Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: περί λογοκρισίας, αδικίας κατάχρησης....

  1. #1

    περί λογοκρισίας, αδικίας κατάχρησης....

    σχετικά με το θέμα των φωτογραφιών, "αστείες / παράξενες εικόνες κλπ"

    παρακάτω είναι κείμενο που διεγράφει.

    "αντιλαμβάνομαι ότι γράφτηκαν πολλά(?) τα οποία μετά σβήστηκαν.
    Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί σβήστηκε και μία φωτό που ανέβασα. Ίσως γιατί δεν την ψάρεψα από κάποιο site τύπου ιντιμίντια, "άθεοι-ενωθείτε" κλπ...? Ήταν όμως από το facebook, από αυτά τα στάτους που κατά καιρούς κυκλοφορούν και βλέπουμε, και ενώ άλλα "αγαπητά" και χαϊδεμένα μέλη εδώ μέσα έχουν ανεβάσει παρόμοια status με ευθεία, και προσβλητικά μηνύματα κατά της Θρησκείας και της Πίστης μας, το συγκεκριμένο μάλλον ενόχλησε περισσότερο τους κατά τα άλλα δίκαιους και σύφωνους με τους κανόνες (που οι ίδιοι έβαλαν), συντονοδιαχειριστές...

    Το αν παρακολουθώ το θέμα οφείλεται στο ότι εμφανίζεται στο "τι νέα έχουμε" και φέρει τον τίτλο "αστείες περίεργες φωτογραφίες" και όχι έναν τίτλο όπως ας πούμε "ανέκδοτα-κοροϊδία για θρησκεία, κλπ" που θα με προειδοποιούσε ότι δεν με ενδιαφέρει, ή ενδεχομένως μου είναι και δυσάρεστο. Επίσης νομίζω ότι επειδή είπα ότι δεν το παρακολουθώ, δεν σημαίνει ότι μου απαγορεύτηκε και η είσοδος...

    γενικότερα νομίζω ότι συμμετέχω στο φόρουμ χωρίς να έχω προσβάλει ή θίξει κάποιον ποτέ, ενώ φυσικά αποφεύγω όπως μπορώ, είτε εκ του μακρόθεν είτε εκ του συνεγγυς, να γίνομαι δυσάρεστος ή ενοχλητικός. Συνεπώς δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η στοχοποίηση, σε μία απλή φωτό που ανέβασα. Τόσο πολύ ενοχλήθηκε/αν κάποιος/οι?
    Ίσως αυτό, σε συνδυασμό με την διαρκή πολεμική που κάνουν κάποιοι άθεοι/άθρησκοι εδώ μέσα, δείχνει ότι ενώ χρησιμοποιούν κάθε λεκτικό και λογικό μέσο για να βάλλουν και να φθείρουν τα πιστεύω συνανθρώπων τους, δεν είναι διατεθιμένοι, και αδυνατούν να δεχθούν μία αντίστοιχη αντιμετώπιση σε απείρως μικρότερη έκταση...

    Ζητάω λοιπόν από τον όποιο διαχειριστο-συντονιστή το διέγραψε ανώνυμα για άλλη μια φορά, να επανορθώσει το λάθος του, ζητώντας και μία συγνώμη για την άδικη μεταχείρηση και αυθαίρετη πράξη του.
    Ευχαριστώ."


    το παραπάνω ενώ απευθύνεται λογικά και εύλογα στους υπεύθυνους αλλά και στην κοινή λογική, διεγράφει με τον ίδιο άσχημο τρόπο. Φυσικά έγινε και άμεσα, μην το πάρουν πολλά μάτια είδηση....

    Αναρωτιέμαι... Και σκοπιμως βρίσκομαι στο "προτάσεις". Μήπως έχετε αποφασίσει ότι με λίγους "αυλικούς" - κλακαδόρους είστε ευχαριστημένοι...? Μήπως να δοκιμάζατε την άλλη οδό? Που σέβεται τον κόσμο, που δίκαια και τίμια συντονίζει, χωρίς να αφήνει τους ημέτερους να προσβάλλουν ανενόχλητα, και δεν χρησιμοποιεί λογοκρισίες τύπου χούντας για να περιορίσει τις 5-10 φωνούλες που πάνε να πουν κάτι διαφορετικό....? Μια πρόταση κάνω....

  2. #2
    Αφου σε ενημερώσω οτι εγω τα εσβησα (παει στο "ανωνυμα" - αν και η διαχειριση του φορουμ ειναι συνολικη και δεν οφειλει να εχει ονοματεπώνυμο), θα προτεινω για χιλιοστη φορα στα 10 χρονια που ειμαι εδω μεσα, να αφησετε τη γνωστη καραμέλα περι αυλικων, κλικων, κλακαδόρων, λογοκρισιων τυπου χουντας (που αναθεμα κι αν εχετε ζησει και ξερετε τι θα πει λογοκρισια τυπου χουντας) και αλλων καταδιώξεων.

    Κανεις δεν εχει τιποτα με κανεναν, κανονες τηρουμε και τιποτε άλλο.

    Τέλος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    και ποιον κανόνα τηρείς με το να σβήνεις μία σατυρική φωτό που ανέβασα....?
    και ποιά είναι η αντικειμενικότητα που υποτίθεται ότι υπάρχει από τη στιγμή που χαρακτηρίζεις hoax κάτι που απλά δεν σου αρέσει?
    και γιατί ακόμα δεν έχει επιστρέψει η φωτό στη θέση της?
    και γιατί δεν ζητάς τουλάχιστον συγνώμη που την κατέβασες αδίκως?

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Ρε συ Σταμ κι εγώ μόλις τώρα ανακάλυψα ότι μου "σκουπίσανε ποστάκι" (είχα ποστάρει βίντεο με τον γνωστό Αντώνη να αισθάνεται) και προφανώς σβήστηκε ως άσχετο με το θέμα που ξεκίνησε ο φίλος για έναν HDD IDE.

    Από την δική μου οπτική μάλλον δεν θα πρέπει να τους ζητήσω τα ρέστα αλλά να ζητήσω ένα συγνώμη σε ανθρώπους που τους δυσκολεύω/ουμε την ζωή με τις μ@λ@κίες που ποστάρουμε. Εμείς κάνουμε τον χαβαλέ μας κι από πίσω κάποιοι τρέχουν να μαζέψουν τα αμάζευτα για να μείνουν καθαρά τα θρεντς και να μην είναι γεμάτα από ότι άσχετο κατεβάζει η κούτρα μας.

    Φιλικά
    Vaska (ο έξω από την κλίκα των μοντερέιτορς)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    Vaska (ο έξω από την κλίκα των μοντερέιτορς)


    Ουστ, παλιοκλικαδόρε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Σταμ, ξερουμε καλα και οι δυο γιατι εβαλες αυτη τη φωτο εκει (σε θεμα που ειχες γραψει οτι δε θα παρακολουθουσες), μην κοροϊδευομαστε. Ηταν καθαρα για flaming. Δεν ηταν καθολου σατυρικη η στο πνευμα του θρεντ.

    Επειδη δε ξεκινησε ολοκληρη συζητηση (αλλωστε αυτο ηθελες), την κατεβασα μαζι με τα σχολια.

    Δεν εχω κατι αλλο να πω.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ρε συ Σταμ κι εγώ μόλις τώρα ανακάλυψα ότι μου "σκουπίσανε ποστάκι" (είχα ποστάρει βίντεο με τον γνωστό Αντώνη να αισθάνεται) και προφανώς σβήστηκε ως άσχετο με το θέμα που ξεκίνησε ο φίλος για έναν HDD IDE.

    Από την δική μου οπτική μάλλον δεν θα πρέπει να τους ζητήσω τα ρέστα αλλά να ζητήσω ένα συγνώμη σε ανθρώπους που τους δυσκολεύω/ουμε την ζωή με τις μ@λ@κίες που ποστάρουμε. Εμείς κάνουμε τον χαβαλέ μας κι από πίσω κάποιοι τρέχουν να μαζέψουν τα αμάζευτα για να μείνουν καθαρά τα θρεντς και να μην είναι γεμάτα από ότι άσχετο κατεβάζει η κούτρα μας.

    Φιλικά
    Vaska (ο έξω από την κλίκα των μοντερέιτορς)
    Vaska
    προσωπικά δεν συνηθίζω να γράφω off topic, διότι έχω υπάρξει επί πολλάκις συντονιστής αλλού, σε φόρουμ με περισσότερους ημερίσιους επισκέπτες από εδώ, και γνωρίζω από σκούπα και φασίνα πολύ καλά. Και αν η σκούπα είναι να διαγράψεις αυτά που πρέπει, η φασίνα είναι να ενημερώσεις για τον λόγο της διαγραφής ώστε να μην επαναληφθεί. Μιλάμε για περιπτώσεις φυσικά που συζητιούνται και όχι για ανίατες καταστάσεις, αλεξιπτωτιστές που ήρθαν πέταξαν το λουλούδι τους και έφυγαν....
    Όταν κουράστηκα από το σφουγγάρισμα έφυγα εγώ, όμως μέχρι να φύγω ήμουν άψογος.

    Από τη στιγμή λοιπόν που εδώ δεν ήμουν off topic, τουναντίον κινούμαι σε ίδιο μοτίβο με την προϋπάρχουσα ροή του νήματος, επιμένω πως η απόφαση του συντονιστή παραμένει απλά μία άδικη απόφαση, και θα έπρεπε αν δεν μπορεί να επαναφέρει την δημοσίευσή μου στη θέση της, που μάλλον δεν θα μπορεί απ' ότι πιστεύω γιατί έχει πάει αλλού, τουλάχιστον να ζητήσει ένα συγνώμη έστω και σε πμ. γιατι ούτε εγώ μπορώ να ξαναμπώ στον κόπο να την αναζητήσω και να την ξαναποστάρω. Μία εικόνα ήταν που πέτυχα στο fb, και την ανέβασα διότι πίστευα ότι ταιριάζει.... απλό το πράγμα.

    Επίσης φιλικά
    stam...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Σταμ, ξερουμε καλα και οι δυο γιατι εβαλες αυτη τη φωτο εκει (σε θεμα που ειχες γραψει οτι δε θα παρακολουθουσες), μην κοροϊδευομαστε. Ηταν καθαρα για flaming. Δεν ηταν καθολου σατυρικη η στο πνευμα του θρεντ.

    Επειδη δε ξεκινησε ολοκληρη συζητηση (αλλωστε αυτο ηθελες), την κατεβασα μαζι με τα σχολια.

    Δεν εχω κατι αλλο να πω.
    Αν και δεν μου δόθηκε χώρος ή χρόνος να εξηγηθώ (όχι ότι θα έπρεπε να είναι απαραίτητο για μια απλή φωτό), ωστόσο η εξήγησή μου βρίσκεται παραπάνω.
    Τώρα με αυτό που λες βγαίνεις ακομα πιο φάουλ, διότι φαίνεται ότι η αυθαιρεσία δεν αφορά απλά στην εσφαλμένη απόφαση να διαγράψεις τη δημοσίευσή μου, αλλά και στην εσφαλμένη προσωπική σου εκτίμηση, βάση της οποίας αυτής αυθαίρετης και εσφαλμένης εκτίμησης έκρινες ως judje dredd ότι ο "Νόμος" αποφάσισε τη διαγραφή του ποστ ως υποκινητή flame...

  9. #9
    Δυστυχως ετσι ειναι το moderation στα φορουμ. Τι να κανουμε, σκληρη και αδικη ζωη που μας κατατρέχει.

    Παμε παρακατω εχουμε και ζωες να ζησουμε εκτος φορουμ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παντως να ξερετε ότι το φορουμ είναι τιγκα θρησκευαμενο…
    Θεός υπάρχει και είναι ο ιδιοκτήτης , Απόστολοι οι αντμινς και επισκοποι οι μοντς …
    Για όλους αυτούς μην θεωρείτε δεδομένη την ευσπλαχνία τους , αν και το προσπαθούν πολύ.

    Προσπαθήστε να περνάτε καλά στο φορουμ . αν σας χαλάει συνεχώς θα πρέπει να το κοιτάξετε..

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Παντως να ξερετε ότι το φορουμ είναι τιγκα θρησκευαμενο…
    Θεός υπάρχει και είναι ο ιδιοκτήτης , Απόστολοι οι αντμινς και επισκοποι οι μοντς …
    Για όλους αυτούς μην θεωρείτε δεδομένη την ευσπλαχνία τους , αν και το προσπαθούν πολύ.

    Προσπαθήστε να περνάτε καλά στο φορουμ . αν σας χαλάει συνεχώς θα πρέπει να το κοιτάξετε..

    Εγώ που είμαι άθεος τι να κάνω;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ που είμαι άθεος τι να κάνω;
    οι αθεοι δεν ενοχλουν... bmw 1200 gs ADV να μην εχεις...

  13. #13
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Φίλε stam, υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα από τους μοντς.Ετσι πιστεύω εγώ για εμένα ως μέλος. Έχω δει αλλά φόρουμ όπου πάει το μπαν σύννεφο. Και εμένα μου έχει διαγραφεί ποστ αλλά σιγά, δεν ήταν και τπτ της προκοπής στη τελική. Μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου ως προς το να ενημερώνεσαι, όταν υπάρχει διαγραφή αλλά και αυτό, στο φλου, δε χαλάει η δουλειά.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως ετσι ειναι το moderation στα φορουμ. Τι να κανουμε, σκληρη και αδικη ζωη που μας κατατρέχει.

    Παμε παρακατω εχουμε και ζωες να ζησουμε εκτος φορουμ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Παντως να ξερετε ότι το φορουμ είναι τιγκα θρησκευαμενο…
    Θεός υπάρχει και είναι ο ιδιοκτήτης , Απόστολοι οι αντμινς και επισκοποι οι μοντς …
    Για όλους αυτούς μην θεωρείτε δεδομένη την ευσπλαχνία τους , αν και το προσπαθούν πολύ.

    Προσπαθήστε να περνάτε καλά στο φορουμ . αν σας χαλάει συνεχώς θα πρέπει να το κοιτάξετε..
    πολύ λογικές και πάντα σύμφωνα με κανόνες οι απαντήσεις σας...
    Προφανώς εκεί που δεν σας καλύπτουν οι κανόνες ξεκινάει ο εδώ θεός...?
    αυτό μου διέφευγε μέχρι σήμερα....!
    προσέξτε μόνο μην ξεμείνετε από ποίμνιο...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ που είμαι άθεος τι να κάνω;
    εσύ συνέχισε να σπαμάρεις... όσο διασκεδάζεις τους θεούς μπορείς να λές ότι θες....

  15. #15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF