Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

  1. #31
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους. ελπιζω το ταξιδι να ικανοποιησει πληρως αυτα που αισθανεσαι γι αυτο πριν το ξεκινησεις....μην αγχωνεσαι γενικα....χαζεψε λιγο τον χαρτη εστω και απο γουουγλ μαπς κ γενικα κοιτα το καθε πρωι....μην παραφορτωνεσαι πραγματα και αντικειμενα...θα δεις πως οτι κ αν παρεις σιγουρα θα χρησιμοποιησεις το 60-70 % απο αυτα... ρουχισμος 4 εποχων κ εφυγες...(καλυτερα να ιδρωσεις λιγο παρα να κρυωνεις)...τζιπιεσ στην ευρωπη δεν χρειαζεται...υπαρχει σημανση για τα παντα...θα σου φανει χρησιμο μονο οταν φτανεις στην πολη και θελεις να βρεις το ξενοδοχειο...μουσικη σιγουρα μαζι, κ καφε της αρεσκειας σου γιατι δεν ξερουν απλα ουτε να φτιαχνουν ουτε να πινουν... (μην παρεις εσπρεσσομηχανη μαζι....). εγω με στικακια εσπρεσσο και νερο απ οπουδηποτε ημουν κομπλε.... καλο ταξιδι να εχεις και περιμενουμε φωτο και εμπειριες απο εσενα...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Θελω την γνωμη σας για ενα μερος αναμεσα στην Γενοβα και στην Βαρκελωνη για διανυκτερευση. Η πορεια μου θα ειναι παραλιακα. Σαν ρεμο, Νικαια, Καννες, Σαιν Τροπε και παει λεγοντας. Σε αυτα τα μερη το βαλαντιο μου δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα ηταν χρησιμο

  3. #33
    Εμείς κλεισαμε στο Santo Stefano Al Mare, πριν από σαν ρεμο, νικαια μιας και μας βολευε στη διαδρομη και ηταν και περισσοτερο vfm απο τις υπόλοιπες περιοχες. Σε ξενοδοχειο ομως και με 90-100 ευρω το δικλινο...

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matlia Προβολή μηνύματος
    Θελω την γνωμη σας για ενα μερος αναμεσα στην Γενοβα και στην Βαρκελωνη για διανυκτερευση. Η πορεια μου θα ειναι παραλιακα. Σαν ρεμο, Νικαια, Καννες, Σαιν Τροπε και παει λεγοντας. Σε αυτα τα μερη το βαλαντιο μου δεν νομιζω οτι ειναι αρκετο οποτε αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα ηταν χρησιμο
    Καλοκαίρι έχει απίστευτη κίνηση από παραλία. Πέρνα - πλήρωσε διόδια για τα 100+ τούνελ. Κάπου στην AiX, Avignon για ύπνο.

    Μετά από Μασσαλία πάρε δρόμο χωρίς διόδια προς αεροδρόμια γλυτώνεις χλμ και διόδια

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Αβινιόν, είναι και πανέμορφη.
    vardis

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παίδες μπαίνω σφήνα, με κάτι που ανακάλυψα (φαντάζομαι θα το ξέρετε αρκετοί) και αφορά μόνο στο πλάνο της πόλης που θέλεις να επισκεφθείς.

    Σε αυτό το site http://www.visitacity.com/

    βάζεις όποια πόλη θέλεις, πόσες μέρες θέλεις να μείνεις, ένα Mail και σου στέλνει σε pdf έναν οδηγό (πλήρη θα έλεγα) στα μέτρα σου τον οποίο μπορείς κ να διαφοροποιήσεις αν δε σε καλύπτει σε κάτι.

  7. #37
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Παίδες μπαίνω σφήνα, με κάτι που ανακάλυψα (φαντάζομαι θα το ξέρετε αρκετοί) και αφορά μόνο στο πλάνο της πόλης που θέλεις να επισκεφθείς.

    Σε αυτό το site http://www.visitacity.com/

    βάζεις όποια πόλη θέλεις, πόσες μέρες θέλεις να μείνεις, ένα Mail και σου στέλνει σε pdf έναν οδηγό (πλήρη θα έλεγα) στα μέτρα σου τον οποίο μπορείς κ να διαφοροποιήσεις αν δε σε καλύπτει σε κάτι.
    Πολύ καλό... Εγώ προσωπικά δεν το ήξερα.. Θα μελετηθει...

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!!!

    Ελειψα μερικες μερες λογω των διακοπων

    Διαβασα λιγο τον οδηγο που ειχατε ποσταρει:http://www.motoguzziclub.gr/articles...tosukleta.html

    Γενικα ειναι ενα παρα πολυ ωραιο κειμενο που βοηθαει σε πολλες αποριες...

    Η σημερινη απορεια μου εχει να κανει με την επιλογη της διαδρομης.
    πχ. πως επιλεγω σε μια διαδρομη αν ειναι καλυτερα να παω απο autobahn ή απο εναν περιφερειακο δρομο. Επισης θα ηθελα απο καποιους να μου προτεινουν καποιες διαδρομες τις οποιες αξιζει να περασω με βαση περιπου το αρχικο πλανο που εχω δωσει στην αρχη το οποιο δεν ειναι απολυτο οπως εχω πει τροποποιειται οσο κοιταω διαφορα οπως κοστος, ταραχες κ.α.

    (Χαλκιδα -Ηγουμενιτσα - Μπαρι - Ναπολι - Ρωμη - Πιζα - Σαν Ρεμο - Καννες - Βαρκελωνη - Σαν Σεμπαστιαν - Παρισι - Ζυριχη - Ινσμπουργκ - Βενετια - Φλορεντια - Μπαρι - Ηγουμενιτσα - Χαλκιδα).

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Αν εχεις χρονο και δεν βιαζεσαι να βγαλεις πολλα χιλιομετρα ανα ημερα,τοτε διαλεξε επαρχιακους.
    Αν θες να βγαλεις μεγαλες αποστασεις,τοτε οι εθνικες οδοι ειναι μονοδρομος.

    Το τι αξιζει για τον καθενα ειναι διαφορετικο.
    Αναλογα τα γουστα σου,βαλε και τις διαδρομες,στασεις και διαμονες σου.
    Ανοιξε ενα χαρτη,βγαλε διαδρομη,ετοιμασε μπαγκαζια εγγραφα και χρημα,
    μην αγχωνεσαι με την παραμικρη λεπτομερεια και απλα κουμπωσε την πρωτη

    Και ξεκινα

    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 03/05/2016 στις 00:48.

  10. #40
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλημερα Χρονια Πολλα!

    Αυτοκινητοδρομοι: (ταχυτητα+πολλα χιλιομετρα ανα ημερα-οδηγικη απολαυση-εικονες)*αντοχη συνεπιβατη

    Επαρχιακο δικτυο: (Εικονες^2+απολαυστικες διαδρομες-πολλα χιλιομετρα ανα ημερα)*αντοχη συνεπιβατη.

    Να εχεις κατα νου, πως οσο πιο πολυ καταπιανεσαι με λεπτομερειες που στο τελος του ταξιδιου σου θα καταλαβεις οτι ειναι ανουσιες τελικα, τοσο θα χανεις απο το ταξιδι...που δεν ειναι ο προορισμος η ο χαρτης, αλλα ο δρομος.

    Καλη συνεχεια στην αναζητηση.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Καλησπερα και παλι

    Προσπαθω με χρηση του Google maps να δω λιγο την διαδρομη αρχικα. Βαζω χωρις διοδια πχ. και ενω με βγαζει απο τον autostrada μου δινει ως εναλλακτικη πχ. τον Ε847, ο οποιος υποθετω εγω οτι ειναι η εθνικη οδος.

    Αρχικα αν οντως ειναι η εθνικη δεν εχει διοδια? και για εξηγηστε ολα αυτα τα ss και sp στο χαρτη τι ειναι επαρχειακοι δρομοι ολοι?

    Για να κινηθω εκτος εθνικης οδου, πρεπει αποκλειστικα να τοποθετω αποφυγη αυτοκινητοδρομων στο google maps?

    Μηπως υπαρχει κανα καλυτερο εργαλειο να δω τις διαδρομες εχω βρει ενα: http://www.viamichelin.co.uk/
    αλλα δεν ξερω ποσο προσφατο ειναι και ποσο αξιοπιστο σε αυτα που βγαζεi, γιατι βαζω τις ιδιες διαδρομες στο google και εχει τρελη αποκλιση πχ. Αθηνα - Θεσσαλονικη με αποφυγη διαδιων στην ιδια διαδρομη μου βγαζει αποκλιση 2 ωρες
    Τελευταία τροποποίηση από matlia; 03/05/2016 στις 22:25.

  12. #42
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matlia Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και παλι

    Προσπαθω με χρηση του Google maps να δω λιγο την διαδρομη αρχικα. Βαζω χωρις διοδια πχ. και ενω με βγαζει απο τον autostrada μου δινει ως εναλλακτικη πχ. τον Ε847, ο οποιος υποθετω εγω οτι ειναι η εθνικη οδος.

    Αρχικα αν οντως ειναι η εθνικη δεν εχει διοδια? και για εξηγηστε ολα αυτα τα ss και sp στο χαρτη τι ειναι επαρχειακοι δρομοι ολοι?

    Για να κινηθω εκτος εθνικης οδου, πρεπει αποκλειστικα να τοποθετω αποφυγη αυτοκινητοδρομων στο google maps?

    Μηπως υπαρχει κανα καλυτερο εργαλειο να δω τις διαδρομες εχω βρει ενα: http://www.viamichelin.co.uk/
    αλλα δεν ξερω ποσο προσφατο ειναι και ποσο αξιοπιστο σε αυτα που βγαζει.
    Καλησπέρα.

    Το viamichelin είναι πολύ καλό και αξιόπιστο εργαλείο. Οι χρόνοι που δίνει βεβαια στις διαδρομές είναι ίσως λίγο πιο τραβηγμένοι απο αυτούς του googlemaps αλλά πολλές φορές πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ισως γιατί έχει την δυνατότητα να λαμβανει δεδομένα σε πραγματικό χρόνο όπως πχ έργα στο δρόμο ή κάποιο τροχαίο.

    Σωστα βάζεις την επιλογή "αποφυγή αυτοκινηδρόμων" . Τώρα τι σημαίνουν τα ss και sp προσωπικά δεν γνωρίζω, αλλά προφανώς είναι κωδικοποιήσεις εθνικού δικτύου. Προσωπικά όσες φορές έχω κινηθεί σε ευρωπαϊκό εθνικό δίκτυο τύπου Autostrada, Autoban, Otoyolar (τουρκία), αλλά και σε Γαλλία, Ισπανία, έχει πάντα διόδια. Λογικό. Οσες φορές έχω επιλέξει δευτερεύον οδικό δίκτυο, σχεδόν ποτέ δεν έχω βρει διόδια.

    Να σου πώ προσωπικά τι κάνω εγώ. Βλέπω από το googlemaps ή google earth (πολύ καλό εργαλείο όταν σχεδιάζεις ταξίδι γιατί εκτώς από φωτογραφίες, μπορείς να "καρφώνεις πινέζες" ή να κάνεις εισαγωγή/εξαγωγή δεδομένων από/προς το GPS σου) το κεντρικό οδικό δίκτυο. Αρα με τη μια το βγάζω εκτώς. Κατόπιν επιλέγω χωριά/πόλεις που βρίσκονται διαδοχικά προς την κατεύθυνση που θέλω να ακολουθήσω, και κατόπιν χρησιμοποιώ τα εν λόγο εργαλεία, τοποθετώντας τα τοπωνύμια αυτά ως stopovers. Ετσι επί της ουσίας χαράσεις εσύ την διαδρομή και κάνεις τις όποιες αλλαγές μέχρι να φέρεις αξιοθέατα/διαδρομές και χρόνους στα δικά σου μετρα και αντοχές. Ετσι μπορείς να φτιάξεις διαδρομές που μπορεί να έχουν λίγο από εθνική, λίγο απο επαρχιακό, ανάλογα με το χρόνο και τις αντοχές σας. Μην ξεχνάς, όταν ταξιδεύεις δικάβαλος, τα όρια τα βάζει πάντα ο συνεπιβάτης...

    καλή συνέχεια.
    I search, therefore I travel...

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Καλησπερα και παλι, επεστρεψα μετα απο μερικες μερες λογο ενος διπλου ατυχηματος του αδερφου μου.
    Αρχικα τον τρακαρε μια μηχανη στο αυτοκινητο μου (ευτυχως το παιδι με την μηχανη που παραβιασε το ΣΤΟΠ αν και ακρανοτος ειναι καλα), επειτα πηρε την μηχανη ο αδερφος μου για να παει στην δουλεια μιας και το αυτοκιμητο ειχε ζημια και εφυγε σε μια στροφη (εσπασε ποδια και γενικα χτυπησε).

    Ετσι λοιπον για μερικες μερες χαθηκα...

    Λοιπον σημερα ανακαλυψα αυτο:

    http://www.sygic.com/gps-navigation#1

    Επειδη ειχα κανει και ερωτηση περι gps και επειδη τα garmin zumo εχουν μεγαλο κοστος:

    garmin zumo 345 LM = 500 ευρω
    garmin zumo 395 LM = 585ευρω
    garmin zumo 595 LM = 835 ευρω

    λεω μηπως καποιος ξερει κατι για το sygic να μου ανοιξει τα ματια

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2007
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από matlia Προβολή μηνύματος
    Λοιπον σημερα ανακαλυψα αυτο:

    http://www.sygic.com/gps-navigation#1

    Επειδη ειχα κανει και ερωτηση περι gps και επειδη τα garmin zumo εχουν μεγαλο κοστος:

    garmin zumo 345 LM = 500 ευρω
    garmin zumo 395 LM = 585ευρω
    garmin zumo 595 LM = 835 ευρω

    λεω μηπως καποιος ξερει κατι για το sygic να μου ανοιξει τα ματια
    Χρησιμοποιώ Sygic και Here Maps. Τα βρίσκεις και τα δύο δωρεάν και αποθηκεύεις τους χάρτες στο κινητό σου οπότε δεν χρειάζεται να έχεις mobile data.
    -To Here Maps έχει φωνητικές οδηγίες, το Sygic στην δωρεάν έκδοση όχι, πρέπει να το αγοράσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ακούς στη μηχανή αν δεν έχεις ακουστικά.
    -Το Here Maps βάζεις αφετηρία και προορισμό και σε πάει. Στο Sygic μπορείς να βάλεις και ενδιάμεσους προορισμούς για να ακολουθήσεις συγκεκριμένη διαδρομή που θες.
    -Και στα δύο μπορείς να βάλεις φίλτρα, πχ να αποφύγεις διόδια / αυτοκινητόδρομους / χωματόδρομους κτλ.
    -Και τα δύο σου βγάζουν 2-3 εναλλακτικές διαδρομές και διαλέγεις ποια σου κάνει.
    -Υπ'οψιν οτι θα πρέπει να έχεις το κινητό μόνιμα συνδεδεμενό να φορτίζει διαφορετικά θα δείς την μπαταρία να αδειάζει πολύ πολύ γρήγορα.

    Αν έχεις αρκετό χώρο διαθέσιμο στο κινητό σου τότε θα σου πρότεινα να κατεβάσεις και τα δυο και δες πιο σε βολεύει περισσότερο.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2016
    Μηνύματα
    23
    Καλησπέρα φιλε,

    σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
    Έχω κατεβάσει και τα δύο και όλους τους χάρτες, έχω ενδοεπικοινωνία interphone που συνδέεται με το κινητό και έτσι μπορώ να ακούσω.
    Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι όταν του βάζω διαδρομή χωρίς διόδια στο (sygic ειδικά) σε διαδρομή που την γνωρίζω πολύ καλά με πάει αλλού ντα αλλού

    Το άλλο πρόβλημα είναι ότι έχω κατεβασμένους τους χάρτες αλλά είμαι offline, οπότε οκ φτάνω πες στον προορισμό μου, αλλά εκεί χρειάζομαι internet για να βρω ξενοδοχείο σωστά? Υποτίθεται δεν έχω κλείσει και θα ψάχνω επιτόπου πως θα το κάνω? Γιατί αν είναι να χρειάζομαι ιντερνετ για να βρω ξενοδοχείο ή μέρος για να φάω τότε όλα αυτά μπορώ να τα κάνω χωρίς να έχω το sygic.

    Αυτό το θέμα με το ξενοδοχείο ειδικά με έχει κολλήσει για το πώς θα μπορέσω να βρω ξενοδοχείο αν δεν έχω ίντερνετ.
    Δώστε μου τα φώτα σας...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  2. Ταξίδι στην ευρώπη + πινακίδες
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 09:34
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 10:52
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
    από kavgeo στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2007, 15:25
  5. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 21:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF