Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Στρώσιμο κινητήρα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774

    Στρώσιμο κινητήρα

    Ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές, δεν θέλω να αρχίσει η αντιπαράθεση των δύο κόσμων, ο ένας που λέει " έλα μωρέ σιγά μην το στρώσω, στρωμένο έρχεται " και του άλλου που λέει " σιγά μην έχουν κάτσι να το στρώσουν, θα το κάνω όπως το λέει το manual "...
    αυτό που θα ήθελα να συζητήσουμε είναι οτι εφόσον έχουμε αποφασίσει ότι θα προσέξουμε το νέο μας μωρό και θα το στρώσουμε ευλαβικά, ποια διαδικασία ακολουθούμε, εγώ μέχρι τώρα ακολουθούσα το manual, πρόσφατα σ ένα σερφάρισμα που έκανα έπεσε το μάτι μου στο άρθρο που παραθέτω απο κάτω... ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρει κάποια διαδικασία στρωσίματος η οποία περιλαμβάνει αλλαγές λαδιών κ φίλτρου στα 30km, στα 80, στα 300, στα 800 και τέλος στα 2000km... επίσης αναφέρει ότι το λάδι δεν θα πρέπει να είναι με τίποτα συνθετικό...
    μου φάνηκε λίγο υπερβολικό, ας μιλήσουν οι γνώστες πει του θέματος ( μηχανικοί κτλ )

    http://www.mrbike.gr/website/driving...otorcycle.html

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    καποιοι λενε να βαζεις ενα καθαριστικο λαδιων μεσα να δουλεψει καμια 200αρια χλμ και μετα να αλλαξεις λαδια φιλτρο... για να φυγουν τα πρωτα γρεζια που εχει το καινουριο μοτερ.. δεν ειχα την τυχη να στρωσω ποτε καινουριο μοτερ...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Τι να καθαρισει το καθαριστικο απο ενα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κινητηρα.Την πυτιριδα που μπορει να ειχε ο μαστορας οταν το συναρμολογουσε;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    δεν ξερω.. τα πρωτα γρεζια λενε.. εγω οπως ειπα δεν εχω στρωσει ποτε καινουριο μηχανακι... αν τυχει καποια φορα ουτε καθαριστικο θα βαλω μεσα ουτε θα του αλλαξω λαδια-φιλτρο στα 30χλμ... θα το κανω οπως λεει το βιβλιαρακι του...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.734
    Χωρις να εχω καποιες ιδιαιτερες μηχανολογικες γνωσεις, σε αυτα τα θεματα μου φαινεται λιγο αστειο να ψαχνουμε για κατι παραπανω απο αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης. Δλδ αυτοι που σχεδιασαν το μοτερ δεν ξερουν καλυτερα; Και να το παρουμε κι αλλιως, δεν θελουν οι μηχανες τους να ειναι οσο γινεται πιο απροβληματιστες ωστε να βγαλει και καλο ονομα η μαρκα; Προσωπικα και στο θεμα σερβις ακολουθω ευλαβικα το manual, εκτος κι αν ξερω πως εχω κανει καποια καταχρηση της μηχανης (πχ αν ο κατασκευαστης λεει αλλαγη λαδιων στις 6000 αλλα εγω κινουμαι μονο πολη, θα αλλαξω λαδια πιο νωρις).

  6. #6
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Ό,τι λέει το manual, με θρησκευτική ευλάβεια.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Εγώ δε βλέπω σε τι μπορεί να διαφέρει αυτό το θέμα απ' όλα τα υπόλοιπα!
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.981
    Δουλεύεις τον κινητήρα σε όλες τις ταχύτητες και όλο το φάσμα των στροφών, χωρίς απότομες επιταχύνσεις και χωρίς να αφήνεις τον κινητήρα να "κρεμάει".
    Κολλάς κι έναν μαγνήτη στο φίλτρο του λαδιού και είσαι μια χαρά.

    5 αυτοκίνητα και 4 μηχανάκια έχω στρώσει έτσι και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.

    . + _

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    και εγώ σε όσα αυτοκίνητα και μηχανακιά που έχω στρώσει αυτό που λέει ο McGyver έκανα, ευλαβικά το manual, προσεκτική χρήση στα πρώτα 1000- 1600km κ μετά ολα οκ... επίσης το άρθρο αναφέρει και συγκεκριμένη χρήση πέρα απο συντήρηση, η πρώτα βόλτα να είναι 25km με στάση στο ενδιάμεσο, η δεύτετη 50κμ με στάση πάλι στο ενδιάμεσο κτλ... επίσης υπερβολικό μου ακούγεται...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από k7600 Προβολή μηνύματος
    επίσης το άρθρο αναφέρει και συγκεκριμένη χρήση πέρα απο συντήρηση, η πρώτα βόλτα να είναι 25km με στάση στο ενδιάμεσο, η δεύτετη 50κμ με στάση πάλι στο ενδιάμεσο κτλ... επίσης υπερβολικό μου ακούγεται...
    σε ιταλικό αναφέρεται το άρθρο?
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    xaxa, μάλλον ναι...

  12. #12

  13. #13
    τι κρίμα που δεν προβλέπεται να έχω τέτοιο δίλημμα για το επόμενο (απροσδιόριστο) διάστημα .....

    αυτοί είναι προβληματισμοί ρπστμ.................!!!!!!!!!!!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #14
    Βασικά το μεγαλύτερο παλούκι είναι να κάνεις τα πρώτα 1000 χλμ με όριο τις 5.000 στροφές......

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.734
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Βασικά το μεγαλύτερο παλούκι είναι να κάνεις τα πρώτα 1000 χλμ με όριο τις 5.000 στροφές......


    Ασε φιλε, δεν πειθεις κανεναν... Δεν προκειται να σε λυπηθουμε.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στρώσιμο κινητήρα.
    από vangelis 64 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 00:33
  2. Ξερει Κανεισ Απο Στρωσιμο???
    από tzanismille στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 20:36
  3. Στρώσιμο κινητήρα. (Επείγον)
    από emilio στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 16:26
  4. ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ
    από Πατρινός στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 00:06
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 21:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF