Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 82

Θέμα: Πώς κερδίζεις έναν πελάτη

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ο φιλος που πε οτι τον ξεγελασε με τις δόσεις ο λαστιχάς, μαλλον δεν ξερει πως γινεται η διαδικασία με τις δόσεις, ας ρωτησει την τραπεζα του να μαθει. Θα το δεί άλλωστε και στο λογαριασμό της πιστωτικής του.

    Η μικρή μου εμπειρια με την πώληση μου έδειξε οτι αυτες είναι οι βασικές αρχές που πρέπει να τηρεί ο σωστός πωλήτης:

    Ειλικρίνια και τιμιότητα ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ
    Πραγματικό ενδιαφέρον για τον πελάτη
    συνεχή θέληση για βελτίωση της γνώσης του αντικειμένου
    όχι τεμπελιά
    δεν υπαρχουν κακοί πελάτες, μόνο κακώς ενημερωμένοι.
    ορθη κατανομή του διατιθέμενου χρόνου (όχι 20 λεπτά εξυπηρέτηση στο όμορφο κοριτσάκι και οι υπόλοιποι α στα διάλα)

  2. #17
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    δεν υπαρχουν κακοί πελάτες, μόνο κακώς ενημερωμένοι.
    εδώ κανεις τραγικο λαθος.. υπαρχουν κακοι πελατες και είναι πολλοι! πρωτοι απ'ολους οι "με τον παρα μου γαμω και την κυρα μου"

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    ο φιλος που πε οτι τον ξεγελασε με τις δόσεις ο λαστιχάς, μαλλον δεν ξερει πως γινεται η διαδικασία με τις δόσεις, ας ρωτησει την τραπεζα του να μαθει. Θα το δεί άλλωστε και στο λογαριασμό της πιστωτικής του.
    Για εξήγησε λίγο να μάθουμε κι εμείς

  4. #19
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    ο φιλος που πε οτι τον ξεγελασε με τις δόσεις ο λαστιχάς, μαλλον δεν ξερει πως γινεται η διαδικασία με τις δόσεις, ας ρωτησει την τραπεζα του να μαθει. Θα το δεί άλλωστε και στο λογαριασμό της πιστωτικής του.
    Αν εννοείς εμένα..
    Φυσικά και ξέρω τι παίζει με τις κάρτες.
    15 χρόνια κινουμαι με κάρτες και δάνεια,
    σε Ελλάδα και εξωτερικό μέχρι και τσιχλες έχω πάρει με κάρτα.
    χωρίς να έχω πληρώσει ποτέ πανωτοκια.
    7χρόνια πριν έγινε το στόρι,
    πλήρωσα όλο το ποσό στον επόμενο λογαριασμό.
    Απλά η πουστια του μου την έσπασε,
    που νομίζει ο κάθε εμπορακος ότι μας κοροιδευει,επειδή δεν καθησα να κάνω φασαρία,
    πότε δεν κάνω φασαρία απλά δεν με βλέπουν ποτέ ξανά!

  5. #20
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εδώ κανεις τραγικο λαθος.. υπαρχουν κακοι πελατες και είναι πολλοι! πρωτοι απ'ολους οι "με τον παρα μου γαμω και την κυρα μου"
    α ρε μαικ ... με προλαβες...
    υπαρχουν και παραυπαρχουν...
    και οι χειροτεροι ειναι οι "κουτοπονηροι"!!!
    και οι ασχετοι που τυχαινει να τα "ξερουν" ολα !!!
    :ZZZ:

  6. #21
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nic mor Προβολή μηνύματος
    Αν εννοείς εμένα..
    Φυσικά και ξέρω τι παίζει με τις κάρτες.
    15 χρόνια κινουμαι με κάρτες και δάνεια,
    σε Ελλάδα και εξωτερικό μέχρι και τσιχλες έχω πάρει με κάρτα.
    χωρίς να έχω πληρώσει ποτέ πανωτοκια.
    7χρόνια πριν έγινε το στόρι,
    πλήρωσα όλο το ποσό στον επόμενο λογαριασμό.
    Απλά η πουστια του μου την έσπασε,
    που νομίζει ο κάθε εμπορακος ότι μας κοροιδευει,επειδή δεν καθησα να κάνω φασαρία,
    πότε δεν κάνω φασαρία απλά δεν με βλέπουν ποτέ ξανά!
    μα και φυσικα δεν κανεις φασαρια...
    ποιο το οφελος αλλωστε...??
    απλα τον "διαφημιζεις" λεγοντας οτι πηγες και βεβαια δεν ξαναπατας !!!
    :ZZZ:

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    παω να αλλαξω λαστιχα στο αμαξι για δευτερη φορα στον ιδιο γιατι την πρωτη ηταν οκ και με εκανε πελατη
    τα παραγγελνω και μου φερνει 3 μαυρα και 1 λιγοτερο μαυρο
    κοιταω ημερομηνιες και ειναι τα 3 4 εβδομαδων και το 1 8 μηνων
    ζηταω να μου βαλει ομοειδη τουλαχιστον ζευγαρια
    αρχιζει τις αστειες δικαιολογιες οτι δεν τρεχει τιποτα και οτι τυχαια τα φερνουν απο τις αποθηκες (αν ειναι τυχαια πως πετυχαν 3 ολοιδια
    ενω εχει ζανταρει ηδη τα δυο προτιμαει να τα παρει πισω και να φυγω παρα να μου φερει αυτο που ζητουσα

    ειμαι ασχετος που νομιζω οτι τα ξερω ολα;
    τα λαστιχα με διαφορετικο χρωμα εχουν διαφορα στη γομα τους λογω χρονου ή αποθηκευσης και τι σημαινει αυτο αν μπουν στον ιδιο αξονα (που θα μπουν γιατι ειναι 3 και 1)
    εχω ή δεν εχω δικαιωμα να επιλεξω το προιον που αγοραζω;

    το ιδιο σετ λαστιχα το εβαλα σε αλλον ο οποιος μου σακατεψε τα μπουζονια με αποτελεσμα το ενα να κοπει σαν αγγουρι και μετα εκανε τον κινεζο
    μαλλον ειμαι κακος πελατης

    να σημειωσω επισης οτι δεν πηρα σβαρνα τα μαγαζια για να γλυτωσω το 10ρικο αλλα πηγα σε 2 συνοικιακα για να τα στηριξω

  8. #23
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Και καπου εδω μπαινουμε στη ζωνη κραξιματος των αεροκλειδων των εν λογω "επαγγελματιων" και τα λεφτα που δωσαμε μετα για να μας φτιαξουν νεα σπειρωματα και να μας ισιωσουν τον πισω αξονα.. :a37:
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ειναι δύο τα τινά:

    1. Ο έμπορος σου είπε οτι θα βαλει δόσεις αλλα δεν έβαλε. Κάνεις καταγγελία στην τράπεζά σου και η τράπεζα ή υποχρεώνει τον έμπορο να βάλει τις δόσεις που επικαλέστηκε ή κινείται δικαστικά εναντίον του.

    2. Στις άτοκες δόσεις με πιστωτική κάρτα το συνολικό ποσό της αγοράς αφαιρείται-δεσμεύεται από το πιστωτικό όριο της πιστωτικής, πάντα, σε όλες τις ελληνικές τράπεζες, έτσι λειτουργεί ο μηχανισμός. Μάλιστα το δεσμευμένο πιστωτικό όριο ονομάζεται "γεγενημένες απαιτήσεις από άτοκες δόσεις", και μειώνει ισόποσα το διαθέσιμο όριο για αγορές (δηλ το πιστωτικό όριο). Κάθε φορά που εξοφλούμε κάποια άτοκη δόση το δεσμευμένο ποσό μειώνεται και το διαθέσιμο ποσό για αγορές αυξάνεται ισόποσα. . Δηλαδή ουσιαστικά το ποσό δεσμεύεται ολόκληρο από το υπόλοιπο σου (μειώνεται αυτόματα το διαθέσιμο υπόλοιπο κατά το ολόκληρο ποσό της αγοράς) και κάθε μήνα που βάζεις τη δόση, αποδεσμεύεται απο το δεμευμένο ολόκληρο ποσό, το ποσό της δόσης. Αν δεν βαλεις τη δόση, το ποσό στο παρέχει η πιστωτική κάρτα σαν δάνειο και το "ατοκο" εξαφανίζεται για τη συγκεκριμένη δόση.

    Είναι λίγο μπερδεμένα όλα αυτά, αλλα κρατήστε στο νού οτι αν δεν βάζετε την ελάχιστη καταβολή + τη δόση κάθε μήνα, αντίο άτοκο.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 14/04/2016 στις 09:39.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εδώ κανεις τραγικο λαθος.. υπαρχουν κακοι πελατες και είναι πολλοι! πρωτοι απ'ολους οι "με τον παρα μου γαμω και την κυρα μου"
    κακοι πελάτες με την έννοια κακοπληρωτές, ξερόλες, κλπ σίγουρα υπάρχουν. Αλλα δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται απο την αρχή σαν κακοί πελάτες, αυτοί που λόγω κακής ενημέρωσης πιστευουν χαζομάρες. Είναι δουλεια του καλού πωλητή με όμορφο τρόπο να πείσει τον κακά ενημερωμένο πελάτη οτι λέει μαλακίες. Αν ο λαλάκας πελάτης δεν πειστεί, ευγενικά πάμε στον επόμενο.... Όπως είπα και πριν η γνώση του αντικειμένου, η υπομονή και η εμπειρία του πωλητή είναι το απόλυτο "όπλο" στο να πειστούν οι "κακοί πελάτες" οτι λένε λαλακίες.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εδώ κανεις τραγικο λαθος.. υπαρχουν κακοι πελατες και είναι πολλοι! πρωτοι απ'ολους οι "με τον παρα μου γαμω και την κυρα μου"
    Στην λίστα να βάλεις και τον
    "Τα ξέρω όλα και ότι και να μου πείς το λες γιατί θες να με κλέψεις"
    τον
    "πρέπει να το πάρω στην τιμή που με βολεύει γιατί πιστεύω ότι εσύ κονομάς χοντρά από αυτό"
    τον
    "επειδή έχω ψωνισει από εσένα (συνήθως μια φορά πριν κάτι μήνες δίνοντας 10-20 ευρώ) άρα είμαι "πελάτης", άρα πρέπει να μου κάνεις τούμπες και τεμενάδες όλη την υπόλοιπη ζωή σου"
    τον
    είσαι κλεφτης γιατί στο e-bay το βρίσκω φθηνότερα
    τον
    είναι ελλατωματικό και πρέπει να μου το αλλάξεις εδώ και τώρα (την στιγμή που είναι εμφανή τα σημάδια τούμπας-χτυπήματος-κακομεταχείρησης).
    τον
    είναι δυνατόν να χάλασε - πριν 1 μήνα το πήρα ? (ψάχνοντας όμως στο εμπορικό ο 1 μήνας γίνεται ως δια μαγείας 6...)
    τον
    από 20 ομοειδή προιόντα διαλέγω το φθηνότερο που υπάρχει και μετά παραπονιέμαι ότι του φίλου μου (που είναι πολύ-πολύ ακριβότερο) είναι καλύτερο από το δικό μου
    και πόσους ακόμα....

  12. #27
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    ο φιλος που πε οτι τον ξεγελασε με τις δόσεις ο λαστιχάς, μαλλον δεν ξερει πως γινεται η διαδικασία με τις δόσεις, ας ρωτησει την τραπεζα του να μαθει. Θα το δεί άλλωστε και στο λογαριασμό της πιστωτικής του.

    Η μικρή μου εμπειρια με την πώληση μου έδειξε οτι αυτες είναι οι βασικές αρχές που πρέπει να τηρεί ο σωστός πωλήτης:

    Ειλικρίνια και τιμιότητα ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ
    Πραγματικό ενδιαφέρον για τον πελάτη
    συνεχή θέληση για βελτίωση της γνώσης του αντικειμένου
    όχι τεμπελιά
    δεν υπαρχουν κακοί πελάτες, μόνο κακώς ενημερωμένοι.
    ορθη κατανομή του διατιθέμενου χρόνου (όχι 20 λεπτά εξυπηρέτηση στο όμορφο κοριτσάκι και οι υπόλοιποι α στα διάλα)
    φίλε μου όταν λέμε χ άτοκες δόσεις με κάρτα σημαίνει ότι κάθε μήνα μέχρι να συμπληρωθεί το ποσό χρεώνεται η κάρτα με το συνολικό ποσό δια του χ
    αυτό που του είπε βάζω όλο το ποσό και βάζεις εσύ όσα θέλει κάθε μήνα δεν είναι δόσεις, είναι χρέωση ολόκλητου του ποσού στην κάρτα και αποπληρωμή με έντοκες (ανάλογα την τράπεζα αλλά πάντως με μεγάλο επιτόκιο) δόσεις.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Διαβαζοντας τα παρσπανω με πολυ πικρα ξαναθυμηθηκα τη συμπεριφορα "επαγγελματια" και υπτιθεται καλου φιλου που ειχαμε φαει και πιει μαζι τοσες φορες..τι αν και τπν υποστηριξα και οικονομικα αγοραζοντας πραγματα που δεν χρειαζομουνα για την μηχανη μου για να τον υποστηριξω...ξαφνικα εγινε στυγνος, ετσι οταν πριν λιγο καιρο του ξαναπαραγγειλα ενα αξεσουαρ με την παρακληση να μου το κρατησει λιγες μερες λογω αδυναμιας μου η απαντηση εξισου στυγνη: "Δεν κραταμε πραγματα στο μαγαζι αν δεν ερθεις αυριο το δινω"

    Χαλεποι καιροι...

  14. #29
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    φίλε μου όταν λέμε χ άτοκες δόσεις με κάρτα σημαίνει ότι κάθε μήνα μέχρι να συμπληρωθεί το ποσό χρεώνεται η κάρτα με το συνολικό ποσό δια του χ
    αυτό που του είπε βάζω όλο το ποσό και βάζεις εσύ όσα θέλει κάθε μήνα δεν είναι δόσεις, είναι χρέωση ολόκλητου του ποσού στην κάρτα και αποπληρωμή με έντοκες (ανάλογα την τράπεζα αλλά πάντως με μεγάλο επιτόκιο) δόσεις.
    Ακριβώς αυτό!!
    Απλά επειδή είχα τα χρήματα, δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Στην λίστα να βάλεις και τον
    "Τα ξέρω όλα και ότι και να μου πείς το λες γιατί θες να με κλέψεις"
    τον
    "πρέπει να το πάρω στην τιμή που με βολεύει γιατί πιστεύω ότι εσύ κονομάς χοντρά από αυτό"
    τον
    "επειδή έχω ψωνισει από εσένα (συνήθως μια φορά πριν κάτι μήνες δίνοντας 10-20 ευρώ) άρα είμαι "πελάτης", άρα πρέπει να μου κάνεις τούμπες και τεμενάδες όλη την υπόλοιπη ζωή σου"
    τον
    είσαι κλεφτης γιατί στο e-bay το βρίσκω φθηνότερα
    τον
    είναι ελλατωματικό και πρέπει να μου το αλλάξεις εδώ και τώρα (την στιγμή που είναι εμφανή τα σημάδια τούμπας-χτυπήματος-κακομεταχείρησης).
    τον
    είναι δυνατόν να χάλασε - πριν 1 μήνα το πήρα ? (ψάχνοντας όμως στο εμπορικό ο 1 μήνας γίνεται ως δια μαγείας 6...)
    τον
    από 20 ομοειδή προιόντα διαλέγω το φθηνότερο που υπάρχει και μετά παραπονιέμαι ότι του φίλου μου (που είναι πολύ-πολύ ακριβότερο) είναι καλύτερο από το δικό μου
    και πόσους ακόμα....
    Με λίγα λόγια τον ... ΕΛΛΗΝΑρα πελάτη !!!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως χειριζομαστε εναν επιμονο πιτσιρικα...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 19:24
  2. Πώς κρίβεις έναν ελέφαντα
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 04:11
  3. Πως να πέσετε ακολουθώντας έναν γρηγορότερο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 13:34
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 00:48
  5. Πως κερδιζεις 8 χιλιομετρα σε 5 μετρα
    από ktm640lc4 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2007, 15:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF