Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Αναγνώριση Βλάβης σε Modenas Kriss 125 sports (Φωτογραφίες)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    απειρη πρεπει να ειναι η αντισταση μεταξυ πηνιων και γειωσης οχι του ιδιου του πηνιου αλλιως θα ηταν κομμενο
    κι εγω απο κομμενο μπουζοκαλωδιο δεν θα ειχα μεγαλες απαιτησεις αλλα λεει οτι ειναι ενσωματωμενο στον πολλ/στη

  2. #17
    έχεις δίκιο, το διάβασα από κινητό και δεν το πρόσεξα, νόμιζα ότι ήταν μόνο η μπουζόπιπα ενσωματωμένη.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2003
    Μηνύματα
    9
    Σχετικά με το μπουζί: Στα NKG το μεγαλύτερο νούμερο σημαίνει πιο κρύο μπουζί. Και γενικά λέει αν δε ξέρεις τι φοράει ο κινητήρας καλύτερα να πας με το πιο κρύο τύπο. Οπότε καλό φαίνεται το C7HSA αντί του C6HSA.

    Σχετικά με το μπουζοκαλώδιο: Δεν είναι τραυματισμένο. Έχει ξεραθεί η δευτερεύουσα (μη ηλεκτρική) μόνωση και έχει κάνει κάποιες μικρές ραγάδες τις οποίες ανοίγω με το χέρι για να τις τονίσω στη φωτογραφία. Πρέπει να είναι κάποιο σιλικονούχο υλικό ή κάποιο άλλο ελαστομερές θερμοπλαστικό. Αυτά μπαίνουν για να προστατέψουν από πιθανή μηχανική καταπόνηση και υψηλή θερμοκρασία. Σε πολύ πιο εξελιγμένα οχήματα προστατεύουν από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές προς εγκεφάλους. Με μια μικρή βόλτα το βράδυ δεν είδα κάποιο σχηματισμό ηλεκτρικού τόξου. Άσε που και να υπήρχε, θα έπρεπε να σβήνει η μηχανή αφού το ρεύμα περνά από το βρόγχο με τη χαμηλότερη αντίσταση. Οπότε νομίζω πως δεν υφίσταται θέμα με το μπουζοκαλώδιο.

    Όσον αφορά τις ηλεκτρικές μετρήσεις: Η μπαταρία είναι στα 12,8VDC τελείως αποσυνδεμένη. Στα 14VDC ρελαντί και στα 14,4VDC με γκάζι. Το πηνίο είτε αποσυνδεμένο, είτε πάνω στον ανορθωτή δίνει 12VAC σε ρελαντί και 43VAC με τέρμα γκάζι. Ίσως να πηγαίνει και λίγο παραπάνω αλλά μέτραγα σε στάση και το τερμάτισα ίσα ίσα να δω τη κορυφή. Νομίζω είναι καλή τάση και όλα δείχνουν πως το αρχικό ηλεκτρικό κύκλωμα δεν έχει κάποια μόνιμη και εμφανή βλάβη. Μπορεί να έχουν αρπάξει κάποιες σπείρες ή μπορεί και η γέφυρα σε υψηλότερες θερμοκρασίες να καταρρέει και να χαλά και η σταθεροποίηση αλλά εντάξει μέχρι εκεί μπορώ να φτάσω σε έλεγχο. Δε φρόντισε βλέπεις η Modenas να βάλει μια θύρα διασύνδεσης OBD2 / OBD-II.

    Τα καθέστατα τώρα… Το είπε ο lykourgi στο post #5, o andreaspetr στο post #6 και o toyar στο post #9. Δες το καρμπιρατέρ! Το είδα λοιπόν και έκανε όντως διαφορά! Κατά τη χθεσινή βόλτα 4-5Km δεν είχα κανένα πρόβλημα. Χάρηκα και είπα θα το δω και το πρωί. Το πρωί που ήταν κρύο έσβησε κάμποσες φορές στο πρώτο χιλιόμετρο (λόγω κακής ρύθμισης) αλλά ζεστάθηκε γρήγορα και έκανα άλλα 10Km πάλι χωρίς πρόβλημα. Στην επιστροφή από τη δουλειά μου κόπηκε η χαρά γιατί το ξανάκανε τρεις φορές. Άλλο τρεις βέβαια άλλο δεκατρείς. Σίγουρα υπάρχει βελτίωση.

    Θα πρέπει να κάνω άλλα λίγα χιλιόμετρα για να έχω μια πληρέστερη εικόνα. Ίσως τα λίγα σκασίματα που είχα στην επιστροφή ήταν από κακές ρυθμίσεις. Θα μπορούσαν; Επίσης φοβάμαι πως και το πρόβλημα να μειωθεί ή να εξαφανιστεί, δε θα μπορέσω να φτάσω μια καλή ρύθμιση μόνος μου. Δε θέλω να πάω σε καταστάσεις με υπερβολική κατανάλωση καυσίμου ή ακόμα και βλάβης στο κινητήρα λόγω κακής ρύθμισης στο καρμπιρατέρ. Πόσο πιθανό είναι κάτι τέτοιο; Φοβάμαι υπερβολικά;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    για τη ρυθμιση:
    βρες τη βιδα του αερα βιδωσε την τερμα μεσα και μετα ξεβιδωσε 1,5 στροφη και εισαι πολυ κοντα στο σωστο
    το κυκλωμα φορτισης δειχνει σωστο αλλα μην ξαναμετρησεις με την μπαταρια εκτος γιατι θα γινει ζημια
    θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχεις σωστη ροη πριν το καρμπ δηλαδη σε ρουμπινετο φιλτρο τρομπα βενζινης (δεν γνωριζω ακριβως πως ειναι στο μηχανακι σου) και οτι αναπνεει το τεποζιτο σου

  5. #20
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    για τη ρυθμιση:
    βρες τη βιδα του αερα βιδωσε την τερμα μεσα και μετα ξεβιδωσε 1,5 στροφη και εισαι πολυ κοντα στο σωστο
    το κυκλωμα φορτισης δειχνει σωστο αλλα μην ξαναμετρησεις με την μπαταρια εκτος γιατι θα γινει ζημια
    θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχεις σωστη ροη πριν το καρμπ δηλαδη σε ρουμπινετο φιλτρο τρομπα βενζινης (δεν γνωριζω ακριβως πως ειναι στο μηχανακι σου) και οτι αναπνεει το τεποζιτο σου
    Δεν υπάρχει τρόμπα . Με φυσική ροή κατεβαίνει και έχει ένα ρουμπινέτο για απομόνωση . Ούτε φίλτρο βενζίνης έχει από τη μάνα του εκτός και έχει βαλει ο φίλος . Εγώ έβαλα ένα να υπάρχει καλού κακού.
    Τωρά μια και το ψάχνει καλό θα ήταν να έλεγχε και όλο το λάστιχο ή και να το άλλαζε , απο ρουμπινέτο μέχρι καρμπυρατέρ . Επιπλέον αν μπορεί με κάποια πατέντα με κάνα μπουκαλάκι να τροφοδοτήσει το μηχανάκι με εξωτερικό αυτοσχέδιο ντεπόζιτο προκείμενου να αποκλείσει να του δημιουργεί το θέμα κάτι στο ντεπόζιτι-ρουμπινέτο-σωληνάκι.
    Modenas Kriss 125

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    προφανως εχει φιλτρο μεσα στο ρουμπινετο το οποιο πρεπει να ελεχθει μια και υπηρχε θεμα με το τεποζιτο
    δεν το ξερω το μηχανακι αλλα σιγουρα ειναι με φυσικη ροη;

  7. #22
    να πω τώρα μιά κουταμάρα ακόμη;

    Καθάρισε ο άνθρωπος το καρμπιρατέρ και όλα ΟΚ αρχικά και μετά το ξανάκανε.

    Μήπως κατεβάζει σκουπίδια από το ντεπόζιτο, με ότι αυτό συνεπάγεται;

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2003
    Μηνύματα
    9
    Σήμερα στο δρόμο προς τη δουλειά ήτανε πάλι χάλια. Πολλές διακοπές και σκασίματα. Πρόλαβα και έκανα όμως εχτές 15-20Km απροβλημάτιστα. Είναι ακόμα λυμένο, χωρίς πλαστικά. Λέω μήπως το ΣΚ βγάλω ντεπόζιτο. Με φυσική ροή είναι, διακόπτη βενζίνης και σωληνάκι. Δεν έχω φίλτρο. Γιατί καθάρισα το καρμπιρατέρ και ξαφνικά άλλαξε τόσο πολύ η συμπεριφορά και μετά από λίγα Km τα ίδια; Εκτός αν όντως είναι ηλεκτρική η βλάβη! Δε ξέρω.

  9. #24
    Κατά την δική μου ταπεινή άποψη, πήγαινε να αγοράσεις ένα γνήσιο καρμπυρατέρ στο κουτί του, τοποθέτησέ το, κάνε τη ρύθμιση που σου είπε ο toyar (1,5 στροφή από τέρμα βιδωμένη είναι η συνηθεστέρα όλων των γνωστών ρυθμίσεων) και κλείσε το κεφάλαιο που σε ταλαιπωρεί. Δεν είναι ηλεκτρικό το θέμα σου, όταν θελήσεις αγόρασε κι έναν πολλαπλασιαστή κομπλέ με το μπουζοκαλώδιο, έτσι για να μην σε ανησυχούν οι ρωγμές του περιβλήματος. Μην παιδεύεσαι τσάμπα, τα παλιά καρμπυρατέρ που έχει μπει χέρι δύσκολα έρχονται στα καλά τους, said the story teller!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    στο ξαναλεω, καπου εχεις φιλτρο βενζινης βρες το και καθαρισε το

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    στο ξαναλεω, καπου εχεις φιλτρο βενζινης βρες το και καθαρισε το
    Δεν ξέρω αν έχει κάποια σίτα στο ρουμπινέτο , αλλά εμένα με 45000 δεν θα είχε μαζέψει αρκούδες εφόσον είμαι σίγουρος πως δεν το έχει πειράξει ποτέ κανείς ?

    raise0 καταλαβαινώ πως έχεις τον πόνο σου , αλλά όταν ξαναμαστορέψεις και βγάζεις φωτογραφίες βγάλε μία το δοχειάκι των υγρών φρένων γιατι κάποια στιγμή θα αλλάξω υγρά και στο δικό μου έχουν εξαφανιστεί τα MIN/MAX . Να έχω μια ιδέα στο περίπου .
    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εχει σιγουρα σιτα στο ρουμπινετο και ποιο πανω αναφερει οτι μαστορας εριξε ματζουνι για καθαρισμο τεποζιτου
    αρα κατι παραξενο εχει παιχτει στην τροφοδοσια

  13. #28
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εχει σιγουρα σιτα στο ρουμπινετο και ποιο πανω αναφερει οτι μαστορας εριξε ματζουνι για καθαρισμο τεποζιτου
    αρα κατι παραξενο εχει παιχτει στην τροφοδοσια
    γιαυτό και γω πιο πανω πρότεινα να κάνει κάστομ ντεπόζιτο με μισό λίτρο βενζίνης να δει πως θα πάει . Πάντως στο μάνιουαλ του 125 που μοιάζει να είναι φωτοκόπια απο τα 100 , 115 στους τακτικούς ελέγχους δεν αναφέρει κάτι για ρουμπινέτο/σίτα , φίλτρο βενζινης κλπ για καθάρισμα . Μόνο για το σωληνάκι λέει κάθε 4 χρόνια έλεγχο, Αυτό το φάρμακο πρέπει να ήταν για την τσέπη του μάστορα
    Modenas Kriss 125

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    το ρουμπινετο εχει και θεση ρεζερβας?
    αν ναι λογικα εχει το ιδιο με Καζερ και εχει σιτα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7729372_0_b.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	360724


    καθαρισε παλι το καρμπυρατερ πιο προσεκτικα και βαλε στο σωληνακι βενζινης ενα φιλτρακι.
    εμενα ειχε κατεβασει κομματι σκουρια και εκανε υπερχειληση αφου μπλοκαρε το φλοτερακι.

  15. #30
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    το ρουμπινετο εχει και θεση ρεζερβας?
    αν ναι λογικα εχει το ιδιο με Καζερ και εχει σιτα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7729372_0_b.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	360724


    καθαρισε παλι το καρμπυρατερ πιο προσεκτικα και βαλε στο σωληνακι βενζινης ενα φιλτρακι.
    εμενα ειχε κατεβασει κομματι σκουρια και εκανε υπερχειληση αφου μπλοκαρε το φλοτερακι.
    Ρεζέρβα δεν νομίζω να έχει γιατί θα την είχα χρησιμοποιήσει . On off είναι το βρυσάκι δύο θέσεων.
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Modenas Kriss 125 review
    από Anritsu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2017, 00:55
  2. Κουτα λεμε..............Modenas kriss 125
    από zephyr1 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2009, 00:10
  3. Modenas Kriss 125 η Kymco Straight 150
    από Lazio στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF