Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πώς χάνεις έναν πελάτη.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85

    Πώς χάνεις έναν πελάτη.

    Καλησπέρα.Με αφορμή το νήμα του φίλου "Πως κερδίζεις έναν πελάτη"θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα μου,και το πως χάνεις έναν πελάτη.
    Έχω πάρει ένα daytona dy 125 πριν 3 μήνες απο μια εξουσιοδοτημένη εταιρία απο τον γκοργκόλη.
    Πρίν απο 1 εβδομάδα κι ενω το μηχανάκι είχε 700 χιλιόμετρα,παρατήρησα οτι χάνει λίγο λάδι.Αφού το 1000αρικο ήταν κοντά για το πρώτο σέρβις το πήγα στο εξουσιοδοτημένο του μαγαζιού που το πήρα.Ζήτησα να κοιτάξει τη διαρροή και να μου κάνει το πρώτο σέρβις αλλά και να μου πει αν καλύπτεται η τάπα του λαδιού που λόγω της άθλιας ποιότητάς της είχε φύγει το διακοσμητικό της (αντίγραφο αλουμινίου).
    Όταν πήγα να το πάρω το παπί απο χαρτί που ήταν,όταν το πήγα το βρήκα "πουτάνα" απο γρατζουνιές,κατσαβιδιές,στραβοκουμπωμένα τα πλαστικά και μέσα στη λίγδα.
    Του λέω γιατί είναι έτσι το παπί ρε μάστορα;Έτσι στο έφερα;"Έλα ρε παλικάρι εγώ φταίω άμα έχεις γάτες στη γειτονιά εσύ;"Λέω ας το καταπιώ και να κάνω ότι κάνω πάντα,δηλαδή την κότα.Την τάπα μάστορα την καλύπτει; Όχι μου λέει και την παρήγγειλα,έχει 6 ευρώ τρίχες δηλαδή.Τουλάχιστον έκανε το σέρβις και σταμάτησε τη διαρροή σκέφτηκα,πλήρωσα κι έφυγα με βαριά καρδιά.
    Μετά απο δυο μέρες που ξανακοίταξα το μοτέρ είδα πάλι λάδια στο ίδιο σημείο,και του το ξαναπήγα αμέσως πρωί πρωί.
    Όταν πήγα να το πάρω ήταν σε καλύτερη κατάσταση απο την προηγούμενη φορά απο πλευράς γρατζουνιών,μόνο δύο καινούριες είχε.
    Τώρα γράφω και περιμένω να ξαναστάξει το μοτέρ για να το πάω αλλού σε άλλη εξουσιοδοτημένη γιατί με μερικούς δε βγαίνει άκρη.Πριν απο λίγο παρατήρησα ότι ο δεξιός ρεγουλατόρος της αλυσίδας είναι μισό σημάδι πιο πίσω απο τον αριστερό που είναι η αλυσίδα (δεν ξέρω αν είναι τόσο σοβαρό,αν είναι πεστε να το διορθώσω)και δύο κλωτσιμένες βίδες στην ποδιά που αντικατέστησα πριν απο 5 λεπτά εγώ.
    Άν θέλετε να σας πω και ποιός είναι και που,δεν έχω πρόβλημα.
    Και φυσικά όταν τελειώσει η γαμωεγγύηση θα το συντηρώ μόνος μου όπως άλλωστε και το transalp και το vectra μου.
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας που διαβάσατε το σεντόνι μου και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη.
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotis1974; 16/04/2016 στις 18:27.

  2. #2
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotis1974 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.Με αφορμή το νήμα του φίλου "Πως κερδίζεις έναν πελάτη"θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα μου,και το πως χάνεις έναν πελάτη.
    Έχω πάρει ένα daytona dy 125 πριν 3 μήνες απο μια εξουσιοδοτημένη εταιρία απο τον γκοργκόλη.
    Πρίν απο 1 εβδομάδα κι ενω το μηχανάκι είχε 700 χιλιόμετρα,παρατήρησα οτι χάνει λίγο λάδι.Αφού το 1000αρικο ήταν κοντά για το πρώτο σέρβις το πήγα στο εξουσιοδοτημένο του μαγαζιού που το πήρα.Ζήτησα να κοιτάξει τη διαρροή και να μου κάνει το πρώτο σέρβις αλλά και να μου πει αν καλύπτεται η τάπα του λαδιού που λόγω της άθλιας ποιότητάς της είχε φύγει το διακοσμητικό της (αντίγραφο αλουμινίου).
    Όταν πήγα να το πάρω το παπί απο χαρτί που ήταν,όταν το πήγα το βρήκα "πουτάνα" απο γρατζουνιές,κατσαβιδιές,στραβοκουμπωμένα τα πλαστικά και μέσα στη λίγδα.
    Του λέω γιατί είναι έτσι το παπί ρε μάστορα;Έτσι στο έφερα;"Έλα ρε παλικάρι εγώ φταίω άμα έχεις γάτες στη γειτονιά εσύ;"Λέω ας το καταπιώ και να κάνω ότι κάνω πάντα,δηλαδή την κότα.Την τάπα μάστορα την καλύπτει; Όχι μου λέει και την παρήγγειλα,έχει 6 ευρώ τρίχες δηλαδή.Τουλάχιστον έκανε το σέρβις και σταμάτησε τη διαρροή σκέφτηκα,πλήρωσα κι έφυγα με βαριά καρδιά.
    Μετά απο δυο μέρες που ξανακοίταξα το μοτέρ είδα πάλι λάδια στο ίδιο σημείο,και του το ξαναπήγα αμέσως πρωί πρωί.
    Όταν πήγα να το πάρω ήταν σε καλύτερη κατάσταση απο την προηγούμενη φορά απο πλευράς γρατζουνιών,μόνο δύο καινούριες είχε.
    Τώρα γράφω και περιμένω να ξαναστάξει το μοτέρ για να το πάω αλλού σε άλλη εξουσιοδοτημένη γιατί με μερικούς δε βγαίνει άκρη.Πριν απο λίγο παρατήρησα ότι ο δεξιός ρεγουλατόρος της αλυσίδας είναι μισό σημάδι πιο πίσω απο τον αριστερό που είναι η αλυσίδα (δεν ξέρω αν είναι τόσο σοβαρό,αν είναι πεστε να το διορθώσω)και δύο κλωτσιμένες βίδες στην ποδιά που αντικατέστησα πριν απο 5 λεπτά εγώ.
    Άν θέλετε να σας πω και ποιός είναι και που,δεν έχω πρόβλημα.
    Και φυσικά όταν τελειώσει η γαμωεγγύηση θα το συντηρώ μόνος μου όπως άλλωστε και το transalp και το vectra μου.
    Ευχαριστώ για την υπομονή σας που διαβάσατε το σεντόνι μου και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη.
    .
    μηπως να ξεκινησεις να το συντηρεις απο τωρα μονος σου??
    γιατι εαν περιμενεις μεχρι την ληξη της εγγυησης ισως να μην εχει
    μεινει τιποτα με αυτον που εμπλεξες !!!
    .
    σημ.
    σε αυτον που πηγες το μηχανακι σου θα του ελεγα την εξης φραση..
    Όποια και αν είναι η εργασία σου φρόντισε να την κάνεις καλά. Ο άνθρωπος πρέπει να κάνει τη δουλειά του τόσο καλά που κανείς ζωντανός, νεκρός ή αγέννητος δεν θα μπορούσε να την κάνει καλύτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από sugariasgeorge; 17/04/2016 στις 01:47.
    :ZZZ:

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Στους μονοκύτταρους οργανισμούς ότι κι αν πεις θα χαλάσεις σάλιο και δευτερόλεπτα απο το χρόνο σου.
    Έχει και πλάκα ο τύπος που το παίζει επιστήμονας σε μηχανάκια τεχνολογίας αλυσοπρίονου και μου έκανε και κήρυγμα.Eεεε... μαστορόπουλα! Πάρτε χαμπάρι δεν είναι όλοι οι πελάτες γκομενίτσες με σκούτερ και λακαμάδες γραβατάκιδες,μην αντιμετωπίζετε όλο τον κόσμο σαν άσχετο.
    Επίτηδες κι εγώ δεν του είπα οτι είμαι 26 χρόνια μηχανικός πετρελαιοκινητήρων με εξειδίκευση στα common rail και συντηρώ oshkosh,man,steyer,m/s,iveco,ural,zil,volvo,scania.
    Αν ξαναδώ λάδια πάλι θα πάω σε άλλη εξουσιοδοτημένη μήπος εκεί τύχω καλύτερης αντιμετώπισης.Αν κι εκεί δεν... Θα βγάλω το γαμοκάλυμα θα πλύνω τα λάδια καλά και θα δώ απο που σιχτίρ χάνει η μαλακία και θα το φτιάξω και να πανα γ@@$%^& η εγγύηση και οι μάστοροι και το Μ$^&ι που τους πέταγε.Η η τσιμούχα του γραναζιού είναι η η παπαριά που σου λέει ποιά ταχύτητα έχεις στο κιβώτιο η έχει κανα ρίγμα απο το χυτήριο όταν έπεσε το καλούπι (απίθανο σενάριο αλλα ποτέ δεν ξέρεις με τους ταιβαν χιουντάο σαολίν)
    Φανταστείτε οτι δεν το είχε καθαρίσει απο τα λάδια καμία απο τις δύο φορές,πως είδε οτι δεν ξανάχασε αφου ήταν πλημμύρα στο λάδι;:a31:

    Με ανυσηχει το γεγονός της ρυθμησης του τροχού όπως είπα παραπάνω.Ξέρει κανείς αν είναι πολύ σοβαρό;Αν είναι αυριο που θα πάω στη δουλειά να το διορθώσω γιατί στο σπίτι δεν έχω δύο 19άρια για να λασκάρω τον άξονα.
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotis1974; 17/04/2016 στις 07:08.

  4. #4
    Επίσης θα μπορούσες να πας στον γκοργκολη στην θησεως, να δείξεις το μηχανάκι, να πεις για τα παθήματα και να ξέρει με τι μαλάκες συνεργάζεται γιατί το δικό του όνομα χαλάει, αντί να τα γράφεις μόνον εδώ.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2016
    Μηνύματα
    85
    Μονο ανταλλακτικά πουλάει δεν έχει σέρβις ούτε ασχολείται φίλε μου.
    Τον πήρα τηλ και μου το είπε.
    Το μόνο που έμαθα είναι ότι έχει αυστηρούς όρους για λάθος διαγνώσεις η παραληψεις των εξουσιοδοτημενων και δεν καλύπτει τίποτα με αποτέλεσμα να σε αφήνει στα βαθιά.Γύρευε τι έχει πάθει απο τέτοιους μάστορες για να έχει βάλει τους όρους αυτούς!
    Δεν εμπιστευονται ούτε τους συνεργάτες τους!
    Όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα έχουν τους ίδιους όρους,τυχαίο;;;
    Banana Republic!
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotis1974; 17/04/2016 στις 07:45.

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς κερδίζεις έναν πελάτη
    από typhoon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2016, 09:15
  2. Πως χειριζομαστε εναν επιμονο πιτσιρικα...
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 19:24
  3. Πώς κρίβεις έναν ελέφαντα
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 04:11
  4. Πως να πέσετε ακολουθώντας έναν γρηγορότερο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 13:34
  5. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 00:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF