Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Poso kaiei telika...

  1. #1

    Poso kaiei telika...

    Re paidia exo to varadero 1000va. Otan to agorasa ekana peripou 280 Km mexri na anapsei to lampaki ths venzinhs (den exei Deikth). Otan ekana to service ton 6000Km kai meta, mou anavei to lampaki sta 220Km. Gnorizei kaneis ti autonomia exei telika kai pou prepei na anavei to lampaki? Euxaristo ek ton proteron.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Κανονικά θα έπρεπε να πάει στα Μοντέλα, αλλά έπειδή όλο και περισσότερος κόσμος παρατηρεί "προβλήματα" σχετικά με την μεωμένη αυτονομία, μήπως θα έπρεπε να δούμε λίγο πόσο ΚΛΕΒΕΙ η αντλία του βενζινάδικου ???
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .Λέω εγώ τώρα.....
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, αλλά είναι δυνατόν, σε περίπτωση που είναι νοθευμένη, να έχει τόση απόκλιση; Μιλάμε για 60 Km.

  4. #4
    Aν καταλαβα καλα ο oldman υπαινισεται(ωραια λεξη,ελπιζω να την εγραψα και σωστα) οτι η αντλια αλλα λιτρα λεει και αλλα λιτρα βαζει, για παραδειγμα να σου βαζει 0,80 λιτρα για καθε λιτρο που καταγραφει η αυτονομια πεφτει 20%.Μηπως πρεπει να σταμπαρουμε βενζιναδικα;
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Αν υπάρχει "ογκομετρική" νοθεία, όλα είναι δυνατά !!!

    Άδειασε το τεπόζιτό σου εντελώς (και την ρεζέρβα) και πήγαινε το μηχανάκι (σπρωχτό ) να το φουλάρεις στο βενζινάδικο...

    Θα διαπιστώσεις ότι ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας σου, μάλλον δεν ήξερε τι του γινόταν, αφού στο manual γράφει για χωρητικότητα τεπόζιτου 15 Lit και ο βενζινάς σου έβαλε πάνω από 20 lit !!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Aν καταλαβα καλα ο oldman υπαινισεται(ωραια λεξη,ελπιζω να την εγραψα και σωστα) οτι η αντλια αλλα λιτρα λεει και αλλα λιτρα βαζει, για παραδειγμα να σου βαζει 0,80 λιτρα για καθε λιτρο που καταγραφει η αυτονομια πεφτει 20%.Μηπως πρεπει να σταμπαρουμε βενζιναδικα;
    Αν αυτό υπαινίσΣεται ο Παλαίουρας δεν τον καταλαβαίνω (τι έκπληξη!!) αφού όταν ΒΛΕΠΕΙΣ να γεμίζει το τεπόζιτο μπροστά σου, και φυσικά ξέρεις την χωρητικότητά του, δεν υπάρχει αμφιβολία για το πόση βενζίνη έχεις μετά το γέμισμα...

    Οπότε αν κλέβει η αντλία, αυτό φαίνεται στο πορτοφόλι και όχι στην αυτονομία.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Aν καταλαβα καλα ο oldman υπαινισεται(ωραια λεξη,ελπιζω να την εγραψα και σωστα)


    Ο OldMan ΔΕΝ υπαινισσεται τίποτε ....

    Μεγάλα παιδιά είμαστε και μπορούμε να καταλάβουβε ότι, όταν σε ένα μπετόνι που χωράει 10 Lit ο βενζινάς μας βάζει 14 Lit, η αντίληψη του όγκου έιναι μάλλον σχετική !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Αν αυτό υπαινίσΣεται ο Παλαίουρας δεν τον καταλαβαίνω (τι έκπληξη!!) αφού όταν ΒΛΕΠΕΙΣ να γεμίζει το τεπόζιτο μπροστά σου, και φυσικά ξέρεις την χωρητικότητά του, δεν υπάρχει αμφιβολία για το πόση βενζίνη έχεις μετά το γέμισμα...

    Οπότε αν κλέβει η αντλία, αυτό φαίνεται στο πορτοφόλι και όχι στην αυτονομία.
    Έχουμε και "πτωχούς τω πνεύματι" ρε γ@μωτ...

    Αν λές στον βενζινά να σου βάλει 15€ (νομίζοντας ότι αντιστοιχούν σε 16,5 Lit..) τότε νομίζω ότι γίνομαι αντιληπτός ως προς την ογκομετρική κλοπή (δεν είναι νοθεία !!!).

    Αν φουλάρεις το τεπόζιτο με το μάτι, τότε (εκτός από την παραπάνω κλοπή) περνάμε στο ζήτημα της νοθείας !!!
    (Η βενζίνη νοθεύεται με διάφορα πράγματα, τα οποία ΔΕΝ έχουν την ίδια θερμογόνο απόδοση μ'αυτήν....)
    Καις ένα "υποδεέστερο" καύσιμο, οπότε και η παραγωγή ενέργειας ανά κύκλο λειτουργίας του μοτέρ είναι μικρότερη, άρα "βγάζεις" λιγότερα χ.λ.μ. ανά συγκεκριμμένο όγκο καυσίμου !!!

    Γκέγκε ???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Αν θες να δεις έναν πραγματικά πτωχό τω πνεύματι, κοίτα στον καθρέφτη, παλαίουρα.

    Κάτσε λοιπόν να στο κάνω ακόμη πιο λιανά:

    Οι παραπάνω συζητήσεις έχουν γίνει στη βάση του "πόσα χλμ μου βγάζει το τεπόζιτο", συνεπώς αν η αντλία κλέβει σε ποσότητα, όπως έγραψες, αυτό δεν έχει καμία απολύτως σημασία στον υπολογισμό της αυτονομίας.

    Εξάλλου ποιός υπολογίζει αυτονομία με βάση όσα γράφει η αντλία; Για να γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ξέρει πόσα ακριβώς λίτρα έχει στο τεπόζιτο πριν γεμίσει, πράγμα εφικτό αλλά όχι πρακτικό.

    Αν η αντλία κλέβει με νοθεία, αυτό είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση και εκτός θέματος.

    Το 'πιασες τώρα;

    Έτσι μπράβο!


  10. #10
    Συμφωνώ απόλυτα με τον oldman.
    Το ΚΙΑ μου έχει ρεζερβουάρ 37 λίτρων και κάποτε χώρεσε 43.

    Επιπλέον υπάρχει περίπτωση , η πρώτη μέτρηση να έγινε κατά το στρώσιμο, όταν το μοτέρ δεν ξεπερνούσε τισ 5.000 σαλ.
    Οσάκις "έστρωσα" μηχανάκι , κατά το στρώσιμο , μου έκαιγε 25% λιγότερο απ'το κανονικό, γιατί ήμουν ευλαβικός.


    Το καρμπυρατεράτο καίει χαλαρά 9λιτ/100χλμ

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Συμφωνώ απόλυτα με τον oldman.
    Το ΚΙΑ μου έχει ρεζερβουάρ 37 λίτρων και κάποτε χώρεσε 43.

    Μάλιστα.

    Ας υποθέσουμε πως μετά το "περίεργο" εκείνο γέμισμα αποφάσιζες να μετρήσεις αυτονομία.

    Θα το έκανες στη βάση των 37 λίτρων ή των 43 λίτρων;

    37, έτσι δεν είναι;

    Συνεπώς ΠΟΣΗ σημασία θα είχε για τον υπολογισμό της αυτονομίας το ότι η πειραγμένη αντλία έγραψε 43;;;

    Και 143 να έγραφε, εσύ πάλι με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χωρητικότητα θα έκανες τον υπολογισμό σου.

    :smilea:

  12. #12
    Ρε παιδιά, το ντεπόζιτο πάντα γεμίζει και ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να πάρει παραπάνω από όσο χωράει. Το πρόβλημα δεν είναι με πόσα γεμίζει αλλά πόσα χιλιόμετρα κάνει με το ντεπόζιτο γεμάτο. Επίσης, αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι το πως η τιμή της super αμόλυβδης δεν πέφτει ενώ της απλής έχει φτάσει τα 0,79. Σίγουρα πρέπει να παίζει κάποια πουστιά...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vandarero
    Ρε παιδιά, το ντεπόζιτο πάντα γεμίζει και ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να πάρει παραπάνω από όσο χωράει. Το πρόβλημα δεν είναι με πόσα γεμίζει αλλά πόσα χιλιόμετρα κάνει με το ντεπόζιτο γεμάτο.
    Ε, μα τι γράφω τόση ώρα και έβγαλα κάλλους στα δάχτυλα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vandarero
    Επίσης, αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι το πως η τιμή της super αμόλυβδης δεν πέφτει ενώ της απλής έχει φτάσει τα 0,79. Σίγουρα πρέπει να παίζει κάποια πουστιά... [/B]
    Φίλε μου η απόδοση της σούπερ αμόλυβδης χωράει πολλή κουβέντα. Άλλοι λένε πως τους δίνει καλύτερη αυτονομία, άλλη χειρότερη. Άλλοι λένε πως η μηχανή δουλεύει καλύτερα, άλλοι ότι "μπερδεύει". Άλλοι επίσης λένε πως η νοθεία στην σούπερ την επηρεάζει πολύ περισσότερο από ό,τι την απλή.

    Ίσως αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία στην απλή αμόλυβδη να σου δείξει πως είναι μια χαρά για τη μηχανή σου...


  14. #14
    Αυτό λέω κι εγώ. Άλλωστε συμφέρει τον πρατηριούχο να νοθεύσει την Super Αμόλυβδη με απλή και όχι την απλή με Super.

Παρόμοια θέματα

  1. Telika kati phra!
    από xalaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 07:59
  2. Eseis Poso Phdate?
    από psaroulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 22:05
  3. Pos striboun telika tin motosykleta..
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 08:28
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2004, 14:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF