Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 85

Θέμα: προβλημα με θερμοκρασίες

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413

    προβλημα με θερμοκρασίες

    Καλησπέρα παιδιά είμαι διακοπές Μυτιλήνη με τη μηχανή κατέβηκα από Αθήνα 2πλος και η μηχανή στο δρόμο δεν πήγαινε καλά. .είχα πολύ μεγάλη κατανάλωση πάνω από 8 λίτρα ενώ πήγαινα με 100-110 στα διόδια που σταματούσα η μηχανή έσβηνε συνέχεια δεν κρατούσε ρελαντί και όταν είχα λίγες στροφές έκανε μπουκοματα επήσης ο κινητήρας ζεματαγε. Έβγαζε από την τάπα του ψυγείου υγρό και τα λάστιχα του ψυγείου ήταν υπό πίεση σαν να βράζει μέσα χωρίς να εκτονώνεται.. πριν λίγες μέρες έβγαλα τελείως τον θερμοστάτη και καθάρισα το μπεκ το έβγαλα ίσα ίσα και το ξέπλυνα με βενζίνα έβγαλε λιγακι βρόμα ..τα μπουκοματα σταμάτησαν και οι θερμοκρασίες έπεσαν αλλά γιατί? ? Το βεντιλατερ δεν ξεκινησε καθόλου ακουμπαγα το καπάκι δίπλα στο φρένο και ζεματαγε. .μήπως είναι ιδέα μου πείτε τίποτα δεν μπορώ να απολαύσω τα μπανακια μου..ο θερμοστάτης και η ηπερθερμανση μπορεί να επηρεάσει την κατανάλωση και πρόβλημα στης χαμηλές στροφές? ? Χωρίς θερμοστάτη θα την ανεβάσω λαρισα
    Είναι xt660
    Ρίχνω βουτιά περιμένω απαντήσεις. ..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Βουλωμένες κυψέλες ψυγείου? το παραφλού ποτε το άλλαξες? αφού δεν αναψε το βεντιλατερ για βρωμιές το κόβω, (αν ειχε πρόβλημα το βεντιλατερ θα εβγαζε error το ψηφιακό)
    Υ.Γ
    Που εισαι φίλε? θα μείνης μέρες στο Νησί ? το μάτιαξαν το Μηχανάκι!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Από το καπάκι φαίνεται πεντακάθαρο μέσα το ψυγείο παραφλου έχω χρόνια να αλλάξω αλλά δεν πιστεύω ότι παίζει τοοοσο ρόλο. ..
    Α τα λάδια είναι κομπλέ και η αντλία του παραφλου. .
    Τώρα είμαι μολυβο αν ξέρεις πίνω καφεδάκι μπαίνω από το κινιτο της κοπελιάς

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Bουτα και το ΧΤ στη θαλασσα! Μαλλον θελει μπανακι και αυτο να δροσιστει!
    Με 110 και 8lt/100km εχεις σιγουρα προβλημα.. Βουρ για μηχανικο εισαι με διαγνωστικο!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    30 γυρνάω ..σίγουρα το ματιαξαν! !!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Bουτα και το ΧΤ στη θαλασσα! Μαλλον θελει μπανακι και αυτο να δροσιστει!
    Με 110 και 8lt/100km εχεις σιγουρα προβλημα.. Βουρ για μηχανικο εισαι με διαγνωστικο!
    Θέλω να πιστεύω ότι ο θερμοστάτης είχε πρόβλημα σήμερα που φουλαρα μιδενισα το τρίπ και βλέπουμε

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά είμαι διακοπές Μυτιλήνη με τη μηχανή κατέβηκα από Αθήνα 2πλος και η μηχανή στο δρόμο δεν πήγαινε καλά. .είχα πολύ μεγάλη κατανάλωση πάνω από 8 λίτρα ενώ πήγαινα με 100-110 στα διόδια που σταματούσα η μηχανή έσβηνε συνέχεια δεν κρατούσε ρελαντί και όταν είχα λίγες στροφές έκανε μπουκοματα επήσης ο κινητήρας ζεματαγε. Έβγαζε από την τάπα του ψυγείου υγρό και τα λάστιχα του ψυγείου ήταν υπό πίεση σαν να βράζει μέσα χωρίς να εκτονώνεται.. πριν λίγες μέρες έβγαλα τελείως τον θερμοστάτη και καθάρισα το μπεκ το έβγαλα ίσα ίσα και το ξέπλυνα με βενζίνα έβγαλε λιγακι βρόμα ..τα μπουκοματα σταμάτησαν και οι θερμοκρασίες έπεσαν αλλά γιατί? ? Το βεντιλατερ δεν ξεκινησε καθόλου ακουμπαγα το καπάκι δίπλα στο φρένο και ζεματαγε. .μήπως είναι ιδέα μου πείτε τίποτα δεν μπορώ να απολαύσω τα μπανακια μου..ο θερμοστάτης και η ηπερθερμανση μπορεί να επηρεάσει την κατανάλωση και πρόβλημα στης χαμηλές στροφές? ? Χωρίς θερμοστάτη θα την ανεβάσω λαρισα
    Είναι xt660
    Ρίχνω βουτιά περιμένω απαντήσεις. ..
    όταν γράφεις πως έβγαλες το θερμοστάτη , εννοείς ότι ξεσύνδεσες απλά τη φύσα η έβγαλες τελείως το θερμοστάτη και κατά συνέπεια έβαλες παραφλού και έκανες εξαέρωση ;;

    σίγουρα η υπερθέρμανση δεν είναι καλή και μπορεί να κάνει ζημιά , για την κατανάλωση δες αν μπορείς να μπεις σε dealer mode στο πολυόργανο και να δεις τι νούμερο σου βγάζει για co

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Εγω θα ελεγα,μιας και ανεβασε καταναλωση,ανορθωτης (και ας με κραξει ο ετσι).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    αν έβγαλες τον θερμοστατη για αυτο και επεσαν οι θερμοκρασιες. θα εχεις θεμα τον χειμωνα ομως. το μοτερ δεν θα πιασει ποτε τις θερμοκρασιες που πρεπει. όσο για τα νερα αν στα εβραζε μαλλον έχεις καψει φλατζα. κοιτα την ταπα του ψυγειου και την ταπα του λαδιου για υπολειματα από κρεμωδες εκρου σε χρωμα υλικο.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    όταν γράφεις πως έβγαλες το θερμοστάτη , εννοείς ότι ξεσύνδεσες απλά τη φύσα η έβγαλες τελείως το θερμοστάτη και κατά συνέπεια έβαλες παραφλού και έκανες εξαέρωση ;;

    σίγουρα η υπερθέρμανση δεν είναι καλή και μπορεί να κάνει ζημιά , για την κατανάλωση δες αν μπορείς να μπεις σε dealer mode στο πολυόργανο και να δεις τι νούμερο σου βγάζει για co
    έβγαλα το θερμοστατη τελειος παραφλου δεν εχω εδώ πρόσθεσα νερό θα βάλω παραφλου όταν βάλω καινούριο θερμοστατη, εξαερωση όταν λες τι ενοεις? Την είχα να δουλεύει ρελαντί και έβαζα νερό μέχρι να γεμίσει ...αυτό? Η έχει καμία τάπα κάπου συγκεκριμένα?

    Το c1 είναι 1 το c2 ήταν 1 και το έβαλα 0..
    C0 δεν έχει καθόλου

    Ανορθωτης?? Γιατί??

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    αν έβγαλες τον θερμοστατη για αυτο και επεσαν οι θερμοκρασιες. θα εχεις θεμα τον χειμωνα ομως. το μοτερ δεν θα πιασει ποτε τις θερμοκρασιες που πρεπει. όσο για τα νερα αν στα εβραζε μαλλον έχεις καψει φλατζα. κοιτα την ταπα του ψυγειου και την ταπα του λαδιου για υπολειματα από κρεμωδες εκρου σε χρωμα υλικο.
    Θα βάλω θερμοστατη το ψυγείο δεν έβραζε απλά είχε πίεση μέσα όχι ομος να βράζει από την πίεση έβγαζε ελάχιστες σταγόνες
    Νερού..
    Έχει λογική αυτό που λες και με ανχωνει..οι τάπες είναι καθαρές για να γίνει αυτό που λες θέλει χρόνο οπότε θα φανεί σε λίγες μέρες ελπίζω όχι..ελπίζω απλά να ήταν ο θερμοστατης..αύριο θα την κάνω βόλτα 5 λεπτά και θα τσεκαρω αν έχει πίεση το ψυγείο..ε ρε θα μας βγουν ξυνες οι διακοπές

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Το ψυκτικό υγρό πάντως καλό είναι να το αλλάζεις κάθε δύο χρόνια γιατί χάνει τις ιδιότητές του και δεν κάνει αυτό που πρέπει σωστά.
    Φύγαμε...

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Πηγαινε σε ενα συνεργειο αυτο/μοτο στο νησι να σου αλλαξουν τα υγρα στο ψυγειο....

    και κοιτα αν εχουν μεσα λαδι, και αν στα λαδια εχει μεσα νερο οπως σου ειπαν και παραπανω, αλλιως σε βλεπω να το παιρνεις στο χερι το μοτερ.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Εδώ ανοίγω μόνος το μοτερ και ρυθμιζω βαλβίδες εχω κάνει βίδες όλο το xt και θα παω σε συνεργείο για να μου αλλάξουν παραφλου?
    Σήμερα θα την παω βόλτα και θα τσεκαρω τα υγρα ελπίζω να μην βρω λάδια μέσα,αν και αυτό δεν θα σημάνει ότι δεν χάνει η φλαντζα μου..μπορεί να χάνει λίγο καυσαεριο μέσα στο ψυγείο αν και όλα δείχνουν μέχρι τώρα ότι το πρόβλημα ήταν ο θερμοστατης

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παιδιά άσχημα νέα...μόλις ήρθα για μπάνιο,έκανα 30 χιλιόμετρα 2πλος και το ψυγείο έβγαζε υγρα από την τάπα και οι σωλήνες ήταν υπό πίεση.. Είχε βρασει το νερό..
    Υπόψην είναι χωρίς θερμοστατη

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό πρόβλημα! με varadero 2003
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2015, 13:50
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF