Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 35 από 35

Θέμα: Ανέβηκε η κατανάλωση της moto σου? Mήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις βενζινάδικο?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ναι αλλα βλεπεις την καταναλωση σου σε μεγαλυτερο ευρος και με γραφημα και μπορεις να βγαλεις πιο συγκεκριμενα συμπερασματα.
    Γιαννης

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα βλεπεις την καταναλωση σου σε μεγαλυτερο ευρος και με γραφημα και μπορεις να βγαλεις πιο συγκεκριμενα συμπερασματα.
    Νταξ μωρέ δίκιο έχεις!!!!Μια πλάκα κάναμε.

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω παντως πιστευω ότι εχει να κανει με την ποιοτητα της κάθε εταιρειας..

    το βενζιναδικο της γειτονιας μου ηταν Aegean και ξεχνουσα να βαλω βενζινη...
    το γυρισε σε ΕΚΟ, αμαξι και μηχανακι αυξησαν αισθητα την καταναλωση τους..
    εφαγε Χ και τωρα βαζω σε 3 συγκεκριμενα βενζινάδικα δυο revoil και ένα ΕΤΕΚΑ και είμαι μια χαρα..

    όταν παω στο χωριο στη λευκαδα, ειδικα με το αμαξι, γεμιζω στο τοπικο βενζιναδικο, ανεξαρτητο πρατηριο που αγοραζει από ΕΛΙΝ,
    χωρια την καλυτερη αποδοση, καιω αρκετα λιγοτερη βενζινη για να γυρισω πισω απ'οτι να παω...

    οποτε συμφωνα με τις εμπειριες μου, το αρχικο ποστ θα το γενικευσω λιγο και θα πω "καιρος να αλλαξει εταιρια" από "καιρος να αλλαξει βενζιναδικο"
    Θα έλεγα ότι έχει να κάνει με τον εκάστοτε βενζινοπώλη, παρά με την εταιρεία.

    Σχετ. με την ποιότητα του καυσίμου, είναι ευρέως γνωστό ότι η πρώτη ύλη εισάγεται στη χώρα, και στη συνέχεια η κάθε εταιρεία κάνει τις απαραίτητες προσμίξεις για να πετύχει (υποθετικά) αυτό που πλασάρει.

    Συγκεκριμένα, το 2007, είχα την τύχη να εργάζομαι σε δεξαμενόπλοιο μεταφοράς "καθαρών" παραγώγων πετρελαίου (εκ των οποίων είναι και η βενζίνη) και, διάφορα φορτία βενζίνης προερχόμενα από Ισπανία, είχαν προορισμό τα ελληνικά διυιλιστήρια Ασπροπύργου.

    Το μοναδικό φορτίο που παίρναμε ατόφιο και το παραδίδαμε σε ξεχωριστή δεξαμενή (η οποία ήταν εκμισθωμένη από την Shell), ήταν η Shell 100 οκτανίων. ΟΛΑ τα υπόλοιπα φορτία, ήταν απλή αμόλυβδη (χωρίς να αναφέρεται μάρκα), και είχαν προορισμό κοινές δεξαμενές.

    Από τα παραπάνω, προσωπικά συμπεραίνω ότι το καύσιμο είναι κοινό. Η κάθε εταιρεία το παίρνει και με διάφορα δικά της προσθετικά τα οποία φαντάζομαι ότι έχουν συγκεκριμένη τεχνολογία, φέρνει το καύσιμο εκεί που θέλει. Βέβαια, η Shell 100 οκτανίων, έρχεται έτοιμη απ'έξω. Θέλεις επειδή είναι πιο ποιοτική, θέλεις επειδή δε μας εμπιστεύονται, θέλεις επειδή είναι θέμα logistics, θέλεις επειδή έτυχε να βρίσκομαι τη συγκεκριμένη στιγμή, το συγκεκριμένο χρόνο, εγώ εκεί και να οδηγήθηκα σε λάθος συμπέρασμα?? Δεν ξέρω.

    Όσον αφορά το θέμα με τη νοθεία του καυσίμου, θεωρώ ότι δεν νοθεύεται με νερό. Το νερό διαχωρίζεται πολύ γρήγορα λόγω ειδικού βάρους. Πιστεύω ότι η νοθεία γίνεται με άλλα πτητικά χημικά και τα καθαριστικά βενζίνης που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω, ίσως κάνουν τη δουλειά αυτή, να αντιδρούν χημικά με το νοθευμένο καύσιμο.

    Εκτός βέβαια και αν κάνω λάθος, οπότε πάω πάσο, όπως λέει και ο μέγας μάγιστρος των σκύλων της μουσικής.

  4. #34
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    +1 πιστευω πως ειναι στα χερια του βενζινα το ποσο θα τη νοθεψει και οχι της εταιριας.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Yπάρχουν και περιπτώσεις που η δεξαμενή τραβάει την υγρασία απο το έδαφος πιο πολύ στα παλιά βενζινάδικα και πολύ λιγότερο στα νεα.
    Είμαι στο τεχνικό του στρατού και βλέπω κάθε μέρα να καταστρέφονται πολλές αντλίες πετρελαίου common rail απο νερό.Στο στρατό οι βενζινάδες δεν κάνουν μαμουνιές γιατί απλά δεν πουλάνε.
    Σίγουρα υπάρχουν βενζινάδικα στο εμπόριο που έχουν ακόμα νοθευμένα καυσιμα,αλλα όχι με νερό,το νερό είναι κάτι που δεν το σταματάει τίποτα και υπάρχει ακόμα και στον αέρα που αναπνέουμε.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ηρθε η ώρα να λερώσω τα χέρια μου...
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2009, 15:43
  2. ηρθε η ωρα να πληρωσω και εγω !
    από Dodok edessa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 19:22
  3. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 21:15
  4. ηρθε η ωρα να ακουστει το θηριο
    από X-SFIGA στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2007, 13:14
  5. Ηρθε η ωρα να φτιαξω το bandit...
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2006, 11:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF