Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Βίδες μηχανής

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    750

    Βίδες μηχανής

    Καλησπέρα

    Θέλω να πάρω 2 κασετίνες με διάφορες βίδες(φρεζατες alen κλπ)σε διάφορα μεγέθη
    Στο παρελθόν είχα κάνει επίσκεψη σε κατάστημα και διάλεγα κυρίως ανοξείδωτα 316 λόγο επαφής με θάλασσα
    οι κασετίνες που έφτιαξα με είχανε βγάλει ασπροπρόσωπο για πολύ καιρό σε διάφορες κατασκευές /επισκευές αλλά πλέον έχω σοβαρές ελλείψεις



    Υπάρχει καμία αξιόλογη έτοιμη για να μην μπαίνω στην διαδικασία ?
    Είναι για συγκεκριμένη χρήση (μηχανή enduro) οπότε νομίζω δεν θέλει ανοξείδωτα
    Τώρα που άλλαξα υγρά φρένου και έκανα εξαερωση αναγκάστηκα και άνοιξα το καπάκι της τρόμπας του φρένου με torx που κάρφωσα γιατί τα βιδακια χαιρέτησαν με το καλημέρα (ταλαιπωρημενα και σφιγμένα ΚΔΟΑ)
    έβαλα προσωρινά όχι φρεζατες και θα τα αλλάξω
    Θέλω λοιπόν γενικά να έχω κάβα και άμα βλέπω μια ταλαιπωρημενη να την αλλάζω

    Γνωρίζει κανείς καμιά συλλογή της προκοπής από ποιότητα και επάρκεια βάση αυτών που ζητάω ?
    Η η επίσκεψη σε βιδαδικο είναι μονόδρομος?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.155
    Υπάρχουν σετ για πολλά μοντέλα.
    https://www.greenlandmx.eu/en/bolt-p...-PROYZF4T.html
    Για την τρόμπα θα έχει στήριξης και πιο δύσκολα για το καπάκι.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427
    Γιωργο συνονόματε δεν ασχολείσαι να φτιαξεις συλλογη με βίδες... Τα λεω αυτα εγω βεβαια που κληρονομησα συρταριερες με βιδες απο τον πατερα μου αλλά πολύ συχνά χρειαζεται να αγοράσω (νομίζω πρέπει να έχω μεχρι και 7-8 μεγεθη βιδες wittworth)

    Οτι βίδα χρειαζεσαι πηγαινεις και την παίρνεις. Η σε βιδάδικο (καλύτερα Σπυρου Πατση αν εισαι Αθηνα ή απο πχ Δαμιγο στην Εθνικη) ή αν ειναι κάτι περίεργο απο την αντιπροσωπεία που αντε να έχει μέχρι 5-10ευρω

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.058
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν σετ για πολλά μοντέλα.
    https://www.greenlandmx.eu/en/bolt-p...-PROYZF4T.html
    Για την τρόμπα θα έχει στήριξης και πιο δύσκολα για το καπάκι.
    μμμ θελω και εγω να παραγγείλω κατι απο εκει. ειναι legit?

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.155
    Ειναι οκ αν έχουν κάτι σπάνιο, αλλιώς ψάξε ότι θες να το βρεις πιο κοντά.
    Ενδεικτικά το έβαλα, έψαχνα περίεργο t shirt και οι mxαδες έχουν παράδοση

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    825
    Εγώ έχω πάντα μια "κάβα" από τα πιο κοινά μεγέθη για τα μηχανάκια μου και αν χρειαστεί κάτι εξειδικευμένο πάω με δείγμα και την ψάχνω.
    Το ίδιο κάνω και για ροδέλες, περόνες, κοπίλιες κλπ που συνήθως τα αγοράζω μαζικά για να μην τρέχω όταν τα χρειάζομαι. (Δεν είναι και κάνα φοβερό κόστος).

    Τώρα αν είσαι σε φάση factory look και τα θέλω όλα μανίσια, ή πας σε συλλογές σαν αυτή που έβαλε ο "Ντοτόρε" πιο πάνω ή αντιπροσωπεία.
    Πανάκριβες λύσεις αμφότερες.

    Από την άλλη Εντούρο κάνεις, πράγματα σπάνε, βίδες χάνονται, κλπ κλπ δεν είσαι "Καφετεριακός βολτάκιας της Κυριακής", να κυκλοφορείς σένιος και ατσαλάκωτος.
    Βάλε μια βίδα να κάνεις τη δουλειά σου, έτσι κι αλλιώς σε 3-4 βόλτες θα χαθεί.

    Για το μόνο που δεν έχω βρει αντικαταστάτη, είναι οι κωλόβιδες για τα πλαστικά που χρησιμοποιεί η ΚΤΜ.
    Oldfarts never die

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    750
    Μα εννοείται για την κάβα μιλάμε
    Απλά αν ξέρουμε καμία συλλογή για μηχανή ας πούμε να έχει μέσα μια βασική γκάμα και να είναι κάποιας ποιότητας
    Σαν αυτή ας πούμε
    https://www.skroutz.gr/s/43666077/4M...=skroutz_share

    Θα πάρω τις κασετίνες μου ανά χείρας και θα πάω να τις γεμίσω στο τέλος....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    750
    Πήρα φρεζατες
    Έφτιαξα μια κασετίνα από αυτές (10€)
    Θα πάω με την κασετίνα να φτιάξω και μια ανοξείδωτα που έχουν μείνει ελάχιστα και μια για μαύρες

    Άλλαξα και από τις χούφτες που είχαν στραβώσει
    Όπως και της τρόμπας από τις οποίες είχα καμία 20αρια αλλά όποιος ερχόταν στο γκαράζ και ασχολούμουν με το φρένο του έβαζα καινούργιες και έτσι είχα ξεμείνει
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG-40a62be73f19c9d1d4ab3c715f54d936-V.jpg‎   IMG-d6e162b21c2011aad356a01ed69335b2-V.jpg‎  

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.605
    Θεωρητικά αυτοί που σπάνε μηχανάκια για ανταλακτικα, μαντραδες,συνεργεία θα έχουν κουβάδες με μεταχειρισμένες.

    Σχεδόν κανένας δεν αγοράζει μεταχειρισμένες η δεν συμφέρει να τις ανεβάσουν-καταχωρισουν στην αγγελία,,οπότε όταν πουλήσουν τα ανταλακτικα μένουν οι βίδες.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.058
    θελω και εγω να παρω αλλα δεν ξερω καθολου τα νουμερα και τα ονοματα. παω συνηθως με δειγμα στο χερι. ποσο παει τελικα αν τις παρεις χυμα? ενα σετακι για το μηχανακι βγαινει με κανα 50ρικο?

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θελω και εγω να παρω αλλα δεν ξερω καθολου τα νουμερα και τα ονοματα. παω συνηθως με δειγμα στο χερι. ποσο παει τελικα αν τις παρεις χυμα? ενα σετακι για το μηχανακι βγαινει με κανα 50ρικο?
    50 ειναι παρα πολλά για βίδες αλλά λίγα για δυναμόκλειδο που έγραψες στον αλλο μιτο...

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικά αυτοί που σπάνε μηχανάκια για ανταλακτικα, μαντραδες,συνεργεία θα έχουν κουβάδες με μεταχειρισμένες.

    Σχεδόν κανένας δεν αγοράζει μεταχειρισμένες η δεν συμφέρει να τις ανεβάσουν-καταχωρισουν στην αγγελία,,οπότε όταν πουλήσουν τα ανταλακτικα μένουν οι βίδες.

    Και καλά κάνουν που δεν αγοράζουν μεταχειρισμένες βίδες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και καλά κάνουν που δεν αγοράζουν μεταχειρισμένες βίδες.....
    Μόνο που κάποιες βίδες απ' αυτές που έχουν τα αυτοκίνητα δε θα τις βρεις τόσο εύκολα στην αγορά.
    Οι μαντράδες δε ξέρω αν έχουν και αν τις κρατάνε αλλά στα συνεργεία είναι ο κανόνας να κρατάς κάποιες βίδες από αυτά που αλλάζεις.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 03:13
  3. Της μηχανής οι ρόδες...
    από almalibera στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 07:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF