το οποιο για καποιο λογο αγνωστο παραγραφηκε....

    Στα υπολοιπα θα σου απαντησω οτι αλλο οι υλικες ζημιες του οχηματος και αλλο οι σωματικες βλαβες ή τα θανατηφορα τα οποια πανε δικαστικως με τις αναλογες επιπτωσεις στα ευθηνοντα προσωπα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αν εγω σου πω και σου ορκιστω (να φιλαω σταυρο) οτι εχω τα μυαλα μου στη θεση τους, κι ο,τι ειμαι πολυ ψυχραιμο ατομο και πρωτος στο σημαδι, και εχω ενα παρανομο κουμπουρι γιατι δεν εχω λεφτα και τα μεσα για βγαλω νομιμη αδεια, θα νιωθεις ασφαλης αν ξερεις οτι μενω απεναντι απ'το σπιτι σου?

    Αν ειχα νομιμη αδεια (που οσο κι αν μπορεις να ξεγελασεις τις ιατρικες εξετασεις, και να βαλεις μεσον κλπ) θα ενιωθες το ιδιο, ή θα ειχες λιγο πιο ησυχο το κεφαλι σου?

    Η υπαρξη διπλωματος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!

    Για χιλιους δυο λογους, μην τα ξαναλεμε.

    Η βελτιωση της διαδικασιας ωστε να μη βγαζει διπλωμα η γκαβη Μαριω, η βελτιωση του καθενος μας κλπ για να γινομαστε καλυτεροι κι ασφαλεστεροι οδηγοι σαφως και πρεπει να μας απασχολουν.

    Αλλα ολα αυτα, αφου υπαρχει το γ@μημενο το ροζ καρτελακι στην τσεπη.

    Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.
    Φανταζομαι οτι επιτρεπεται η διαφωνια λογο δημοκρατιας.... Εγω συμφωνω οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχεις διπλωμα για τους "τυπικους" και νομιμους λογους αλλα ουδεποτε αυτο σε κανει οδηγο της προκοπης οπως ειπε και καποιος προλαλησαντας
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 29/04/2015 στις 16:01.

  12. #57
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ταρζανια να εξηγησεις τι δικαιολογητικα θελει για να ασφαλισεις τη μηχανη σου.
    Όχι.

    Ταρζανιά είναι να εξηγήσεις με ποιόν τρόπο μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή σου ώστε να την οδηγήσεις χωρίς να έχεις ακόμη δίπλωμα.

    Και προτροπές/οδηγίες/συμβουλές γύρω από το πώς να καταφέρει κάποιος να καβαλήσει ανασφάλιστη μηχανή, ή να καβαλήσει χωρίς να έχει βγάλει δίπλωμα ή άλλα παρόμοια τέτοια απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Καταρχην εισαι αστυνομικος? Γιατι ναι μεν στα φορουμ μπορει να παρεξηγειται ο γραπτος λογος αλλα νομιζω οτι κανεις λιγο σαν να τα ξερεις ολα....
    Φάε τη γλώσσα σου.

    Και όχι δεν τα ξέρω όλα, όπως κανείς άλλωστε.

    Είπα ότι ήταν ρητορικές οι ερωτήσεις και σχετικά με τις ταρζανιές είπα ότι το λέω προκαταβολικά για να μην έχουμε μετά παράπονα.

    Όσο για το δικό σου περιστατικό, μπορώ να σου παραθέσω κι εγώ κι ο καθένας από εδώ μέσα από καμιά δεκαριά περιστατικά που την πλήρωσε αυτός που δεν έφταιγε στο τέλος.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Εγω συμφωνω οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχεις διπλωμα για τους "τυπικους" και νομιμους λογους αλλα ουδεποτε αυτο σε κανει οδηγο της προκοπης οπως ειπε και καποιος προλαλησαντας
    Ποτέ δεν είπα κάτι διαφορετικό από αυτό.

    Απλά επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό έχουμε προς το παρόν σαν κριτήριο ικανότητας οδήγησης δικύκλου, με αυτό πορευόμαστε.

    Για να σου το πω κι αλλιώς, αν για το χ ψ λόγο πρέπει να αφήσω το μηχανάκι μου σε κάποιον άγνωστο να μου το πάει από το σημείο Α στο σημείο Β, κι ο ένας έχει δίπλωμα κι ο άλλος έχει "Φιλαράκο αλήθεια ρε ξέρω σου λέω", θα προτιμήσω τον πρώτο

  13. #58
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Όχι.

    Ταρζανιά είναι να εξηγήσεις με ποιόν τρόπο μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή σου ώστε να την οδηγήσεις χωρίς να έχεις ακόμη δίπλωμα.

    Και προτροπές/οδηγίες/συμβουλές γύρω από το πώς να καταφέρει κάποιος να καβαλήσει ανασφάλιστη μηχανή, ή να καβαλήσει χωρίς να έχει βγάλει δίπλωμα ή άλλα παρόμοια τέτοια απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ.




    Φάε τη γλώσσα σου.

    Και όχι δεν τα ξέρω όλα, όπως κανείς άλλωστε.

    Είπα ότι ήταν ρητορικές οι ερωτήσεις και σχετικά με τις ταρζανιές είπα ότι το λέω προκαταβολικά για να μην έχουμε μετά παράπονα.

    Όσο για το δικό σου περιστατικό, μπορώ να σου παραθέσω κι εγώ κι ο καθένας από εδώ μέσα από καμιά δεκαριά περιστατικά που την πλήρωσε αυτός που δεν έφταιγε στο τέλος.
    Μπορεις να μου παραθεσεις οσα περιστατικα θελεις και αναλογα στο καθε ενα θα σου απαντησω

    Παντως ο κανονας οτι ο υπαιτιος ενος ατυχηματος πληρωνει παντα ισχυει και δεν αλλαζει ποτε!!!!

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Καλησπέρα παιδες.
    Μόλις γύρισα απο το χωριό η μηχανή τελικά εκτός απο όλα τα στραβά έχει και χαμένη άδεια κυκλοφορίας........Χ@σε μεσα πολυχρόνη!!!!
    Την έστειλα με φορτηγο άυριο θα την παραλάβω και θα την βάλω στην αυλή μέχρι να βγεί η βαιβαίωση (10 μέρες μου είπαν) απο την αστυνομία για την απώλεια άδειας με την οποία θα πάω μετά στα κέπ να κάνω αίτηση να βγεί καινούρια.μέχρι τότε θα μπορώ να κυκλοφορώ με την βαιβαίωση της αστυνομίας αφού έχω δίπλωμα στα χέρια.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  15. #60
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδες.
    Μόλις γύρισα απο το χωριό η μηχανή τελικά εκτός απο όλα τα στραβά έχει και χαμένη άδεια κυκλοφορίας........Χ@σε μεσα πολυχρόνη!!!!
    Την έστειλα με φορτηγο άυριο θα την παραλάβω και θα την βάλω στην αυλή μέχρι να βγεί η βαιβαίωση (10 μέρες μου είπαν) απο την αστυνομία για την απώλεια άδειας με την οποία θα πάω μετά στα κέπ να κάνω αίτηση να βγεί καινούρια.μέχρι τότε θα μπορώ να κυκλοφορώ με την βαιβαίωση της αστυνομίας αφού έχω δίπλωμα στα χέρια.
    Είναι ανασφάλιστη η μηχανή? Αν ναι μπορείς να κάνεις μια μινι ασφάλεια με την βεβαίωση(δν ειμαι 100% σίγουρος)
    για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2012, 10:30
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2009, 09:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2009, 17:22
  4. Δείτε το όλοι και περιμένω να με βοηθήσετε
    από Monas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2008, 14:41
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF