Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Εξοπλισμός on-OFF και εκδρομικού εντουρο mix.

  1. #16
    όπως βλέπεις, όλοι μιλάμε για το ίδιο πράγμα αλλά έχουμε διαφορετικές απόψεις.

    Δηλαδή ο ελαφρο-ταξιδιωτικός-εντούρο εξοπλισμός που κοιτάς, για εμένα και για κάποιους άλλους παρά είναι ελαφρύς ειδικά για ένα μηχανάκι 220 κιλών το οποίο ακόμα και σε μιά ισιάδα με λίγη λάσπη, ή μια κακοφυτεμένη πέτρα μπορεί να καταλήξει στο πόδι σου. Αυστηρά από εμένα προτεινόμενη μποτα με προστασίες φουλ. Αυτή που σου έδειξα μπορεί να μην έχει αδιαβροχοποίηση αλλά είναι ταυτόχρονα προστατευτική αλλά και άνετη. (έχω ανέβει πολλά σκαλιά σε κάστρα, σε εντουροτουριστική βόλτα που έκανα με αυτές και ήταν πραγματικά άνετες. Όμως όταν μιλάμε για μπότες, ο βασιλιάς είναι η sidi και αυτή που σου έδειξαν με τα 550$ είναι κορυφαία, αν και θέλει το χρόνο της για να στρώσει στο πόδι. Αν θυμάμαι καλά ένα απόγευμα στον Τζωρτζόπουλο τις παζάρευα κοντά στα 300κάτι ευρώ. (Το κάτι είναι κάτω από 50).
    Το τζάκετ επίσης όπως σου είπα πρέπει να είσαι πρόθυμος να το σκίσεις οπότε δεν προτείνονται goretexόλαταλεφτά τζάκετ. Επίσης δεν παρέχουν προστασία στο στήθος που είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντική, όπως κάνει ο θώρακας... Δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι να σου διπλώνει τιμόνι σε πτώση και να σκάς με το στήθος πάνω του. Δεν μιλάω για χειρότερες καταστάσεις, δέντρα, πέτρες κλπ... Στη δική μου λοιπόν περίπτωση πήρα τον accerbis koerta, αλλά υπάρχουν και πιο οικονομικοί όπως ο nordkap που είναι πολύ καλός, φτάνει, το πιο σημαντικο, όποιος κι αν είναι αυτός που θα διαλέξεις, να εφαρμόζει καλά πάνω σου. Είναι το σημαντικότερο. Και πάνω από τον θώρακα, βρίσκεις ένα φτηνό τζάκετ και το κοτσάρεις χωρίς να φοβάσαι τι θα πάθει. Στη δική μου περίπτωση πέρασα από την colori, που πάντα έχει κάποια κομμάτια σε πολύ μεγάλη έκπτωση, πήρα με ένα κατοστάρικο ένα εντουράδικο μπουφάν με τσέπες γύρω γύρω χωρίς αδιαβροχοποιήσεις κλπ, με απλή κορντούρα και αεραγωγούς, το οποίο κάθε 2 βόλτες το πετάω άφοβα στο πλυντήριο και είναι τζιτζι...

    Γενικά πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξεις λίγο την κατεύθυνση και να ψάξεις εξοπλισμό βασιζόμεντος στα παρακάτω με την συγκεκριμένη σειρά προτεραιότητας:
    1. ασφάλεια
    2. εργονομια-άνεση
    3. γούστο

    φυσικά είναι και η τιμή η οποία θα καθορίσει τις επιλογές σου...

    Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά και δεν εννοείς εντουράδες, χώμα, λάσπη, δασικούς δρόμους, αντιπυρικές κλπ, και εννοείς απλό πέρασμα σε χωματάκι στρωτό, πατημένο λίγο πριν πέσει η άσφαλτος....

    Καλή επιτυχία και καλή απόλαυση!
    Τελευταία τροποποίηση από stam2; 08/04/2015 στις 08:25.

  2. #17
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    https://www.fc-moto.de/Gaerne-G-Midl...h-Offroad-Boot

    Πιο φθηνές από τις Sidi, καλή προστασία.
    Καλές βόλτες με το θηρίο.
    ​The journey is the reward!

  3. #18
    underground τύπος Το avatar του/της Gregor
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    63
    Να ενημερώσω ότι μόλις γύρισα από γνωστό μαγαζί στην Καλιρόης που πουλάει τις sidi και ενημερώνω ότι παίζουν κάποιες πολύ καλές προσφορές σε sidi. Εγώ μόλις ψώνισα sidi crossfire TA σε πολύ καλή τιμή με μετρητά. Υπάρχει δε και ζευγάρι sidi (δεν συγκράτησα μοντέλο) σε νούμερο 41 μόνο με 100ευρώ το οποίο είναι πολύ καλύτερο από τις περισσότερες επιλογές που εμφανίστηκαν σε αυτό το νήμα για φθηνή μπότα enduro.
    Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα ήμουνα πριν περίπου δύο χρόνια που καταπιάστηκα με το enduro (χώμα, λάσπη, δασικούς δρόμους, αντιπυρικές κλπ) με ένα Husqvarna TE610. Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις φθηνές μπότες enduro. Θα πληρώσεις ξανά για καλύτερες, πιο άνετες, και πιο ασφαλείς, έπειτα όταν δεις και καταλάβεις κάποια πράγματα όπως έκανα και εγώ. Οι καλές enduro μπότες δεν χαλάνε (χαλάνε μόνο σε στραβή αλλά τότε έχουν βγάλει τα λεφτά τους μέχρι τελευταίου σεντ), θα τις έχεις για πολλά χρόνια, και αν βαρεθείς το άθλημα τις πουλάς και βγάζεις και κάτι.
    Για τα υπόλοιπα ότι προτείνει και ο stam2
    Γληγόρης ο γλήγορος

  4. #19
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ζώνη μέσης
    Μπορεί κάποιος να μου πεί τί παίζει μέ ζώνες μέσης; Έχω μια, αλλά ποτέ δεν την φόρεσα στο χώμα (6 μήνες τώρα, αρχάριος). Τις προάλλες σε κάποια απότομη στροφή/κίνηση, ένοιωσα ὲνα τράβηγμα στο πλάι στη μέση που πιστεύω θα βοηθούσε αν είχα ζώνη (όχι πολύ οδυνήρο, αλλά συνιστούσε προσοχή). Ευτυχώς ζημιά δεν έγινε, μόλις ένα ψιλοπιασιμάτακι για δυο μέρες, αλλά με έβαλε σε σκέψη.

    Υπὰρχει κάποια καθιερωμένη άποψη για ζώνες μέσης, κι αν ναι, τί τυπου; Σαν τις απλές των αρσιβαριστών, ή κάτι άλλο;

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Υπὰρχει κάποια καθιερωμένη άποψη για ζώνες μέσης, κι αν ναι, τί τυπου;
    Τύπου "την ζωνη την φοραμε από το σπίτι και την βγαζουμε ξανα στο σπίτι"....

    (ενδιάμεσα βάλε/βγάλε/χαλάρωσε/σφίξε εχουν εγγυημενο ακριβως το αποτέλεσμα που δεν θελουμε...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Ναι αλλά τι ζώνη για off? Ίδια με αυτές της καθημερινότητας? Σαν μέσης ή νεφρών? Για εξηγαται οι έμπειροι.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  7. #22
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Σε οποιοδήποτε κατάστημα με είδη ένδυσης μότο θα βρεις.
    Για να πάρεις μια ιδέα πώς μοιάζουν http://www.car.gr/parts/view/1336529/
    Βλεπεις δεν έχουν καμιά σχέση με του αρσιβαρίστα.
    Είναι πολύ ποιο φαρδιες

  8. #23
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Για να πάρεις μια ιδέα πώς μοιάζουν http://www.car.gr/parts/view/1336529/
    OK, φίλε, ευχαριστώ.
    Βρήκα και μια Εγγλέζικη σελίδα ΜΧ που λένε όλοι γιατί τις φοράνε, κι απ' ο,τι βλέπω θεωρείται σχεδόν απαραίτητη.
    Εμένα ούτε που μού 'χε περάσει απ' το νου, μέχρι προχθές που το «έννοιωσα» λιγάκι.
    Μπαίνει κι αυτή στη λίστα...

  9. #24
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    ειδικά για ένα μηχανάκι 220 κιλών το οποίο ακόμα και σε μιά ισιάδα με λίγη λάσπη, ή μια κακοφυτεμένη πέτρα μπορεί να καταλήξει στο πόδι σου. Αυστηρά από εμένα προτεινόμενη μποτα με προστασίες φουλ.
    + πάρα πολλά

    Εδώ όταν κατάφερα (στις αρχες) κάπως να παγιδέψω το πόδι μου - με μηχανάκι 140 κιλών σημειωτέον - και ελαφριά μπότα, πήρε μήνες για νάρθει στα ίσα του. Αν ήμουν με μεγάλο Κατούμι, ακόμα εκεί θάμουνα. Αν όμως φορύσα σωστή μπότα δεν θάτρεχε τίποτα....

  10. #25
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τύπου "την ζωνη την φοραμε από το σπίτι και την βγαζουμε ξανα στο σπίτι"....

    (ενδιάμεσα βάλε/βγάλε/χαλάρωσε/σφίξε εχουν εγγυημενο ακριβως το αποτέλεσμα που δεν θελουμε...)

    Μαστορα.... Η ζωνη ειναι για την ατυχη στιγμη και δεν μιλαω για πτωση ( οχι οτι δεν συμπεριλαμβανετε.....)

    Το να κατσω για καφε και να μην βγαλω την ζωνη σημαινουν δυο πραγματα.....

    Η γουσταρω πολυ τον διπλα μου και την φοραω και για κορσε.....

    Η με βλεπω στις βιτρινες των μαγαζιων και λεω " ετσι πρεπει να ειμαι ο φουστης...."

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Μαστορα.... Η ζωνη ειναι για την ατυχη στιγμη και δεν μιλαω για πτωση ( οχι οτι δεν συμπεριλαμβανετε.....)
    Το να κατσω για καφε και να μην βγαλω την ζωνη σημαινουν δυο πραγματα.....
    Η γουσταρω πολυ τον διπλα μου και την φοραω και για κορσε.....
    Η με βλεπω στις βιτρινες των μαγαζιων και λεω " ετσι πρεπει να ειμαι ο φουστης...."
    Κάστορα....

    Αμα κατσεις για καφε σε κανενα διάσελο μετα από γαμωκοπανιδι σε ρεματιές και βγαλεις την ζώνη θα περιμενεις καλοκαιρι με καυσωνα για να ξεπετσικάρεις...


    Υ.Γ.
    Μασαζοκορσέ δεν έχω δοκιμασει, να σΕ πω την αλήθεια...:a07:
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κάστορα....

    Αμα κατσεις για καφε σε κανενα διάσελο μετα από γαμωκοπανιδι σε ρεματιές και βγαλεις την ζώνη θα περιμενεις καλοκαιρι με καυσωνα για να ξεπετσικάρεις...


    Υ.Γ.
    Μασαζοκορσέ δεν έχω δοκιμασει, να σΕ πω την αλήθεια...:a07:

    Να συνεχιζεις να φορας την μπλουζιτσα σου και το μπουφανακι σου .......

    Και να ξεκεφαλοκλειδωσεις το στομαχακι σου να παρει καμμια σωστη ανασα παραπανω και επανελθει σε φυσιολογικη λειτουργια ...... ( γιατι υποτιθετε ειναι σφιχτη πανω σου....)


    Υγ Ουτε εγω..... Αλλα με γουσταρω με τον εντουραδικο...!!!

  13. #28
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150422_204235.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	334324
    Dimie
    Εγώ έχω αυτήν.
    Είναι τύπου κροκόδειλος, την πήρα για τουριγκ χρήση, αλλά μετά από ένα χτύπημα σε πέτρα σε εντουραδα την προτιμώ και στο εντουρο.
    Κρατάει την μεση< δεμένη > δεν κουράζεσαι κλπ, ενώ σε Τούμπα στο βουνό δεν μάσησε τίποτα

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    http://www.car.gr/parts/?ca=1855&pg=1&sort=modified
    Πιστεύω πώς με οποιαδήποτε ζώνη θα κάνεις δουλειά, αλλά όσες έχουν σκληρά προστατευτικά θα προστατέψουν και στην στραβή δεν θα κρατάνε μόνο την μέση σταθερή και ξεκούραστη.
    Βλέπεις έχει δύο τύπων μαλακές και με προστατευτικά, αν μπορείς να βρεις να δοκιμάσεις, αν δεν βρίσκεις πες να σου στείλω την δική μού

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Α γεια σου άνθρωπε μου. Ξηγηθηκες ωραία και το ανελυσες για τις ζώνες. Έχω μαλακή αλλά είναι απο λιντλ και μάλλον για μασαζο-ιδρωτικη κανει.

    Στο ψάξιμο το λοιπον.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδια, on-off και καταναλώσεις.
    από QSpec στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 16:33
  2. Τι on-Off και μπουρδες...
    από liakaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 15:22
  3. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35
  4. On-Off και πετρελαιοκινηση
    από tifoefs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 23:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF