Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 105

Θέμα: Αγορα bmw r1150gs γνωμες...

  1. #76
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Και επειδή θελω να είμαι δικαιος εγω βγαζω το καπελο μου στο μάρκετινγκ των γερμανων...χρησιμοποιουν την τελευταια λεξη του νευρο -μάρκετινγκ και καλα μας κανουν..ΟΙ GS όπως μετα και άλλες μηχανες αν προσεξεις μοιαζουν με αρπακτικα πουλια που είναι η αρχεγονη φυση ενός αρσενικου και αυτό δρα υποσυνείδητα στην εκτιμηση ενός αγοραστη...εξωτερικευεται με την αγορα μιας μηχανης το εγω που μας χαρακτηριζει...το ιδιο εκαναν οι γερμανοι και με το μινι κουπερ στις γυναικες...τους εδωσαν την υφη να μοιαζει με ένα ακακο τρυφερο σκυλακι που ξυπναει τα μητρικα ενστικτα για αυτό και εχει σαρωσεισ τις πωλήσεις...
    :rotflmao:

  2. #77
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝIKOLTSOS Προβολή μηνύματος
    Sorry για το off topic...
    950SE. αλλά αν θες ντε και καλά bmw τότε hp2.
    Όλα τα άλλα δεν είναι enduro.
    Προσωπική άποψη.
    Προφανές. Το παραπάνω που έγραψα είναι στη λογική της συζήτησης που γίνεται. Διαφορετικά, εκδρομικό enduro = ΚΤΜ 400 EXC με 12lt τεπόζιτο και σαμάρια.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Μπαίνω και χώμα γι' αυτό δεν μου κάνει το βαρκαντέρο. Το 1150 εχω δει τι μπορεί να κάνει στο χώμα και είναι πολύ κοντά σε αυτό που κάνω με το άφρικα δηλαδή χωμάτινα ταξίδια. Δεν θα πάρω το 1150 συγκεκριμένα για αυτό το λόγο αλλά θέλω να εχω και αυτή τη δυνατότητα. Κάποια στιγμή το 300ρι 2Τ που εχω για εντούρο θα φύγει και θα ρθει ενα xr 400 για να κάνω με αυτό ταξιδάκια στο χώμα (και να το ευχαριστιέμαι πιο πολύ) αλλά να συνεχίσω να παίζω και στα μονοπάτια.
    Αλλά θέλω π.χ. αν πάω εκδρομή στην Καστοριά να εχω την δυνατότητα να κάνω και μια βόλτα στα βουνά του Γράμμου. Με 1150 εχω πάει παρέα και δεν κόλωσε πουθενά, με βαραντέρο δεν εχει τύχει αλλά ετσι και πέσει κάτω με τόσα πλαστικά θα σκορπίσει και είναι κρίμα. Με τόσο όγκο και τόσο βάρος ψηλά είναι ακατάλληλο πιστεύω για τέτοια χρήση.
    δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου ετσι όπως το θετεις..Οντως το 1150 σαφεστατα δειχνει αν είναι πιο χωματινο από το βαραντερο και ισως λιγο πιο οικονομικο λογω μποξερ κινητηρα..Αλλωστε αν καποιοι αναπολουν τις μπεμπες παντα στο 1150 αναφέρονται..

    Η δικη μου εμπειρια σε χωμα με βαραντερο 280 κιλα συνολο και δικαβαλλος εγινε τυχαια στην Σκυρο το 2007...Πηγαμε με την γυναικα μου στο αεροδρομιο και αποφασισαμε να μη γυρισουμε από τον κανονικο δρομο αλλα από ένα μονοπατι που εδειχνε καλο...Αποτέλεσμα μετα απο ένα χιλιομετρο να βρεθουμε σε φρεσκοχαλικωμνο δρομο που θα εριχναν ασφαλτο...εκει περασα την αγωνια της ζωης μου..τα λάστιχα ΕΧΡ βουλιαζαν καποια εκατοστα μεσα στο χαλικι, αναστροφη δεν μπορουσα να κανω, και αυτό συνεχιζονταν σε απίστευτες ανηφορες και κατηφορες 10% με στροφες επι 45 λεπτα μεχρι να βρεθουμε ξανα σε κανονικο δρομο στις αχερουντες..με τις μαμα ανατησεις που είναι αχρηστες και όμως, όλη αυτην την ωρα η μηχανη όχι μονο τα καταφερε αλλα δεν μου γλιστρησε ουτε χιλιοστο...

    Για να καταλάβεις τη δυσκολια τα μονο τροχοφορα που βρήκαμε μπροστα μας ηταν κατι θηριωδη αγροτικα με τις ψηλες αναρτησεις 1,60 από το εδαφος και αυτά πηγαιναν σιγα..θελω να πω ότι το βαραντερο δεν το βαζεις στο χωμα αλλα αν σου συμβει σε βγαζει παλικαρι..αλλωστε κυκλοφορουν και τοσα βιντεο στο youtube που το δειχνουν τι μποτει να κανει και οφ ροουντ στα χερια ενός εμπειρου οδηγου..

    Αυτό δεν σημαινει ότι είναι τοσο καλο στο χωμα όπως το 1150 αλλα και δεν κολωνει αν παραστει αναγκη συν το γεγονος κατά τη γνωμη μου ότι στις στριτ καταστασεις ένα φτιαγμενο βαραντερο είναι καλυτερη λυση...

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    :rotflmao:
    Οποιος ενδιαφέρεται οντως να διαβασει με ποιο επιστημονικο τροπο οι διαφορες πολυεθνικες καταφερνουν να εγκλωβιζουν το πνευμα μας στο καταναλωτισμο, πως τα πειραματα στους κατοπτρικούς αδενες στο εγκεφαλο συνετελεσε στην δημιουργια πλειαδα προιοντων που μας επειρεαζουν υποσυνείδητα ας αγορασουν τα βιβλια του κορυφαιου γκουρου του μάρκετινγκ Martin lindstrom.

    Δυστυχως αν και πριν αρκετα χρονια η παγκοσμια εκδοτικη επιτυχια του το buy-ology( η βιολογια της καταναλωσης) ειχε μεταφραστεί στα ελληνικα από τις εκδοσεις Εσοπτρον τωρα μπορεις κανεις να τα παραγγελει μονο στα αγγλικα από τον παπασωτηριου: http://www.papasotiriou.gr/product/b...ing-we-believe

    Το μονο που σας υπόσχομαι είναι ότι όταν το διαβασετε θα μεινετε με το στομα ανοιχτο οσο δεν φανταζεστε...

  5. #80
    Με το στομα ανοικτο θα μεινουν και οταν μαθουν τι σημαινει πρακτικα το "δουλευω με 20% κερδος"
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #81
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Οποιος ενδιαφέρεται οντως να διαβασει με ποιο επιστημονικο τροπο οι διαφορες πολυεθνικες καταφερνουν να εγκλωβιζουν το πνευμα μας στο καταναλωτισμο, πως τα πειραματα στους κατοπτρικούς αδενες στο εγκεφαλο συνετελεσε στην δημιουργια πλειαδα προιοντων που μας επειρεαζουν υποσυνείδητα ας αγορασουν τα βιβλια του κορυφαιου γκουρου του μάρκετινγκ Martin lindstrom.

    Δυστυχως αν και πριν αρκετα χρονια η παγκοσμια εκδοτικη επιτυχια του το buy-ology( η βιολογια της καταναλωσης) ειχε μεταφραστεί στα ελληνικα από τις εκδοσεις Εσοπτρον τωρα μπορεις κανεις να τα παραγγελει μονο στα αγγλικα από τον παπασωτηριου: http://www.papasotiriou.gr/product/b...ing-we-believe

    Το μονο που σας υπόσχομαι είναι ότι όταν το διαβασετε θα μεινετε με το στομα ανοιχτο οσο δεν φανταζεστε...
    Iσχυουν αυτα που λεει ο Ζοπας για το μαρκετινγκ.
    Απλα δεν ειναι και απολυτο, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, απλα σαν συνολο λειτουργουμε με τετοια μοτιβα.

    ****************************************************************
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 20/04/2015 στις 08:58.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για μενα η λογικη "δεν εχω λεφτα αλλα γουσταρω bmw 1150gs μεταχειρο και χωρις να να βγαλει βλαβες", ειναι λαθος...

    1ον πας να παρεις μεταχειρισμενο μηχανακι παραγωγης 1999-2005 που σημαινει στην καλυτερη περισπτωση 10ετια χρησης με οτι αυτο συνεπαγεται σε χλμ, βλαβες κλπ...
    2ον πας να παρεις την ναυαρχιδα της εταιρειας, που σημαινει οτι τα service θα ειναι εξ ορισμου ακριβα...σε ολα τα οχηματα ετσι παει...ειδικα στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια...
    3ον περιμενεις 10 χρονια να παρεις 3000€ με δοσεις αυτο που ο αλλος εχεις πληρωσει 17000€, και θελεις και να μην χαλασει τιποτα γιατι λεφτα για ανταλλακτικα+εργασια δεν παιζουν...


    και ολα αυτα επειδη απλα γουσταρεις bmw για να κανεις τις βολτες σου (και την μουρη σου) μεσα στην Σαλονικα...γιατι δεν γραφεις πουθενα για ταξιδια, χωμα ή adventure καταστασεις...
    δλδ δεν θα την παρεις και για τον σκοπο που φτιαχτηκε...
    +++++

  8. #83
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Το επόμενο βήμα θα είναι να κλειδωθεί.

    Το θέμα είναι: Αγορα bmw r1150gs γνωμες...

  9. #84
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Για τη χρηση που προοριζονται δεν ειναι και τοσο προβλημα οτι ειναι αεροψυκτα. Σκεψου ποσο επιπλεον βαρος θα προσθετε η υδροψυξη 1000+ κυβικων σε ενα ηδη βαρυ μηχανακι..
    Αλλωστε το μοτερ αυτο ειναι ο χαρακτηρας και το σημα κατατεθεν των συγκεκριμενων μοτο. Love it or hate it φαση.

    Και για να λεμε και του στραβου (Γερμανου) το δικιο 100 αλογα απο δικυλινδρο μποξερ 1000 cc δεν το λες και τεχνολογια του '40.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #85
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Δεν ειναι 100 αλογα απο 1000κυβικα...ειναι 70 απο 1150 κυβικα...και ειναι και 4βαλβιδο μοτερ, αποριας αξια τετοια αποδοση...

  11. #86
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eγω γιατι το βρισκω 95 αλογα;; Για τα κυβικα οκ. 1150. Χοντρικα το εγραψα.

    edit: Mea culpa. 95 δινει η bmw το R του 2001+ και 85 το αντιστοιχο GS.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #87
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Τροχο ειναι 70 αλογα...δηλαδη 60hp/lt....τραγικη αποδοση για 4βαλβιδο μοτερ...και αυτοκινητα πετυχαινουν καλυτερη αποδοση ανα λιτρο...

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δικυλινδρος αεροψυκτος δεν μπορει να ειναι ανταγωνιστικος σε ισχυ
    οποτε τον ρυθμιζουμε για χαμηλη ισχυ ωστε να πουλησουμε ροπη η οποια ετσι κι αλλιως μας χρειαζεται λογω μεγαλου βαρους
    ετσι κερδιζουμε και σε απολυτη (οχι ειδικη) καταναλωση και προφυλασσουμε και το ευαισθητο συστημα μεταδοσης
    οποιος θελει να αγορασει μκρο διθεσιο διτροχο αυτοκινητο ειναι ετοιμος

  14. #89
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Τροχο ειναι 70 αλογα...δηλαδη 60hp/lt....τραγικη αποδοση για 4βαλβιδο μοτερ...και αυτοκινητα πετυχαινουν καλυτερη αποδοση ανα λιτρο...
    Oπως και να 'χει, αν προσωπικα επαιρνα μεταχειρισμενο ευρωπαϊκο on off θα ηταν το 950 adv.
    Aλλα παντα μου αρεζε η φαση των GS. Mε ιντριγκαρει η διαφορετικοτητα τους.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #90
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δικυλινδρος αεροψυκτος δεν μπορει να ειναι ανταγωνιστικος σε ισχυ
    οποτε τον ρυθμιζουμε για χαμηλη ισχυ ωστε να πουλησουμε ροπη η οποια ετσι κι αλλιως μας χρειαζεται λογω μεγαλου βαρους
    ετσι κερδιζουμε και σε απολυτη (οχι ειδικη) καταναλωση και προφυλασσουμε και το ευαισθητο συστημα μεταδοσης
    οποιος θελει να αγορασει μκρο διθεσιο διτροχο αυτοκινητο ειναι ετοιμος

    τι εννοεις ρυθμιζουμε?

    και τι εννοεις ροπη?

    εκτος αν θεωρεις ροπατο ενα μοτερ 1200 κυβικα που βγαζει 7,5 κιλα ροπης(ξεκολλαει χερια)....και παροτι δεν εχει ροπη, δεν εχει μεγιστη υποδυναμη, καιει κιολας (γυρω στα 7λτ)

    ο μποξερ, ειναι συσχετισμενος με τα ''ροπατα'' μοτερ απο ψευδαισθηση...απλα η πληρης απουσια σκορτσαρισματων, κανει εναν κινητηρα που θα τραβηξει παντου και παντα, απο το ρελαντι σε ανηφορα με οποια σχεση....θα τραβηξει λιγο αλλα θα τραβηξει...

    εντελως αποτυχημενο μοτερ, απλα τοτε η bmw δεν ενδιαφεροταν καθολου για τα μηχανακια που εβγαζε, μιας και το ταργκετ γκρουπ ηταν ηλικιωμενοι αναβατες, που απλα θα αγοραζαν την προπελα ετσι κ αλλιως...

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 20:30
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw Gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 10:07
  3. αγορα bmw gs 650
    από SKIP στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 13:35
  4. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:56
  5. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF