Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Σκουριασμένες ακτίνες τι κάνω?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413

    Σκουριασμένες ακτίνες τι κάνω?

    καλησπέρα.
    Στο xt660 r οι ακτίνες μου είναι λίγο σκουριασμένες ειδικά στην μπροστά ρόδα..
    Τι κάνουμε σε αυτήν τη περίπτωση?
    Επήσης η ζάντα περιμετρικά που είναι αλουμινίου έχει βρομιές που με σαπουνάδα και τρίψιμο δέν φευγουν με τίποτα πώς μπορώ να της σενιάρω??
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    αλοιφουλα venol και καμποσο τριψιμο, φανταζομαι θα φερει αποτελεσμα
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Σκοτς μπραιτ και παραφηνελαιο,γι αρρχη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Να αλλάξω ακτίνες γίνετε?
    Αξίζει?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Να αλλάξω ακτίνες γίνετε?
    Αξίζει?
    Γινεται,αλλα θα χωσεις 200+
    Αν δεν εχουν προβλημα οι ακτινες γυαλισε τες και καποια στιγμη κανε μια ακτινολογηση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Κατάλαβα..
    Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά που είπαμε..ανεμένετε φώτο
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  7. #7
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Ειχε ανεβασει εναν αναλυτικο οδηγο για καθαρισμα ακτινων το μελος chester.ψαξτο λιγο αν θες.ειμαι απο κινητο και ειναι μπερδεγουεη να το ψαξω.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Οι μπροστά ακτίνες είναι αρκετά χάλια..και έχω την εντύπωση οτι είναι λασχαρισμένες εκτός απο σκουριασμένες.
    Στις αριστρερές στροφες νιώθω τι τιμόνι να βαραίνει ενώ στης αριστερές όχι..τι μπορεί να φταίει?
    Δέν νομίζω να είναι ρουλεμαν τιμονιου ούτ ρόδας..δέν κάνουν καθόλου τζόγο..παίζει να είναι οι ακτίνες μου?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Φυσικά παίζουν ρόλο. Είναι πιθανό να θέλεις ακτινολόγηση.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Οι μπροστά ακτίνες είναι αρκετά χάλια..και έχω την εντύπωση οτι είναι λασχαρισμένες εκτός απο σκουριασμένες.
    Στις αριστρερές στροφες νιώθω τι τιμόνι να βαραίνει ενώ στης αριστερές όχι..τι μπορεί να φταίει?
    Δέν νομίζω να είναι ρουλεμαν τιμονιου ούτ ρόδας..δέν κάνουν καθόλου τζόγο..παίζει να είναι οι ακτίνες μου?
    Αν εχεις τετοια εντυπωση,πηγαινε τις ζαντες για ακτινολογηση.
    Μαλλον στην αριστερη τσεπη εχεις κινητο τσιγαρα κτλ,με αποτελεσμα να γερνει πιο πολυ.
    Παιζει να ειναι οι ακτινες,ναι.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Και Πόσο θα μου πάει το μαλί???Ξέρει κάποιος περίπου να μου πεί?
    Πως μπορώ να δώ τι ακτίνες φοράω να ψάξω να πάρω καινούριες και να της πάω να της βάλουν και να κάνουν ακτινολόγιση
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Στήσε κάπου τη μηχανή και γυρνώντας τη ρόδα χτύπα μία μία τις ακτίνες στο ίδιο σημείο με ένα κλειδάκι. Πρέπει να κάνουν όλες τον ίδιο θόρυβο. Αυτές που δεν κάνουν τον ίδιο θόρυβο τις σφίγγεις μέχρι ο θόρυβος να είναι ίδιος. Αν δεν τα καταφέρεις το πας για ακτινολόγηση, δεν είναι ακριβή.

    Οι ακτίνες σου δεν είναι ανοξείδωτες. Ότι και να κάνεις μη περιμένεις να γυαλίσουν.

    Για να πάρεις καινούριες καλής ποιότητας θα δώσεις 80 + πλέξιμο για τον κάθε τροχό, που φτάνει την τιμή που είπε ο Tai.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Στις αριστρερές στροφες νιώθω τι τιμόνι να βαραίνει ενώ στης αριστερές όχι..τι μπορεί να φταίει?
    Και μπορείς να αποφεύγεις τις αριστρερές στροφές που δημιουργούν πρόβλημα. Αριστερά και ΕΡΕ μαζί ρε μαν; Θα μου πεις σαφώς και γίνεται, σύριζα και ανελ.

    Αυτή η στροφή αριστερά ακόμα να δούμε αν μας βγαίνει σε καλό ή όχι. Toυλάχιστον δεν ταλαιπωρεί τα μηχανάκια...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Καλησπέρα ξανά παίδες!
    Το πρόβλημα με της στροφές σάν να μεγάλωσε..
    ¨οταν μπαίνω σε στροφή σάν να μή στρίβει σάν να βαραίνει το τιμόνι ενα πράμα,το περίεργο είναι οτι είναι πολύ έντονο όταν πχ φρενάρω με το μπροστινό,όταν δηλαδή ασκείτε μεγαλύτερη δύναμη στην μπροστά ρόδα τότε είναι ποιό έντονο όταν μπαίνω στην στροφή χωρίς φρένο δέν το κάνει τόσο έντονα..
    Θα πάω το απόγευμα σε έναν εδώ ο οποίος κάνει αυτή τη δουλειά, πήρα τήλ σε διάφορα μαγαζιά με ζάντες κτλ και κανένας δέν έκανε αυτή τη δουλειά ένας απο αυτούς μου ειπε να πάω σε αυτόν ο οποίος είναι ποδιλατάς,έχει δηλαδή μαγαζί με ποδήλατα.
    Πόσο να μου πάρει??των πήρα τήλ και μ είπε έλα απο εδώ και σε 2-3 ώρες θα είσαι έτοιμος..τι θα κάνει 2-3 ώρες?
    Του διευκρίνιση είναι μηχανή και όχι ποδίλατο κ μου λεει ναι ναι θα την κάνω..
    Για πείτε τι να περιμένω να ακούσω??Ελπίζω να μήν μου πεί πάνω απο 30..

    ΥΓ: οι στροφές που ανέφερα είναι στροφές στη πόλη με λίγα χιλιόμετρα και μεγάλη στροφή τιμονιού,όχι με 70-80 και απαλές στροφές.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Bάλε σωστή πίεση αέρα πατέρα μπροστά και θα ελαφρύνει όλο το μπροστινο.
    Απιστευτό ε;
    Φίου φίου φι φι φίου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΡΑΚΑΡΑ:ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?
    από requiem στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2018, 12:26
  2. ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?
    από SEVENLIFES στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2008, 09:26
  3. Από ακτίνες τι κάνουμε ?
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2007, 11:52
  4. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 16:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF