Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Αλλαγή υγρού φρένων , εξαέρωση και νέα τακάκια σε παπί

  1. #31
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Άκυρο αλλά τα ebc τακάκια πως τα βρήκες;καλύτερο φρενάρισμα; σκέφτομαι και εγώ να τσιμπήσω αυτά εδώ http://www.ebay.com/itm/Honda-CBF125...dVk9cL&vxp=mtr
    Στο παπί για πολύ καλά μου τα δώσανε σε γνωστό μοτοφρενάδικο . Αλλά όχι απο ebay ρε φίλε . Κρίμα. Και αυτό που λέμε καλύτερο φρενάρισμα είναι πάντα σχετικό . Πχ εγω προτιμώ να εχω καλό φρενάρισμα και ας τρώγονται σε 10000 . Αλλος φρενάρει με το πίσω και θέλει από το μπροστά 20000 . Γούστα είναι αυτά .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για μεγαλύτερη δισκοπλακα οποτε και για αποστάτη
    Ο αποστάτης είναι σωστά φτιαγμενος-κεντραρισμενος-σφιγμενος;
    Το ίδιο και η δισκοπλακα;
    Ο αποστάτης είναι της braking .Δεν τον έβαλα ο ίδιος αλλά στις θέσεις που επιανε η δαγκάνα πατάει με τις βίδες τις . Πόσο λάθος να μπήκε ? Γενικά όπως προανάφερα θέμα με το μπροστινό είχα εξαρχήςμε σφυρίγματα και χραχρα αμα γυρναγα την ρόδα ανάποδα . Με τα χλμ αυτά λειάνθηκαν μεν αλλά παράμειναν . Δηλαδή απο μαμά ο εμπρός τροχός ψιλοζοριζότανε στην ελευθερη περιστροφή . Επίσης εχω αλλάξει ρουλεμαν και στους δύο τροχους πριν αλλάξω δισκόπλακα αλλά για άσχετους λόγους .
    Τελευταία τροποποίηση από Anritsu; 09/05/2016 στις 00:57.
    Modenas Kriss 125

  2. #32
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    τι μαρκα ειναι ο δισκος φιλε? αν ειναι shark η κατι τετοιο των 30-40 ευρω βγαλτον χθες. ειναι λιγα χιλιοστα πιο χοντροι απο τους μαμα με αποτελεσμα να φρεναρει λιγακι το μηχανακι. οτι τακακι και να βαλεις θα συμβαινει το ιδιο πραγμα.

    λυσεις 2: η βαζεις τον μαμα και ξεμπερδευεις, η δινεις 80-100 και παιρνεις καινουριο δισκο braking (αποκλειστικα για το παπι σου).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  3. #33
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    τι μαρκα ειναι ο δισκος φιλε? αν ειναι shark η κατι τετοιο των 30-40 ευρω βγαλτον χθες. ειναι λιγα χιλιοστα πιο χοντροι απο τους μαμα με αποτελεσμα να φρεναρει λιγακι το μηχανακι. οτι τακακι και να βαλεις θα συμβαινει το ιδιο πραγμα.

    λυσεις 2: η βαζεις τον μαμα και ξεμπερδευεις, η δινεις 80-100 και παιρνεις καινουριο δισκο braking (αποκλειστικα για το παπι σου).
    Καλησπέρα . Braking ειναι η δισκοπλάκα και EBC τα τακάκια αγορασμένα όλα απο σοβαρό μοτομάγαζο .
    Modenas Kriss 125

  4. #34
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    δεν θυμαμαι ρε σι τι τακακια εβαζα στα παπια τα οποια ειναι πολυ καλα (νομιζω ebc μπλε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος).

    ξεβιδωσε τη δαγκανα απο τις βασεις, βγαλε τα τακακια (καθαρισε και τα εμβολα αν ειναι βρωμικα) και τριψε τακακια και δισκο με πολυ ψιλο γιαλοχαρτο (οχι ολο το δισκο μεχρι τις βιδες, εκει που παταει το τακακι μονο και στις 2 πλευρες). τελος πλυνε το δισκο με σαπουνονερο, τα τακακια σπουπισετα με ενα καθαρο πανι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #35
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Σε διάφορα sites βλέπω να χρησιμοποιούν στην εξαέρωση με μανέτα ανεπίστροφη βαλβίδα http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-C...150112&vxp=mtr . Αν κατάλαβα καλά έτσι σιγουρεύεις πως δεν θα μπεί αέρας απο την βαλβίδα εξαέρωσης προς το σύστημα κατα την διαδικάσια τρόμπαρε-ξετρόμπαρε . Είναι χρήσιμο πιστεύετε και που το βρίσκω αυτό το βαλβιδάκι ?
    Modenas Kriss 125

  6. #36
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    παρτο απο το λινκ που εβαλες, διαφορετικα κοιτα σε καταστημα με ανταλλακτικα μηχανων-παπιων.

    δε ξερω ποσο χρησιμο ειναι, δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε. κανε εξαερωση με το γνωστο τροπο: ξεβιδωνεις τη βιδα εξαερωσης, πατας τη μανετα μεχρι το τελος της διαδρομης, σβυγγεις βιδα εξαερωσης, αφηνεις μανετα. θα χρειαστει να το κανεις λιγες φορες μεχρι να φυγει ο αερας απο το κυκλωμα...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων
    από PortisHead στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2019, 22:18
  2. Αλλαγη υγρου φρενων και εξαερωση..
    από petranc2 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2012, 16:11
  3. Αλλαγη τακακια σε R1 '04-'06
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 04:18
  4. αλλαγή λαδιών φρένων σε kle 500
    από vaggg στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2009, 18:15
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2008, 06:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF