Σελίδα 63 από 139 ΠρώτοΠρώτο ... 1353585960616263646566676873113 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 931 έως 945 από 2083

Θέμα: AFRICA!

  1. #931
    Κοιτα να δεις οφροουντοδακηδες το φορουμ.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #932
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Κάνει μπαμ το ότι καλό τετρακύλινδρο δεν έχει περάσει από τα χεράκια σας, αστείοι τύποι...
    Aυτο ξανα πες το...

    Καποια στιγμη στο μελλον ελπιζω να αλλαξει αυτο..
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #933
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    λοιπον μερικοι δε λετε να καταλαβετε...προσπαθω να πω τοση ωρα οτι στα 1000 κυβικα θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 100 αλογα τροχο...ποσο δυσκολο να το καταλαβετε...80 εχει το 800αρι της μπεμβε...που ειναι γενικα ενας αργα τα ζωα μου κατασκευαστης...
    85 αλογα τροχο εχει το 1000αρι αεροψυκτο, και κακοσχεδιασμενο παλαιολιθικο διβαλβιδο μοτερ της ντουκατι, και 90 το lc8, που ξαναλεω, δεν ηταν δυνατο, απλα ηταλ πολυ πιο δυνατο απο τον ανταγωνισμο του που τοτε ηταν το 1150gs με μοτερ του 90, το βαραντερο, το τδμ με μοτερ τενερε 750...λοιπον τωρα τα 100 αλογα στον τροχο που θα ερχονταν αν απλα ανεβαζε στις 9σαλ, τι θα σας πειραζαν?οσοι δε τα θελατε ας μην ανεβαζατε το μοτερ στις υπερβολικα υψηλες στροφες των 9000 χαχαχαχ

    και επισης το μοτερ δεν ειναι σεταρισμενο για ροπη, το λενε οτι ειναι ηλεκτρικο, και αυτο σε συνδιασμο με το οτι η μεγιστη ιπποδυναμη ουσιαστικα βγαινει στον κοφτη ειναι το μονο θετικο, οτι ισως η χοντα σου δινει κρυφο δωρακι εναν καλο κινητηρα που με μια χαρτογραφιση θα πεταει πραγματικα...τεσπα ειδωμεν...
    Σαν τα ευρωπαικά δεν έχει...

    Αλλά για πες μου γιατί το Africa έχει <<άσχημο>> κινητήρα και τι σημαίνει δεν είναι σεταρισμένο για ροπή και είναι ηλεκρικό...??
    Από τα λίγα που σκαμπάζω έχω άλλη άποψη, χωρίς να το οδηγήσω....
    Επίσης θέλω να μου πεις γιατί τα άλογα σημαίνουν και ευχάριστο μοτρερ...?

    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  4. #934
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Η Honda, οπως διαβασα στο review, δεν ηθελε αλουμινενιο πλαισιο για να μπορεις να του κανεις συγκοληση με ασετυλινη οταν θα σπασει στο Τιμπουκτου... μαϊστα... Θα προτιμουσα να ειχε και να ηταν 10 κιλα ελαφρυτερο, μιας και στο Τιμπουκτου δεν προκειται να πηγαινα ποτε..
    Θεωρούν δεδομένο οτι θα φάμε την όποια βλακεία μας πετάξει το marketing. Το ότι βγαίνει από τα στόματα σχεδιαστών... δεν είναι και ότι καλύτερο (δασκαλεμένοι και αυτοί).
    Θα σπάσει το αλουμίνιο και δε θα βρω να το κολλήσω, αλλά αμα πάθει ζημιά το dct (σαφώς πιο πολύπλοκο και πιθανό να βγάλει ζημιά) ο "μάστορας" στο Τιμπουκτου θα έχει το service manual για να μου το φτιάξει...

    Πέρα από τα παραπάνω (που συμβαίνουν σε κάθε εταιρία) μου αρέσει πολύ το νέο africa. Αλλά θέλω την special έκδοση με την termignoni στο πλάι. Όχι για την εξάτμιση τόσο (φαντάζομαι ότι θα μπορεί να μπει σε όλες τις εκδόσεις) όσο για το ασημένιο πλαίσιο και ψαλίδι. Άκου μαύρο πλαίσιο και ψαλίδι σε μηχανάκι που θα κάνει και λίγο χώμα. Θα γεμίσουν σημάδια...

  5. #935
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S16 Προβολή μηνύματος
    Θα σπάσει το αλουμίνιο και δε θα βρω να το κολλήσω, αλλά αμα πάθει ζημιά το dct (σαφώς πιο πολύπλοκο και πιθανό να βγάλει ζημιά) ο "μάστορας" στο Τιμπουκτου θα έχει το service manual για να μου το φτιάξει...
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #936
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝIKOLTSOS Προβολή μηνύματος
    Σαν τα ευρωπαικά δεν έχει...

    Αλλά για πες μου γιατί το Africa έχει <<άσχημο>> κινητήρα και τι σημαίνει δεν είναι σεταρισμένο για ροπή και είναι ηλεκρικό...??
    Από τα λίγα που σκαμπάζω έχω άλλη άποψη, χωρίς να το οδηγήσω....
    Επίσης θέλω να μου πεις γιατί τα άλογα σημαίνουν και ευχάριστο μοτρερ...?

    σημαινει οτι αν ηταν σχεδιασμενο για ροπη, θα ειχε ενα ξεσπασμα στις μεσσαιες του, 4-6+ και μετα θα κρεμαγε...αρα κατι τετοιο δε συμβαινει αφου ανεβαζει, οπως ειπαν σαν ηλεκτρικο...επισης λογω της σχειδασης του, θα ειχε την μεγιστη ιπποδυναμη πιο κατω απο τον κοφτη, και οχι ακριβως εκει....κατι που σημαινει οτι ο κοφτης, μαλλον ''κοβει'' κυριολεκτικα το μοτερ απο το να βγαλει αλογα...εξαλλου και εκει που ειναι εινια τρομερα χαμηλα, οπως ειπα ειναι στα επιπεδα ενος παλιου μποξερ...

    τα αλογα ειναι ευχαριστα για οσους τα θελουν, μερικοι δε τα θελουν, αρα μπορουν να μη ζοριζουν τα μοτερ τους...εγω απο 2κ 1000αρι του 2015 εχω την ''παραλογη'' απαιτηση να εχει 100 αλογα και να ανεβαζει τουλαχιστον, μεχρι τις 9κ...

    ουτε συγκριση εκανα με τα υπολοιπα, ουτε τιποτα, ενας κινητηρας 1000κε 2κ ΣΥΧΡΟΝΟΣ, δεν εχει κανενα λογο να βρισκεται κατω απο αυτο το επιπεδο, πλην καποιας πολιτικης....

    πλεον τοσα αλογα στα 1000 κυβικα βγαζουν τα αυτοκινητα...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 01/12/2015 στις 21:21.

  7. #937
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Το ότι είναι ένας 270° parallel-twin κινητήρας μήπως μας λέει περισσότερα πράγματα για την λειτουργία του??
    Να ανεβάζει μέχι της 9.000rpm και να κάνει εκεί πάνω τί...? Να έχει ας πούμε τα max hp του ή την ροπή του?
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  8. #938
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Τι ακριβως σε μπερδευει δε καταλαβαινω...

  9. #939
    Africaνικο μέλος Το avatar του/της avlihos
    Εγγραφή
    12/06/2008
    Μηνύματα
    174
    Σκέφτονται και για μικρότερο crf. Και από αυτά που λέει ο Γιάπωνας καταλαβαίνεις όλη τη λογική μιας εταιρείας... Όποιος δε βαριέται ας διαβάσει το λίνκιον ---> http://www.bennetts.co.uk/bikesocial.../#.Vl4hePWxXuX

  10. #940
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aυτο σημαινει ηλεκτρικο. Ροπη παντου και να ανεβαζει αβιαστα.

    Τωρα αν καποιος θελει sony και καλα Africa αλλα και μπολικα αλογα ας βαλει μια πιο ελευθερη εξατμιση, φιλτρο και ενα pc να παει στα 100+...
    +1188

    Aν και διαφωνώ με Bob σχετικά με το πλαίσιο (ατσάλινο χίλιες φορές να φτιάγνεται) συμφωνώ απόλυτα στα περί ροπής. Αφού η ροπή είναι το 90%+ των λόγων υπάρξης τέτοιων μηχανών. ΠΟΙΟΣ την παίρνει για τα αλόγατα;;; (Που ούτως ή άλλως θα ανεβαίνουν με λίγο πείραγμα.) Track days θα κάνει; Ήμαρτον. Πάρε SD 1290.


    Η μηχανή θα φανεί αν γίνει πρώτη επιλογή για BAM Σιβηρίας, κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 02/12/2015 στις 01:32.

  11. #941
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S16 Προβολή μηνύματος
    Θα σπάσει το αλουμίνιο και δε θα βρω να το κολλήσω, αλλά αμα πάθει ζημιά το dct (σαφώς πιο πολύπλοκο και πιθανό να βγάλει ζημιά) ο "μάστορας" στο Τιμπουκτου θα έχει το service manual για να μου το φτιάξει...
    Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ. Δεν ξέρω ποια είναι η απάντηση της Honda.
    Ίσως άμα πηγαίνεις Τιμπουκτού καλύτερα χωρίς DCT. Ίσως φτιάγνεται εύκολα. Ποιός ξέρει;

  12. #942
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το εντυπωσιακό είναι ότι στο χωμα όλοι προτιμούν το dct...
    Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να δούμε συγκριτικό DCT - Rekluse (σε 990 ας πούμε)

  13. #943
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να δούμε συγκριτικό DCT - Rekluse (σε 990 ας πούμε)
    Μένει να βρεθεί κάποιος να βάλει dct σε 990 λοιπόν.

  14. #944
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Όχι ρε συ - 990 + Rekluse vs AT + DCT εννούσα.

  15. #945
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Ανακοινώθηκαν κι οι Βρεττανικές τιμές για το ΑΤ:
    £10499 άνευ DCT
    £11299 μετά DCT
    Δεν είναι άσχημα μέσα στο γενικό πλαίσιο.

    Το ΚΤΜ 1050 βγαίνει σε προσφορά από £10999 down to £8999! (οποία έκπλήξις)
    Στρουμφ 800 XCx £10999 (αλλα σίγουρα βρίσκεται και με λιγότερα)
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 02/12/2015 στις 02:33.

Παρόμοια θέματα

  1. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01
  2. Ζελατίνα AFRICA TWIN
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 19:44
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:31
  4. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF