Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Αλλαγή μοτο...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293

    Αλλαγή μοτο...

    Έχω ένα 1100χχ του 2002 και παρόλο που είμαι υπερευχαριστημενος με την μηχανη χωρίς προβλήματα και κάθε φορά που την ξεκαβαλαω αυτό γίνεται με ένα πλατύ χομογελο.Παρόλα αυτά τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι να την αλλάξω για δύο λόγους. Ο πρώτος έχει να κάνει με την άνεση, πλέον είμαι 47 και στα μακρινά ψιλό πιάνομαι, ο δεύτερος λόγος είναι να πάρω κάτι πιο σύγχρονο ως προς τις αναρτισεις. Αυτά που κοιτάζω είναι α)honda vfr1200 β) kawasaki gtr 1400
    γ)yamaha fjr1300....εδώ να πω ότι επειδή το χχ είναι μηχαναρα , και ξέρω άτομα που είχαν χχ και άλλαξαν σε zzr1400 και σε bandit suzuki ξαναγύρισαν στο χχ και άλλους που αγόρασαν άλλη μηχανή αλλά το χχ το κράτησαν,θέλω γνώμες για να ξεμπλοκαρω και να αποφασίσω. ...από τις τρεις παραπάνω μηχανές πιο πολύ μου αρέσει το gtr....για ριχτεί καμιά ιδέα. ..είσαστε μάνα στις ιδέες

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.861
    Αυτά που κοιτάς είναι πιο άνετα από το ΧΧ;

    Δεν ξέρω, ρωτάω διότι μου φαίνονται παρόμοια.
    'Ασε που μου αρέσει το ΧΧ, εγώ θα το κρατούσα (οι αναρτήσεις βελτιώνονται).

  3. #3
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Έχεις δοκιμάσει bar risers στο ΧΧ? Αν όχι, δοκίμασε το.


    Τώρα, αν θέλεις οπωσδήποτε να αλλάξεις μηχανή: προσωπικά μάλλον θα διάλεγα το VFR (αν και είμαι προκατειλημμένος θετικά προς σχεδόν οτιδήποτε γράφει "VFR" επάνω ) , τα άλλα δύο μου φαίνονται λίγο... καράβια!

    Αν τελικά διαλέξεις το VFR, κάτι έχει πάρει το μάτι μου και για ένα ECU reflash που προσθέτει 10 άλογα και αφαιρεί τους κόφτες από 5η και 6η ταχύτητα. Έχουν δει λέει μέχρι και 290km/h μετρημένα με GPS. Αλλά τα παραπάνω τα μεταφέρω με επιφύλαξη.
    Αν κάνεις ταξίδια, έχε κατά νου ότι οι μαμά βαλίτσες του VFR είναι μικρές, δεν χωράνε ένα κράνος!


    Κοίτα και το triumph sprint GT, αν δεν το έχεις ήδη δει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτά που κοιτάς είναι πιο άνετα από το ΧΧ;

    Δεν ξέρω, ρωτάω διότι μου φαίνονται παρόμοια.
    'Ασε που μου αρέσει το ΧΧ, εγώ θα το κρατούσα (οι αναρτήσεις βελτιώνονται).
    Το gtr και το fjr ναι είναι πολύ πιο άνετα το vfr λίγο πιο όρθια θέση από το χχ....ευχαριστω για την γνωμη σου...ότι θα το κρατούσες το μετράω και αυτο

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nick_VFR Προβολή μηνύματος
    Έχεις δοκιμάσει bar risers στο ΧΧ? Αν όχι, δοκίμασε το.


    Τώρα, αν θέλεις οπωσδήποτε να αλλάξεις μηχανή: προσωπικά μάλλον θα διάλεγα το VFR (αν και είμαι προκατειλημμένος θετικά προς σχεδόν οτιδήποτε γράφει "VFR" επάνω ) , τα άλλα δύο μου φαίνονται λίγο... καράβια!

    Αν τελικά διαλέξεις το VFR, κάτι έχει πάρει το μάτι μου και για ένα ECU reflash που προσθέτει 10 άλογα και αφαιρεί τους κόφτες από 5η και 6η ταχύτητα. Έχουν δει λέει μέχρι και 290km/h μετρημένα με GPS. Αλλά τα παραπάνω τα μεταφέρω με επιφύλαξη.
    Αν κάνεις ταξίδια, έχε κατά νου ότι οι μαμά βαλίτσες του VFR είναι μικρές, δεν χωράνε ένα κράνος!


    Κοίτα και το triumph sprint GT, αν δεν το έχεις ήδη δει.
    δεν μου αρέσουν μπαρ ραιζερς χαλάνε τον χαραχτήρα της μοτο,το vfr μου αρέσει και εμένα, μου άρεσε από όταν βγήκε, όσο για τις μικρές βαλιτσες δεν έχω θέμα πάντα μόνος ταξιδευω.Τώρα για το θέμα της τελικής είναι ψυχολογικό καθαρά, και τα 265 μια χαρά είναι, με το χχ δύο φορές το πήγα κοντέρ 299 για δευτερόλεπτα, το θέμα με το vfr είναι ότι έχει κοφτές πρώτη δευτερα, η τέλικη η δεν με ενδιαφέρει.
    Τώρα για triumph sprint gt to θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν στην εδώ αγορά. ..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    μετα το ΧΧ λογικά κάτι σε "γεράκι" πιστεύω θα σε ικανοποιούσε.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα 1100χχ του 2002 και παρόλο που είμαι υπερευχαριστημενος με την μηχανη χωρίς προβλήματα και κάθε φορά που την ξεκαβαλαω αυτό γίνεται με ένα πλατύ χομογελο.Παρόλα αυτά τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι να την αλλάξω για δύο λόγους. Ο πρώτος έχει να κάνει με την άνεση, πλέον είμαι 47 και στα μακρινά ψιλό πιάνομαι, ο δεύτερος λόγος είναι να πάρω κάτι πιο σύγχρονο ως προς τις αναρτισεις. Αυτά που κοιτάζω είναι α)honda vfr1200 β) kawasaki gtr 1400
    γ)yamaha fjr1300....εδώ να πω ότι επειδή το χχ είναι μηχαναρα , και ξέρω άτομα που είχαν χχ και άλλαξαν σε zzr1400 και σε bandit suzuki ξαναγύρισαν στο χχ και άλλους που αγόρασαν άλλη μηχανή αλλά το χχ το κράτησαν,θέλω γνώμες για να ξεμπλοκαρω και να αποφασίσω. ...από τις τρεις παραπάνω μηχανές πιο πολύ μου αρέσει το gtr....για ριχτεί καμιά ιδέα. ..είσαστε μάνα στις ιδέες
    Θα πρότεινα πριν από οτιδήποτε άλλο, να αγοράσεις ένα σετ μεταχειρισμενα κλιπον από vfr800. Ταιριάζουν στο χχ και είναι πιο ψηλά. Επίσης, αν η γωνία στα γόνατα είναι αβολη, βγάλε τα λάστιχα από τα μαρσπιε. Οδηγώ ένα μπουσα στο οποίο έχω σηκώσει τα κλιπον μόλις 2.5 με 3εκ και έχω βγάλει τα λάστιχα από τα μαρσπιε. Είμαι 1.85 και έχουμε την ίδια ηλικία. Το μηχανακι με αυτές τις πολύ απλές μετατροπές έχει μεταμορφωθεί από κάτι πολύ αβολο για ταξίδια σε κάτι αρκουντως άνετο για πολλές ώρες στη σέλα. Είναι απίστευτο πόση μεγάλη διαφορά στην άνεση επιφερουν μερικα εκατοστα διαφοράς στην εργονομία.

    Επίσης, το gtr έχει κάπως κουλό handling και πολύ μεγαλο όγκο και βάρος. Υπερβολικά θα ελεγα. Το fjr από την άλλη είναι το απόλυτο ταξιδιαρικο τετρακυλινδρο, αλλά το μοτερ του δεν θα σου δώσει την αδρεναλινη του χχ. Το μόνο σημείο που υστερεί και είναι κρίμα. Το vfr1200 είναι αλλού. Καταπληκτικο μηχανακι. Πιο άνετο από το χχ, λιγότερο άνετο από το fjr, αλλά και ταξιδεύει και στριβει υπέροχα και το μοτερ του φυσάει.

    Edit
    Όπως είπαν και τα παιδιά, παίζει και το μπουσα. Η κατασκευή της τιμονοπλακας, σου επιτρέπει να σηκωσεις τα κλιπον εύκολα και πρακτικά δωρεάν. Το μοτερ του είναι απλά τέλειο από κάθε άποψη και οι αναρτήσεις στα μοντέλα 08+ εξαιρετικες. Από το '13 έχουν και ABS. Από τα λίγα μηχανακια που δεν θέλουν να βάλεις ούτε ευρό για βελτίωση. Παρόμοιως για τα zzr1400 από '12 και μετά.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 10/03/2016 στις 07:58.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    μετα το ΧΧ λογικά κάτι σε "γεράκι" πιστεύω θα σε ικανοποιούσε.
    Ε ναι....busa.
    Για να μην σου λείψει ποτέ το ΧΧ...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Το ειχα ψαξει για το gtr1400 γιατι υποτιθεται τα ειχε ολα...ανεση,γκαζια, τεχνολογια κλπ..αλλα μου εκανε εντυπωση οι σχεδον ανυπαρκτες πωλησεις του..οπου μπηκα σε φορουμ της καβασακι και διαβασα τι εγραφαν οι ελαχισροι χρηστες του..παντου βλαβες,πανακριβα αξεσουαρ( σελλα με τζελ 700 ευρω) σε μερικα αλλαγη μπροστινων δισκοφρενων στα 25 χιλιαδες χλμ και παει λεγοντας..κοινως μακρια..

    Το vfr ειναι λιγοτερο ταξιδιαρικο κατι μεταξυ cbr και vfr 800,σκυφτη θεση γενικα μη καθαροαιμο σε κατι, οι περσσοτεροι και δικαιως προτιμουν το fjr κοινως ταξιδιαρικο αν και θα προτεινα την ταξιδιαρα της χοντα το stx1300 που αν και δεν παραγεται πλεον το βρισκεις μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη και ειναι χοντα ...

    Αν το μπατζετ σου παντως ειναι περιορισμενο κοιτα και το cbf 1000..με 5 χιλιαρικα εχεις μια μηχανη που τα κανει ολα καλα και συμφερει..

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Απο ΧΧ σε CBF θα βαρεθει την ζωη του...


    Βρες ενα Κ1300GT...

    εχει μπολικα αλογακια, και ανθρωπινη σταση οδηγησης.
    Το Τραηουμφ καλο επισης. Το VF πολυ βαρυ ...παρα πολυ.
    Αλλιως FJR με 6* ταχυτητες


    *αυτο ηταν χτυπημα κατω απο την ζωνη για τον Σπυρακο

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Απο ΧΧ σε CBF θα βαρεθει την ζωη του...


    Βρες ενα Κ1300GT...

    εχει μπολικα αλογακια, και ανθρωπινη σταση οδηγησης.
    Το Τραηουμφ καλο επισης. Το VF πολυ βαρυ ...παρα πολυ.
    Αλλιως FJR με 6* ταχυτητες


    *αυτο ηταν χτυπημα κατω απο την ζωνη για τον Σπυρακο
    Τι σου έκανε ο άνθρωπος και θες να τον τιμωρήσεις με το Κ;

  12. #12

  13. #13
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Πριν αρχισεις να σκεφτεσαι να δοκιμασεις κατι αλλο, σκεψου πως θα μπορουσες να κρατησεις το χχ. Μη το δωσεις ελαφρα τη καρδια, θα το μετανιωσεις. Πολλοι την πατησαν ετσι και μετα το ξαναγορασαν. Δοκιμασε καμια λυση απο αυτα που σου ειπαν πιο πανω.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    To να το κρατησει και να το αναβαθμισει ειναι μια καλη λυση
    αλλα μαλλον εχει βαρεθει....15 χρονια ειναι αρκετα...

    το χω παθει και εγω
    (δεν την πουλησα, και θα την ξαναβγαλω παλι συντομα)

    Οτι και να παρεις...κρατα το ΧΧ

  15. #15
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα 1100χχ του 2002 και παρόλο που είμαι υπερευχαριστημενος με την μηχανη χωρίς προβλήματα και κάθε φορά που την ξεκαβαλαω αυτό γίνεται με ένα πλατύ χομογελο.
    Αυτό από μόνο του αποτελεί λόγο να ασχοληθείς μαζί της,πειραματιζόμενος με ψηλότερα κλιπόν ή και τιμόνι.Με βρίσκουν σύμφωνο τα παιδιά που το ανέφεραν παραπάνω.
    Έξω είναι σύνηθες φαινόμενο και υπάρχουν πάμπολλες φωτογραφίες για να δεις/διαβάσεις αποτέλεσμα.

    Φτιάξε τον εαυτό σου και την τσέπη σου κι όχι τον επόμενο αγοραστή της μοτοσυκλέτας σου..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    To να το κρατησει και να το αναβαθμισει ειναι μια καλη λυση
    αλλα μαλλον εχει βαρεθει....15 χρονια ειναι αρκετα...

    το χω παθει και εγω
    (δεν την πουλησα, και θα την ξαναβγαλω παλι συντομα)

    Οτι και να παρεις...κρατα το ΧΧ
    Η δεύτερη σκέψη μου..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη μοτο
    από witchking στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2013, 11:01
  2. Συμβουλή για αλλαγή Μοτό
    από manolis_κa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 20:50
  3. Τέλος εποχής ? (η αλλιώς, θέλω αλλαγή μοτό ?)
    από Nik0s στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 07:22
  4. Αλλαγη Μοτο
    από basilis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 18:46
  5. Αλλαγή ΜΟΤΟ;
    από toyota στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2005, 18:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF