Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Μετανάστευση και μοτο

  1. #16
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    ... Ίσως συνεχίσω να κάνω μηδενική στην Ελλάδα αντί να μπλέκω με την εφορία κατοίκων εξωτερικού.......



    Aυτό ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Καλή τύχη
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #17
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Α, καλα, αμα εισαι και Βαρκελωνη... Θα κανουνε καιρο να σε ξαναδουνε Ελλαδα.. Η πολη τα σπαει, απλα!!

    Εγω φορολογουμουν μονο Ισπανια και μηδενικες δηλωσεις Ελλαδα. Δεν προεκυψε καποιο θεμα.

    Σιγουρα γινεται να το κανεις εκει (την εκδοση πινακιδων). Τη διαδικασια δεν τη γνωριζω. Γνωριζω ομως που ειναι η εκει υποδιευθυνση συγκινωνιων ωστε να τους ρωτησεις.. Ή μπορεις να ρωτησεις στο Ελληνικο προξενειο.. Να ξερεις πως το δημοσιο τους λειτουργει ρολοϊ και κανεις τα παντα πολυ ευκολα.
    Δεν μου λες..;; Ισπανικα ξερεις;;; Αν οχι ισως να δυσκολευτεις λιγο στις συνεννοησεις με τους υπαλληλους διοτι οι περισσοτεροι δεν σκαμπαζουν..
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Εγω φορολογουμουν μονο Ισπανια και μηδενικες δηλωσεις Ελλαδα. Δεν προεκυψε καποιο θεμα.
    .
    Καλησπέρα,
    Εχεις ρωτήσει λογιστή? Κοιτάω το Ε1 και δεν λέει κάπου να το δηλώσεις (τουλάχιστον όχι ξεκάθαρα).

    Ρωτάω γιατί και εγω απο 01/01 μεταναστεύω Ευρώπη για δουλειά, πρόσληψη εκει όχι σε ελληνική εταιρία, αλλά καποιοι λογιστές που ρώτησα μου λένε ότι για να μην πληρώνω Εισφορά Αλληλεγγύης και τον φορο διαφορά μεταξύ του εκεί κράτους και του εδω πρεπει να παω εφορία κατοικων εξωτερικού.
    Απο την άλλη το έντυπο του υπουργείου περι αποφυγής διπλής φορολόγησης λέει ξεκάθαρα ότι εισοδήματα του εξωτερικού δεν φορολογούνται Ελλάδα.

    Α το μηχανάκι λέω να μην το πάρω, έχει φθηνότερα εκεί κοντά που πάω.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν περίμενα τόσες πολλές

    @Dr Evil: Το έγραψα το που θα πάω: Ισπανία και συγκεκριμένα Καταλονία. To τελωνείο δν καταλαβαίνω που κολλάει ? Συνάδελφος που μετέφερε μοτό (με ελληνικές πινακίδες όμως) δεν πέρασε τελωνείο.
    @Bob_o_mastoras: είδα ότι έπλεκες το εγκώμιο για Βαρκελώνη :P Πάω για δουλειά οπότε δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά πάνω στο χρόνο δεν νομίζω να την κάνω. Οπότε τα φορολογικά μου θα πάνε εκεί... Ίσως συνεχίσω να κάνω μηδενική στην Ελλάδα αντί να μπλέκω με την εφορία κατοίκων εξωτερικού. Θέλω να σε ρωτήσω αν μπορώ να πάω με ελληνικές πινακίδες και να κάνω την διαδικασία από το υπουργείο εκεί όταν θα χω βολευτεί.
    Μετα απο 185 ημερες εργασιας και παραμονης στη νεα χωρα, υποχρεουσαι να κανεις δηλωση εκει (το τυπικο), οποτε την εφορια κατοικων εξωτερικου δεν την γλυτωνεις.
    Αυτο δεν ειναι κακο, γιατι δεν σε ακουμπουν διαφορα φορολογικα οργια που συμπαρασυρουν τους κανοντες δηλωση στην Ελλαδα.
    Το σεναριο κανω μηδενικη στην Ελλαδα και τιποτα αλλο, δεν παιζει. Μολις σε μυρισοτυν εισαι φοροφυγας σε 2 χωρες

    Τελωνειο τωρα.
    Πας μια μοτο απο την αλλοδαπη, σε μια (οποια χωρα) και θες να την εγγραψεις. Προφανως και περνας απο τελωνιακες διαπιστευσεις, ωστε να 'εισαχθει' η μοτο στην νεα χωρα και κατοπιν ταξινομειται.
    Στην περιπτωση μας ομως και με το σκεπτικο της αλλαγης μονιμου κατοικιας, διακαιουμαστε ενα οχημα αφορολογητο.
    Αυτο εχει καποιους περιορισμους βεβαια.
    Για τα επομενα 5 ετη, χρειαζεσαι την αδεια το Εφορου για να την πουλησεις και αν αποφσασισεις να επιστρεψεις νωριτερα και να φερεις πισω την μοτο και να της βγαλεις εκ νεου πινακιδες, δεν ξερω τι γινεται, μιας κι δεν προκειται να το κανω (ειτε να επιστρεψω, ειτε να ξαναφερω την Χοντρη)
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπεται σε τι κλάδο εργάζεσαι;
    Πληροφορική

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Μετα απο 185 ημερες εργασιας και παραμονης στη νεα χωρα, υποχρεουσαι να κανεις δηλωση εκει (το τυπικο), οποτε την εφορια κατοικων εξωτερικου δεν την γλυτωνεις.
    Αυτο δεν ειναι κακο, γιατι δεν σε ακουμπουν διαφορα φορολογικα οργια που συμπαρασυρουν τους κανοντες δηλωση στην Ελλαδα.
    Το σεναριο κανω μηδενικη στην Ελλαδα και τιποτα αλλο, δεν παιζει. Μολις σε μυρισοτυν εισαι φοροφυγας σε 2 χωρες

    Τελωνειο τωρα.
    Πας μια μοτο απο την αλλοδαπη, σε μια (οποια χωρα) και θες να την εγγραψεις. Προφανως και περνας απο τελωνιακες διαπιστευσεις, ωστε να 'εισαχθει' η μοτο στην νεα χωρα και κατοπιν ταξινομειται.
    Στην περιπτωση μας ομως και με το σκεπτικο της αλλαγης μονιμου κατοικιας, διακαιουμαστε ενα οχημα αφορολογητο.
    Αυτο εχει καποιους περιορισμους βεβαια.
    Για τα επομενα 5 ετη, χρειαζεσαι την αδεια το Εφορου για να την πουλησεις και αν αποφσασισεις να επιστρεψεις νωριτερα και να φερεις πισω την μοτο και να της βγαλεις εκ νεου πινακιδες, δεν ξερω τι γινεται, μιας κι δεν προκειται να το κανω (ειτε να επιστρεψω, ειτε να ξαναφερω την Χοντρη)
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πέραν από την εφορία εξωτερικού που ξέρω πολλούς που την αποφεύγουν για τελωνεία και 5ετίες είσαι σίγουρος ? Και πάλι σε ευχαριστώ

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πέραν από την εφορία εξωτερικού που ξέρω πολλούς που την αποφεύγουν για τελωνεία και 5ετίες είσαι σίγουρος ? Και πάλι σε ευχαριστώ
    Τα εκανα ολα αυτα το '12, για να μπορεσω να βγαλω πινακιδες στην Χοντρη.
    Μα καλυτερα να κοιταξεις και τα αντιστοιχα σα"ιτς της Ισπανιας, για να εισαι ενημερος εκ των προτερων.

    Οσο για την Εφορια, το βλεπεις κι αποφασιζεις.
    Παντως αν διαμενεις και πληρωνεσαι περαν του 6μηνου σε μια χωρα, υποχρεουσαι να υποβαλλεις φορολογικη δηλωση στην χωρα αυτη. Το τι θα κανεις με την Ελληνικη Εφορια, ειναι πανω σου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Τα εκανα ολα αυτα το '12, για να μπορεσω να βγαλω πινακιδες στην Χοντρη.
    Μα καλυτερα να κοιταξεις και τα αντιστοιχα σα"ιτς της Ισπανιας, για να εισαι ενημερος εκ των προτερων.

    Οσο για την Εφορια, το βλεπεις κι αποφασιζεις.
    Παντως αν διαμενεις και πληρωνεσαι περαν του 6μηνου σε μια χωρα, υποχρεουσαι να υποβαλλεις φορολογικη δηλωση στην χωρα αυτη. Το τι θα κανεις με την Ελληνικη Εφορια, ειναι πανω σου.
    Ναι δήλωση έξω θα κάνω. Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    να προσεχεις στη βαρκελώνη, στους κεντρικούς δρόμους κυκλοφορούν κάτι δήθεν ζητιάνοι που "ψειρίζουν" τσαντακια μέσης και πορτοφόλια.

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    οκ

    τοτε ενδεχομένως να μπορείς να πεις "μάγκες, κάθε τρεις και λίγο πάω έξω ταξίδια.... σε κάθε ανανέωση και πράσινη κάρτα παρακαλώ να μην τρεχω περα - δωθε στα γραφεία σας"

    έχει λογική
    Δεν ξέρω αν το συνηθίζουν όλες οι ασφαλιστικές πλέον, αλλά η Anytime, στις 2 τελευταίες ανανεώσεις, μου έστειλε το συμβόλαιο και πράσινη κάρτα, χωρίς να την έχω ζητήσει ποτέ.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    να προσεχεις στη βαρκελώνη, στους κεντρικούς δρόμους κυκλοφορούν κάτι δήθεν ζητιάνοι που "ψειρίζουν" τσαντακια μέσης και πορτοφόλια.
    Tσαντακια μεσης οχι. Πορτοφολια απειρα αλλα κυριως απο γυναικες και ηλικιωμενους. Και αυτο κυριως στη Rambla οταν εχει πολυ κοσμο και στις κεντρικες στασεις του μετρο (Liceu, Plz Catalunya, Paseo de Gracia, Sants, Plz Espana κλπ..)

    Γενικοτερα το τσαντακι μεσης που εχεις μπροστα σου ειναι απο τα καλυτερα "αντικλεπτικα"..
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    να προσεχεις στη βαρκελώνη, στους κεντρικούς δρόμους κυκλοφορούν κάτι δήθεν ζητιάνοι που "ψειρίζουν" τσαντακια μέσης και πορτοφόλια.
    Έχεις πάει... Ισχύει αυτή η φήμη αλλά όσες φορές έχω πάει έχω καταλάβει ότι πιο πολύ ισχύει για τπτ αμερικάνους γερμανούς κλπ. Αν προσέχεις όσο θα πρόσεχες περπατώντας στο μεταξουργείο ή στο μοναστηράκι είσαι οκ.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΤΕΟ και ΜΟΤΟ
    από 2wheeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 16:02
  2. άκουσα οτι στο Α.Τ.s.* καίνε και μοτό...
    από DIT στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2007, 12:05
  3. Βροχή και μοτο
    από BELZEBOYLIS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 19:32
  4. laptop και μοτό
    από skous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF