Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: ΚΤΕΟ Σωστή ανάγνωση του σήματος και πρόστιμο;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
    Κομπλέ θα είσαι.

    Εγώ να δω πότε θα πάω το μικρό που έπρεπε να το έχω πάει από τέλος του '14
    Ντάξει κομπλέ είσαι μωρέ,εγώ θα τους πώ ότι παιδιά εσείς φταίτε δεν με είπατε πως να διαβάζω το "σήμα" κτλ. και νόμιζα ότι είναι για το 12/2015 κτλ κτλ (χιούμορ!)

    Αλλά ελπίζω να μην έχω θέμα,και με πούν ότι λόγω ότι δεν έχω το πρώτο χαρτί ΚΤΕΟ, ότι θα πρέπει να ξανάπληρώσω όλη την καρτέλα.

  2. #17
    Δυο λογια,
    Το προστιμο δεν ειναι αυτο που πληρωνεις στο κτεο, αυτο ειναι παραβολο υπερ δημοσιου. Το προστιμο για εκπροθεσμο κτεο ειναι 400€ και αφαιρεση πινακιδων και στο βεβαιωνει η τροχαια. Οποτε αλλο πραγμα το παραβολο και αλλο το προστιμο.
    Τωρα εαν δεν εχεις μαζι σου το χαρτι κτεο το σηματακι ΔΕΝ σε καλυπτει και θεωρησε εκπροθεσμος σε ελεγχο της τροχαιας, οποτε το χαρτακι παντα μαζι με τα υπολοιπα χαρτια του οχηματος. (Ενταξει δεν γραφουν για κτεο τα μηχανακια αλλα καποια στιγμη σιγουρα θα αρχισουν)
    Εαν εχεις χασει το χαρτι και θυμασιι σε πιο κτεο το ειχες περασει πριν, πας σε οποιοδηποτε κτεο γουσταρεις και τους λες οτι το ειχες περασει στο ταδε κτεο και αυτοι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το ζητησουν απο το αλλο κτεο και αυτοι ΠΡΕΠΕΙ βαση νομου να τους το στειλουν.
    Τωρα αμα εισαι γκαντεμοσαυρα και εχεις χασει το χαρτι και ΔΕΝ θυμασαι που το ειχες περασει, τοτε περαστικα σου βεβαιωνεσαι με το μεγαλητερο παραβολο(το προστιμο ειπαμε ειναι αλλο πραγμα και ισχυει μετα απο 7ημερες απο οταν λιγει το κτεο)
    Αυτα τα λιγα ξερω απο το 2012 που δουλευα σε κτεο.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Τωρα αμα εισαι γκαντεμοσαυρα και εχεις χασει το χαρτι και ΔΕΝ θυμασαι που το ειχες περασει, τοτε περαστικα σου βεβαιωνεσαι με το μεγαλητερο παραβολο


    Oτι ναναι ειμαστε τελικα. Στην εποχη των απλων βασεων δεδομενων και του νετ, ειναι τουλαχιστον ηλιθιο να κουβαλας μαζι σου χαρτια (περα του να εκτυπωνονται-αλλη μαλακια). Δηλαδη εχεις προστιμο απο το κρατος γιατι δεν εχεις το χαρτι μαζι σου. Λες και εχεις την βαρυτητα του διπλωματος (πες ειναι χρονοτριβη για το οργανο να ψαχνει στον υπολογιστη να σε βρει και πρεπει να σε ταυτοποιησει).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #19
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Δυο λογια,
    Το προστιμο δεν ειναι αυτο που πληρωνεις στο κτεο, αυτο ειναι παραβολο υπερ δημοσιου. Το προστιμο για εκπροθεσμο κτεο ειναι 400€ και αφαιρεση πινακιδων και στο βεβαιωνει η τροχαια. Οποτε αλλο πραγμα το παραβολο και αλλο το προστιμο.
    Τωρα εαν δεν εχεις μαζι σου το χαρτι κτεο το σηματακι ΔΕΝ σε καλυπτει και θεωρησε εκπροθεσμος σε ελεγχο της τροχαιας, οποτε το χαρτακι παντα μαζι με τα υπολοιπα χαρτια του οχηματος. (Ενταξει δεν γραφουν για κτεο τα μηχανακια αλλα καποια στιγμη σιγουρα θα αρχισουν)
    Εαν εχεις χασει το χαρτι και θυμασιι σε πιο κτεο το ειχες περασει πριν, πας σε οποιοδηποτε κτεο γουσταρεις και τους λες οτι το ειχες περασει στο ταδε κτεο και αυτοι ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το ζητησουν απο το αλλο κτεο και αυτοι ΠΡΕΠΕΙ βαση νομου να τους το στειλουν.
    Τωρα αμα εισαι γκαντεμοσαυρα και εχεις χασει το χαρτι και ΔΕΝ θυμασαι που το ειχες περασει, τοτε περαστικα σου βεβαιωνεσαι με το μεγαλητερο παραβολο(το προστιμο ειπαμε ειναι αλλο πραγμα και ισχυει μετα απο 7ημερες απο οταν λιγει το κτεο)
    Αυτα τα λιγα ξερω απο το 2012 που δουλευα σε κτεο.
    Ωραίος και σε ευχαριστούμε!


    Όντως άλλο πράγμα το πρόστιμοο από την τροχαία. Καμία σχέση.

    Στην ουσία παράβολο δημοσίου είναι αυτό που πληρώνεις όταν είσαι εκπρόθεσμος.
    Απλά το ανέφερα ως πρόστιμο για να γίνει κατανοητό ότι είναι άλλο αυτό κι άλλα τα λεφτά που θα δώσεις για να το περάσεις κανονικά ΚΤΕΟ. Τα χρήματα δηλαδή που χρειάζονται ούτως ή άλλως για τον έλεγχο.

    Συνοπτικά και σωστά (ελπίζω) λοιπόν

    Αν δεν έχεις περάσει ΚΤΕΟ

    1. Αν σε σταματήσουν, πρόστιμο (κλήση, όπως θέτε πέτε το) μια 400άρα

    2. Αν απλά πάρεις χαμπάρι από μόνος σου, ότι ΔΕΝ έχεις περάσει ΚΤΕΟ μέσα στο χρονικό διάστημα που θα έπρεπε, και πας να το περάσεις, εκτός από τα 25€ που θα πλήρωνες ούτως ή άλλως (αν δεν κάνω λάθος τόσο πάει το μαλλί κανονικά για τον τεχνικό έλεγχο), έχουμε:

    αν είσαι εκπρόσθεσμος από

    a) 1 ημέρα - 1 μήνα: παράβολο 10€

    b) 1 μήνα - 6 μήνες: παράβολο 20€

    c) 6 μήνες και πάνω (δεν ξέρω αν έχει κάποιο όριο το "και πάνω") : παράβολο 40€

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    νομιζω δεν εχει γιατι όταν περασα το τουονο πρεπει να ειχε καμια 500 χρονια που ειχε ληξει και πληρωσα τα 40....

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Το κόστος όμως πιο είναι το κανονικό του ΚΤΕΟ ;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    25 ευρω για τον ελεγχο κανονικα κ οπωσδηποτε το χαρτι του προηγουμενου κτεο.
    Στο mrkteo το περνανε με 10€

  7. #22
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αυτοί τώρα 'μαυρισαν' τους αριθμούς?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carcontrol-image3.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	25,5 KB 
ID:	338972

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Εντάξει παιδιά γύρισα ,σήμερα πήγα νωρίς νωρίς.

    41,40€ ακριβώς μου βγήκε μαζί με το νέο "σήμα" και το "πρόστιμο" επειδή ήμουν εκτός ορίων.
    Το γέλιο;σε συζήτηση μου ,μαζί τους μου είπαν ότι το 80% τον πελατών τους,έχουν το ίδιο θέμα,με το σήμα νομίζουν ότι είναι ανάμεσα στις μαύρες γραμμές ο μήνας που πρέπει να το πάνε,και όχι αυτό που κοιτάει στης 12 η ώρα.Μέχρι να την φάνε μια φορά και να το θυμούνται.

    Το γέλιο ξανά; Σε ελέγχους τις τροχαίας τους τελευταίους μήνες,ποτέ δεν με είπαν τίποτα για το ΚΤΕΟ ,εννοώ ότι ενώ με έκαναν έλεγχο "φαινόμουν" εντός ορίων.Μάλλον δε θα έχουν κάποια οδηγία ; δεν ξέρω.
    Το θέμα είναι ότι τέλος καλό όλα καλά.Το προηγούμενο χαρτί δεν το βρήκα αλλά δεν μας πειράζει καθώς πέρασα νέο έλεγχο και όλα κομπλέ

  9. #24
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Εντάξει παιδιά γύρισα ,σήμερα πήγα νωρίς νωρίς.

    41,40€ ακριβώς μου βγήκε μαζί με το νέο "σήμα" και το "πρόστιμο" επειδή ήμουν εκτός ορίων.
    Το γέλιο;σε συζήτηση μου ,μαζί τους μου είπαν ότι το 80% τον πελατών τους,έχουν το ίδιο θέμα,με το σήμα νομίζουν ότι είναι ανάμεσα στις μαύρες γραμμές ο μήνας που πρέπει να το πάνε,και όχι αυτό που κοιτάει στης 12 η ώρα.Μέχρι να την φάνε μια φορά και να το θυμούνται.

    Το γέλιο ξανά; Σε ελέγχους τις τροχαίας τους τελευταίους μήνες,ποτέ δεν με είπαν τίποτα για το ΚΤΕΟ ,εννοώ ότι ενώ με έκαναν έλεγχο "φαινόμουν" εντός ορίων.Μάλλον δε θα έχουν κάποια οδηγία ; δεν ξέρω.
    Το θέμα είναι ότι τέλος καλό όλα καλά.Το προηγούμενο χαρτί δεν το βρήκα αλλά δεν μας πειράζει καθώς πέρασα νέο έλεγχο και όλα κομπλέ



  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Στο mrkteo το περνανε με 10€
    10 euros ,last year...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Εντάξει παιδιά γύρισα ,σήμερα πήγα νωρίς νωρίς.

    41,40€ ακριβώς μου βγήκε μαζί με το νέο "σήμα" και το "πρόστιμο" επειδή ήμουν εκτός ορίων.
    Το γέλιο;σε συζήτηση μου ,μαζί τους μου είπαν ότι το 80% τον πελατών τους,έχουν το ίδιο θέμα,με το σήμα νομίζουν ότι είναι ανάμεσα στις μαύρες γραμμές ο μήνας που πρέπει να το πάνε,και όχι αυτό που κοιτάει στης 12 η ώρα.Μέχρι να την φάνε μια φορά και να το θυμούνται.

    Το γέλιο ξανά; Σε ελέγχους τις τροχαίας τους τελευταίους μήνες,ποτέ δεν με είπαν τίποτα για το ΚΤΕΟ ,εννοώ ότι ενώ με έκαναν έλεγχο "φαινόμουν" εντός ορίων.Μάλλον δε θα έχουν κάποια οδηγία ; δεν ξέρω.
    Το θέμα είναι ότι τέλος καλό όλα καλά.Το προηγούμενο χαρτί δεν το βρήκα αλλά δεν μας πειράζει καθώς πέρασα νέο έλεγχο και όλα κομπλέ

    Τωρα εξυπηρετουν τις ασφαλιστικες και ελεγχουν για ασφαλειες..... όταν πεσει σημα να εξυπηρετησουν τους κτεατζηδες θα γραφουν και για ΚΤΕΟ....

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Όλα καλά, λοιπόν.

    Πρόσεξε μόνο αυτό που σου έγραψε και ο McTalas παραπάνω.
    Το χαρτί του ΚΤΕΔ πρέπει να το έχεις μαζί σου, όχι στο σπίτι. Μπορεί να σου το ζητήσουν σε έλεγχο στον δρόμο.

  13. #28
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    φθηνα τη γλυτωσες φιλε. αν σε ελεγχανε σε μπλοκο θα πληρωνες τσουχτερο προστιμο
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    φθηνα τη γλυτωσες φιλε. αν σε ελεγχανε σε μπλοκο θα πληρωνες τσουχτερο προστιμο
    Μάλλον δεν είδες ή πρόσεξες τι έγραψα.

    Με έχουν ελέγξει αρκετές φορές τους τελευταίους μήνες. Αυτό ήταν το περίεργο. Αλλά και δεν υπήρχε οδηγία κτλ. εδώ από το ΚΤΕΟ μέσα μου το είπαν ότι δεν γνωρίζει ο κόσμος την σωστή ανάγνωση του "σήματος". Μάντεψε τι τέστ έκανα.
    Όντως το τέσταρα σε άτομα και όλοι μου έλεγαν για το σημείο που είναι οι μαύρες βούλες και όχι για το που κοιτάει το 12 η ώρα.

  15. #30
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    διαβασα τι εγραψες πιο πισω. ηθελα να πω πως δε σε ελεγξανε σωστα. το οτι ειναι αστυνομικοι δε σημαινει πως ξερουν να διαβαζουν σωστα το σημα του κτεο. οι περισσοτεροι συνηθως ζητανε χαρτι. οσες φορες με εχουν σταματησει μονο ενας καταλαβε πως το κτεο μου ειναι στο μηνα του απο το σημα και μονο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΕΟ για μηχανή και πρόστιμο
    από ectel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2013, 19:58
  2. Η σχέση του σεξ και της μύτης
    από Timberg στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 05:00
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 13:27
  4. Αλήτες του Σαρακάκη και συνεργαζόμενοι ....
    από swtos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 09:48
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF