Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Please Βοηθεια!! Αγορα μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9

    Question Please Βοηθεια!! Αγορα μηχανης

    Γεια σας είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα/συμβουλές σας.
    Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι 26 χρονών και εδώ και 8 χρόνια οδηγάω ένα crypton x.

    Ήρθε η ώρα λοιπών να ''μετακομίσω'' σε κάτι μεγαλύτερο γιατί
    1ων το βαρέθηκα,
    2ων δεν νιώθω ασφαλής όταν το οδηγάω (πιστεύω ότι οι μεγαλύτερες μηχανές είναι πιο ασφαλής σε σχέση με τα πάπια και τα σκούτερ από άποψη κρατημάτων, συμπεριφορά στην οδήγηση κτλ) και
    3ων με περιορίζει σε μετακινήσεις μόνο εντός πόλης (αν και έχω κάνει 70 χμ συνεχόμενα τα οποία μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που τα ξεκίνησα)

    Το όνειρό μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είναι μια super sport μηχανή. Είμαι λοιπών ανάμεσα σε μια Yamaha R6, μια GSXR 600 και ZX6R (μεταχειρισμένες, μοντέλα του '08, πάνω κάτω στην ίδια τιμή και οι τρεις με ακριβότερη την R6). Δεν θέλω να σας ρωτήσω για το πια είναι η καλύτερη (οι γνώμες σας βέβαια είναι πάντα ευπρόσδεκτες ). Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι ερχόμενος από παπί θα τα καταφέρω με μια ss ή να πάω σε κάτι μικρότερο πχ ninja 250r?
    Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι λόγο οικονομικών δεν θέλω να πάρω κάτι μικρότερο και μετά να το μετανιώσω να μην έχω τη δυνατότητα να το αλλάξω.

    Το μυαλό μου πιστεύω το έχω μέσα στο κεφάλι μου, ακόμα και τώρα που έχω το παπί έχω το μπουφανάκι μου και ένα καλό κρανάκι (τα οποία είναι αναπόσπαστα κομμάτια της οδήγησής μου). Έχω εμπειρία από μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού (GSR 600 με αυτή πήρα το δίπλωμα, XT600X, B-KING 1300) έχω δηλαδή σχετικά καλή σχέση με το συμπλέκτη.

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Πιστόλια και τα 3 μηχανάκια.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στη μετάβαση αυτή και μην έχεις κανέναν ενδοιασμό.Οπως και το παπί,όσο ανοίγεις γκάζι πάει απλά,το κάνει σε στυλ fast forward κάτι το οποίο συνηθίζεται με τον καιρό και γίνεται βίωμα.Μόλις γίνεται βίωμα τότε την πατάς λόγω του γνωστού φαινόμενου 'το έμαθα το μηχανάκι.'
    Διάλεξε ποιό σου αρέσει και καλοτάξιδος,καλόστριφτος και καλώς ήλθες.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα!! Αφου βαθια μεσα σου δεν εισαι σιγουρος αν θα τα καταφερεις με το ss γιατι δεν παιρνεις ενα 600αρι τυπου fazer, cbf κτλ.. που ειναι πιο αργα απο ss αλλα γενικα γρηγορα μηχανακια.. επισης μπορεις να τα βρεις κοντα στα 2000... αφου γουσταρεις στρηταδικα ειναι πολυ καλη επιλογη για πρωτη μηχανη!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Στις περισσότερες αντίστοιχες ερωτήσεις οι απαντήσεις είναι όχι, μη, ο χάρος έρχεται κλπ Όχι άδικα γιατί πολλά πιτσιρίκια (26 δεν είσαι και πολύ μεγάλος δα) μπερδεύουν τα χιλιάρια με τους πάπιους, δεν είναι φλώροι/κουλοί να φοράνε κράνη (δεν συζητάμε για μπουφάν κλπ) και δώστου μετά εκκλησάκια στην παραλιακή και στη βουλιαγμένης. Αν λες ότι το χεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου, είσαι μονίμως με εξοπλισμό και (αυτό δεν το είπες το λέω εγώ) δεν ενδίδεις σε κοκορομαχίες στα φανάρια τότε θα μπορούσες να προσεγγίσεις με κάποια ασφάλεια.

    Ότι και να σου γράψει ο καθείς εδώ μέσα εσύ είσαι κύριος του εαυτού σου και της ζωής σου. Αν το πας σιγά σιγά και μαλακά το πολύ πολύ να χεις καμιά χαζή πτώση λόγω βάρους, φρένων κλπ οπότε όλα καλά εφόσον είσαι μονίμως με εξοπλισμό. Αν αρχίσει να σε τρώει το χέρι σου και να ψάχνεσαι για 200άρες τότε δύσκολα τα πράγματα.

    Τα ss είναι πολύ ιδιαίτερα μηχανακιά και χειρουργικά εργαλεία όπως λέει πολύς κόσμος. Με ένα νυστέρι μπορείς να κόψεις κάτι (μια στροφή πχ) εξαιρετικά λεπτομερώς μπορείς να κόψεις και το χέρι σου όμως. Εμπειρία δεν έχεις μάλλον με μεγάλες μηχανές αν θεωρείς ότι εμπειρία είναι ο συμπλέκτης. Στο ss θέλει εξαιρετική προσοχή στα φρένα και στο στρίψιμο. Ειδικά στο 2ο. Επειδή είναι μηχανάκια γκαζάτα πολλοί θα θα σε πριζώνουν οπότε θα πρέπει να έχεις την ωριμότητα να μην ενδίδεις.

    Μια συμβουλή: Όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι και να νιώθεις (ωραία το χω τώρα) σκέψου 2 και 3 φορές ότι μάλλον δεν το χεις, γιατί εκεί που λες ότι το χεις εκεί έρχεται και η τούμπα.

    Μια ευχή: ότι πάρεις να το χαρείς όπως θες και πάντα όρθιος

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Αστα αυτα τα μηχανηματα του διαβολου
    Παρε v-strom

  6. #6
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Σκέψου τις διαδρομές που θέλεις να κάνεις και πώς θέλεις να τις κάνεις:

    - "Πάω τάπα μονοκάβαλος, για καφέ στη Σπάρτη και γυρνάω σε κανά δίωρο"
    - "Πάω δικάβαλος στη Σπάρτη για καφέ, αλλά χαλαρός"
    - "Πού να τρέχω στη Σπάρτη ... Βίλια θα πάω για καφέ με το αίσθημα"
    - "Σιγά μην τη βγάλω εκτός Αθήνας, για να μου λερωθεί ... Μικρολίμανο θα πάω, άντε το πολύ, Πλατεία Ελευθερίας"
    - "Σήμερα πάω για Μέγαρα ..."
    - "Πάω μία κοντινή στριφτερή, να ξύσω γόνατο να ξεθολώσω"
    - "Πάω μία κοντινή χαλαρή, να πάρω ανάσες"
    - "Πάω σπίτι-κέντρο καθημερινά"
    - "Είμαι κουρασμένος, δεν πάω πουθενά"
    - "Πάω διήμερη, αλλά δεν έχω χώρο για μπαγκάζια"
    - "Πάω διήμερη, έχω χώρο για λίγα μπαγκάζια, αλλά το αίσθημα, έχει σκοπό να πάρει όλη την προίκα της μαζί"

    Πολλές περιπτώσεις λοιπόν. Βρές τις ανάγκες και τα θέλω σου και αποφάσισε τί θα ήταν καλύτερο για σένα. Προσωπικά και εφόσον ο προσανατολισμός σου είναι ασφάλτινος, θα σου πρότεινα την ενδιάμεση λύση του st που προτείνει και ο Imp. Με ένα cbf 600, έχεις και γκάζι και κρατήματα και μηδενικούς κραδασμούς στα χέρια σου και άνετη σέλα για εσένα και την σύντροφο σου και μία μπαγκαζέρα μπορείς να βάλεις ( στο ss μπαγκαζιέρα, θα γελάν και τα ορτύκια) και οικονομία στην βενζίνη (εξαρτάται βέβαια και από τον καρπό σου) και το βρίσκεις πλέον σε εξαιρετική τιμή. Τα παραπάνω όμως είναι καθαρά δική μου άποψη.

    Καλωσήρθες και πάντα όρθιος
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  7. #7
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb650 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα!! Αφου βαθια μεσα σου δεν εισαι σιγουρος αν θα τα καταφερεις με το ss γιατι δεν παιρνεις ενα 600αρι τυπου fazer, cbf κτλ.. που ειναι πιο αργα απο ss αλλα γενικα γρηγορα μηχανακια.. επισης μπορεις να τα βρεις κοντα στα 2000... αφου γουσταρεις στρηταδικα ειναι πολυ καλη επιλογη για πρωτη μηχανη!

    Μιας και ηταν/ειναι και μενα το πρωτο μηχανακι μου σε συμβουλευω να πας με κλειστα ματια εκει! φτηνα ανταλλακτικα ασπαστο απροβληματιστο σκυλι μαυρο και πολυ καλο μεστη πολυ και εκτος! το μοτερακι του προερχεται απο το R6 και μετα τις 8000 εως τις 14000 θα στο θυμησει πολυ! Αρκει να υπαρχει μυαλο γιατι μπορει να μην ειναι SS αλλα ειναι μια αρκετα γρηγορη μηχανη! Εχει ενα ωραιο κατα την αποψη μου φασμα εως τις 8000 στροφες το οποιο ειναι εξαιρετικα βολτισιο χωρις ξεσπασματαδυναμης το οποιο ειναι ωραιο μεταβατικο σταδιο να παιξεις εκει για αρχη (αργοτερα με ελαχιστα χρηματα λυνεται και αυτο και παιρνει και εκει δυναμη)

    Σχετικα ελαφρυ χωρις εκπληξεις στο δρομο και εχει δυνατοτητες για παιχνιδακια με στροφες κλπ.... ολα με μυαλο!

    Συμβουλη μου ψαξε S2 toy 2007 εως 35000χλμ.... οτιδηποτε συμβουλη θες αν καταληξεις να ψαχνεις κατι τετοιο εδω ειμαι μιας και το ειχα ψαξει ενδελεχως!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Αστα αυτα τα μηχανηματα του διαβολου
    Παρε v-strom
    απο παπι σε vstorm???

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Μια συμβουλή: Όταν αρχίσεις να σκέφτεσαι και να νιώθεις (ωραία το χω τώρα) σκέψου 2 και 3 φορές ότι μάλλον δεν το χεις, γιατί εκεί που λες ότι το χεις εκεί έρχεται και η τούμπα.
    +1000000000000000
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 06/10/2015 στις 08:10.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Γενικα οι μηχανες που σου αρεσουν είναι δυσκολες για την καθημερινοτητα.... αυτό νομιζω το καταλαβαίνεις.... επισης πονανε ακομα και στις χαζοπτωσεις....

    Αν εχεις αποφασισει ότι θα κινηθείς σε ss600 τοτε από τις τρεις το gsxr (εμενα) μου φαινεται το πιο user friendly (αν μπορεις να το πεις αυτό για μηχανες που το περιβαλλον τους είναι η πιστα).

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9
    WoW δεν την περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση!
    Για τα παιδιά που μου πρότειναν το fazer ή κάποιο άλλο street, δεν λέω ωραία μηχανή η fazer αλλά δεν είναι του γούστου μου και απ’ το να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει προτιμώ να μείνω με το παπί μου (δεν το λέω ειρωνικά :P)

    Η εναλλακτική που σκεφτόμουν είναι το MT 07 (αν και διάβασα ότι κάνει κάτι περίεργα όπως πχ σβήνει στα καλά καθούμενα, συγχωρέστεμαι αν κάνω λάθος) αλλά και πάλι με μισή καρδιά θα το έπερνα...
    Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.

    Αααα θέλω να πω και κάτι ακόμα. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι απ την στιγμή που περάσεις τα 60 km (ίσως λέω και πολλά) τη ζημιά (σωματικά) που θα πάθεις με το παπί, θα την πάθεις και με το street και με το ss. Και ναι οι ταχυστροφες μηχανές τα πιάνουν πιο γρήγορα αλλά πάλι γνώμη μου είναι το πόσο σε τρώει ο δεξής καρπός σου. Επίσης κόντρες και άλλα τέτοια χαζά δεν έκανα όταν ήμουν μικρότερος και με μηδέν μυαλό οπότε τώρα δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να κάνω.

  10. #10
    60χλμ με 600cc+ είναι πρώτη ταχύτητα και γκάζι ουτε μέχρι τις μεσσαίες στροφές. Από εκεί και πέρα, πότε τα 60χλμ γίνονται 160+ χαμπάρι δεν παίρνεις και ακριβώς επειδή ειναι τόσο εύκολο ειναι και ταυτόχρονα επικίνδυνο. Δες κάτι που δεν ειναι Supersport ώστε να συγχωρήσει περισσοτερα λάθη που θα κάνεις.

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9
    Δεν αντιλέγω για τις ταχύτητες απλά θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να οδηγήσω ένα ss συγκροτημένα και με ασφάλεια.
    Με έχετε βάλει βέβαια σε σκέψεις όλοι εσείς που μου προτείνεται να πάω σε κάτι πιο ήρεμο (να φανταστώ ότι και εσείς την ίδια πορεία ακολουθήσατε) αλλά πείτε ότι επιλέγω ένα xj6 ή ένα fazer, τι διαφορά θα έχει από ένα ss εκτός από τα γκάζια (που και πάλι τα 140+ τα πιάνεις με το fazer)?
    Εννοώ ότι αν θες να σκοτωθείς σκοτώνεσαι είτε οδηγάς 600 street είτε 600 ss

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    WoW δεν την περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση!
    Για τα παιδιά που μου πρότειναν το fazer ή κάποιο άλλο street, δεν λέω ωραία μηχανή η fazer αλλά δεν είναι του γούστου μου και απ’ το να πάρω κάτι που δεν μου αρέσει προτιμώ να μείνω με το παπί μου (δεν το λέω ειρωνικά :P)

    Η εναλλακτική που σκεφτόμουν είναι το MT 07 (αν και διάβασα ότι κάνει κάτι περίεργα όπως πχ σβήνει στα καλά καθούμενα, συγχωρέστεμαι αν κάνω λάθος) αλλά και πάλι με μισή καρδιά θα το έπερνα...
    Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.

    Αααα θέλω να πω και κάτι ακόμα. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι απ την στιγμή που περάσεις τα 60 km (ίσως λέω και πολλά) τη ζημιά (σωματικά) που θα πάθεις με το παπί, θα την πάθεις και με το street και με το ss. Και ναι οι ταχυστροφες μηχανές τα πιάνουν πιο γρήγορα αλλά πάλι γνώμη μου είναι το πόσο σε τρώει ο δεξής καρπός σου. Επίσης κόντρες και άλλα τέτοια χαζά δεν έκανα όταν ήμουν μικρότερος και με μηδέν μυαλό οπότε τώρα δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να κάνω.
    Μη το βλέπεις ετσι.... όπως λεει και ο vice την διαφορα την κανει η ευκολια με την οποια αυτές οι μηχανες πηγαινουν από το 0 στα μεγαλα τριψηφια νουμερα....

    Στα χερια απειρου οδηγου αυτές οι μηχανες μαζευουν τα χιλιόμετρα πολύ πιο ευκολα από ότι σταματάνε και θα βρεθεις να εχεις να διαχειριστείς ταχύτητες πολύ μεγαλύτερες από αυτές που πιθανον μπορεις.... εκει είναι ο κίνδυνος και ο πονος.

    Το ΜΤ07 είναι μια χαρα μετριο μηχανακι..... είναι φανερο το που εχει κανει συμβιβασμούς η γιαμαχα για να κρατησει την τιμη εκει που είναι..... είναι επισης γνωστα τα θεματα που εχει παρουσιασει σε καποιους (όχι λιγους)..... και είναι επισης γνωστο το ότι η γιαμαχα προς το παρον κανει την παπια....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι αν θες να σκοτωθείς σκοτώνεσαι είτε οδηγάς 600 street είτε 600 ss
    κ γω αυτης της αποψης ειμαι, κ αυτο το βημα εκανα κ μικροτερος..
    νομιζω αφου το χεις κ αχτι καλυτερα να παρεις μια απαυτες που θες κ να κανεις το κομματι σου
    απλα να χεις το νου σου .. αν δν νιωσεις ανετα το ξαναδινεις πχ
    κανε κ καμια πιστα η κανα σχολειο.. θα αποκτησεις μια παραπανω επαφη ετσι
    καλα χλμ!

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stamas Προβολή μηνύματος
    να φανταστώ ότι και εσείς την ίδια πορεία ακολουθήσατε
    Εγω ακολούθησα την δικιά σου λογική και έμαθα με τον δύσκολο τρόπο. Έχω κάτι φωτογραφίες με πτώσεις, εγκαύματα και γάζες να σου στείλω να δεις αν θέλεις οπως επίσης και κάτι λογαριασμούς απο ανταλλακτικά και fairing. Fazer S2 είχα τότε

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της stamas
    Εγγραφή
    05/10/2015
    Μηνύματα
    9
    Φιλε μου μη νωμιζεισ και εγω εφαγα τα μουτρα μου και προσφατα κιολας, εβαλα και τη λαμιτσα και τις βιδουλες στο ποδι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τρομοκρατηθω και να μην ξανα οδηγησω μηχανη.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα μηχανης
    από kat94 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 14:37
  2. αγορα μηχανης απο αρχαριο.βοήθεια!
    από makro στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 08:05
  3. βοηθεια!Αγορα μηχανης.
    από scoopy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 09:47
  4. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF