Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: ktm rc 200 or cbr250?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8

    Lightbulb ktm rc 200 or cbr250?

    Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα είμαι καινούργιο μέλος!!!θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω έχω ένα μηχανάκι αρκετά χρόνια και έχω και ένα νίντζα 250 που μου το χει αφήσει ο ξάδερφος μ γιατί λείπει να του το κινώ!Γενικά έχω εμπειρίες με μηχανές γιατί δανείζομαι κατά καιρούς φίλων μου!!Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω κάτι δικό μου πιο καλό!!Είμαι ανάμεσα στο ktm rc 200 ή 390 θα δείξει και στο cbr 250 οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής : 1) έχω ακούσει διάφορα για κτμ μαστόρους ανταλλακτικά κτλπ 2)δεν ξέρω κατά πόσο άνετο είναι με συνεπιβάτη με αυτή τη σέλα που έχει??και είναι σαν να μην έχει.... αυτά!!όσο αναφορά το cbr εμφανισιακά δεν συγκρίνονται το κτμ είναι πολύ πιο όμορφο αλλά το cbr έχει φθηνά ανταλλακτικά και γενικά βρίσκεις εύκολα να στο φτιάξουν...το cbr νομίζω οτι μοιάζει με το νιντζα το όποιο δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει για τα λεφτά του....η σέλα είναι πιο ανετη σίγουρα!!αυτά από μένα αν μπορεί κάποιος και έχει γνώσεις πάνω σε αυτά τα μηχανάκια ας με διαφωτίσει

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    1) πόσα λεφτά διαθέτεις; εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, μπότες, γάντια) έχεις; θα αγοράσεις;

    2) πόσο συχνά υπολογίζεις ότι θα παίρνεις συνεπιβάτη για να σε καίει η ανεσή του;

    3) τα Χόντα δεν έχουν καθόλου φθηνά ανταλλακτικά πιστεψέ με.

    4) τι μικρά ΚΤΜ τι μικρά Χόντα, πάνω κάτω β κατηγορίας μοτοσυκλέτες είναι που φτιάχνονται σε Μαλαισίες και Ινδίες.
    πρακτικά καμία διαφορά.


    Εγώ θα πήγαινα σε rc 390 πάντως.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8
    το πολύ 3000 διαθέτω εξοπλισμό έχω τα πάντα και καλά!!!συνεπιβάτη παίρνω συχνά όχι κάθε μέρα έχω και το αμάξι απλά ήθελα να ξέρω κατα πόσο βολικό είναι!σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια δεν το γνώριζα για τα χόντα!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    αφού παίρνεις συχνά συνεπιβάτη και παίζεις στο τριχίλιαρο δες και το ktm duke 200

    πχ αυτό -> http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7908875/

    ομορφούλικο είναι, χαμηλό, με abs και κάθεται άνετα και ένας συνεπιβάτης για καμιά κοντινή απόσταση.
    ψάξε λίγο στο φόρουμ, υπάρχουν κάποια σχετικά θέματα

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8
    ναι είχα ρίξει κ σε αυτό μια ματιά απλά μου αρέσουν τα πιο street γιατί αυτό όταν το είδα από κοντά μου φάνηκε πολύ παπί!!!Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    νομιζω στα 2990 ακόμα έχουν προσφορες καινουργια duke 200. Αν και με 4500 που έχει το 390, νομίζω τωρα θα περνα το 390.

    Υπαρχουν φτηνες μασκούλες που κόβουν τον αέρα. Εγω πήρα μια απο κινα τέλεια απομίμηση της KTM και είδα αισθητή διαφορά πάνω απο τα 100 χλμ.

    Αν βεβαια σου αρέσει το RC καλύτερα, πάλι νομίζω υπάρχουν ακόμα κομάτια καινούργια με 3500.

    Για τα service, 1ο (1000 χλμ) περίπου 160-200 ευρω, 2ο (7500χλμ) περίπου 100,τρίτο (15000 χλμ) περίπου 180-220 ευρώ.

    το cbr 250 είναι αξιοπρεπες μηχανάκι, αρκετα ακριβότερο απο το KTM, αλλα σίγουρα θα έχει καλύτερη τιμή μεταπώλησης.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    νομιζω στα 2990 ακόμα έχουν προσφορες καινουργια duke 200. Αν και με 4500 που έχει το 390, νομίζω τωρα θα περνα το 390.

    Υπαρχουν φτηνες μασκούλες που κόβουν τον αέρα. Εγω πήρα μια απο κινα τέλεια απομίμηση της KTM και είδα αισθητή διαφορά πάνω απο τα 100 χλμ.

    Αν βεβαια σου αρέσει το RC καλύτερα, πάλι νομίζω υπάρχουν ακόμα κομάτια καινούργια με 3500.

    Για τα service, 1ο (1000 χλμ) περίπου 160-200 ευρω, 2ο (7500χλμ) περίπου 100,τρίτο (15000 χλμ) περίπου 180-220 ευρώ.

    το cbr 250 είναι αξιοπρεπες μηχανάκι, αρκετα ακριβότερο απο το KTM, αλλα σίγουρα θα έχει καλύτερη τιμή μεταπώλησης.
    καλημεραα!!εχω βρει ενα rc μεταχειρισμενο με 14.000χιλ στα 2.800 η αληθεια ειναι οτι με το cbr εχουν αρκετη διαφορα στην τιμη συνεπως και στη μεταπωληση....τα σερβις εισαι υποχρεομενος να τα κανεις στην κτμ αν το αγορασεις καινουργιο ε??μηπως συμφερει το μεταχειρισμενο για να γλιτωσω το 500ευρω που ανεφερες για τα σερβις?απο καταναλωση πως ειναι?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    το 200αρι (rc και duke) καίνε 2.5 και αν τα πιέσεις πολύ 3 λίτρα/100χλμ. 2 χρονια εγγύσηση αν κανεις τα service στην αντιπροσωπεία. Αν κάνεις service αλλου, χάνεις την εγγύηση. Γνώμη μου είναι δεν αξίζει για 500 ευρω να πας σε μεταχειρισμένο (3500 έχει καινούργιο με ABS το RC, για περιορισμένα κοματια),εκτός αν αυτο που θα πάρεις είναι μοντελο 13 και μετά και έχει όλα τα service στην KTM σωστά στην ώρα τους. Μπορείς και μόνος σου να τσεκάρεις το παρελθόν απο οποιοδήποτε μεταχειρισμένο KTM, στο site της KTM, γνωρίζοντας τον αριθμό πλαισίου και τον αριθμό του πιστοποιητικού παράδοσης της KTM. Εκεί σου βγάζει πότε αγοράστηκε και όλες τις εργασίες συντήρησης που έχουν γίνει. Εφόσον κάποιος ισχυριστεί οτι το μηχανάκι έχει όλα τα service στην ώρα τους και στην ΚΤΜ, ευγενικά θα του ζητήσεις αριθμό πλαισίου και αριθμό πιστοποιητικού παράδοσης και θα μπεις εδω, να ελεγξεις την ακρίβεια του ισχυρισμού.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    το 200αρι (rc και duke) καίνε 2.5 και αν τα πιέσεις πολύ 3 λίτρα/100χλμ. 2 χρονια εγγύσηση αν κανεις τα service στην αντιπροσωπεία. Αν κάνεις service αλλου, χάνεις την εγγύηση. Γνώμη μου είναι δεν αξίζει για 500 ευρω να πας σε μεταχειρισμένο (3500 έχει καινούργιο με ABS το RC, για περιορισμένα κοματια),εκτός αν αυτο που θα πάρεις είναι μοντελο 13 και μετά και έχει όλα τα service στην KTM σωστά στην ώρα τους. Μπορείς και μόνος σου να τσεκάρεις το παρελθόν απο οποιοδήποτε μεταχειρισμένο KTM, στο site της KTM, γνωρίζοντας τον αριθμό πλαισίου και τον αριθμό του πιστοποιητικού παράδοσης της KTM. Εκεί σου βγάζει πότε αγοράστηκε και όλες τις εργασίες συντήρησης που έχουν γίνει. Εφόσον κάποιος ισχυριστεί οτι το μηχανάκι έχει όλα τα service στην ώρα τους και στην ΚΤΜ, ευγενικά θα του ζητήσεις αριθμό πλαισίου και αριθμό πιστοποιητικού παράδοσης και θα μπεις εδω, να ελεγξεις την ακρίβεια του ισχυρισμού.
    Σωστός αμα δινουν 2χρονια εγγυηση δεν αξιζει εχεις δικιο!!!η καταναλωση μια χαρα μου φαινεται!!οσο αυτο για το τσεκαρισμα μεσα απο την κτμ δεν το γνωριζα απλα θα το πηγαινα στο μηχανικο μου που τον εχω πολλα χρονια!γνωριζεις μηπως σε ποιο σημειο μπορω να δοκιμασω και τα δυο μηχανακια δλδ το duke κ το rc?γιατι σε οσες αντιπροσωπειες πηγα δεν ειχαν το Rc !!σε ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες σου με βοηθησες αρκετα

  10. #10
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    RC 390

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzina_21 Προβολή μηνύματος
    Σωστός αμα δινουν 2χρονια εγγυηση δεν αξιζει εχεις δικιο!!!η καταναλωση μια χαρα μου φαινεται!!οσο αυτο για το τσεκαρισμα μεσα απο την κτμ δεν το γνωριζα απλα θα το πηγαινα στο μηχανικο μου που τον εχω πολλα χρονια!γνωριζεις μηπως σε ποιο σημειο μπορω να δοκιμασω και τα δυο μηχανακια δλδ το duke κ το rc?γιατι σε οσες αντιπροσωπειες πηγα δεν ειχαν το Rc !!σε ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες σου με βοηθησες αρκετα
    Παρε τηλ κλεισε test ride σε αντιπροσωπο. εδω τα τηλέφωνα απο όλους τους dealers

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    RC 390

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Παρε τηλ κλεισε test ride σε αντιπροσωπο. εδω τα τηλέφωνα απο όλους τους dealers
    σε υπερευχαριστω!!!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF