Σελίδα 9 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 230

Θέμα: Aprilia Caponord 1000.....ακουω.

  1. #121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    και στην πόλη 10l άσε που σκορτσάρει με 2α κιόλας....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Α και δεν σκορτσάρει με το 16άρι φυσικά που είναι για μένα το σωστό γρανάζι για το μηχανάκι μας.
    Ρε dimmie, αφού το έχεις ψάξει τόσο, γιατί χρησιμοποιείς το 17? Είναι γνωστό πως τα V2 της η aprilia τα έδινε με +1 δόντι σε stock μορφή για να περνάει προδιαγραφές κατανάλωσης/καυσαερίων...κάτι τέλος πάντων και δουλεύουν άψογα με -1 δόντι. Και ο V990 των Capo-Mille-Tuono και ο V990RR των Mille-Tuono της 2ης γενιάς.
    Στο δικό μου μάλιστα το μικρότερο γρανάζι το είχε μέσα στο τσαντάκι με τα εργαλεία όταν το πήρα.

    Νταξ, έχασα την θεωρητική των 300 km/h με το stock γρανάζωμα, αλλά το μηχανάκι μεταμορφώνεται με -1 δόντι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Εγώ ρε συ κατανάλωση με Catfish και μαμά φίλτρο και εξατμίσεις πάνω απο 7 δεν έχω δεί! Συνήθως στα 6.0-6,2 το πολύ είμαι και σε ταξίδι σε επαρχιακό έχω δεί και 5,5 και δεν πήγαινα και αργά.
    το ξέρω ρε Θοδωρή αλλά αν -υποτεθείσθω -, με καμιά μάπα βενζίνη που θα μου βάλει κανένας μ@λκς στεγνώσει ψηλά, τι κάνω;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ρε dimmie, αφού το έχεις ψάξει τόσο, γιατί χρησιμοποιείς το 17?
    λίγο ότι το έχω συνηθίσει (χωρίς να παύει να είναι σπαστικό), λίγο ότι δεν το χρησιμοποιώ στην πόλη. εξ άλλου δεν θέλω να με περνάνε τα φορτωμένα varadero στις ανηφόρες.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  4. #124
    Οι αμερικάνικες βενζίνες πάντως είναι "χειρότερες" από τις δικές μας, άρα θεωρητικά ο χάρτης θα δουλεύει πλούσια εδώ.

    Σχετική απόδειξη το πρόσφατο δυναμοδιάγραμμα της Multi1200 που έβγαλε πολύ λίγα άλογα στο αμέρικα (σε σχέση με το τι ανακοινώνουν) και η Duc υποσχέθηκε νέο χάρτη που να λαμβάνει υπ' όψη την ιδιαιτερότητα των καυσίμων. Δεν ξέρω αν φταίει και η αιθανόλη που βάζουν στις βενζίνες τους.

  5. #125
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    το ξέρω ρε Θοδωρή αλλά αν -υποτεθείσθω -, με καμιά μάπα βενζίνη που θα μου βάλει κανένας μ@λκς στεγνώσει ψηλά, τι κάνω;
    Βρε dim....
    Αφου στο ειπα οτι μυριζει βενζινη το μηχανακι.
    Μαλλον παραειναι τσιμπημενο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Οι αμερικάνικες βενζίνες πάντως είναι "χειρότερες" από τις δικές μας, άρα θεωρητικά ο χάρτης θα δουλεύει πλούσια εδώ.
    όταν λες χειρότερες, τι εννοείς; σε αριθμό οκτανίων, σε περιεκτικότητα σε θείο, σε προσμίξεις, σε κατάλοιπα;
    το duc σε ποιο βενζινάδικο φουλάρισε εδώ στην Ελλάδα όταν έγινε η δυναμομέτρηση και έχει αυτό την ίδια ποιότητα καυσίμου με της κυρα-Τασίας στη Λήμνο, ας πούμε;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Βρε dim....
    Αφου στο ειπα οτι μυριζει βενζινη το μηχανακι.
    Μαλλον παραειναι τσιμπημενο.
    για το "παραείναι" δεν νομίζω κρίνοντας απ την κατανάλωση. εσύ το μύρισες σε στάση ενώ δούλευε κάνα 10λεπτο, με ψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος αν θυμάσαι καλά και με τις εξατμίσεις χωρίς τους καταλύτες.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  8. #128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    όταν λες χειρότερες, τι εννοείς; σε αριθμό οκτανίων, σε περιεκτικότητα σε θείο, σε προσμίξεις, σε κατάλοιπα;
    το duc σε ποιο βενζινάδικο φουλάρισε εδώ στην Ελλάδα όταν έγινε η δυναμομέτρηση και έχει αυτό την ίδια ποιότητα καυσίμου με της κυρα-Τασίας στη Λήμνο, ας πούμε;
    Όταν λέω "χειρότερες" εννοώ ότι η ίδια μοτοσικλέτα δυναμομετρείται 150 άλογα και 10 κιλά ροπή στην Αγγλία (τυχαίο) και στην Αμερική με ότι βενζίνη έβαλε ο δοκιμαστής βγάζει 135 και 8.5 κιλά και θέλει "ειδικό" χάρτη για να πιάσει τα πρέποντα, το εργοστάσιο δε αναγνωρίζει την "ιδιαιτερότητα" του καυσίμου και λέει περιμένετε να ξαναμετρήσετε με τις αλλαγές. Χημικός δεν είμαι, δεν θα κάτσω να σκάσω για το τι έχουν εκεί τα καύσιμα (πέραν της αιθανόλης για την οποία γκρινιάζουν αφού τους χαλάει τα συνθετικά ρεζερβουάρ και όχι μόνο) γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω τώρα σιμά ούτε θα πάρω το δικό μου μηχανάκι αν πάω.

    Τώρα για την κυρά τασία έχεις δίκιο, μπορεί να πουλάει νερουλίτα. Το πόσο λογικό είναι να πας στην Λήμνο, να βάλεις την νερουλίτα της Τασίας και να βγεις να πλακωθείς τελικές έτσι ώστε να στεγνώσει το μηχανάκι ψηλά για ώρα και να πάθει ζημιά, έσυ το ξέρεις. Το επιχείρημα πάντως είναι "λίγο".
    Κουβέντα κάνουμε και δεν πουλάω ειδικότητα γιατί δεν έχω σε τέτοια ζητήματα, αλλά αν σου έχει μείνει ακόμα κακιούλα από τη γουρούνα του απατεωνάκου (γιατί έχω ιδία άποψη από επιτροπές και διπλώματα οπότε εκεί ξέρω τι γράφω), κάνε μιά προσπάθεια να ξεπερνάς κάποια πράγματα σιγά σιγά γιατί διαβάζεσαι λιγάκι τσιτωμένος και δεν υπάρχει λόγος. Και αν κάνω λάθος στην εκτίμησή μου για τον τόνο σου και την προέλευσή του, προκαταβολικά συγγνώμη.-

  9. #129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    λίγο ότι το έχω συνηθίσει (χωρίς να παύει να είναι σπαστικό), λίγο ότι δεν το χρησιμοποιώ στην πόλη. εξ άλλου δεν θέλω να με περνάνε τα φορτωμένα varadero στις ανηφόρες.
    Δεν αντιλαμβάνομαι το σχόλιο με τα Vara στις ανηφόρες... Λογικά, στις ανηφόρες έχεις ακόμα μεγαλύτερο θέμα, αφού κρεμάει το μοτέρ. Ακόμα λογικότερα, ο μόνος τρόπος να εκμεταλλευτεί κάποιος τις δυνατότητες του γραναζιού, είναι να κόψεις σιακατ το φαράγγι της Σαμαριάς έχοντας ευνοικό τυφώνα από πίσω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    του απατεωνάκου (γιατί έχω ιδία άποψη από επιτροπές και διπλώματα οπότε εκεί ξέρω τι γράφω)
    δεν χρειαζόταν να έχουμε θητεία στις επιτροπές όλοι οι υπόλοιποι για να καταλάβουμε ότι προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το σύστημα για να αποκτήσει μεγαλύτερο μηχάνημα. όλοι το έχουμε αντιληφθεί, πίστεψέ με. ο άκομψος τρόπος όμως που του απευθύνθηκες -για να το πω πολύ ευγενικά- και οι χαρακτηρισμοί σε κάποιον νεαρό που απ τα γεννοφάσκια του τούχει ρίξει η ζωή γκολ απ τα αποδυτήρια και προσπαθεί να γυρίσει έστω και λίγο το παιχνίδι απλώς για τις εντυπώσεις ξέροντας ότι ποτέ δεν θα νικήσει, είναι αυτό που εκεί με τσιτώνει.

    α, και κυρά-Τασίες στην Ελλάδα... τίγκα!
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 28/08/2015 στις 10:16.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν αντιλαμβάνομαι το σχόλιο με τα Vara στις ανηφόρες...
    μάλλον σου διέφυγε εκείνο το επικό ποστ σύντροχου...

    σοβαρά τώρα, οκ ξαναλέω ότι είναι εν γνώσει μου για το 16άρι και την πόλη, απλά και προσωπικά λόγω παπιού το πιο "πόλη" που κάνει είναι ο περιφερειακός και δεν μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να το αλλάξω. στο παπί όντως κατέβασα 1 δόντι μπροστά. βέβαια σε σφιχτά ορεινά θα χρειαστεί να κατεβάσω και 1η, αλλά και αυτά δεν είναι συχνά και όπως ξαναείπα δεν είναι και το καλύτερο στοιχείο του. αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως το 16άρι επιδρά στις εκπομπές ρύπων.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #132
    [QUOTE=dimmie_72;2626309]και οι χαρακτηρισμοί σε κάποιον νεαρό που απ τα γεννοφάσκια του τούχει ρίξει η ζωή γκολ απ τα αποδυτήρια και προσπαθεί να γυρίσει έστω και λίγο το παιχνίδι απλώς για τις εντυπώσεις ξέροντας ότι ποτέ δεν θα νικήσει, είναι αυτό που εκεί με τσιτώνει.

    α, και κυρά-Τασίες στην Ελλάδα... τίγκα!/QUOTE]

    Ναι σόρι, το έχω αυτό, όταν αντιμετωπίζω έναν πονηρό (όχι δίπλωμα, όχι ασφάλεια, όχι "ειδικό όχημα", καμμία εξασφάλιση για το αν θα πάθει κρίση η όχι, χωρίς επανεξέταση έξι χρόνια ενώ άλλοι άνθρωποι με ανίατες ασθένειες περνάνε κάθε δύο και τραβάνε των παθών τον τάραχο για να πάρουν την αγωγή και θεραπεία που χρειάζονται, άλλοι ταλαιπωρούνται μήνες να περάσουν επιτροπή και να πάρουν την διάγνωση για δίπλωμα και αυτός σε 20 μέρες αυγούστου καθάρισε αμφότερα χωρίς να έχει στον νομό του όργανα-είπε και ενώ τάχα δεν χρειάζεται παρά μικρές μετακινήσεις ψάχνει την επόμενη μεγάλη γουρούνα ήδη) ναι θα θυμώσω και θα του τα πω χοντρά. Η ασθένειά του δεν τον απαλάσσει από καμμία υποχρέωση, το μυαλό του είναι μιά χαρά άρα έχει αντίληψη και τον λόγο -όταν πρόκειται να βρει συμπάθειες κλαιγόμενος και ψευδόμενος- τον δουλεύει κόκκινα και δεν στεγνώνει κιόλας. Γιατί μερικοί μαλάκες στην Αθήνα της αφθονίας τα κάνουνε όλα σωστά και με την σωστή σειρά και χωρίς να κλαίνε σε φόρουμ... Γιατί δεν είναι ο μόνος που έχει φάει γκολ από τα αποδυτήρια, μάλιστα να θεωρεί εαυτόν και τυχερό που μπόρεσε και βελτίωσε την κατάστασή του γιατί άλλοι δεν έχουν τρόπο να το κάνουν όσο και αν κοπιάσουν.
    Αν δεν είχε την ασθένεια, δεν θα βρισκόταν άνθρωπος εδώ μέσα να μην του πει βγάλε δίπλωμα πρώτα και μετά οδήγησε. Η ασθένεια λοιπόν δεν τον απαλάσσει από καμμία υποχρέωση, ειδικά όταν παραθέτει νόμους και ζητά δικαιώματα, αλλά αγνοεί τους υπόλοιπους νόμους που δεν τον βολεύουν. Η όποια συμπόνια σου λοιπόν κατανοητή αλλά και απολύτως αδιάφορη. Όπως και η τσίτα σου κατ' επέκταση. Αν κάποτε σε θίξω επί προσωπικού, θα έχεις κάθε δίκιο.

    Προκαταβολικά επίσης συγγνώμη για το hijack που λένε οι κουτόφραγκοι, Πάνο και ομάδα διαχείρισης.

  13. #133
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν αντιλαμβάνομαι το σχόλιο με τα Vara στις ανηφόρες... Λογικά, στις ανηφόρες έχεις ακόμα μεγαλύτερο θέμα, αφού κρεμάει το μοτέρ. Ακόμα λογικότερα, ο μόνος τρόπος να εκμεταλλευτεί κάποιος τις δυνατότητες του γραναζιού, είναι να κόψεις σιακατ το φαράγγι της Σαμαριάς έχοντας ευνοικό τυφώνα από πίσω.
    Τα Vara βλεπουν το capo με το κιαλι και αυτο μονο σε κατηφορα οτι γραναζι και να φοραει το απριλια ( ειναι αδικη η παραμικρη συγκριση..)

    Και ελεος

    Διαβαζω για αλλαγες γραναζιων σε ενα ον οφφ v2 1000cc μηχανακι ... Περισσοτερες φορες απο οτι στο dirt bike....

    Οτι το μηχανακι καιει...καει.....

    Οταν δεν θελω να καει.... Πρωτα ρυθμιζω τον καρπο μου στις ωφελιμες στροφες ( δοξα τον ιταλο δυναμη παντου ) και μετα παω στο γραναζι οπου ....

    Αμα μπω σε αυτο το τρυπακι χρειαζομαι ....

    Αλλο γραναζι για την πολη...

    Αλλο για την εθνικη....

    Αλλο για τον επαρχιακο......

  14. #134
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Τα Vara βλεπουν το capo με το κιαλι και αυτο μονο σε κατηφορα οτι γραναζι και να φοραει το απριλια ( ειναι αδικη η παραμικρη συγκριση..)

    Και ελεος

    Διαβαζω για αλλαγες γραναζιων σε ενα ον οφφ v2 1000cc μηχανακι ... Περισσοτερες φορες απο οτι στο dirt bike....

    Οτι το μηχανακι καιει...καει.....

    Οταν δεν θελω να καει.... Πρωτα ρυθμιζω τον καρπο μου στις ωφελιμες στροφες ( δοξα τον ιταλο δυναμη παντου ) και μετα παω στο γραναζι οπου ....

    Αμα μπω σε αυτο το τρυπακι χρειαζομαι ....

    Αλλο γραναζι για την πολη...

    Αλλο για την εθνικη....

    Αλλο για τον επαρχιακο......
    Παρεξήγησες Κώστα. Εγώ τουλάχιστον δεν μίλησα για γραναζώματα σαν να το ετοιμάζει κάποιος για γυρολόγια. Κρίνοντας από το Tuono και γνωρίζοντας οτι ισχύει και για τα άλλα V2, μίλησα για μεταμόρφωση του με το γρανάζι που δίνει έτσι κι αλλιώς η aprilia μαζί! Τα σκορτσαρίσματα στις χαμηλές εξαφανίζονται, έχει και απόκριση παντού χωρίς να κρεμάει, αλλά ούτε και να βαράει κόφτες σαν να είναι χωμάτινο.

    Η μόνιμη απορία μου ήταν στο ΑΒ, κυρίως με κατόχους tuono που έβαζαν κάτι γραναζώματα που ήταν χρήσιμα για να τραβάει κάποιος σούζες με 5η...

    @Dimmie δεν το εθεσα σωστά. Προδιαγραφές ρύπων(?)/κατανάλωσης(?) ή κάποιες παρόμοιες προδιαγραφές που δεν θυμάμαι. Αυτό ήταν το συμπέρασμα που είχαν καταλήξει στο AF1 στην αυτονόητη ερώτηση, του γιατί δεν βγαίνει stock με τα γρανάζια που πρέπει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    @Dimmie δεν το εθεσα σωστά. Προδιαγραφές ρύπων(?)/κατανάλωσης(?) ή κάποιες παρόμοιες προδιαγραφές που δεν θυμάμαι. Αυτό ήταν το συμπέρασμα που είχαν καταλήξει στο AF1 στην αυτονόητη ερώτηση, του γιατί δεν βγαίνει stock με τα γρανάζια που πρέπει.
    α, ok. με προβληματίζει τώρα αν δημοσιεύτηκε εκεί. θα το ψάξω. νόμιζα απλώς ότι το μακρύ γρανάζωμα είχε να κάνει με τον χαρακτήρα της μηχανής που ήθελε να δώσει ο κατασκευαστής. βέβαια να κρεμάσει, δεν κρεμάει όσο κινείσαι με πάνω από τελείως χαμηλές ταχύτητες ότι και νάχεις στο κιβώτιο. σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές ταχύτητες που θα σε κάνει να κατεβάσεις 1η, είναι αλήθεια.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Σελίδα 9 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Caponord 1000
    από Svan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF