Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 85

Θέμα: προβλημα με θερμοκρασίες

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    sernodas2

    υποψην μην το παραχεσεις κ καλο θα ηταν οταν το βαζεις σβηνε τα φωτα ωστε να μην φωρτωνεις το ηλ.κυκλωμα με πολλα Αμπερ


    Στο ΧΤ τα φώτα δεν σβήνουν....
    όπως είπε και ο bob mastoras, δεν φταιει το βεντιλατερ, νομίζω το πρόβλημα ειναι στην κυκλοφορία του υγρού, μπορεί και εξαέρωση

  2. #32
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    .... ανοίγω μόνος το μοτερ και ρυθμιζω βαλβίδες εχω κάνει βίδες όλο το xt
    ........... θα παω σε συνεργείο για να μου αλλάξουν παραφλου?
    Μολις βρεθηκε το προβλημα.....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Η Μυτιληνη δεν εχει συνεργεια?



    Αντε μια βολτα απο εκει,γιατι σε βλεπω να το παιρνεις με το ποδι σε λιγο.
    Αφου ειπαμε


    λυνει το μοτερ μονος του....στο παραφλου θα κολλησει...

    επαναλαμβανομαστε...δεν προσεχεις...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.529
    τα υγρα βραζουν αν ειναι κολλημενος κλειστος ο θερμοστατης (που δεν υπαρχει πια), αν υπαρχει αερας στο κυκλωμα (δεν θα τα ξερναγε), αν δεν κυκλοφορουν (αντλια)
    τελικα το βεντιλατερ αναβει;

  4. #34
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Toyar

    τον εχει πραγματικα αφαιρεσει τον θερμοστατη ή απλα τραβηξε τα καλωδια πανω απο την βαλβιδα;

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.529
    μιλαμε για τον μηχανικο θερμοστατη ή για τη βαλβιδα του βεντιλατερ ή για τον αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου;

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Toyar

    τον εχει πραγματικα αφαιρεσει τον θερμοστατη ή απλα τραβηξε τα καλωδια πανω απο την βαλβιδα;

    Μαλλον εννοει τον μηχανικο θερμοστατη που ανοιγει για να κυκλοφορησουν τα νερα, στους 60-70 βαθμους.



    ps. Το να μπει για 2-3 χιλιαδες χιλιομετρα νερο στο συστημα ψυξης, δεν ειναι και κατι σπουδαιο οσον αφορα μελλοντικες ζημιες. Φυσικα και το χρονικο διαστημα κανει ζημια. Με το νερο, η θερμοκρασια επρεπε να ειναι τουλαχιστον 3-4 βαθμους κατω, λογω καλυτερης ικανοτητας να μεταφερει θερμοκρασιες (ή να απαγει, κατι τετοιο τελως παντων).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    950
    Τσέκαρε και το δοχείο της υπερχέίλησης,αν έχει ρωγμή μπορεί να τραβά απο κει αέρα και να ανεβαζει πίεση το κύκλωμα.

  8. #38
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Εδώ ανοίγω μόνος το μοτερ και ρυθμιζω βαλβίδες εχω κάνει βίδες όλο το xt και θα παω σε συνεργείο για να μου αλλάξουν παραφλου?
    Δες τα αποτελέσματα του λυσίματος λοιπόν τώρα.
    Ειναι γελοίο να νομίζουμε πως τα χέρια μας πιάνουν και να βάζουμε χέρι σε οτι γουστάρουμε.Πήγαινε ανθρωπέ μου σε ένα συνεργείο μπας και ισιώσει το πράμα.
    Φίου φίου φι φι φίου

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Καταρχάς ευχαριστώ για τα ειρωνικά σχόλια σας περί λυσηματος του χρ.
    Εφόσον κάποιοι επιμένουν ότι νερό αντί παραφλου θα καεί το μοτερ καταλαβαίνω ότι οι μηχανολογικες γνώσεις είναι ανύπαρκτες.
    Για όσους λοιπόν έχουν μηχανολογικες γνώσεις το πρόβλημα το βρήκα.
    Με βοηθησε ένα μήνυμα ποιο πανω που λέει για την τάπα ψυγείου κάποιο παιδί μπαίνω από το παλιό κινητό μου και δεν βρίσκω το όνομα όσο πληκτρολογω, η τάπα μου έχανε η πάνω φλαντζα με αποτέλεσμα όταν τα νερα ζεστενοτουσαν και διαστελωνταν δεν περνούσαν στο δοχείο συστολης αλλά τα ξερναγε έξω.μετά το ψυγείο είχε λιγότερο νερό οπότε στο δρόμο ζεστενοταν παραπάνω και εγώ έβλεπα να βγάζει νερα η τάπα και νόμιζα βράζουν..εσφιξα τα αυτακια της ταπας και όλα κομπλέ τώρα.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας τα λέμε όταν γυρίσω που θα μπαίνω από υπολογιστή

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Δες τα αποτελέσματα του λυσίματος λοιπόν τώρα.
    Ειναι γελοίο να νομίζουμε πως τα χέρια μας πιάνουν και να βάζουμε χέρι σε οτι γουστάρουμε.Πήγαινε ανθρωπέ μου σε ένα συνεργείο μπας και ισιώσει το πράμα.
    Στο λύνω και στο δενω για πλάκα σαν μεγάλο παπί είναι, δεν λέω να δουλεύουν και τα συνεργεία αλλά ώρες ώρες τα λεφτά που ζηταν για κάτι απλές δουλειές.....

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Ανοιξε την ταπα του λαδιου και δες αν μυριζει βενζινη. Η μηχανη αν συνεχισεις και την δουλευεις ετσι θα λυθει απο μονη της
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.870
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Η μηχανη αν συνεχισεις και την δουλευεις ετσι θα λυθει απο μονη της

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    καλησπέρα παίδες.επέστρεψα απο της διακοπές μου.
    Λοιπόν οπος είπα το πρόβλημα ήταν στην τάπα εχανε τα νερά και το ψυγειο ήταν μισογεμάτο με αποτελεσμα να μου ανεβάζει θερμοκρασίες..
    Τα αυτάκια της τάπας είχαν ψιλοστραβόσει τα ισιοσα λίγο με μια πενσα και ολα κομπλέ..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    (τώρα νερό βρύσης , παραφλού, αιθυλενογλυκόλη δεν έχει σημασία πουτάνα είναι όλα μέσα πλέον αν δεν το λύσεις να το καθαρίσεις) και παρακολούθησέ το

    αν κάνεις μια βόλτα και το ξανανοίξεις το ψυγείο και λείπουν υγρά , τσέκαρε μήπως έχεις καμιά διαρροή από το ίδιο το ψυγείο και δεν φαίνεται , επίσης τσέκαρε και την τάπα αν το ελατήριο και το λάστιχο πατάνε καλά

    μετά τσέκαρε αν ανάβει το βεντιλατέρ , αν δεν ανάβει γείωσε το να δείς αν δουλέυει το μοτεράκι του
    απο αυτο το μηνυμα βρήκα το πρόβλημα μου και σε ευχαριστώ/ αλλά μια παρένθεση...
    Τι ενωεις οτι είναι όλα πουτ@να μέσα και πρέπει να το καθαρίσω?
    Επηδη έβαλα νερό και όχι παραφλου?πάμε καλά?νερό έβαλα απο βρύση οχι απο κανα ποτάμι να λέμε 5 πράματα και να στέκουν..διαβάζει και ο κοσμός και θα τα πιστευει..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    επήσης η κατανάλωση μου ήρθε στα ίσια της..στα 210 μου άναψε λαμπάκι και την 2η φορά στα 190 μια χαρά οπότε..τον θερμοστατη θα τον ξαναβάλω δέν εχει πρόβλημα.
    η κατανάλωση ανεβηκε λογικά λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας,τώρα το βεντιλατέρ ανάβει όταν πρέπει.. αλλα γιατί δέν άναβε τοτε με ανησυχει ίσος η θερμοκρασία στον αισθητήρα να ήταν οριακά και με την χρήση να επιανε την θερμοκρασία όλοκληρο το μοτέρ..γιαυτό ότα ακουμούσα το καπάκι διπλα στο συμπλέχτη εκαιγε..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό πρόβλημα! με varadero 2003
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2015, 13:50
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF