Σελίδα 13 από 133 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617182363113 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 1995

Θέμα: HABEMUS PAPAM 2

  1. #181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Για πες και πώς τον σαμποτάρεις για να ελαφρύνουμε και το θρεντ
    τα καλύτερα μυαλά είμαστε.................στη θεωρία πρώτοι...!!!!!!!!!!!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #182
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ελ ο μισθός μπροστά στο βιομηχανικό κέρδος είναι τίποτα.
    Δεν πάνε στη Βουλγαρία οι φάμπρικες γιατί κοστίζουν ακριβά οι εργάτες.
    Πάνε γιατί εδώ πέφτουν θύμα εκβιασμού και δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει, ποιος μλκς θα τους δαγκώσει
    ή τι φωτογραφικό νομοσχέδιο θα ψηφιστεί και θα τους σβήσει.
    Δεν είναι τόσο απλό να μεταφέρεις 7 εργοστάσια στη Βουλγαρία και να πληρώνεις νταλίκες να φέρνουν τις κόκα κόλες στην
    Αθήνα γιατί ο Έλληνας πέρνει 500 και ο Βούλγαρος 200....
    Για να στο κάνω λιανά.
    Είσαι επενδυτής (οκ μη βαράς λέμε...)
    Θες να φτιάξεις μια φάμπρικα και να χώσεις ένα εκατομμύριο ευρώ....
    Πόσα θα βγάλεις του χρόνου και πότε θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου?

    Στην Ελλάδα η ερώτηση αυτή δεν έχει απάντηση....
    Ε μαλάκας είναι ο άλλος να έρθει εδώ?
    Και δεν έρχεται !


    ----------
    Η Έλλαδα έχει καταντήσει μέρος για αγαπούλες και όλους απίθανος τύπους.
    Η "επιβίωση" τέτοιων ανθρώπων λέει ακριβώς τι κράτος έχουμε και γιατί
    οι επενδύσεις καταλήγουν συχνά στα δικαστήρια (ΣΤε ή ΕΕ)

    Mα τότε χτήνε μου, δεν θα είχαν εγκαταστήσει πολυεθνικές και βιομηχανίες της δυσης γραμμές παραγωγής στην άλλη άκρη της Γης... δηλαδή οι Γερμανοί ή οι Αμερικάνοι ή δεν ξέρω εγώ ποιος (άσε μας εμάς) πάνε σε κάτι μέρη στου διαόλου τον πο*τσο σε σχέση με την έδρα τους επειδή στη Γερμανία ή στα states είναι ψυαχανώμαλο το κράτος και η εκάστοτε κυβέρνηση και τους υπονομεύουν;

    Όχι, πάνε γιατί ο ανειδίκευτος Γερμανός και ο Αμερικάνος, κοστίζουν τα τετραπλά τουλάχιστον σε σχέση με το άμοιρο τριτοκοσμικό και το μισθολογικό δεν είναι καθόλου μα καθόλου αμελητέα συνισταμένη στα λειτουργικά της κάθε εταιρείας... άσε που ο Γερμανός και ο Αμερικάνος, ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνονται τις υπερωρίες τους, ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν άδεια συγκεκριμένες μέρες και ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ από εργασιακές συμβάσεις και συγκεκριμένο εργασιακό δίκαιο... ο Σιαν Χου Σονγκ, ένας αναλώσιμος μέσα σε εκαταμμύρια παίρνει το ποδήλατο του κάθε μέρα (αλλά κάθε μέρα μιλάμε!) και αναπνέει το τοξικό νέφος του Πεκίνου για να πάει στην φάμπρικα, γιατί στην Κίνα δεν υπάρχουν περιβαλλοντικές νόρμες που να υποχρεώνουν φίλτρα και ουδετεροποιήσεις των ρύπων και των αποβλήτων όπως στη δύση (ακόμα ένα μπόνους αυτό), ο ασήμαντος αυτός τυπάκος ούτε άδεια ζητάει, ούτε αντιδρά αν δουλεύει υπερωρίες και επίσης πληρώνεται με ψίχουλα... οπότε και βολεύει και συμφέρει και να είσαι σίγουρος ότι τα έχουν βάλει κάτω και έχουν υπολογίσει και τα έξοδα μεταφορών των προιόντων τους από του διαόλου τον πο*υτσο στις καταναλωτικές κοινωνίες και έχουν και μπάστακα για να ελέγχει το QC...

    Από εκεί και έπειτα, δεν αντιλέγω στο ότι ο κακώς εννοούμενος συνδικαλισμός αποτέλεσε ένα από τα εμπόδια για την βιομηχανία και την επιχείρηση μεγάλης κλίμακας στην Ελλάδα... αλλά όχι ότι ήταν το μοναδικό και το κυριότερο... μην τρελαθούμε κιόλας, οι περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμασταν... ακόμα και στις καλές εποχές, ξέρουμε τι @@δια ήταν οι περισσότεροι εξ αυτών...

  3. #183
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    τα καλύτερα μυαλά είμαστε.................στη θεωρία πρώτοι...!!!!!!!!!!!!!
    Eπειδη δεν γουσταρω το ειρωνικο στυλακι που αντιλαμβανομαι σε αυτο και σε προηγουμενα ποστ να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα..

    Εχω λογους που με κανουν να μη θελω να ανοιγομαι πολιτικα εδω μεσα ή οπουδηποτε στο internet.. Ακριβως γιατι ο χωρος που ανηκω δεν ειναι μονο θεωρια. Ειναι κυριως συμμετοχη και πραξη.

    Οποτε εσεις, αγαπητοι μου Κυρ Παντεληδες (δεν παει προσωπικα... πολυ ) που απλα αναλυετε τη μιζερη, δουλοπρεπη και ακινδυνη μετριοπαθεια σας χωρις κανενα ρισκο, διαλεγοντας αφεντες καθε 4 χρονια ή οποτε θελησουν αυτοι και νομιζετε οτι αυτο ειναι πολιτικη και ελευθερια, δειξτε λιγο σεβασμο σε αυτους που τολμαν να ονειρευονται, να αντιδρουν και να πρατουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ αποδεχομενοι τις συνεπειες.
    Την ιστορια μεχρι τωρα τη "γραφουμε" εμεις παντως.

    Ουτε και πιστευω οτι εχω να κερδισω τιποτα προπαγανδιζοντας ιδεες μεσα στο moto.gr και πουθενα αλλου στο ιντερνετ. Σας εκτιμω και εδω ειμαι γιατι τυγχανει να αγαπω τα μηχανακια και θελω να συζητω για αυτα και να μαθαινω. Οχι για να κανω οποιουδηποτε ειδους πολιτικη.

    Kαι δυο γνωμικα που μου ηρθαν στο μυαλο και πιστευω ταιριαζουν:

    "Διοτι αυτοι που ειναι τοσο τρελοι ωστε να νομιζουν οτι μπορουν να αλλαξουν τον κοσμο,
    ειναι τελικα αυτοι που τον αλλαζουν!"
    Απο Steve Jobs (αισχος τυπας :a020: αλλα ωραιο γνωμικο)

    "Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφάλια μας στα σίδερα.
    Πολλά κεφάλια θα σπάσουν.
    Μα κάποια στιγμή, θα σπάσουν και τα σίδερα."
    Απο Νικο Καζαντζακη.

    Αυτα, φιλικα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Mα τότε χτήνε μου, δεν θα είχαν εγκαταστήσει πολυεθνικές και βιομηχανίες της δυσης γραμμές παραγωγής στην άλλη άκρη της Γης... δηλαδή οι Γερμανοί ή οι Αμερικάνοι ή δεν ξέρω εγώ ποιος (άσε μας εμάς) πάνε σε κάτι μέρη στου διαόλου τον πο*τσο σε σχέση με την έδρα τους επειδή στη Γερμανία ή στα states είναι ψυαχανώμαλο το κράτος και η εκάστοτε κυβέρνηση και τους υπονομεύουν;

    Όχι, πάνε γιατί ο ανειδίκευτος Γερμανός και ο Αμερικάνος, κοστίζουν τα τετραπλά τουλάχιστον σε σχέση με το άμοιρο τριτοκοσμικό και το μισθολογικό δεν είναι καθόλου μα καθόλου αμελητέα συνισταμένη στα λειτουργικά της κάθε εταιρείας... άσε που ο Γερμανός και ο Αμερικάνος, ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνονται τις υπερωρίες τους, ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν άδεια συγκεκριμένες μέρες και ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ από εργασιακές συμβάσεις και συγκεκριμένο εργασιακό δίκαιο... ο Σιαν Χου Σονγκ, ένας αναλώσιμος μέσα σε εκαταμμύρια παίρνει το ποδήλατο του κάθε μέρα (αλλά κάθε μέρα μιλάμε!) και αναπνέει το τοξικό νέφος του Πεκίνου για να πάει στην φάμπρικα, γιατί στην Κίνα δεν υπάρχουν περιβαλλοντικές νόρμες που να υποχρεώνουν φίλτρα και ουδετεροποιήσεις των ρύπων και των αποβλήτων όπως στη δύση (ακόμα ένα μπόνους αυτό), ο ασήμαντος αυτός τυπάκος ούτε άδεια ζητάει, ούτε αντιδρά αν δουλεύει υπερωρίες και επίσης πληρώνεται με ψίχουλα... οπότε και βολεύει και συμφέρει και να είσαι σίγουρος ότι τα έχουν βάλει κάτω και έχουν υπολογίσει και τα έξοδα μεταφορών των προιόντων τους από του διαόλου τον πο*υτσο στις καταναλωτικές κοινωνίες και έχουν και μπάστακα για να ελέγχει το QC...

    Από εκεί και έπειτα, δεν αντιλέγω στο ότι ο κακώς εννοούμενος συνδικαλισμός αποτέλεσε ένα από τα εμπόδια για την βιομηχανία και την επιχείρηση μεγάλης κλίμακας στην Ελλάδα... αλλά όχι ότι ήταν το μοναδικό και το κυριότερο... μην τρελαθούμε κιόλας, οι περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμασταν... ακόμα και στις καλές εποχές, ξέρουμε τι @@δια ήταν οι περισσότεροι εξ αυτών...
    Συνδικαλισμός στον ιδιωτικό τομέα?
    Μια μέρα πριν γίνει λοκ άουτ ίσως....
    Δεν θυμάμαι σοβαρό κίνημα στην Ελλάδα πάντως αν και δεν ήμουν εδώ πολλά χρόνια.
    Μην υποτιμάς και μερικούς "άλλους" νόμους που πρέπει να τηρούνται, βλέπε φίλτρα στα φουγάρα
    καθαρισμό των λημμάτων. Φυσικά ενέργεια, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ (μουαχαχα) κλπ
    Επιμένω δεν είναι οι μισθοί.
    Επίσης τα καλά πράματα δεν έφυγαν πότε από τις χώρες παραγωγής.
    (οι καλες Νικον κάνον πχ)
    Ειδικά για την Ελλάδα πάντως και τζάμπα να ταν ο εργάτης ΧΛΩΜΟ το βλέπω
    Το σίγουρο είναι πάντως ότι πρέπει να αποκατασταθεί ο παραγωγικός ιστός της χώρας με κάθε τρόπο
    γιατί δεν τα βλέπω καθ΄΄ολου καλά τα πράματα.
    ανανήψαντας

  5. #185
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Συνδικαλισμός στον ιδιωτικό τομέα?
    Μια μέρα πριν γίνει λοκ άουτ ίσως....
    Δεν θυμάμαι σοβαρό κίνημα στην Ελλάδα πάντως αν και δεν ήμουν εδώ πολλά χρόνια.
    Μην υποτιμάς και μερικούς "άλλους" νόμους που πρέπει να τηρούνται, βλέπε φίλτρα στα φουγάρα
    καθαρισμό των λημμάτων. Φυσικά ενέργεια, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ (μουαχαχα) κλπ
    Επιμένω δεν είναι οι μισθοί.
    Επίσης τα καλά πράματα δεν έφυγαν πότε από τις χώρες παραγωγής.
    (οι καλες Νικον κάνον πχ)
    Ειδικά για την Ελλάδα πάντως και τζάμπα να ταν ο εργάτης ΧΛΩΜΟ το βλέπω
    Το σίγουρο είναι πάντως ότι πρέπει να αποκατασταθεί ο παραγωγικός ιστός της χώρας με κάθε τρόπο
    γιατί δεν τα βλέπω καθ΄΄ολου καλά τα πράματα.
    Canon και Nikon τα premium μοντέλα φτιάχνονται ακόμα Ιαπωνία αλλά εσύ πιστεύεις ότι π.χ η made in Thailand D600 θα κόστιζε όσο κοστίζει αν φτιαχνόταν και αυτή στο japan; Σε καμία περίπτωση... και ερχόμαστε έτσι σε άλλο ένα σημείο κλειδί της όλης υπόθεσης... δεν είναι μόνο ότι οι καλά εδραιωμένες πολυεθνικές βγάζουν φθηνά προϊόντα σε αλλότρια εδάφη εκμεταλλευόμενες το τζάμπα εργατικό δυναμικό, την χαμηλή φορολογία, την φθηνή ενέργεια και τις χαλαρές περιβαλλοντικές νόρμες, είναι ότι με αυτό τον τρόπο αποσβένουν το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί ανταγωνισμός από ιθαγενείς εταιρείες.

    Γιατί μπορεί μια Sikon που θα φτιαχνόταν στη Κίνα, από Κινέζους, σε εργοστάσιο Κινέζικων συμφερόντων, με έδρα το Πεκίνο, να μην κέρδιζε την αγορά του imaging με το καλημέρα σας, αλλά η τεράστια διαφορά στη τιμή θα ήταν δέλεαρ σίγουρα και σιγά - σιγά θα βελτιωνόταν και το QC και η απόδοση θα εξισωνόταν... και η Nikon θα έπαιρνε τα τρία μου μετά από λίγο... κάντο όπως οι γιαπωνέζοι μετά τον β΄παγκόσμιο και όπως οι Κορεάτες (οι νότιοι) πιο πρόσφατα είναι το σύνθημα... μάλλον θα γνωρίζεις ότι Canon και Nikon ξεκίνησαν αντιγράφοντας μέχρι βίδας ευρωπαϊκές φιλμάτες μηχανές... τι θα είχε γίνει αν η γερμανική Leica είχε ανοίξει τότε ένα εργοστάσιο στην Ιαπωνία; Δεν θα έβγαινε ποτέ Nikon και Canon (καλά για την Canon δεν πειράζει, μαλακιά είναι... )...για να μην το πλατιάζω και επειδή ξέρω ότι σκαμπάζεις, δες τι γίνεται με τα studio lights - flash - αξεσουάρ τεχνητού φωτισμού και τι έχει κάνει η Yongnuo και οι Godox στις "κραταιές" εταιρείες της Eυρώπης πλεόν... ασάλιωτο...και ξεκινήσανε από κάτι φθηνά φλασάκια του 50ρικου...

    Αρκετά με αυτά, σε ότι αφορά στα δικά μας και την "αγία βιομηχανία"...

    Πάρτε το χαμπάρι, η βιομηχανία είναι κάτι που απαιτεί εκπαίδευση ενός ολόκληρου κράτους επί δεκαετίες για να λειτουργήσει καλά και θελει και τις αντίστοιχες υποδομές που δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Υπάρχουν χώρες με βιομηχανική "συνείδηση" και χώρες που δεν επιβιβάστηκαν ποτέ σε αυτό το τρένο για πολλούς και διάφορους λόγους. Καλώς η κακώς εμείς δεν είμαστε χώρα με βιομηχανική παράδοση.

    Έχουμε όμως άλλα πράγματα τα οποία τα χαντακώνουμε συνεχώς και διαρκώς, αναζητώντας τον μαλάκα τον επενδυτή από το εσωτερικό ή από το εξωτερικό ως σωτήρα!

    Ανασυγκρότηση της πρωτογενούς παραγωγής χρειάζεται σε πρώτη φάση και όχι σε μεγάλη κλίμακα όπως θα επέβαλαν οι ονειρώξεις των φιλελέδων... λίγα, καλά και ΑΑΑ ποιότητας.Την σερμαγιά (πρώτη ύλη - μοναδικά προιόντα) την έχουμε, το πως θα τα διαθέσουμε είναι αυτό στο οποίο έχουμε αποτύχει παταγωδώς (και μαλακωδώς)

    ...ε μα ρε πούστη μου, πολύ cheesy αυτό που θα γράψω αλλά κάντε μια βόλτα λίγο πιο έξω να δείτε πως μυρίζει το θυμάρι το ελληνικό τώρα που είναι και η εποχή του και ανθίζει! 50 ευρώ το ματσάκι άνετα και χαλαρά με το σωστό promotion στο εξωτερικό! Δηλαδή οι Γάλλοι που μας πρήζουν τα παπάρια με τις λεβάντες της Προβηγκίας και πουλάνε τα σαπούνια τους για χρυσάφι πιο μάγκες είναι; (είναι φυσικά, εμείς είμαστε μ@λ@κες!).

    Παραδείγματα άπειρα...

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος

    Αυτα, φιλικα.



    Μπομπ δεν στο'χα..
    Ωραιος

  7. #187
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Επιμένω δεν είναι οι μισθοί.
    Χτήνε, ανάλογα πάντα και τον τομέα που κουβεντιάζουμε και για τί πράγμα μιλάμε, αλλά τίποτα δεν είναι πιο ακριβό από τα χέρια.

    Ναι αν είσαι κάποιος μεγαλέμπορος και με 50-100 άτομα προσωπικό μπορείς και βγάζεις τη δουλειά σου χέστηκες. Άλλα σε νοιάζουν.
    Αλλά είτε μιλάμε για παροχή υπηρεσιών, είτε για φάμπρικες/εργοστάσια/γραμμές παραγωγής κλπ, τα μισθά είναι το μεγαλύτερο κόστος.

    Υλικά, μηχανήματα, κέρατα όλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Επίσης τα καλά πράματα δεν έφυγαν πότε από τις χώρες παραγωγής.
    (οι καλες Νικον κάνον πχ)
    Και πάλι κάνεις ένα μικρό λάθος.

    Και τα καλά πράγματα φεύγουν από τις χώρες παραγωγής.
    Αυτά που μένουν δεν είναι τα καλά. Είναι τα σουπερ ντούπερ πρίμιουμ κράχτες πράγματα.

    Πόσες Νίκον φτιάχνονται Ιαπωνία? 2 μοντέλα? 3? 4?
    Τί ποσοστό αποτελούν αυτά μπροστά στα δεν ξέρω κι εγώ πόσα μοντέλα έχει η Νίκον?

    Νομίζεις ότι η Νίκον κάθεται και σιάγνει στην Ιαπωνία την D810 και την πουλάει στα 35 κατοστάρικα ή την D4S στα 45-50 για να βγάλει λεφτά?
    Παίζει να μπαίνει και μέσα
    Απλά όσα θα βγάλει τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας της η D3100 ή μια coolpix της πλάκας που σιάγνονται στην Ταϋλάνδη ή στην Κίνα ή στου διαόλου τον κώλο, δε θα τα βγάλουν μαζί οι 810 και 4S όλα τα χρόνια που θα κινούνται στην αγορά.

    Κάθε σοβαρή εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της, το όνομά της, τους πελάτες/κοινό της (και καλά κάνει) φτιάχνει και κανα δυο πράγματα στην "πατρίδα" για να συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά.

    Αυτό το κάνανε το κάνουν και θα το κάνουν άπειρες εταιρείες είτε φτιάχνουν φωτογραφικές μηχανές, είτε κιθάρες, είτε μοτοσυκλέτες, είτε τα @@ μας τα δυο.

  8. #188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Eπειδη δεν γουσταρω το ειρωνικο στυλακι που αντιλαμβανομαι σε αυτο και σε προηγουμενα ποστ να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα..

    Εχω λογους που με κανουν να μη θελω να ανοιγομαι πολιτικα εδω μεσα ή οπουδηποτε στο internet.. Ακριβως γιατι ο χωρος που ανηκω δεν ειναι μονο θεωρια. Ειναι κυριως συμμετοχη και πραξη.

    Οποτε εσεις, αγαπητοι μου Κυρ Παντεληδες (δεν παει προσωπικα... πολυ ) που απλα αναλυετε τη μιζερη, δουλοπρεπη και ακινδυνη μετριοπαθεια σας χωρις κανενα ρισκο, διαλεγοντας αφεντες καθε 4 χρονια ή οποτε θελησουν αυτοι και νομιζετε οτι αυτο ειναι πολιτικη και ελευθερια, δειξτε λιγο σεβασμο σε αυτους που τολμαν να ονειρευονται, να αντιδρουν και να πρατουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ αποδεχομενοι τις συνεπειες.
    Την ιστορια μεχρι τωρα τη "γραφουμε" εμεις παντως.

    Ουτε και πιστευω οτι εχω να κερδισω τιποτα προπαγανδιζοντας ιδεες μεσα στο moto.gr και πουθενα αλλου στο ιντερνετ. Σας εκτιμω και εδω ειμαι γιατι τυγχανει να αγαπω τα μηχανακια και θελω να συζητω για αυτα και να μαθαινω. Οχι για να κανω οποιουδηποτε ειδους πολιτικη.

    Kαι δυο γνωμικα που μου ηρθαν στο μυαλο και πιστευω ταιριαζουν:

    "Διοτι αυτοι που ειναι τοσο τρελοι ωστε να νομιζουν οτι μπορουν να αλλαξουν τον κοσμο,
    ειναι τελικα αυτοι που τον αλλαζουν!"
    Απο Steve Jobs (αισχος τυπας :a020: αλλα ωραιο γνωμικο)

    "Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφάλια μας στα σίδερα.
    Πολλά κεφάλια θα σπάσουν.
    Μα κάποια στιγμή, θα σπάσουν και τα σίδερα."
    Απο Νικο Καζαντζακη.

    Αυτα, φιλικα.
    ποτέ δεν παίρνω προσωπικά όσα γράφονται-γράφουμε σε οποιαδήποτε συζήτηση ιντερνετική...λείπουν πολλά δεδομένα....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Οτι θελεις καπετανιο σε πμ. Δεν ειναι για δημοσια συζητηση το πως και το γιατι και ουτε η εναλακτικες που προτεινω και πιστευω...
    Χαλεποι καιροι..

    Επιφυλασομαι οταν εχω χρονο..
    Δεκτον
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Σοβαρό κυβερνητικό έργο
    Το κακό ξέρεις ποιό είναι? 'Οτι δεν μπορεί να υπάρξει έργο ΟΠΟΙΟΣ κι αν έρθει...

    Είναι πάνω από σίγουρο ότι στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν επενδύσεις
    Δύο τρόποι λοιπόν υπάρχουν

    1. Να τις κάνει το κράτος
    Προσπάθησε ο Λαφαζάνης με το εργοστάσιο της ζάχαρης αλλά
    οι θεσμοί λένε κράτος γιοκ

    2. Να τις κάνουν οι ιδιώτες.
    Για να τις κάνουν όμως ιδιώτες πρέπει να τους εξασφαλίσεις
    σταθερή χαμηλή φορολογία και μερικά ακόμα

    ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΛΕΝΕ ΣΚΙΣΤΟΥΣ !

    Τα λέει κι ο βαρούφ αλλά είναι γραφικός...

    Ο Νικολόπουλος κατά τη γνώμη μου είναι ο χειρότερος ή απ τους χειρότερους Έλληνες βουλευτές.
    Έκαναν λάθος που τον ψήφισαν
    ανανήψαντας

  11. #191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Το κακό ξέρεις ποιό είναι? 'Οτι δεν μπορεί να υπάρξει έργο ΟΠΟΙΟΣ κι αν έρθει...

    Είναι πάνω από σίγουρο ότι στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν επενδύσεις
    Δύο τρόποι λοιπόν υπάρχουν

    1. Να τις κάνει το κράτος
    Προσπάθησε ο Λαφαζάνης με το εργοστάσιο της ζάχαρης αλλά
    οι θεσμοί λένε κράτος γιοκ

    2. Να τις κάνουν οι ιδιώτες.
    Για να τις κάνουν όμως ιδιώτες πρέπει να τους εξασφαλίσεις
    σταθερή χαμηλή φορολογία και μερικά ακόμα

    ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΛΕΝΕ ΣΚΙΣΤΟΥΣ !

    Τα λέει κι ο βαρούφ αλλά είναι γραφικός...

    Ο Νικολόπουλος κατά τη γνώμη μου είναι ο χειρότερος ή απ τους χειρότερους Έλληνες βουλευτές.
    Έκαναν λάθος που τον ψήφισαν
    Ετσι από περιέργεια, απο που παίρνεις τα στοιχεία για τα 1-2 ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #192
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Το κακό ξέρεις ποιό είναι? 'Οτι δεν μπορεί να υπάρξει έργο ΟΠΟΙΟΣ κι αν έρθει...

    Είναι πάνω από σίγουρο ότι στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν επενδύσεις
    Δύο τρόποι λοιπόν υπάρχουν

    1. Να τις κάνει το κράτος
    Προσπάθησε ο Λαφαζάνης με το εργοστάσιο της ζάχαρης αλλά
    οι θεσμοί λένε κράτος γιοκ

    2. Να τις κάνουν οι ιδιώτες.
    Για να τις κάνουν όμως ιδιώτες πρέπει να τους εξασφαλίσεις
    σταθερή χαμηλή φορολογία και μερικά ακόμα

    ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΛΕΝΕ ΣΚΙΣΤΟΥΣ !

    Τα λέει κι ο βαρούφ αλλά είναι γραφικός...

    Ο Νικολόπουλος κατά τη γνώμη μου είναι ο χειρότερος ή απ τους χειρότερους Έλληνες βουλευτές.
    Έκαναν λάθος που τον ψήφισαν

    Ποιου είδους είναι οι επενδύσεις που αναφέρεσαι;

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Ποιου είδους είναι οι επενδύσεις που αναφέρεσαι;
    για όλες.
    Για τον οποιονδήποτε έρθει από το εξωτερικό να βάλει τα λεφτά του....
    ανανήψαντας

  14. #194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    για όλες.
    Για τον οποιονδήποτε έρθει από το εξωτερικό να βάλει τα λεφτά του....
    Και τι σχέση έχει το ζόμπι της ΕΒΖ με "επενδύσεις"? Μόνο ο Λαφαζάνης μπορεί να ονομάσει το πέταγμα εκατομμυρίων σε μια μαύρη τρύπα, ως "επένδυση".
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #195
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    για όλες.
    Για τον οποιονδήποτε έρθει από το εξωτερικό να βάλει τα λεφτά του....
    Τον Κορρέ τον ξέρεiς; Μάλλον υποθέτω

    Αυτό είναι υπόδειγμα επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα, άψογο σε όλα του. Τι έκανε ο τύπος; Πήγε να μπει στα χωράφια της Unilever, της Johnson & Johnson της Revlon και της Clinique? Όχι! Απλά εκμεταλλεύτηκε το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που του προσέφερε ο τόπος. Και ποιο είναι αυτό; Ότι έχουμε και βοτάνια και ματζούνια και πρώτες ύλες υπεργαμάτες που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού (τουλάχιστον όχι αυτής της ποιότητας) στον κόσμο. Πήρε λοιπόν το Χ βοτάνι - ματζούνι από τον πάγκο όπου πουλιόταν σε στυλ "ΦΛΕΙΣΚΟΥΝΙ - ΚΑΛΩ ΓΙΑ ΡΕΒΜΑΤΥΣΜΟΥΣ - ΠΑΙΤΡΕΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ - ΖΑΧΑΡΟ" και το ανέδειξε όπως του πρέπει και του αξίζει, μεταμορφώνοντας το σε υπερpremium καλλυντικό - φαρμακευτικό προϊόν. Γιατί είναι!

    Αυτό λοιπόν που έκανε ο Κορρές χρειάζεται να εφαρμοστεί σε όλα τα προιόντα και τα "προιόντα" μας, από τα αγροτοκτηνοτροφικά, μέχρι τον τουρισμό και από την παροχή υπηρεσιών μέχρι τα τζιμανάκια - γατόνια που την κάνουν στο εξωτερικό.

    Δηλαδή αντί του Κορρέ, θα προτιμούσαμε να έρθει η Unilever να ρίξει λεφτά και να φτιάξει εργοστάσιο για να εργάζονται σε αυτό κάποιοι κάψεροί, όντας γκασταρμπαιντερ στη χώρα τους;

    Δεν θέλουμε ούτε έχουμε ανάγκη τις τεράστιες ξενοδοχειακές μονάδες, ούτε να πάμε κόντρα στην Apple, ούτε να προσπαθήσουμε να ανταγωνιστούμε την Nestle, ούτε να γίνουμε η βιομηχανική Μέκκα των Βαλκανίων.

    Όλα τ΄άλλα περί εχθρικού περιβάλλοντος στην Ελλάδα απέναντι στην επιχειρηματικότητα και ότι χαλιόμαστε επειδή δεν μπορείς να στήσεις επιχείρηση σε 5 λεπτά όπως στην Αγγλία, με το συμπάθειο, είναι μαλακίες και φθηνές δικαιολογίες...

Παρόμοια θέματα

  1. Habemus Papam
    από vaska στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2045
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2015, 09:55
  2. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF