Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: makita HR2611FT ή Dewalt D25134K

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58

    makita HR2611FT ή Dewalt D25134K

    Εχω δει αυτα τα δυο εργαλεια, και εχω σχεδον καταληξει στο Μακιτα, η τιμη τους ειναι σχεδον ιδια στο σκρουτζ οποτε αυτο δεν παιζει ρολο.
    τα ειδα απο κοντα φαινονται πολυ ποιοτικα και τα δυο, το μακιτα μου αρεσε πιο πολυ γιατι εχει πιο βολικα-προσεγμενα-ευχρηστα τσόκ ενω το dewalt φαινεται λιγο μπελαλιδικο. επισης στο μακιτα εχει αυτο το κουμπι στη λαβη που κραταει σταθερες τις στροφες χωρις να πατας τη σκανδαληπραγμα που θα βολευει πολυ αν βαλω συρματοβουρτσα ή πανοβουρτσα για γυαλισμα. το dewalt απο την αλλη εχει πολυ πιο στοιβαρη θηκη (δε με ενδιαφερει απλα το αναφερω) και ειναι πιο δυνατο στην κρουση με 2.8Joule σε σχεση με τα 2,40 J του μακιτα. σε ολα τα αλλα υπερτερει εστω και για λιγο το μακιτα.
    η χρηση του θα ειναι ερασιτεχνικη και λιγο απ ολα (ελαχιστο καλεμι, τρυπες σε μπετο, ελαχιστα σε σιδερο, και καμια συρματοβουρτσα ή πανοβουρτσα για γυαλισμα) εσεις τι λετε, ποια η γνωμη σας?

  2. #2
    restoration fan Το avatar του/της ΝΤΙΚ
    Εγγραφή
    22/07/2012
    Μηνύματα
    123
    αν εισαι ερασιτεχνης οπως λες δεν θα καταλαβεις διαφορα.
    υπερ αρκετα και τα 2 για αυτα που θες.
    και οι 2 μαρκες ειναι απο τις κορυφαιες.
    εχει και αλλες μαρκες που θα σε καλυπταν, ισως ποιο οικονομικες αλλα μεταξυ των 2 εγω θα επελεγα dewalt,( μονο και μονο γιατι η μακιτα σαν μαρκα εβγαλε και κινεζιες φασον, οχι το συγκεκριμενο, και μου την εσπασε)
    μια ζωη την εχουμε.....και την μιση την ζησαμε

  3. #3
    +1 στο ότι και τα δυο θα σου κάνουν άνετα αυτά που θέλεις.
    Εγώ θα έπαιρνα το Makita, λόγω του ότι δεν έχω κανένα dewalt, δεν τα έχω δουλέψει, ενώ τα Makita που έχω έχουν βγει σκυλιά!
    Αν δεν έχεις αποκλείσει άλλες μάρκες, κοιτα και τα 2-24 της Bosch. Έχω 15 χρονια το dfr, το έχω δουλέψει επαγγελματικά (οικοδομή) και είναι πραγματικά αθάνατο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Όπως έγραψαν και οι υπόλοιποι, και οι δύο είναι πολύ καλές μάρκες και μάλλον δεν θα καταλάβεις διαφορά, μια χαρά θα κάνουν τη δουλειά και τα δύο.
    Μικρή παρατήρηση, μιας και τα SDS έχουν λιγότερες στροφές δεν κάνουν για συρματόβουρτσα κτλ, γι αυτή τη δουλειά ένα απλό τρυπάνι των 30€ θα είναι καλύτερο.

    Δεν έχω γνώμη για την αξιοπιστία και των δύο, μιας και δεν είχα ποτέ DEWALT (αν και δεν αμφιβάλλω πως θα είναι μια χαρά). Για το Makita βάζω το χέρι μου στη φωτιά (έχω το HR2470 εδώ και πάνω από 15 χρόνια και είναι σκυλί, το ίδιο έχει ο αδερφός μου και σε μια τεχνική εταιρεία που δούλευα κάποτε είχαμε καμιά δεκαριά τέτοια και τους πίναμε το αίμα. Δεν χάλασε κανένα).

    Για την κρούση αυτό που ισχύει είναι πως όντως το Makita σκάβει λίγο πιο αργά από το DEWALT (και από το BOSCH θα προσθέσω), από την άλλη κουράζει κάπως λιγότερο τα χέρια. Μη φανταστείς τρελές διαφορές όμως.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  5. #5
    Σε αυτά τα εργαλεία ένας ερασιτέχνης όπως εσύ δύσκολο να βρει διαφορές στην απόδοση. Στο βίντεο δεν είναι τα μοντέλα που πόσταρες, αλλά πάνω κάτω βγάζεις συμπέρασμα και αυτό είναι ότι οι διαφορές είναι αμελητέες. Πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Αυτό με τη βούρτσα είναι μαζοχισμός με αυτά τα εργαλεία. Γρήγορα θα ψάχνεις για κάτι πιο ελαφρύ με περισσότερες στροφές. Αν έχουν και τα δυο 3 χρόνια εγγύηση εγώ θα έπαιρνα το Makita. Αλλιώς κοίτα και το Bosch που σου είπαν.

    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Ειδα τη μπλε σειρά της bosh και το αντίστοιχο εκανε 300+ (είχε και ένα μαραφέτι που μαζευει τη σκονη από τα τρυπηματα) οπότε δεν το αναφέρω καν λόγω τιμής.
    MISKIN πιστεύεις ότι θα εχω θεμα με τη χρήση πανοβουρτσας για γυαλισμα ή συρματοβουρτσας; γιατί θα χρειαστουν και αυτα σε καμια αναπαλαιωση moto.

  7. #7
    Αυτό δεν σου κάνει;

    Πανόβουρτσες και συρματόβουρτσες σε σκαπτικά; Πάρε ένα τροχό φθηνό να κάνεις τη δουλειά σου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν σου κάνει;

    Πανόβουρτσες και συρματόβουρτσες σε σκαπτικά; Πάρε ένα τροχό φθηνό να κάνεις τη δουλειά σου.
    Για αυτά που θέλει να κάνει καλύτερα το DF, όχι το D (260€ το έχει το κέντρο βιδας).

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Το df έχει ακόμα λιγοτερες στροφές απο τα παραπάνω, και είναι πιο ακριβό.
    Οπότε θα είναι ακόμα χειρότερο για λειανση-γυαλισμα

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilosI Προβολή μηνύματος
    Το df έχει ακόμα λιγοτερες στροφές απο τα παραπάνω, και είναι πιο ακριβό.
    Οπότε θα είναι ακόμα χειρότερο για λειανση-γυαλισμα
    Εκτός και αν θέλει να γυαλίσει inox.

    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilosI Προβολή μηνύματος
    Το df έχει ακόμα λιγοτερες στροφές απο τα παραπάνω, και είναι πιο ακριβό.
    Οπότε θα είναι ακόμα χειρότερο για λειανση-γυαλισμα
    Και τα δύο έχουν ακριβώς τις ίδιες στροφές. Η διαφορά τους είναι στο τσοκ, το DF έχει εναλλασσόμενο τσόκ (βγάζεις το sds και κουμπώνεις το ταχυτσόκ για τρυπάνια σιδήρου, ξύλου κτλ).
    Τέλος πάντων, για βούρτσισμα-γυάλισμα δεν κάνουν αυτά τα εργαλεία, υπάρχουν φθηνότερες και καλύτερες λύσεις για τη δουλειά αυτή.
    Ότι και αν πάρεις, καλοδούλευτο!

  12. #12
    Σε κρουστικο πνευματικο δραπανο- πιστολετο νομιζω οτι η υπερτατη επαγγελματικη λυση ειναι η metabo.
    Αριστα βεβαια και τα makita . Dewalt εχω δυο κομπρεσερ. Το ενα , το παλιο και μικροτερο ,ειναι ισως οτι καλυτερο εχω δουλεψει.
    Το αλλο , μεγαλυτερο ,δεν με βολεψε καθολου , το σκυλομετανιωσα που το πηρα . Ειναι και με τι εργαλειο εχεις μαθει και συνηθισει να δουλευεις . Για ερασιτεχνικη χρηση εισαι υπερκαλυμμενος , οποτε για μενα παρε το φθηνοτερο , να σου μεινει χρημα και για το επομενο.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Και τα δύο έχουν ακριβώς τις ίδιες στροφές. Η διαφορά τους είναι στο τσοκ, το DF έχει εναλλασσόμενο τσόκ (βγάζεις το sds και κουμπώνεις το ταχυτσόκ για τρυπάνια σιδήρου, ξύλου κτλ).
    Τέλος πάντων, για βούρτσισμα-γυάλισμα δεν κάνουν αυτά τα εργαλεία, υπάρχουν φθηνότερες και καλύτερες λύσεις για τη δουλειά αυτή.
    Ότι και αν πάρεις, καλοδούλευτο!
    Εννοουσα λιγοτερες στροφές σε σχέση με το μακιτα...

  14. #14
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    58
    Αυτό είναι εργαλείο!!
    Ευχαριστώ παρα πολυ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF