Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Γνώμη δίκυκλου για Αρχάριο :)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10

    Talking Γνώμη δίκυκλου για Αρχάριο :)

    Καλησπέρα σας, μόλις γράφτηκα και ήρθα στην παρέα σας, αυτό είναι και το πρώτο μου θέμα.

    Μετά από πολύ καιρό και πόσα χρόνια πηξίματος στην κίνηση αποφάσισα στα 29 μου να βγάλω δίπλωμα δίκυκλου, και λόγω ηλικίας είπα μια και καλή να βγάλω το μεγάλο ανεξαρτήτων κυβικών μιας που έχει πήξει το μυαλό και δεν είμαι για χαζομάρες στο δρόμο..

    Θέλω να ρωτήσω το εξής.. Τι είναι κατάλληλο για αρχάριο που έχει ανέβει μόνο σε z125 στα 16 του, ένα honda crf στα 25 του, και ένα honda cbf 600 που είναι της σχολής οδηγών..

    Το μηχανάκι / σκούτερ / μηχανή ούτε και εγώ δεν ξέρω τι, το θέλω μέσα στην πόλη, μέσα στον πειραιά, άντε και κάνα μαρούσι από πειραιά. Να τραβάλει λιγουλάκι με καμιά μάνα μου / κοπέλα μου επάνω σε καμία ανηφόρα και να είναι ( ΕΥΚΟΛΟΠΕΡΝΟΥΣΑ - καινούρια λέξη ) ανάμεσα στα αυτοκίνητα.

    To budget είναι μέχρι 2.800 max για το δίκυκλο, διότι έχω και στο μυαλό μου τα extra χρήματα για την ασφάλεια μου σωματικά κτλπ.

    'Ολες οι γνώμες καλοδεχούμενες. Ευχαριστώ πολύ το φόρουμ για αυτή την ευκαιρία πολλών ερωτήσεων.

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    καλωσόρισες. και γω στα 29 μου πήρα το πρώτο μου δίκυκλο δίνοντας απευθείας το Α δίπλωμα χωρίς να έχω εμπειρία πριν όπως εσύ με το 125 kai to crf.

    Η γνωριμία μου έγινε με ένα μονοκύλινδρο F650gs του 2003 που αν και αρκετά μεγάλο για 1η ήταν τελικά πάνω στο μήνα χρήσης ένα ψηλό παπί.

    Θα σου πρότεινα το Versys που καβαλάω εδώ και 3 χρόνια και αντικατέστησε εξαιρετικά το F650.
    με 2800 βρίσκεις μόνο του 07-08 ΧΩΡΙΣ ABS αν έχει μεγάλο προίκα ή με ABS αλλά πολλά χιλιόμετρα, χωρίς προίκα και με κάποια χρήματα για μαζέματα.
    π.χ.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7543477/

    ή αν μπορείς να ανέβεις λιγάκι εδώ
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7919146/

    γνώμη μου πάντως ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις να έχει ABS. Μέσα στη πόλη είναι must.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Σε ευχαριστώ φίλε μου, δεν το ήξερα καν αυτό το μηχανάκι.. Μέχρι στιγμής μου λέγανε σκουτεράκι για ευκολία, αλλά δεν έχω ούτε καν οδηγήσει σκουτεράκι, μόνο συμπλέκτη και με τα πόδια λες και πλέκω νομίζω πως θα πέσω για πλάκα.. Αυτά τα λέω γιατί δεν έχω οδηγήσει καν σκούτερ και είναι στο μυαλό μου. Επίσης μου λέγανε για κάνα cbf 125 που έχει συμπλέκτη αλλά είμαι 1.84 - 98 kg και φένομαι γαιδούρι εκεί πάνω.

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Για τη σωματοδομή σου δε θα σε βολέψει ένα μοτοσυκλετάκι. Επίσης σε δικάβαλο και ανηφοριές δύσκολα τα πράγματα. Ειναι πολλά τα κιλά για τα λίγα κυβικά τους
    Και αφού έχεις εμπειρία δε θα σε δυσκολέψει μια μηχανή παραπάνω κυβικών και έχεις ηλικιακά το μυαλό να χειριστείς τον δεξί καρπό σου.

    Κοιτάς λοιπόν σε μονοκύλινδρα ή δικύλινδρα 650άρια (τα πολιτικά 600άρια δηλαδή) που να κάνουν για τη χρήση που θες.

    με ABS είναι το F650GS (αν και 1ης γενιάς και δεν είναι πολυ αποδοτικό)
    το Versys με 2ης γενιάς ABS που δουλεύει αρκετά καλά

    υπάρχουν και το Vstrom αλλά εκεί που περνάει το Versys το Vstrom λόγω "φουσκωμένων" πλαστικών μένει πίσω στη κίνηση.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Να σαι καλά φίλε μου.. Οπότε ξεχνάω τα στυλ cbf 125 και τέτοια.. Μας μένουν αυτά τα 2 που είπες και τα σκουτερ των 200 και 300 κυβικών για μέσα στην πόλη και ελάχιστα παραέξω π.χ πειραιάς - μαρούσι.

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Στα σκούτερ κοιτάς τα μεσαία προς μεγάλα mega scooter. Τα απλά 200-300 κυβικών δε θα σε βολέψουν επίσης. Πέραν της ευκολίας στη κίνηση λόγω αυτόματης μετάδοσης τα mega scooter είναι αρκετά φαρδιά τα περισσότερα (x-max π.χ.) και τα τιμόνια δε κόβουν πάρα πολύ.

    Πάρε κανα Versys βόλτα. πιστεύω θα σου αρέσει

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Τώρα την πέμπτη θα έχω την ευκαιρία να οδηγήσω ένα sym symphony ST 200cc 2016' , θα δω αν βολεύει και αμέσως μετά θα ψάξω να βρώ να οδηγήσω το versys. Να σαι καλά και πάλι για τις απαντήσεις σου

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ολα εχουν να κανουν με το τι θελεις να κανεις.
    Οι περισσοτεροι εδω εχουμε ενα παθος (ανωμαλια) με τις μηχανες. Η λογικη λεει οτι αν απλα θελεις κατι για μεσα στη πολη να κανεις τη δουλεια σου χωρις κοπο και καπως οικονομικα η καλυτερη λυση ειναι ενα σκουτερακι. Αν πας σε Versys να ξερεις οτι δεν ειναι πιο οικονομικη απο ενα αυτοκινητο, για την ακριβεια πρεπει να ειναι και πιο ακριβη μη σου πω... Βεβαια αυτο που σου δινει αν εχεις το μικροβιο ειναι κατι που δεν υπολογιζεται σε χρηματα.
    Με λιγα λογια αν σκεφτεσαι οτι θελεις μια μηχανη για να κανεις τις δουλειες σου και να πηγαινεις Αθηνα Μαρουσι τοτε καλυτερα σκουτερακι.
    Αν σκεφτεσαι οτι θελεις να κανεις και τα ταξιδακια και γενικα θελεις να ζησεις την ολη φαση του "μηχανοβιου" με τα καλα του και τα κακα του τοτε αρχιζεις και κοιτας αλλα.
    Αλλα τι να σου προτεινω μεταξυ cbf125, sym 200, και versys ??? Ειναι 3 διαφορετικοι κοσμοι.

  9. #9
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Crf/Wrf/Dr 250.
    Χωράς να περάσεις από παντού, ανεβαίνεις κατεβαίνεις πεζοδρόμια. Οικονομικά, θεωρητικά άσπαστα και στην χαζοτούμπα δεν παθαίνουν τίποτα.

    Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το θες για πόλη. Όχι ότι δεν πάνε παραέξω, απλά θα κουράσουν λίγο παραπάνω.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Πούλησα το Seat leon 1800cc turbo, και πιστεύω πως ένα σκούτερ να πάρω η ένα 750cc naked να πάρω, θα μου φανεί ποιο φθηνό.. Πάντως η δουλειά μου θα είναι από σπίτι σε σπίτι με την καινούρια μου δουλειά , να περνάω εύκολα από κανένα αμαξάκι ανάμεσα και να βγαίνω και καμία εθνική Πειραιάς - Μαρούσι .. Μέχρι εκεί για αρχή.. Πάντως έχω κάψει εγκέφαλο.. Ο φίλος μου έχει CRF φάση Στάθης Ψάλτης αλλά φαίνομαι σαν κουράδας εκεί πάνω.. Είμαι 1.85 98kg

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    crf Για πόλη?! και πες οτι δεν το παιρνεις το μοτερ στα χερια. χωρις κλειδι που θα πας?

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Είπα πως έχει ο φίλος μου crf.. αλλά αυτός το πήρε για να κάνει ότι να ναι στο δασάκι σε χώμα. εγω δεν θέλω τέτοιο ούτε μου τεριάζει κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    για τον απο πανω το εγραψα κυριως.

    το πρωτο πραγμα που πρεπει (δυστυχως) να δεις ειναι η καταναλωση και η φθορα. αν οπως λες εισαι απο σπιτι σε σπιτι μαλλον θα κανεις πολλά χλμ ημερησιως σωστα?

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Ε λογικά γύρω γύρω, παίζει να κάνω και 50km την μέρα πχ.

  15. #15
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liakos1987 Προβολή μηνύματος
    ούτε μου τεριάζει κάτι τέτοιο.
    Μη βιάζεσαι. Τα ψηλά μονοκύλινδρα είναι πάρα πολύ καλά για κίνηση στην πόλη, ιδίως με ζάντες ασφάλτου (SM). Είναι και οικονομικά από βενζίνη και σέρβις. Χαμηλό σχετικά κόστος κτήσης. Τέλειο για το μπόι και τα κιλά σου. Μεγάλη γκάμα επιλογής, από γατάκια μέχρι πάνθηρες. Κάνεις και καμιά εκδρομούλα αν καί ίσως χρειαστεί να φτιάξεις τη σέλα για να μη δεινοπαθήσει ο πισινός σου.

    Τι σε κάνει να νομίζεις οτι "δεν σου ταιριάζουν";

    Τα δικύλινδρα (Versys, er6, Strom, Transalp κλπ) ωραία για μηχανάκι που κάνει τα πάντα, αλλά ακριβότερα & καίνε περισσότερο, αν και πιο άνετα φυσικά για δικάβαλλο. Δοκίμασε και θα καταλάβεις.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ti ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ Suzuki Burgman 150, ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ?
    από tassos A στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2009, 15:50
  2. Τι γνώμη έχετε για το νέο Anti-XT της HONDA?
    από Julius στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2004, 15:54
  3. Την Γνωμη Σασ Για .....
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 16:22
  4. Την Γνωμη Σασ Για Αυτο.....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 10:47
  5. Ρε παιδιά τι γνώμη έχετε για αυτό;
    από NLS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 03:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF