Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: προβλημα με μεταβιβαση - αδεια κυκλοφοριας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    13

    προβλημα με μεταβιβαση - αδεια κυκλοφοριας

    ΒΟΗΘΕΙΑ!!! τα φωτα σας

    λοιπον, ειναι λιγο συνθετο αλλα θα προσπαθησω να το εξηγησω με απλα βηματα.

    αγορασα μια μηχανη (μεταχειρισμενη) απο εμπορο στην επαρχια, εγω μενω αθηνα.
    εστειλα τα λεφτα πρωτα (λαθος νο1) κ μετα εστειλα τα δικαιολογητικα που επρεπε με κουριερ, για να την μεταβιβασει ο εμπορος με εξουσιοδοτηση.
    μου ειπε οτι επειδη ειχε παραδομενες πινακιδες πρεπει να περασει πρωτα ΚΤΕΟ κ μετα να γινει η μεταβιβαση αλλιως δεν γινεται, σωστα?
    μετα μου εστειλε με μειλ ενα αρχειο στο οποιο ειχε βγαλει φωτογραφια την φωτοτυπια της αδειας κυκλοφοριας, ωστε εγω να κανω ενα φωτοαντιγραφο κ να μπορω να κυκλοφορω.

    ισχυει αυτο??

    εχουν περασει 2 εβδομαδες κ δεν μου εχει στειλει την αδεια ακομα, εχω αρχισει να ανησυχω σοβαρα και φαινεται να με αποφευγει.

    αυτος τωρα δεν σηκωνει τηλ κ μαλιστα εκανε φραγη.
    πως μπορω να μαθω αν οντως εχει γινει η μεταβιβαση κ πως μπορω αν εχει γινει η μεταβιβαση να εκδωσω καινουρια αδεια??

    εγω ανησυχησει παρα πολυ ελπιζω να μην ειναι απατεωνας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Μαλακεια παιχτηκε..
    Στο mail που σου εστειλε,δειχνει υπογεγραμμενη αδεια απο το υπουργειο στο ονομα σου;;
    Αν πας στο υπουργειο θα μαθεις,αν δεν εχει κανει μεταβιβαση καλα ξεμπερδεματα.
    Μεγαλο ποσο;
    Τον εμπορο που τον βρηκες,εχει μαγαζι;
    Μην γραψεις τα στοιχεια του εδω μεσα

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εφοσον ζουμε στην εποχη της πληροφορησης και με τοσα με που εχουν ακουσει τα αυτια μας πως πας και κανεις τετοιες κινησεις? εγω αν δεν δω κατι απο κοντα προσωπικα δεν το αγοραζω. (χωρια οτι ειμαι εντελως κατα των μετεχειρων αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια).

    την μηχανη την εχεις στα χερια σου καταρχην? προσωρινα ναι μπορεις να εισαι καλυμμενος εννοειται..αλλα δεν εχεις την μηχανη λογικα στην εκανε

  4. #4
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το μηχανάκι είναι στα χέρια σου αυτή τη στιγμη;Αλλιώς τι να την κάνεις την άδεια.Ασε που η φωτοτυπία δε λέει τίποτα χωρίς τη σφραγίδα του υπουργείου υπογραφες κτλ κτλ
    Υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος ωστε να τον βρείς (αν τον βρείς) απο το mail του.
    Κάνεις το nick σου πράξη και πας και τον βρίσκεις.
    Παλευεις να πάρεις τα χρηματά σου πίσω.
    Βάζεις μυαλό και δε ξανακάνεις τέτοια κουλά.

    Με το φωτοαντίγραφο δεν κυκλοφορείς.

    Πραγματικά οτι πρέπει για sticky το post σου ως #not to do
    Φίου φίου φι φι φίου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Μαλακεια παιχτηκε..
    Στο mail που σου εστειλε,δειχνει υπογεγραμμενη αδεια απο το υπουργειο στο ονομα σου;;
    Αν πας στο υπουργειο θα μαθεις,αν δεν εχει κανει μεταβιβαση καλα ξεμπερδεματα.
    Μεγαλο ποσο;
    Τον εμπορο που τον βρηκες,εχει μαγαζι;
    δειχνει σφραγιδες κ υπογραφες κ το ονομα μου κ το αφμ μου
    θα παω οπωσδηποτε στο υπουργειο πρωι πρωι. αν ειναι να μαθω. ασε εχω σκασει ρε φιλε δεν καταλαβαινεις
    το ποσο δεν ηταν πολυ μεγαλο αλλα εχω φτυσει αιμα για αυτα τα λεφτα. ειδικα στις μερες μας.
    εχει μαγαζι ναι. απο αγγελια το βρηκα στο car

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από berretta Προβολή μηνύματος
    δειχνει σφραγιδες κ υπογραφες κ το ονομα μου κ το αφμ μου
    θα παω οπωσδηποτε στο υπουργειο πρωι πρωι. αν ειναι να μαθω. ασε εχω σκασει ρε φιλε δεν καταλαβαινεις
    το ποσο δεν ηταν πολυ μεγαλο αλλα εχω φτυσει αιμα για αυτα τα λεφτα. ειδικα στις μερες μας.
    εχει μαγαζι ναι. απο αγγελια το βρηκα στο car
    Το μηχανακι το πηρες;;
    Τι συνεννοηση ειχατε κανει για την παραδοση του;
    Με φωτοαντιγραφο δεν μπορεις να κυκλοφορεις.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    εφοσον ζουμε στην εποχη της πληροφορησης και με τοσα με που εχουν ακουσει τα αυτια μας πως πας και κανεις τετοιες κινησεις? εγω αν δεν δω κατι απο κοντα προσωπικα δεν το αγοραζω. (χωρια οτι ειμαι εντελως κατα των μετεχειρων αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια).

    την μηχανη την εχεις στα χερια σου καταρχην? προσωρινα ναι μπορεις να εισαι καλυμμενος εννοειται..αλλα δεν εχεις την μηχανη λογικα στην εκανε
    την μηχανη την εχω κανονικα. θελω μονο την αδεια. αν δεν την στειλει ποτε? τι κανω μπορω να εκδωσω αλλη αν εχει γινει η ματαβιβαση?
    αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι οτι μου εστειλε την φωτογραφια της φωτοτυπιας της αδειας, και οχι φωτογραφια της αδειας. καταλαβαινετε τι εννοω??

  8. #8
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Του είχες κάνει εξουσιοδότηση ωστε να χρησιμοποιήσει τα στοιχεία σου;
    Εισαι σίγουρος για το μαγαζί;Αυτό με τη φραγή βρωμάει.Επέμενε ως προς το να προπληρώσεις για το μηχανάκι;Καπάρο δλδ δεν έπαιζε;

    edit πλέον οι άδειες ειναι σε χαρτι Α4 και όχι όπως τις ξέραμε πριν κάποια χρόνια μη σε παραξενευει αυτό.
    Υποθέτω απόδειξη της καταβολής των χρημάτων σου υπάρχει.Αν είναι όντως στο όνομά σου,κάνεις μια δήλωση απώλειας της άδειας και αίτηση για έκδοση νέας άδειας.
    Φίου φίου φι φι φίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από berretta Προβολή μηνύματος
    την μηχανη την εχω κανονικα. θελω μονο την αδεια. αν δεν την στειλει ποτε? τι κανω μπορω να εκδωσω αλλη αν εχει γινει η ματαβιβαση?
    αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι οτι μου εστειλε την φωτογραφια της φωτοτυπιας της αδειας, και οχι φωτογραφια της αδειας. καταλαβαινετε τι εννοω??
    Υπουργειο και ερωτηση πρωι πρωι
    Πολυ μπερδεμα,πως πηρες τη μηχανη χωρις να εχει γινει η μεταβιβαση;
    Σου την εστειλε με μεταφορικη αφου του εστειλες τα εγγραφα και τα χρηματα;;

    Αυτο που δεν σηκωνει τηλεφωνα παντως,υποπτο..

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Του είχες κάνει εξουσιοδότηση ωστε να χρησιμοποιήσει τα στοιχεία σου;
    Εισαι σίγουρος για το μαγαζί;Αυτό με τη φραγή βρωμάει.Επέμενε ως προς το να προπληρώσεις για το μηχανάκι;Καπάρο δλδ δεν έπαιζε;
    του εκανα την εξουσιοδοτηση για να αναλαβει εκεινος την μεταβιβαση και ολα τα διαδικαστικα κλπ γιατι ειχε παραδομενες πινακιδες κ επρεπε να περασει κ κτεο κλπ
    το προπληρωσα κανονικα, τωρα το εχω στα χερια μου οποτε απο αυτο ειμαι καλυμμενος. απλα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με την αδεια και δεν την στελνει. ειναι περιεργο
    συν οτι στην φωτογραφια φαινεται οτι μεταβιβαστηκε στο ονομα μου. απλα μου δημιουργει υποψιες οτι φωτογραφησε την φωτοτυπια και οχι την κανονικη αδεια (την πρασινη δλδ)
    δεν ξερω τα εχω παρει κρανιο εχω χαωθει κ δεν ξερω τι να κανω

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Αν δεν εχει γινει κανονικη μεταβιβαση,καθολου καλυμμενος δεν εισαι.
    Αν εχει γινει,παρε το αυτοκινητο σου η την συγκοινωνια,και πηγαινε αυτοπροσωπως να δεις γιατι δεν σου
    στελνει την κανονικη αδεια.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    13
    [QUOTE=7
    edit πλέον οι άδειες ειναι σε χαρτι Α4 και όχι όπως τις ξέραμε πριν κάποια χρόνια μη σε παραξενευει αυτό.
    Υποθέτω απόδειξη της καταβολής των χρημάτων σου υπάρχει.Αν είναι όντως στο όνομά σου,κάνεις μια δήλωση απώλειας της άδειας και αίτηση για έκδοση νέας άδειας.[/QUOTE]

    αδερφε μακαρι να ειναι ετσι κ να ηρεμησω εχω τρελαθει πραγματικα. δεν μπορω να ευχαριστηθω την μηχανη ρε φιλε με το αγχος κ ολες αυτες τις μαλακιες.
    αποδειξη ναι υπαρχει μου την εστειλε μαζι με την μηχανη. αν ειναι οντως στο ονομα μου, δεν θα ασχοληθω αλλο μ αυτον κ θα κανω δηλωση απωλειας οπως λες κ εκδοση νεας.
    να ξεμπερδευω κ να το κανω μονος μου χωρις κανενα π..στη!! και ειναι κ επαγγελματιας υποτιθεται

  13. #13
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Οι άδειες πλέον εδω και κάποια χρόνια δεν βγαίνουν στο πράσινο χαρτί που λες και όλοι ξέρουμε αλλά σε λευκό Α4 (αυτό της φωτοτυπίας).
    Μόλις επαληθευσεις στο υπουργείο σε τίνος το όνομα είναι το μηχανάκι,κάνεις μια δήλωση πως χάθηκε και παράλληλα κάνεις αίτηση για εκδοση νέας άδειας.
    Ισως τα πράγματα να είναι απλούστερα απο οτι φαντάζεσαι τελικά.

    Edt Τζάμπα τα ξανέγραψα,νόμιζα πως δεν το είδες.

    Ως επαγγελματίας σίγουρα θα μπορούσε και καλύτερα όντως αλλά η δουλειά έγινε πάντως απο ο,τι φαίνεται.
    Φίου φίου φι φι φίου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    και ενα ακομα λαθος που δεν εχεις τσεκαρει αν ο αριθμος πλαισιου της αδειας ειναι ιδιος με τον αριθμο που λεει πανω το μηχανακι..γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανες!

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Πως να το κάνει αφου ο έμπορος ήταν αλλού και ο αγοραστής αλλού χαλόοουυυ!;;
    Φίου φίου φι φι φίου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
    από jimmy7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 11:06
  2. Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2012, 14:39
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2010, 16:01
  4. Πρόβλημα με μεταβίβαση
    από apostolos72 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 16:23
  5. paraeisagwgis v-strom-πρόβλημα με την άδεια
    από camman στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2009, 23:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF