Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 125

Θέμα: ΠΕΡΙ ΑΛΥΣΙΔΑΣ

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    +650cc...
    @duke200
    και καλα ολα τ'αλλα, αλλα να θες να βαλεις αλυσιδα 520 των 150ευρω πανω σε 200cc μηχανακι, δεν σου φαινεται καπως υπερβολικο?
    τη συγκεκριμένη τη βρίσκω και σε μαυρη που ναι σημαντικά φτηνότερη και σκεφτομαι να την βάλω για την φερόμενη μακροζωϊα της. Αν η συγκεκριμένη μου βγάλει παραπάνω απο 2 φτηνές πιθανόν να αξίζει.

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Αφού δε θέλεις άλλα σχόλια γιατί μας είπες μέχρι και τι σπρει βάζεις και πόσα χλμ άντεξε και τι υποδειγματική συντήρηση κάνεις και όλα τα υπόλοιπα? Σε έπιασε το παράπονο?

    Επίσης 4500 + 5-6 χιλιάδες δε μας κάνουν 12-13 αλλά οτιδήποτε κάτω από 20Κ είναι πολύ λίγο ότι και να κάνεις. Να φανταστείς είναι πιο εύκολο να στραβoπιάσουν τα τακάκια.

    Οπότε σωστά σου λένε να μη βάλεις ακριβή αλυσίδα γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο η αλυσίδα για το αν θα κρατήσει πολλά χλμ.

    Επίσης διακρίνω μια επιθετικότητα, γιατί?
    Σου μειώσαμε το μηχανικό? Σου μειώσαμε το δυναμόκλειδο? Σου μειώσαμε τις γνώσεις περί συντήρησης αλυσίδας?

    Δεν καταλαβαίνω!

    Και αφού θέλεις απάντηση πάρτη λοιπόν:

    Ναι φίλε μου να τη βάλεις τη DID 520ZVM-X, είναι καλή!
    Ναι έχω να προτείνω και μια άλλη, αυτή που έχεις τώρα.



    Happy?
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    τη συγκεκριμένη τη βρίσκω και σε μαυρη που ναι σημαντικά φτηνότερη και σκεφτομαι να την βάλω για την φερόμενη μακροζωϊα της. Αν η συγκεκριμένη μου βγάλει παραπάνω απο 2 φτηνές πιθανόν να αξίζει.
    η μακροζωϊα, εξαρταται περισσοτερο απο την χρηση και την συντηρηση και οχι τοσο απο το αν ειναι μαυρη ή χρυση, x-ring ή o-ring, κλπ...
    παιζει βεβαιως ρολο η μαρκα και η ποιοτητα, οπως και το αν ειναι απο την ακριβη σειρα της did ξερω'γω και οχι απο την φθηνη, αλλα για τοσο μικρη ιπποδυναμη αυτα ειναι δευτερευουσης σημασιας...


    η γνωμη μου ειναι να ακουσεις τους υπολοιπους γιατι οπως σου εγραψε και ο σουπιας, ειναι σχεδον αδυνατον να ξεχειλωσει μια αλυσιδα σε 10Κ χλμ σε 200cc μηχανακι...ΕΚΤΟΣ και αν δεν γινεται σωστη συντηρηση και γινεται και κακη χρηση (εκμαθηση σουζας)...
    αν οντως λοιπον συντηρεις σωστα, τεντωνεις συμφωνα με τις προδιαγραφες και δεν μαθαινεις και σουζα, τοτε δεν εχεις λογο να σκεφτεσαι για αλλαγη...

    σν ομως θες οπως και δηποτε να αλλαξεις, μην βαλεις κατι πολυ ακριβο επανω...ειναι κριμα και αδικο...

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Αν η συγκεκριμένη μου βγάλει παραπάνω απο 2 φτηνές πιθανόν να αξίζει.
    Δλδ να σου βγάλει 20,000 ε?

    Μα τι λες τώρα? 150 ευρώ (και λιγότερα για τη μαυρη) δεν αξίζει για 20.000 χλμ?

    Μη ξεχάσεις να συμπεριλάβεις και τα γρανάζια γιατί πάνε πακέτο σε κάθε αλλαγή αλυσίδας.

    Ε ρε αυτά τα κτμ τελικά έχουν ακριβή συντήρηση!!!
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Φιλε κατι κανεις λαθος... η την κακομεταχειριζεσαι πολυ (ασχετα με το καθατισμα-λαδωμσ) η την τεντωνεις υπερβολικα και φθειρεται πιο γρηγορα... μια πολυ τεντωμενη αλυσιδα ειναι χειροτερη απο μια χαλαρη... βαλε μια αλυσιδα αν χρειαζετε αλλαγη αυτη που εχεις τωρα και προσπαθησε να διορθωσεις το λαθος σου για να την κρατησεις τουλαχιστον 35000-45000...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    σου λενε ολοι οτι κατι κανεις λαθος και μας βαζεις χερι λες και σε εχουμε πελατη και θα χασουμε το μεροκαματο
    συνεχισε ετσι, βαλε την ακριβοτερη και πιο ενισχυμενη αλυσιδα που θα βρεις και ελα σε λιγο καιρο να μας πεις τι εγινε με τον δευτερευοντα του σασμαν και το ρουλεμαν του
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 30/09/2015 στις 06:01.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της billy of the R6
    Εγγραφή
    31/08/2014
    Μηνύματα
    87
    Αν σε ενδιαφέρει η τιμή Εγώ έβαλα DiD στο R6 με 120 ευρό αλυσίδα (όχι χρυσή) και 70 γρανάζια έχω μεινει πολύ ευχαριστημενος βεβαία θα συνιστούσα να ακούσεις τους απο πάνω καλή τύχη.
    I don’t know everything, I just know what I know.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    είπα τι συντήρηση κάνω για να γλιτώσω όλη αυτή τη λαλακία περι κακής συντήρησης, κλπ. Πιθανόν τελικά να ισχύει και στο δικό μου αυτό που χα διαβάσει για προβληματικό μικρό γρανάζι σε κάποια από τα πρώτα duke (το δικό μου είναι stock μοντέλο 2012) που έφθειρε την αλυσίδα πολύ γρήγορα, δεν εξηγείται αλλιώς, γιατί σούζες πια στα 37 δεν κάνουμε, ούτε είμαι κανένας πανίβλακας να μην ξέρω να τεντώνω μια αλυσίδα, όπως πρέπει. Το πίσω γρανάζι το χω αλλάξει ήδη με JT, όπως θα κάνω και στο εμπρός μόλις θα φτάσει η αλυσίδα στο τέλος της.

    Υπάρχουν διαφορές DID Χ ring, εγώ γι' αυτό ρώτησα για τη συγκεκριμένη που είναι η μόνη της DID που όπως λέει η εταιρεία βγάζει πολλά χιλιόμετρα. ξαναλέω οτι ο σκοπός μου είναι να βγάλω τα διπλάσια χιλιόμετρα σε σχέση με μια φτηνή, μιας και τα άλογα είναι λίγα.

    Εαν εχει δοκιμάσει κάποιος τη συγκεκριμένη ή κάποια άλλη που του έβγαλε παραπάνω απο 40.000 χλμ, μπορεί να με βοηθήσει.


    επίσης κάτι άλλο. Τα καλά αναλώσιμα τα βάζουμε γιατι εκτός από ποιότητα κάποιες φορές προσφέρουν και οικονομία. Για παράδειγμα ένα πολύ καλό δισκόφρενο, εκτός από καλύτερο φρενάρισμα, προσφέρει και διπλάσια μη πω και τριπλάσια διάρκεια ενώ δεν έχει τριπλάσια τιμή. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εξετάζεται το καλό αναλώσιμο. Συν οτι γλυτώνεις τα παραπάνω εργατικά (εαν δεν μπορείς να το βάλεις μόνος σου).
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 30/09/2015 στις 07:35.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η μακροζωϊα, εξαρταται περισσοτερο απο την χρηση και την συντηρηση και οχι τοσο απο το αν ειναι μαυρη ή χρυση,
    TI LES RE FILE???????
    ΣΤΗ ΛΑΛΑΚΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ!!!!

    ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠ ΤΟΝ ΗΛΙΟ?????

    Κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ....
    Όλο λαλακίες εδώ μέσα !
    :rotflmao:
    ανανήψαντας

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy of the R6 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έβαλα DiD στο R6 με 120 ευρό αλυσίδα (όχι χρυσή) και 70 γρανάζια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014-Yamaha-YZF-R6-EU-Compe.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	72,2 KB 
ID:	342078
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    TI LES RE FILE???????
    ΣΤΗ ΛΑΛΑΚΙΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ!!!!

    ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΑΠ ΤΟΝ ΗΛΙΟ?????

    Κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ....
    Όλο λαλακίες εδώ μέσα !
    :rotflmao:

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    εξιουζε μουα...

    δεν το'χα σκεφτει αυτο ο καψερος...
    :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

  12. #27
    Από τις ενισχυμένες της DID έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Δεν έζησαν πολύ παραπάνω, ήθελαν λιγότερα τεντώματα όμως.

    Κατά τα λοιπά, καινούρια αλυσίδα, καινούριο μπροστινό γρανάζι και ένα πισινό που είναι στραβοφαγωμένο από την παλιά αλυσίδα, απλά θα σου χαλάσει την καινούρια. Γιατί;

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αυτό εννοείται. Ο λόγος που άλλαξα το μεγάλο ήδη απο τα 500χλμ είναι για να μακρύνει. Όταν χαλάσει η αλυσίδα θα αλλαχθούν όλα. Άλλωστε τα JT σετ τα βρίσκω 40 ευρω και τα δύο, δεν είναι πολύ ακριβά.

  14. #29
    Άλλαξε σετ αλυσιδογράναζα οπωσδήποτε. Άλλαζε μπροστά γρανάζι συχνότερα. Πλένε την αλυσίδα με κηροζίνη .
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #30
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αλλαξε την με μια μετρια-καλη αλυσιδα μαζι με καινουργια γραναζια και κανε αυτο που ειπε ο toyar.
    Βαλβολινη. Αστα τα spray τα κολλωδη. Η δικια μου εχει μεχρι στιγμης 43.000 χλμ και θα βγαλει πολλα ακομη. Βαζω βαλβολινη (μια σταγονα σε καθε o-ring) καθε 1500 χλμ και καθε 500 aplo spray γρασσου ή spray για μηχανες enduro. Η μαμα κρατησε 20.000 με το ζορι.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. ΠΕΡΙ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΕΡΩΤΗΣΗ (οχι λαδωμα)!!!
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 07:47
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF