Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Μετανάστευση... να κάνω το "μεγάλο" βήμα???

  1. #1
    ΣΙΩΠΗΛΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της apaleftos
    Εγγραφή
    26/08/2006
    Μηνύματα
    28

    Μετανάστευση... να κάνω το "μεγάλο" βήμα???

    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
    Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
    Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
    Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
    Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
    Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

    Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.
    Α-μήχανος καβαλάρης

  2. #2
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Θαχει και ηλιο εκει που θα πας?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #3
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Αν δε σε δεσμεύει κάτι εδώ,φύγε!!!!!
    Το σκεφτόμουν κι εγώ για τους ίδιους λόγους,αλλά το δικό μου τρένο έφυγε...

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Go

  5. #5
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    "Αν δε σε δεσμεύει κάτι εδώ,φύγε!!!!!
    Το σκεφτόμουν κι εγώ για τους ίδιους λόγους,αλλά το δικό μου τρένο έφυγε"...

    μη το σκεφτείς δεύτερη φορά κάντο! άλλωστε πάντα μπορείς να γυρίσεις...


    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #6
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    ..... αλλα να μας γραφεις......ε?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  7. #7
    δεν το πουλαω το ζετακι Το avatar του/της veletzas
    Εγγραφή
    30/11/2005
    Μηνύματα
    120
    αφου το σκεφτεσαι εντονα φυγε,καλυτερα παντα να μετανιωνεις για κατι που εκανες κ δεν σου βγηκε παρα για κατι που δεν εκανες ποτε...
    εκτος αυτου οπως λες απο ηλικια σε παιρνει..πας δοκιμαζεις σου κανει καθεσε, δεν σου κανει γυρνας απλα..
    panta vromikoi panta laspomenoi

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Re: Μετανάστευση... να κάνω το "μεγάλο" βήμα???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
    Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
    Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
    Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
    Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
    Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

    Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.
    Ολοι οι μεταναστες απο Ελλαδα ερχονται πισω στην Ελλαδα για 2 εβδομαδες καθε χρονο ισα ισα για να δουν συγγενεις και φιλους και να κανουν κανα μπανακι στην θαλασσα.
    Δεν υπαρχει κατι να τους κρατησει στην Ελλαδα απο την στιγμη που ζουνε τον πολιτισμο στην Γερμανια και αλλα (κυριως) βορειοευρωπαικα κρατη!
    Οσο αφορα το σχολιο αν εχει ηλιο εκει πανω...
    Δυστηχως μονο ο Ηλιος εμεινε να μας κρατησει στην Ελλαδα....
    100% ειμαι της αποψης να βγεις στην Γερμανια!!
    Δεν ειναι πιο ροδινα, ομως η ποιοτητα ζωης ειναι αιωνες μπροστα απο την Ελλαδα!!!
    Πιστευω πως την απαντηση θα στην δωσουν καλυτερα οι ιδιοι οι μεταναστες... Αυτοι θα σου δωσουν καλυτερα απο ολους, τους λογους που παραμενουν εκει!!
    Δεν ειναι τυχαιο που απο την μια πλευρα κλαιγονται (και καλα) για την Ελλαδα..... και ομως δεν επιστρεφουν....

  9. #9
    Menos +1000000000
    Γαμημενο ξυπνητηρι.

  10. #10
    Εγώ πάλι θα σου πω άμε να δεις μερικά χρονάκια να ανοίξει το μάτι και γύρνα πίσω να παλέψεις να εφαρμόσεις τα καλά που θα μάθεις. Είναι κρίμα τέτοιο τόπο να τον αφήσουμε αμαχητί να τον φάνε τα σκουλήκια! Θέλει φοβερή υπομονή και τεράστια @@ αλλά εγώ αυτό προτείνω σε όλους!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  11. #11

    Re: Μετανάστευση... να κάνω το "μεγάλο" βήμα???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
    Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
    Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
    Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
    Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
    Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

    Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.
    Μπραβο man... πολυ καλα το σκεφτεσαι το πραγμα!
    Σιγουρα η ελλαδα αν και σαν μερος παιζει να ειναι το ομορφοτερο του κοσμου, απο εκει και εκει ομως, οποιος εργαζεται και φορολογηται εδω πιανεται κοροϊδο (και μαλιστα μεγαλο!) σε σχεση με τις παροχες που λαμβανει σαν πολιτης αυτης της χωρας!

    Για 'μενα απο τη στιγμη που αποφασιζεις να μεινεις εξω, το πρωτο κριτηριο ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση μιας απο εκει θα εξαρτηθει η ποιοτητα της ζωης σου οπου και να πας!

    Το δευτερο πιο σημαντικο κατ' εμε, ειναι η γλωσσα που θα σου επιτρεψει να γνωρισεις πιο ευκολα κοσμο και να κοινωνικοποιηθεις γενικοτερα!

    Και τριτο ειναι το κλιμα... φροντισε να εκει που θα πας, το κλιμα να σου αρεσει ή τουλαχιστον να μη σε ξενερωνει εντελως!

    Τελος αν η χωρα συνδιαζει και προσωπικα ενδιαφεροντα και hobbies οπως μουσικη, ποδοσφαιρο κτλ, τοτε εχεις βρει τον ιδανικο προορισμο!

    Προχωρα και μη μασας, οπως και να 'χει το να ζησεις στο εξωτερικο ειναι μεγαλη εμπειρια και αναμφιβολα σου ανοιγει τα ματια και αποκτας μετρο συγκρισης ο ιδιος... μεγαλη υποθεση!
    Επισης μην ξεχνας οτι η τυχη βοηθα τους τολμηρους!

    Keep Rockin'

    ΥΓ. Για Αγγλια μερια, το 'χεις σκεφτει καθολου?
    money cant buy me love !!!

  12. #12

    Re: Re: Μετανάστευση... να κάνω το "μεγάλο" βήμα???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Πιστευω πως την απαντηση θα στην δωσουν καλυτερα οι ιδιοι οι μεταναστες... Αυτοι θα σου δωσουν καλυτερα απο ολους, τους λογους που παραμενουν εκει!!
    Σε αυτό διαφωνώ.'Εχοντας ζήσει στη Γερμανία έχω να πω ότι οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες
    έχουν μια ειδυλιακή εικόνα για την "πατρίδα" που καμία σχεση με την πραγματικότητα δεν έχει.
    Αυτό γιατί έρχονται για λίγες μέρες το καλοκαίρι,σε μια περίοδο που η φυσική ομορφιά της χώρας καλύπτει της ασχήμιες της(εκπαίδευση,υγεία,κοινωνικές παροχές,γραφειοκρατία.....).

    Όποιος Έλληνας δεν ανήκει στην τάξη των προνομιούχων "καβαντζωμένων" έχει καθήκον απέναντι
    στον εαυτό του να αναζητήσει κάτι καλύτερο.
    Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα,που όμως τα θέλγητρά της τα απολαμβάνουν μόνο οι "εκλεκτοί"....

    Τόλμησε το άφοβα.
    Να σου φύγει το απωθημένο και η απορία.
    Άλλωστε οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί σήμερα.
    Κι αν αποτύχεις και επιστρεψεις τουλάχιστον θα έχεις κάνει την προσπάθεια και αυτό είναι που μετράει:Η προσπάθεια για κάτι καλύτερο ακόμη και αν φας τα μούτρα σου.

  13. #13
    ΣΙΩΠΗΛΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της apaleftos
    Εγγραφή
    26/08/2006
    Μηνύματα
    28
    Αν δε σε δεσμεύει κάτι εδώ,φύγε!!!!! Το σκεφτόμουν κι εγώ για τους ίδιους λόγους,αλλά το δικό μου τρένο έφυγε...
    Το μόνο που ίσως με δεσμεύει εδώ είναι εκτός από οικογένεια (όχι γυναίκα-παιδιά) και φίλους μια σχετικά καλή δουλεία που έχω αυτή τη στιγμή.

    καλυτερα παντα να μετανιωνεις για κατι που εκανες κ δεν σου βγηκε παρα για κατι που δεν εκανες ποτε...
    Ένας ακόμα πολύ καλός λόγος!!!

    Δεν ειναι τυχαιο που απο την μια πλευρα κλαιγονται (και καλα) για την Ελλαδα..... και ομως δεν επιστρεφουν...
    Ίσως να υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να γυρίσουν αλλά να δεν μπορούν λόγο υποχρεώσεων εκεί που είναι... το δέχομαι αυτό αν και πιστεύω οτι είναι πιο εύκολο να επιστρέψει κάποιος στην πατρίδα του οτι υποχρεώσεις και να έχει από το να φύγει...

    Εγώ πάλι θα σου πω άμε να δεις μερικά χρονάκια να ανοίξει το μάτι και γύρνα πίσω να παλέψεις να εφαρμόσεις τα καλά που θα μάθεις. Είναι κρίμα τέτοιο τόπο να τον αφήσουμε αμαχητί να τον φάνε τα σκουλήκια! Θέλει φοβερή υπομονή και τεράστια @@ αλλά εγώ αυτό προτείνω σε όλους!
    + όσα θέλεις!!! Αλλά δυστυχώς κανείς δεν σκέφτεται έτσι... Εδώ κοιτάμε να φάμε ο ένας τον άλλο...

    Για Αγγλια μερια, το 'χεις σκεφτει καθολου?
    Ήταν η πρώτη σκέψη... Αλλά μετά από αρκέτο ψάξιμο στο νετ είδα οτι σε χώρες όπως Γερμανία, Ολλανδία (χωρίς να είμαι ακόμα σίγουρος για αυτό) μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα μια "ελληνική" δουλειά. Έτσι ειδικά στην αρχή εξασκείς κατά πολύ τα αγγλικά (είναι και η μόνη ξένη γλώσσα που ξέρω) και μαθαίνεις και την εκεί γλώσσα.
    Α-μήχανος καβαλάρης

  14. #14
    Ελα στην παρέα, και για την εμπειρια μονο πιστευω οτι αξιζει.
    Σε χαιρετω απο την Δανία, που βρίσκομαι τους τελευταιους 5 μηνες.
    Μια συμβουλη. Ξεκινα να μαθεις την γλωσσα της χωρας που θα πας ΤΩΡΑ.
    done.

  15. #15
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
    Ελα στην παρέα, και για την εμπειρια μονο πιστευω οτι αξιζει.
    Σε χαιρετω απο την Βουλγαρία , που βρίσκομαι τους τελευταιους 22 μηνες.
    Μια συμβουλη. Ξεκινα να μαθεις την γλωσσα της χωρας που θα πας ΤΩΡΑ.
    Μπορεί η ξενιτιά στην Βουλγαρία να μην πολυμετράει, μιας και είναι δίπλα, αλλά όπως τα είπε ο ατομ και τα παιδιά παραπάνω.
    Το πιο σημαντικό απ' όλα. Μην αφήσεις να μετανιώσεις για πράγματα που δεν δοκίμασες! Δοκίμασε και αν δεν, γύρνα πίσω. Κανένας δεν θα σε κατηγορήσει.
    Επίσης, ξεκίνα την γλώσσα πριν πας εκεί.
    Το σκεπτικό με την ομογένεια και δουλειά μέσω Ελλήνων προσπάθησε να το αποφύγεις. Όσο πιο βαθειά βουτήξεις τόσο το καλύτερο! Όσο πιο λίγο παρέα κάνεις με έλληνες του εξωτερικού, τόσο καλύτερα. Δες το σαν περιπέτεια και ανακάλυψε της δυνάμεις σου και τα όριά σου!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να κανω το xr supermotard
    από Vasilis_250r στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2010, 13:11
  2. Ηλεκτρικά Dt-200 πώς να κάνω το τρικ?
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 05:52
  3. Να Κανω Το Hobby Επαγγελμα....? ? ?
    από SVX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2010, 15:03
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2008, 23:16
  5. Παιδια τι να κανω με το κρανος;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF