Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Afrika - Ανορθωτής

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122

    Afrika - Ανορθωτής

    εχω μια αφρικα(την εχω σε κλειστό γκαράζ κ δεν την πολυχρησιμοποιω,1-2φορες τη βδομαδα περιπου,για λιγα κμ) κ ειχα βαλει μια μπαταρια YUASA 11/12 χθες εν κινησει πηρε κανονικα κ σε εθνικη με το που ανοιξα τα μεγαλα φωτα κ πατούσα γκαζι εκοβε κ το βολτομετρο έδειχνε 6 χωρις φωτα 10 κ οταν την έσβησα δεν ξαναπηρε,ενω το βολτομετρο σβηστή γραφει 10,5 τα έφτυσε η παιζει τπτ αλλο? κανεις αλλος με αφρικα να μας πει ποσο του κρατησε η συγκεκριμένη μπαταρια υπάρχει?
    τι μπαταρια μου προτείνετε να βαλω κ γιατι?
    κανα καλο μαγαζι με μπαταριες εχετε να μου προτείνετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525
    απο ανορθωτουλη πως ειμαστε;

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    οκ ειναι ο ανορθωτης

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.861
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    εχω μια αφρικα(την εχω σε κλειστό γκαράζ κ δεν την πολυχρησιμοποιω,1-2φορες τη βδομαδα περιπου,για λιγα κμ) κ ειχα βαλει μια μπαταρια YUASA 11/12 χθες εν κινησει πηρε κανονικα κ σε εθνικη με το που ανοιξα τα μεγαλα φωτα κ πατούσα γκαζι εκοβε κ το βολτομετρο έδειχνε 6 χωρις φωτα 10 κ οταν την έσβησα δεν ξαναπηρε,ενω το βολτομετρο σβηστή γραφει 10,5 τα έφτυσε η παιζει τπτ αλλο? κανεις αλλος με αφρικα να μας πει ποσο του κρατησε η συγκεκριμένη μπαταρια υπάρχει?
    τι μπαταρια μου προτείνετε να βαλω κ γιατι?
    κανα καλο μαγαζι με μπαταριες εχετε να μου προτείνετε?
    Επειδή οι Africa έχουν το γνωστό πρόβλημα με τους ανορθωτές, θα πρότεινα να φορτίσεις την μπαταρία (όχι αλλαγή, για την ώρα), αλλά ταυτόχρονα να μετρήσεις τον ανορθωτή. Είναι πολύ πιθανόν να χρειαστείς νέο ανορθωτή και η μπαταρία να την γλυτώσει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    πως ακριβως μετράω τον ανορθωτή,μηπως κανω κατι λαθος??? κ τι ενδειξεις πρεπει να εχω για να ειναι οκ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.861
    Κάνε μια αναζήτησή στο φόρου για "μέτρηση ανορθωτή".
    Θα βρεις και λεπτομερές άρθρο για τον έλεγχο του κυκλώματος φόρτισης και άλλα ενδιαφέροντα (και για άφρικα).

    Αν έχεις αμφιβολίες, καλύτερα να το δει ηλεκτρολόγος.

  7. #7
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    απο ανορθωτουλη πως ειμαστε;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    οκ ειναι ο ανορθωτης
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Επειδή οι Africa έχουν το γνωστό πρόβλημα με τους ανορθωτές, θα πρότεινα να φορτίσεις την μπαταρία (όχι αλλαγή, για την ώρα), αλλά ταυτόχρονα να μετρήσεις τον ανορθωτή. Είναι πολύ πιθανόν να χρειαστείς νέο ανορθωτή και η μπαταρία να την γλυτώσει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    πως ακριβως μετράω τον ανορθωτή,μηπως κανω κατι λαθος??? κ τι ενδειξεις πρεπει να εχω για να ειναι οκ?
    Απορία: Αφού δεν γνωρίζεις πως ελέγχεις τον ανορθωτή ,πως αναφέρεις με σιγουριά ότι: "οκ ειναι ο ανορθωτης" ..... ???

    Οπως κ να'χει ,για να σε διευκολύνω κ να μην ψάχνεις ,
    αρχικά φόρτισε τη μπαταρία μ'έναν σωστό φορτιστή (τουλάχιστον 12άωρη σύνδεση)
    μετά ,αφού έχεις ήδη συνδεδεμένο βολτόμετρο στη μηχανή (κ δεδομένου οτι δείχνει σωστά) βάλε μπρός και δες τις ενδείξεις του βολτομέτρου υπό διάφορες συνθήκες
    (ρελαντί-με γκάζι σε 3-4000 στροφές ,με φώτα ,και χωρίς)
    Σε όλες τις περιπτώσεις ,οι ενδείξεις θα πρέπει να είναι μεταξύ 12,8 V (min) και 14.5 V (max)

    Aν δείχνει πιό κάτω ,ή αν (το συνηθέστερο) βαράει 16άρια-17άρια ,πας για ανορθωτή.

    Αν την επόμενη μέρα η φορτισμένη σου μπαταρία είναι ψόφια ,πάς και για μπαταρία.

    Αν βαρέθηκες και μόνο που διάβασες την διαδικασία ,πας για ΒεΣτρώμ.

    . . . . . .
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    το βολτομετρο μου πριν το παθω αυτο έδειχνε με σβηστά τα φωτα κ εν κινηση 16-17 αλλα μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα κ γι αυτο εβαλα κ το βολτομετρο για να βλεπω κ να εχω το νουμου κ οταν εβλεπα τέτοιες ενδείξεις (σε καθημερινή βαση δλδ)αναβα τα προβολακια κ ειχα 12-14
    ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα αφρικα?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.525
    αδελφε το βολτομετρο ειναι για να τσεκαρεις τη λειτουργια του ανορθωτη
    το 16-17 δεν ειναι φυσιολογικη λειτουργια για κανενα μηχανακι και οταν συμβει αλλαζουμε ανορθωτη αντι να αναβουμε πλυντηρια και θερμοσιφωνες για να το κανουμε 14

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.861
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Αν βαρέθηκες και μόνο που διάβασες την διαδικασία ,πας για ΒεΣτρώμ. . . . . . .



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα
    Τύφλα να 'χουν τα φωτοβολταϊκά.

    Όπως κατάλαβες, αυτό το πολύ ρεύμα είναι το πρόβλημα.
    Κάνε τον έλεγχο, όπως τον έγραψε ο γάτος παραπάνω και αν χρειαστείς ανορθωτή δες τους : http://www.sxelectronics.gr/el/p2.html

  11. #11
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    το βολτομετρο μου πριν το παθω αυτο έδειχνε με σβηστά τα φωτα κ εν κινηση 16-17 αλλα μου εχουν πει οτι το αφρικα γενικα παράγει πολυ ρευμα κ γι αυτο εβαλα κ το βολτομετρο για να βλεπω κ να εχω το νουμου κ οταν εβλεπα τέτοιες ενδείξεις (σε καθημερινή βαση δλδ)αναβα τα προβολακια κ ειχα 12-14
    ειναι φυσιολογικό αυτο για ενα αφρικα?
    Τα 16-17 V είναι σημάδι οτι ο ανορθωτής ,η σωστότερα ο σταθεροποιητής τάσης ,έχει παραδώσει πνεύμα.
    Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δίνει κ υπερβολική τάση στην μπαταρία ,την οποία έβρασε κ πιθανόν κατέστρεψε τα στοιχεία της.
    Δυστυχώς ,χρειάζεσαι σετάκι και των δύο.


    ΥΓ: Δες μήπως είναι παραμορφωμένο ή φουσκωμένο το σώμα της μπαταρίας ,κ καλού κακού μη την φορτίσεις ούτε εντός ούτε εκτός μοτο ,μην σου σκάσει κι έχεις κι άλλα.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    αν βγαλω τον ανορθωτή κ τον παω σε μαγαζι να τον ελενξουν γινεται η πρεπει να ειναι ολη η μηχανη??? αν χάλασε ο ανορθωτης φτιάχνεται εστω για να τον εχω σαν δευτερο η πεταμα κατευθείαν???

  13. #13
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    μήπως να σταματήσει κάπου εδώ το hijack και να μεταφερθεί σε νέο θέμα η περίπτωση του sgi?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    σορι αν σου χαλασα το θεμα...δεν εχω πρόβλημα να μεταφερθεί,αρκει να μου πουν που κ να παρω απαντήσεις σε αυτα π ρωτησα τελευταία!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    μπορω να τον ελέγξω αν το βγαλω απο τη μηχανη κ τον παω σε μαγαζι η θελει ολη τη μηχανη για να γίνει ο έλεγχος?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. frena gia afrika
    από tsikpit στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 01:20
  2. Ανορθωτής PEGASO???
    από TIMPLALEXIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 10:26
  3. ανορθωτής?
    από kchrono στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF