Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τροχαίο από μέθη οδηγού: Παρεμπίπτουσα αγωγή ασφαλιστή κατά ιδιοκτήτη και μη οδηγού

  1. #1
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042

    Post Τροχαίο από μέθη οδηγού: Παρεμπίπτουσα αγωγή ασφαλιστή κατά ιδιοκτήτη και μη οδηγού

    Καλημέρα,
    βρήκα το παρακάτω κείμενο (στο σύνδεσμο που ακολουθεί) και θεώρησα οτι καλό είναι να το ξέρουμε, και ας μην μείνει αχρείαστο...

    http://www.nextdeal.gr/χρήσιμα/νομοθ...mh-odhgoy.html
    The mountain is you

  2. #2
    Αρκετα ενδιαφερον, τοσο στο καλλοστονεγκεφαλο σκεπτικο του πρωτου δικαστηριου οσο και στον διαχωρισμο της μεθης απο την ευθυνη προκλησης ατυχηματος.

  3. #3
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Άρα και μεθυσμένος να είσαι, εαν δεν προκαλέσεις εσυ το ατύχημα, δεν έχει δικαίωμα να μη σε αποζημιώσει η ασφαλιστική ...Σωστά??
    The mountain is you

  4. #4
    Είναι στη καθαρεύουσα και δεν το καταλαβαίνω...

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Η απόφαση αφορά τους γονείς που πρωτόδικα καταδικάστηκαν καθώς ισχυρίστηκαν άγνοια οτι ο γιος πήρε το αυτοκίνητο για να πάει να διασκεδάσει, υποστηρίζοντας οτι εκείνοι του το έδωσαν για επαγγελματικούς λόγους/χρήση την προηγούμενη ημέρα.
    Δικαιώνουν λοιπόν τις αξιώσεις της οικογένειας λόγω άγνοιας οτι ο οδηγός γιος (και όχι κάτοχος του οχήματος) ήταν ο μοναδικός υπαίτιος, από την αγωγή της ασφαλιστικής ως συνυπαίτιους.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Άρα και μεθυσμένος να είσαι, εαν δεν προκαλέσεις εσυ το ατύχημα, δεν έχει δικαίωμα να μη σε αποζημιώσει η ασφαλιστική ...Σωστά??
    Αυτο καταλαβα και εγω.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Άρα και μεθυσμένος να είσαι, εαν δεν προκαλέσεις εσυ το ατύχημα, δεν έχει δικαίωμα να μη σε αποζημιώσει η ασφαλιστική ...Σωστά??
    Σε αποζημιώνει κανονικά.

    Το θέμα είναι αν έρθει αστυνομία στον τόπο του ατυχήματος (που θα έρθει, βεβαίως βεβαίως) και διαπιστώσει ότι έχεις πιει άσχετα αν το προκάλεσες εσύ η όχι, θα στο κόψει το κοστουμάκι των 700 ευρώ....(η όσο είναι τώρα το πρόστιμο)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σε αποζημιώνει κανονικά.

    Το θέμα είναι αν έρθει αστυνομία στον τόπο του ατυχήματος (που θα έρθει, βεβαίως βεβαίως) και διαπιστώσει ότι έχεις πιει άσχετα αν το προκάλεσες εσύ η όχι, θα στο κόψει το κοστουμάκι των 700 ευρώ....(η όσο είναι τώρα το πρόστιμο)
    Αυτό λέει και η απόφαση, ναι. Αλλά αν έχει γίνει καμμιά χοντρή ζημιά στο όχημά σου (ή χτύπα ξύλο χτυπήσεις) το ότι δεν χάνεις το δικαίωμα στην αποζημίωση, είναι σημαντικό.

Παρόμοια θέματα

  1. Ομαδική αγωγή κατά της Bmw Hellas
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 07:41
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 10:27
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2007, 10:58
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 21:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF