Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Γάντια μηχάνες και οθόνες - Πώς το παλεύετε;

  1. #1
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761

    Γάντια μηχάνες και οθόνες - Πώς το παλεύετε;

    Αυτό που όποτε θέλω να χρησημοποιήσω το κινητό - είτε για τηλ, SMS είτε για τον χάρτη και GPS, πρέπει να βγάζω τα γάντια κάθε φορά το βρίσκω πολύ ενοχλητικό. Αν μάλιστα τα γάντια παραείναι υδρωμένα τότε πολλαπλασιάζεται ο μπελλάς.

    Τελικά μετά απο αρκετή σκέψη για πατέντες (νήματα/αγωγούς, κόλλες, κ.α, πού ακούγονταν όλα χειρότερα, απλά τρύπισα το ακροδάχτυλο του δείκτη και πέρασα ένα από αυτά τα μεταλικά κουμπάκια (πώς τα λένε; ) σε ένα παλιό (για πέταμα) ζευγάρι γάντια. (χρησημοποίησα το πίσω μισό πιαστράκι, θα βάλλω φωτο αργότερα)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	press-stud_s.jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	384274

    Η πλάκα είναι οτι δουλεύει τέλεια, και ετοιμάζομαι να το κάνω και σε καλό ζευγάρι, τώρα μάλιστα που έχω αντιληφθεί και την πιο σωστή/αποτελεσματική τοποθέτηση. Αμα συνηθήσεις και στην ιδέα δεν ενοχλεί καθόλου και το ξεχνας... Στα καλοκαιρινά γάντια δεν έχω φόβο, αλλά δεν θα το έκανα στα χειμερινά, μια που μένει μια μικρή τρπα που δεν θα είναι μονωμένη.

    Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή υπάρχουν τίποτα λύσεις που δεν γωνρίζω; π.χ. ειδικά γάντια;

    Κάπως έτσι:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σμελδηγκλάβ.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	384275
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 21/06/2017 στις 15:57.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εν κινήσει τα κάνεις όλα αυτά με τα GPS κλπ;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Αυτό που όποτε θέλω να χρησημοποιήσω το κινητό - είτε για τηλ, SMS είτε για τον χάρτη και GPS, πρέπει να βγάζω τα γάντια κάθε φορά το βρίσκω πολύ ενοχλητικό. Αν μάλιστα τα γάντια παραείναι υδρωμένα τότε πολλαπλασιάζεται ο μπελλάς.

    Τελικά μετά απο αρκετή σκέψη για πατέντες (νήματα/αγωγούς, κόλλες, κ.α, πού ακούγονταν όλα χειρότερα, απλά τρύπισα το ακροδάχτυλο του δείκτη και πέρασα ένα από αυτά τα μεταλικά κουμπάκια (πώς τα λένε; ) σε ένα παλιό (για πέταμα) ζευγάρι γάντια. (χρησημοποίησα το πίσω μισό πιαστράκι, θα βάλλω φωτο αργότερα)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	press-stud_s.jpg 
Προβολές:	379 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	384274

    Η πλάκα είναι οτι δουλεύει [Ι]τέλεια[/Ι], και ετοιμάζομαι να το κάνω και σε καλό ζευγάρι, τώρα μάλιστα που έχω αντιληφθεί και την πιο σωστή/αποτελεσματική τοποθέτηση. Αμα συνηθήσεις και στην ιδέα δεν ενοχλεί καθόλου και το ξεχνας... Στα καλοκαιρινά γάντια δεν έχω φόβο, αλλά δεν θα το έκανα στα χειμερινά, μια που μένει μια μικρή τρπα που δεν θα είναι μονωμένη.

    Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή υπάρχουν τίποτα λύσεις που δεν γωνρίζω; π.χ. ειδικά γάντια;
    Υπάρχουν κάτι spray νανοτεχνολογίας για αυτή την δουλειά . Ψεκαζεις στο δάχτυλο και είσαι εντάξει .

    Επίσης πολλά απο τα καινούργια γάντια είναι συμβατά με τις οθόνες αφής . Το αναφέρουν στις προδιαγραφές τους .

  4. #4
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Επίσης πολλά απο τα καινούργια γάντια είναι συμβατά με τις οθόνες αφής . Το αναφέρουν στις προδιαγραφές τους .
    Α, δεν τόξερα. Θα το ψάξω, ιδίως για χειμωνιάτικα. Είναι ακριβά άραγε;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper
    Εν κινήσει τα κάνεις όλα αυτά με τα GPS κλπ;
    Όχι, στάσιμος. Δεν μου αρέσει να αποσπάω την προσοχή μου όταν οδηγώ.
    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα όμως, που τα μηχανάκια μετετρέπονται σιγά-σιγά σε κομπιούτερ, ποιός ξερει τι κρύβει το μέλλον;
    Όπως και νάχει όμως, είτε με το πολύ κρύο, είτε με την πολύ ζέστη το βάζε-βγάζε γάντια είναι μπελλάς.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  5. #5
    Κάποια κινητά έχουν πλέον μια επιλογή που ονομάζεται "Glove Mode" και αυξάνει την ευαισθησία της οθόνης ωστε να παίζει και με απλά γάντια. Στο δικό μου Sony παίζει αρκετά καλά αλλα έχει σαν αρνητικο πως μετά αρχίζει και παίζει η οθόνη και όταν το βάζεις στην τσέπη κλπ.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Α, δεν τόξερα. Θα το ψάξω, ιδίως για χειμωνιάτικα. Είναι ακριβά άραγε;


    Όχι, στάσιμος. Δεν μου αρέσει να αποσπάω την προσοχή μου όταν οδηγώ.
    Έτσι όπως πάνε τα πράγματα όμως, που τα μηχανάκια μετετρέπονται σιγά-σιγά σε κομπιούτερ, ποιός ξερει τι κρύβει το μέλλον;
    Όπως και νάχει όμως, είτε με το πολύ κρύο, είτε με την πολύ ζέστη το βάζε-βγάζε γάντια είναι μπελλάς.
    Ενα μικρο δείγμα απο ελληνικό μαγαζί σε γάντι αστικής χρήσης .Το γράφει τέρμα κάτω ότι είναι συμβατό με κινητό
    http://www.motoraid.eu/gloves/waterp...es-urban-d-dry

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.109
    Φροντίζω να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το κινητό μου, αλλά αν χρειαστεί, βγάζω το ένα γάντι.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Η Dainese εχει μια σειρα γαντιων οπου στους δεικτες εχει βαλεi υλικο που σου επιτρεπει να λειτουργεις τατς οθονες.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Με τέτοιες πατέντες για πλάκα κάνεις γρατζουνιά στην οθόνη του κιν. Ψάξε για γάντια όπως είπαν απο πάνω που έχουν στις άκρες ενα υλικό που εφάπτεται ιδανικά στην οθόνη για να κάνεις τη δουλειά σου
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333

  11. #11
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αν χτυπήσει τηλέφωνο το ξεκλειδώνω με τη μύτη (slide) και λέω μισό λεπτό να βγάλω το κράνος να σε ακούσω. Το GPS πολύ απλά το σεταρω από πριν. Λόγω δουλειάς το GPS το δουλεύω περίπου 7-8 φορές στη βάρδια και δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να χρειαστεί να κάνεις κάτι εν κινήσει στο GPS εφόσον το έχεις ήδη σεταρει για διαδρομή.

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.788
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    δεν χρειάζεται να δώσεις για μια μαλ@κία στα μίντια μάρκτ 6€, την ίδια ακριβώς δουλειά καινει και το μαλυβάκι με την γόμα από πίσω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μολύβι με γόμα.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	23,9 KB 
ID:	384392
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εγω παλι γραφω στα παπακια μου οποιον παιρνει τηλεφωνο και δεν σταματαω ποτε για να τσεκαρω gps...αν ειναι να παω καπου που δεν ξερω απομνημονευω απο πριν καποιους δρομους και πηγαινω με σημαδια, π.χ. μετα το τριτο στενο αριστερα...αν χαθω προτιμω να ρωτησω περαστικο ή να κανω καμια βολτα παραπανω...αλλωστε αν δεν χαθεις, δεν μαθαινεις...

    τετοια φαση να πουμε...

  14. #14
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    +999 κατι παρομοιο με τον αποπανω κανω

    @Δεινοσαυρος μαυτο το μεταλικο παπαρακι που εβαλες στο γαντι μπορεις ευκολα να προκαλεσεις φθορα στην οθονη.
    στην τελικη μπορεις να μη φορας καθολου γαντια
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    δεν χρειάζεται να δώσεις για μια μαλ@κία στα μίντια μάρκτ 6€, την ίδια ακριβώς δουλειά καινει και το μαλυβάκι με την γόμα από πίσω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μολύβι με γόμα.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	23,9 KB 
ID:	384392
    ωωωω ρε φιλε μαγκια... πως δε το σκεφτηκα αυτό? και παιζει να είναι και πιο ανθεκτικο απ'το πενακι..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2016, 17:48
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2014, 21:58
  3. Και πώς το στρίβω το θηρίο?
    από johnpan στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2008, 12:15
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF