Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Τακάκια για δισκόπλακες BRAKING

  1. #16
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Κάνε και το κλασικό που κάνουν όλοι οι μάστορες όταν τους λέει κάποιος ότι σφυρίζόυν τα τακάκια.
    Λύσε τα και τρίψε τα καλά με χοντρό γυαλόχαρτο να βγεί καθαρή πάστα.Αν η επιφάνεια είναι γυαλιστερή όταν τα βγάλεις το πιθαμνότερο είναι ότι έχουν ψίλοκαεί στο στρώσιμο και σου σφυρίζουν κλέφτικα.

    Υσ:Ξαναστρώσε τα μετά σαν να είναι καινούρια.
    Keep spamming!!!:a13:

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Αυτο που δεν ξερουν ομως πολλοι μαστορες, ειναι πως το τριξιμο δεν προερχεται απο τα τακακια αλλα απο την διακοπλακα!!!
    Για δοκιμασε να καθαρισεις τις δισκοπλακες με ενα σπρευ καθαριστικων φρενων ή με ενα πανι εμποτισμενο με καθαρη βενζινη να δεις τι θα βγαλει!!!
    Τελευταία τροποποίηση από transalpblack; 01/07/2015 στις 14:28.
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  3. #18
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Αυτο που δεν ξερουν ομως πολλοι μαστορες, ειναι πως το τριξιμο δεν προερχεται απο τα τακακια αλλα απο την διακοπλακα!!!
    Για δοκιμασε να καθαρισεις τις διακοπλακες με ενα σπρευ καθαριστικων φρενων ή με ενα πανι εμποτισμενο με καθαρη βενζινη να δεις τι θα βγαλει!!!
    Και αν πάει βενζίνη καθαρή στο τακάκι Bye bye ε?
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Και αν πάει βενζίνη καθαρή στο τακάκι Bye bye ε?
    Δεν χρειάζεται να πάει, αλλά ακόμη και να πάει, γιατί Bye Bye?
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  5. #20
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται να πάει, αλλά ακόμη και να πάει, γιατί Bye Bye?
    Ξεραίνεται η πάστα και κάνει κράκ στην πρώτη θερμοκρασία.
    Keep spamming!!!:a13:

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Ξεραίνεται η πάστα και κάνει κράκ στην πρώτη θερμοκρασία.
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό, δεν θα εκφέρω γνώμη.
    Όπως και να έχει όμως, με ένα πανί καθαρίζουν οι δισκόπλακες χωρίς να πάει βενζίνη στα τακάκια
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Power Wings
    Εγγραφή
    01/05/2015
    Μηνύματα
    50
    Λοιπόν φίλοι μου....έχουμε νεότερα αλλά όχι καλά νέα. Έκατσα και καθάρισα προσεκτικά τις δισκόπλακες με brake cleaner (δεν παρατήρησα καμία αιχμή, δείχνουν άψογες).
    Στη συνέχεια καθαρίστηκαν τα έμβολα των δαγκανών με σαπουνόνερο και τέλος έτριψα τα τακάκια με γυαλόχαρτο ώσπου να φύγει αυτή η γυαλάδα που φαίνονταν.
    Τα μοντάρω, βγαίνω βόλτα και μετά από 2-3 πατήματα ελαφριά αρχίζει να εμφανίζεται το σφύριγμα-τσίριγμα. Γυρνάω σπίτι, πιάνω τις δισκόπλακες και διαπιστώνω ότι η μια είναι λιγάκι πιο ζεστή από την άλλη. Όχι τρομερή διαφορά αλλά ιδού η ερώτηση.
    Υπάρχει περίπτωση να μην επαναφέρει καλά η δαγκάνα και να ακουμπάνε ελαφρά τα τακάκια στη δισκόπλακα με αποτέλεσμα να πιάνουν γυαλάδα και να τσιρίζουν;
    Βέβαια η μηχανή τσουλάει άνετα, δεν κομπιάζει. Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι να βγάλω τη μία δισκόπλακα, να βάλω κάτι ανάμεσα στη δαγκάνα και να το βγάλω μια βόλτα με τη μία μόνο, μπας και δω διαφορά. Τί λέτε;
    Τελευταία τροποποίηση από Power Wings; 02/07/2015 στις 09:11.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Από την στιγμή που έκανες τόσα και ακόμη έχεις πρόβλημα, πολύ πιθανόν να έχει αλλοιωθεί η πάστα από τις θερμοκρασίες.
    Δεν βάζεις ένα καινούριο σετ τακάκια να δεις τι γίνεται;
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  9. #24
    Μήπως κολλανε τα έμβολα στη μια δαγκανα και δεν επιστρέφουν και αφού δεν εστρωσαν με τόσο καθάρισμα, να δεις για νεα τσιμουχακια;

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Power Wings
    Εγγραφή
    01/05/2015
    Μηνύματα
    50
    Λοιπόν φίλοι μου το πρόβλημα εντοπίστηκε μετά από διάφορα test και αλλαγή με τις μαμά δισκόπλακες και διάφορες συγκρίσεις. Είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος amyroykai από πάνω αλλά με τις μαμά δισκόπλακες δεν το παρουσιάζει.

    Συγκεκριμένα αυτό που κατάλαβα είναι ότι επειδή οι Braking δισκόπλακες έχουν πάχος 5mm, ο τροχός δείχνει να γυρνάει λιγάκι πιο σφιχτά από το κανονικό με αποτέλεσμα να ανάβουν τα τακάκια και να τσιρίζουν. Βάζοντας τις μαμά δισκόπλακες που είναι 4,5mm ο τροχός γυρνάει πιο ελεύθερα και δεν εμφανίζεται το πρόβλημα. Έχω να ομολογήσω ότι τα έμβολα δουλεύουν πολύ καλά και τα έχω χιλιοκαθαρίσει... Μήπως θα πρέπει να βρω κάνα τακάκι με λιγότερο ψωμί;

    Ακούω προτάσεις...

  11. #26
    "κανονικά" δεν θα έπρεπε να το έχεις αυτό το πρόβλημα. "κανονικά" ακόμα και αυτό το μισό χιλιοστό που λες, θα έπρεπε να υποχωρήσουν τα τακάκια ένα τέταρτο του χιλιοστού περισσότερο από κάθε πλευρά.
    Μπορεί να λέω χαζομάρα, αλλά υγρά άλλαξες;


    *προσθήκη, αν οι δαγκάνες είναι διπίστονες με γλίστρα, τότε δεν γίνεται αυτό που λέω.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Power Wings
    Εγγραφή
    01/05/2015
    Μηνύματα
    50
    Μωρέ δίκιο έχεις κανονικά έπρεπε να υποχωρήσουν πιο πίσω αλλά τι να πω. Τα υγρά είναι φρέσκα με σωστή εξαέρωση, δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Όταν βρω πάλι χρόνο θα το ψάξω κι άλλο.


    Υ.Γ. Οι δαγκάνες μου είναι τετραπίστονες nissin.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Η μεγαλύτερη θερμοκρασία στον δεξί δίσκο μπορεί να είναι απλά απ την περισσότερη χρίση του πίσω φρένου. Νομίζω τα φρένα του cbr δουλεύουν όπως του cbf. Πατώντας το πίσω φρένο «τσιμπάει» λίγο και την «δεξιά μόνο» μπροστινή δαγκάνα. Σίγουρα θα το έλαβες υπόψη αλλά… λέω μήπως.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Power Wings
    Εγγραφή
    01/05/2015
    Μηνύματα
    50
    Καλημέρα φίλε Γιώργο... Η μηχανή που έχω είναι CBR 600 F4i 2006 και δεν έχει ούτε ABS ούτε συνδυασμένα φρένα. Οπότε δεν έχει να κάνει με το πίσω φρένο. Το πρόβλημα είναι ότι τα τακάκια ακουμπάνε περισσότερο στη Braking δισκόπλακα από ότι στη μαμά, με αποτέλεσμα το πρόβλημα που περιγράφω αρχικά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ερωτηση για δισκοπλακες braking
    από abrestas στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 13:38
  2. τακακια και υψηλης braking για vstrom
    από vestromas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 19:12
  3. Τακάκια για δισκόπλακα Braking
    από Nikoskazer2000 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 22:57
  4. τακακια για ρ6
    από alfa156 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2004, 21:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF