Σελίδα 134 από 139 ΠρώτοΠρώτο ... 3484124129130131132133134135136137138139 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.996 έως 2.010 από 2083

Θέμα: AFRICA!

  1. #1996
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    (πάμε ομαδικώς για SWM μου φαίνεται, 164κιλά λεει το ADV με το μοτέρ του Husky 630. Με φουλ σιδεριές crash proof)
    Μη σου πω για το απλο rs650r που είναι και καμιά 10ρια κιλά ελαφρυτερο...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #1997
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται να υπάρχει λάθος στο γκάζι.
    Απλά ο τύπος άνοιξε γκάζι για να επιταχύνει, το μηχανάκι αποφάσισε να αλλάξει ταχύτητα και για κάποιο λόγο την ώρα που σχεδόν ταυτόχρονα έπρεπε να απεμπλακεί ο ένα συμπλέκτης και να εμπλακεί ο άλλος ,κάτι πήρε στραβά και το μοτέρ βρέθηκε να στροφάρει με "νεκρό" εως ότου τελικά μπήκε η ταχύτητα αλλά με τις στροφές στο θεό.

    Από site για το VFR1200: Engine oil is used as hydraulic fluid to open and close the pressure plates in the clutch. Oil is drawn from the crankcase, filtered, and regulated using two linear solenoid valves that act as the master cylinder for each clutch. Oil is plumed through the center of the main shaft into piston chambers in the center of the pressure plate assemblies.

    Με άλλα λόγια, το σύστημα χρησιμοποιεί το λάδι για να κάνει παιχνίδι με τους 2 συμπλέκτες έτσι ώστε να μην καταλαβαίνεις ουσιαστικά τις αλλαγές. Σε παλιό τεύχος περιοδικού είχα διαβάσει ότι παίζουν πολύ μεγάλες πιέσεις στο λάδι. Ίσως κάτι απλό όπως η λάθος τοποθέτηση φίλτρου να παίζει ρόλο σε ένα σύστημα τόσο ακριβές. Τώρα το τι παίχτηκε δεν μπορώ να το γνωρίζω. Μου φαίνεται απλά κουλό να πάρει νερά ο διακόπτης και να κάνει αυτά τα τρελά. Πιο πολύ για γκάζι-εγκέφαλο-αισθητήρα μου ακούγεται.

  3. #1998
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Αχχχχ παναήαμ, το ειδα από κοντα. Είναι ακριβώς αυτό που θέλω, όπως το θέλω.

  4. #1999
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Η τιμη του νεου αφρικα στην τραβελ πακ εκδοση του εινσι υπερτιμημενη και απαραδεκτη ....

    Στην απλη εκδοση του η τιμη ειναι μια χαρα και θα πουλησει..
    Ρε συ ζόπα διαβάζεις τι γράφεις?

    Τι πάει να πει τραβελ πακ έκδοση? ΜΗ την πληρώσεις την τραβελ πακ ρε φίλε! Δλδ αν η χοντα επέλεξε βαλίτσες που ανοίγουν με τηλεχειρισμό και θερμονόμενα γκριπ με αισθητήρες θερμοκρασίας και κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά θα το βάλουμε και αυτό στην τιμή της μηχανής επειδή είναι η έκδοση τραβελ πακ?

    Τι πάει να πει στην απλή έκδοση η τιμή είναι μια χαρά και στην τραβελ πακ απαράδεκτη?

    Η τιμή της μηχανής είναι μία. Το μόνο που μπορείς να συγκρίνεις είναι με τι εξοπλισμό έρχεται στην βασική έκδοση. Τέλος!
    Στην περίπτωση της χοντα έχουμε 2 εκδόσεις γιατί υπάρχει και η έκδοση με το αυτόματο.

    Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

    Έλα πες, ψάχνεις δικαιολογία για να μη πουλήσεις το βαραντέρο και στη χαλάω?
    Sent from me using a computer.

  5. #2000
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Αχχχχ παναήαμ, το ειδα από κοντα. Είναι ακριβώς αυτό που θέλω, όπως το θέλω.

    Υπομονή!
    Sent from me using a computer.

  6. #2001
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε συ ζόπα διαβάζεις τι γράφεις?

    Τι πάει να πει τραβελ πακ έκδοση? ΜΗ την πληρώσεις την τραβελ πακ ρε φίλε! Δλδ αν η χοντα επέλεξε βαλίτσες που ανοίγουν με τηλεχειρισμό και θερμονόμενα γκριπ με αισθητήρες θερμοκρασίας και κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά θα το βάλουμε και αυτό στην τιμή της μηχανής επειδή είναι η έκδοση τραβελ πακ?

    Τι πάει να πει στην απλή έκδοση η τιμή είναι μια χαρά και στην τραβελ πακ απαράδεκτη?

    Η τιμή της μηχανής είναι μία. Το μόνο που μπορείς να συγκρίνεις είναι με τι εξοπλισμό έρχεται στην βασική έκδοση. Τέλος!
    Στην περίπτωση της χοντα έχουμε 2 εκδόσεις γιατί υπάρχει και η έκδοση με το αυτόματο.

    Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

    Έλα πες, ψάχνεις δικαιολογία για να μη πουλήσεις το βαραντέρο και στη χαλάω?
    Μαλλον δεν θες να καταλαβεις και επιμενεις στις αποψεις σου αλλα οκ..τι να κανουμε;;

    Η επισημη τιμη για την full εκδοση είναι 18.200 -στο ξαναείπανε αλλα δεν θελεις να το χωνεψεις- και με καποια εξτρα παει στα 20 χιλαιρικα για μια μηχανή που δεν ξεπερναει τα 200 τελικη ( ενδιαφερει πολλους σορρυ που στη σπαω..)..η ιδια μηχανή χωρις dct και καποια αξεσουάρ παει 12.500-14.000 ευρω...τι δεν καταλαβαίνεις;; ..στην μια περιπτωση δεν αξιζει να τα δωσεις-γνωμη πολλων- γατι υπαρχει αντιπαλο δεος που τα κανει καλυτερα και είναι και πιο φθηνο, δηλαδη αγοραζεις καλυτερη μηχανή ,στην άλλη περιπτωση το σκέφτεσαι σοβαρα να την αγορασεις μιας και στα 13 χιλιαρικα είναι σουπερ προταση για αυτά που προσφερει, στην τιμη που τα προσφερει..

    όλα είναι θεμα αποδοσης/τιμης..αυτό σου γραφουν..ποσο λιανα να στο κανουνε μηπως και ξεκολλησεις;;;χε,χε,χε..

    και επειδή διαβαζω για περίφημες οφ ροουντ δυνατότητες ( δεν με ενδιαφερουν προσωπικα αυτές οι δυνατοτητες αλλα λεμε) δεν εχω δει από τους πρωταθλητες της χοντα στα διαφημιστικα βιντεακια κατι παραπανω εκτος από την διασχιση αμμολοφων και βατους χωματόδρομους..

    Αντιθέτως από το 1190 -που κοστιζει λιγοτερο από την φουλ εκδοση της αφρικα- εχω βαρεθεί να βλεπω την μηχανή να κανει camel trophy, για του λογου του αληθες ένα τυχαιο βιντεακι: https://www.youtube.com/watch?v=gqHjSZr99Jo ...το ΚΤΜ εθνικη και χωμα απλα δεν παιζεται..

    και αν αποχωριζόμουνα το βαραντερο που δεν θα γινει βεβαια γιατι σε λιγο καιρο το ανακαινίζω μιας και είμαι απολυτα ευχαριστημένος από την συμβιωση μαζι του, εννοείται ότι όπως ολοι και εγω αναλογα με την οικονομικη μου κατασταση θα επελεγα η το 1190 αν ειχα την ανεση η την φθηνη εκδοση του αφρικα αν δεν την ειχα..

    Νταζ..η ζωη είναι απλη...δεν χρειαζεται να τα κανουμε δυσκολα ειδικα εκει που όλα είναι ξεκάθαρα..



    το ΚΤΜ 1190 βγαινει φθηνοτερα από

  7. #2002
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    νομίζω ότι και στο 1190 αν βάλεις τα έξτρα που λες φτάνει και αυτό 19.000 .
    και κάτι ακόμα μην βλέπεις τα βιντεακια ένας απλός αναβάτης δεν πρόκειται ποτέ να κάνει ότι κάνουν αυτοί και ο λόγος είναι απλός μια πτώση κοστίζει στην καλύτερη 500

  8. #2003
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος

    όλα είναι θεμα αποδοσης/τιμης..αυτό σου γραφουν..ποσο λιανα να στο κανουνε μηπως και ξεκολλησεις;;;χε,χε,χε..

    και επειδή διαβαζω για περίφημες οφ ροουντ δυνατότητες ( δεν με ενδιαφερουν προσωπικα αυτές οι δυνατοτητες αλλα λεμε) δεν εχω δει από τους πρωταθλητες της χοντα στα διαφημιστικα βιντεακια κατι παραπανω εκτος από την διασχιση αμμολοφων και βατους χωματόδρομους..

    Αντιθέτως από το 1190 -που κοστιζει λιγοτερο από την φουλ εκδοση της αφρικα- εχω βαρεθεί να βλεπω την μηχανή να κανει camel trophy, για του λογου του αληθες ένα τυχαιο βιντεακι: https://www.youtube.com/watch?v=gqHjSZr99Jo ...το ΚΤΜ εθνικη και χωμα απλα δεν παιζεται..
    Σωστά απόδοση τιμή, τιμή ανα χιλιόμετρο, κόστος ανά χιλιόμετρο.
    Νομίζεις ότι το ΚΤΜ θα σου στοιχίσει φτηνότερα από το honda μετά από 50κ χιλιόμετρα?
    Νομίζεις ότι θα πάρεις περισσότερα αν πουλήσεις σε 5 χρόνια το ΚΤΜ ή το HONDA?
    Βέβαια για camel trophy στο youtube στα χέρια πρωταθλητών μπορεί να είναι καλύτερο το 1190
    και φυσικά μπορεί να το προτιμήσουν, όπως και πολύ απλοί άνθρωποι για να κάνουν την δουλειά τους.

    ΥΓ: Αν ο τύπος στο video που έβαλες μετά από το 1190 έπαιρνε ένα xt600 με χωμάτινα λάστιχα και έκανε την ίδια διαδρομή θα μας έλεγες ότι το xt είναι καλύτερο από το africa
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 17/03/2016 στις 20:52.

  9. #2004
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ζοπα η χοντα δινει και φορτηγο για να το κανεις ντακαρ το αφρικα...οποτε με τα φουλ φουλ εξτρα το αφρικα παει καπου στα 500 χιλιαρικα...οποτε δε συμφερει παιρνεις και λαμποργκινι

  10. #2005
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Να πω κα γω την γνωμη μου.
    1ον για μενα η κατηγορια ον-οφ σε αυτα τα κυβικα κιλα ειναι τουριστικη με πιο ορθια ανετη θεση οδηγησης που δεν λεει οχι σε εκεινον τον χωματοδρομο που οδηγει στην γραφικη παραλια.Για εντουραδα υπαρχουν αλλα
    2ον Για την "περιπετεια" εγω προσωπικα εχω προσεξει στα ταξιδιωτικα που διαβαζω οτι αυτοι οι τρελοι τυποι που γυρνανε τον κοσμο με μια μοτο διαλεγουν οσο πιο απλες μοτο μπορουν.Γιατι σιγουρα ενας μηχανικος στην αιθιοπια δεν θα εχει το διαγνωστικο της σουπρ ντουπερ μοτο να κουμπωσει για να βρει την βλαβη.Ισως για αυτη την δουλεια καλη επιλογη ειναι το καινουργιο μοντελο της Enfield,μην αρχιζετε να κραζετε
    3ον το παλιο αφρικα ειχε 2,5 εκ δρχμ.Ηθελες δηλαδη 2.5-3 χρονια εργασιας για να το αποκτησεις και μια δευτερη δουλεια για να μπορεις να ζεις αυτο το διαστημα.Το καινουργιο παλι χρειαζεσαι περιπου τον ιδιο χρονο ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ.Αλλα φανταστητε να επιτρεπονταν η εισαγωγη μεταχειρισμενων απο ιαπωνια και σε δυο χρονια να ερχονταν καραβιες απο αφρικα σε ξεφτιλα τιμη τοτε να δουμε ποσες θα κυκλοφορουσαν στον δρομο.
    4ον Εγω δεν μπορω να οδηγησω αυτην την κατηγορια λογω υψους 1,70.Το να ξεπαρκαρεις μια μηχανη 200+κιλων ακουποντας με τις μυτες δεν ειναι και το πιο ευκολο

  11. #2006
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Μαλλον δεν θες να καταλαβεις και επιμενεις στις αποψεις σου αλλα οκ..τι να κανουμε;;

    Η επισημη τιμη για την full εκδοση είναι 18.200 -στο ξαναείπανε αλλα δεν θελεις να το χωνεψεις- και με καποια εξτρα παει στα 20 χιλαιρικα για μια μηχανή που δεν ξεπερναει τα 200 τελικη ( ενδιαφερει πολλους σορρυ που στη σπαω..)..η ιδια μηχανή χωρις dct και καποια αξεσουάρ παει 12.500-14.000 ευρω...τι δεν καταλαβαίνεις;; ..στην μια περιπτωση δεν αξιζει να τα δωσεις-γνωμη πολλων- γατι υπαρχει αντιπαλο δεος που τα κανει καλυτερα και είναι και πιο φθηνο, δηλαδη αγοραζεις καλυτερη μηχανή ,στην άλλη περιπτωση το σκέφτεσαι σοβαρα να την αγορασεις μιας και στα 13 χιλιαρικα είναι σουπερ προταση για αυτά που προσφερει, στην τιμη που τα προσφερει..

    όλα είναι θεμα αποδοσης/τιμης..αυτό σου γραφουν..ποσο λιανα να στο κανουνε μηπως και ξεκολλησεις;;;χε,χε,χε..
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν κατάλαβα? Μα ήσουν σαφέστατος!
    Εσύ απ' την άλλη, διαβάζεις τι γράφω? Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι θέλω να πω?

    Είπες ότι η μηχανή είναι φθηνή αλλά αν της βάλεις και βαλίτσες και λοιπά μπλιμπλίκια φτάνει ψηλά και δεν συμφέρει γιατί υπάρχουν καλύτερες προτάσεις σε μηχανές. Να κόψω φλέβα τώρα? Μηχανή επιλέγεις φίλε μου, όχι χαρταετό να τον διαλέγεις με βάση το χρώμα του!

    Επιλέγεις τη μηχανή που θέλεις και μετά επιλέγεις τον εξοπλισμό που θα αγοράσεις είτε μαζί με τη μηχανή είτε αφτερ μαρκετ.
    Ο εξοπλισμός δεν είναι μέρος της τιμής της μηχανής και επιλέγεται με βάση άλλα κριτήρια. Εσύ μαζί με τη μηχανή επιλέγεις να αγοράσεις τον ακριβότερο εξοπλισμό που υπάρχει και μετά συγκρίνεις την τιμή με άλλες μηχανές που έχουν επίσης διάφορα έχτρα (ίδια, διαφορετικά, άλλης ποιότητας κτλ). Ωραία λογική!

    Είμαστε σε φόρουμε για μηχανές και μιλάμε για εκδόσεις φουλ έχτρα. Εκεί έχουμε καταλήξει!
    Sent from me using a computer.

  12. #2007
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    62
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BL.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	24,0 KB 
ID:	355050

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BLG.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	23,4 KB 
ID:	355051

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ τιμή από νότιο Αφρική το απλό 159000ραντ=9190€

  13. #2008
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nicolas Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BL.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	24,0 KB 
ID:	355050

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BLG.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	23,4 KB 
ID:	355051

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ τιμή από νότιο Αφρική το απλό 159000ραντ=9190€
    Εδω στη βόρεια Αφρρικη είναι λίγο πιο ακριβό...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #2009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εδω στη βόρεια Αφρρικη είναι λίγο πιο ακριβό...





    κατα τα αλλα...

    μια χαρά μηχανάκι , πολλά λεφτά..

    όποιος τα έχει (ή μπορεί να πληρώνει δόσεις χρόνια) το παίρνει. Οι υπόλοιποι αναμονή να γίνουν μεταχειρισμένα.
    Ευτυχώς, έχει και θα πουλήσει αρκετά οπότε θα υπάρξουν πολλά.

  15. #2010
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Οι υπόλοιποι αναμονή Μέχρι να βγει το ΑΤ 250 ή το νέο τρανσάλπ


    ε ναι..

Παρόμοια θέματα

  1. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01
  2. Ζελατίνα AFRICA TWIN
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 19:44
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:31
  4. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF