Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Προβλήματα με αποζημίωση από ασφαλιστική...

  1. #1
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905

    Προβλήματα με αποζημίωση από ασφαλιστική...

    Ο αδερφός μου αγόρασε πριν 10 μήνες ένα κουκλί , μαύρο Z1000 2k4 , καινούριο. Μετά από 7 μήνες και ενώ το μηχάνημα είχε μόνο 4.000 χμρ , τον χτύπησε κάποιος που πήγαινε ανάποδα σε μονόδρομο και όπως βγήκε ο αδερφός μου από κάθετο ,δεν πρόλαβε να αντιδράσει αφού κοίταξε μόνο από την μία πλευρά. Τελικά ,αυτός έκανε δήλωση με προτροπή της τροχαίας και η κατάσταση είναι εδώ και 3 μήνες στα χέρια της ασφαλιστικής , η οποία το τρενάρει. Η ζημιά της μηχανής είναι (με αντικατάσταση πλαισίου ,που το απαγορεύει ο νόμος , μιας και έχει πάρει στα δύο καλάμια κάτω από την σέλα) 7500-8500 ευρώ . Αλλά για κακή μας τύχη μας τρενάρουν αφάνταστα για να μας αλλάξουν την μηχανή . Και να σκεφτείς ότι την χρωστάμε ακόμα!
    Έχει κανείς καμιά ανάλογη ιστορία ή κάτι ποιό δραστικό να προτείνει ;
    Και να σκεφτεί κανείς ότι μόλις θα έκλεινε χρόνο , ήταν έτοιμος να μου την χαρρίσει ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Τί δήλωση έκανε ο άλλος μετά από προτροπή της τροχαίας;

    Τί είδους δήλωση;

  3. #3
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Προβλήματα με αποζημίωση από ασφαλιστική...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
    Ο αδερφός μου αγόρασε πριν 10 μήνες ένα κουκλί , μαύρο Z1000 2k4 , καινούριο. Μετά από 7 μήνες και ενώ το μηχάνημα είχε μόνο 4.000 χμρ , τον χτύπησε κάποιος που πήγαινε ανάποδα σε μονόδρομο και όπως βγήκε ο αδερφός μου από κάθετο ,δεν πρόλαβε να αντιδράσει αφού κοίταξε μόνο από την μία πλευρά. Τελικά ,αυτός έκανε δήλωση με προτροπή της τροχαίας και η κατάσταση είναι εδώ και 3 μήνες στα χέρια της ασφαλιστικής , η οποία το τρενάρει. Η ζημιά της μηχανής είναι (με αντικατάσταση πλαισίου ,που το απαγορεύει ο νόμος , μιας και έχει πάρει στα δύο καλάμια κάτω από την σέλα) 7500-8500 ευρώ . Αλλά για κακή μας τύχη μας τρενάρουν αφάνταστα για να μας αλλάξουν την μηχανή . Και να σκεφτείς ότι την χρωστάμε ακόμα!
    Έχει κανείς καμιά ανάλογη ιστορία ή κάτι ποιό δραστικό να προτείνει ;
    Και να σκεφτεί κανείς ότι μόλις θα έκλεινε χρόνο , ήταν έτοιμος να μου την χαρρίσει ...

    Υπάρχει δηλωμένος τραυματισμός στο ατύχημα?
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  4. #4
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Ennoo oti hrthe h troxaia , bebaiose to sumban , oti dld autos phgaine anapoda klp , kai ton ebale na kanei dhlosh upaitiothtas .
    Epishs o aderfos mou traumatisthke kai diekomomisthei anaisthitos sto nosokomeio xoris eutuxos na exei pathei tpt , alla exase tis aisthhseis tou kai merikes grtzounies se olo to soma kai to prosopo . Perasan eutuxos . Nai tou ebgalan fotos me ta shmadia kai einai mesa sto fakelo .
    Arxika to phgaine h koloasfalistikh mas (tou aderfou mou dld ) na ton apozhmiosei me filikh dhlosh , .Ekanan 1,5 mhnes na mas pou apo ekei oti to kostos einai pano apo 6000 kai den tha mas apozhmisoeis auth alla h asfalistikh tou upaitiou . Kai ola ta tragelafika pou akolouthoun , dld exei steilei h asfaleia 3 empeirognomones apo Athina sto Hrakleio kai telika akoma den mas lene ti prokeita na kanoun . Kai perimenoume kai perimenoume . Exoume kai dikhgoro , mhpos tha prepei na tous kanei agogh mpas kai sfiksoun ligo oi koloi ????

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της webman
    Εγγραφή
    17/06/2005
    Μηνύματα
    219
    Το να έπαιρνες μια συμβουλή από κάποιο δικηγόρο ΔΕΝ κακό!

    Ρώτα και πράξε..

    Από που είσαι από Κρήτη...;

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Ο αδελφός σου ζήτησε την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού για τον τραυματισμό του?
    Ηρθε ο ΤΟΤΑ στον τόπο του ατυχήματος?
    Ρωτάω γιατί παίζει μεγάλο ρόλο, το αδίκημα γίνεται πλέον ποινικό και τον τρέχει ο εισαγγελέας έτσι κι αλλιώς.
    Επίσης η ασφαλιστική δεν κάνει πολλά παζάρια σ αυτήν την περίπτωση γιατί και το θύμα μπορεί να ζητήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
    Αν δεν έγιν εέτσι, πες του δικηγόρου να κάνει τώρα αγωγή για τραυματισμό.

    sapila racing
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
    Ennoo oti hrthe h troxaia , bebaiose to sumban , oti dld autos phgaine anapoda klp , kai ton ebale na kanei dhlosh upaitiothtas .
    Epishs o aderfos mou traumatisthke kai diekomomisthei anaisthitos sto nosokomeio xoris eutuxos na exei pathei tpt , alla exase tis aisthhseis tou kai merikes grtzounies se olo to soma kai to prosopo . Perasan eutuxos .
    Λοιπόν κατ' αρχήν περαστικά γενικώς κι ευτυχώς που δεν ήταν τίποτα πιο σοβαρό.

    Όταν υπαρχει ατύχημα με τραυματία κι έρχεται η τροχαία και δηλώνει στο δελτίο συμβάντων τραυματισμό τότε:

    Όλες οι ασφαλιστικές που εμπλέκονται στο ατύχημα ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ να γίνει το δικαστήριο, να βγεί η απόφαση (που έτσι κι αλλιώς θα γίνει εφ όσον ο υπαίτιος δήλωσε στην τροχαία ότι φταίει) και μετά να πληρώσουν.
    Αν υπήρχε δήλωση στο δελτίο χωρίς τραυματισμό τότε(ανάλογα το κύρος της ασφαλιστικής) σε 2 βδομαδούλες παίρνεις ότι είναι να πάρεις.
    Τουλάχιστον έτσι γινόταν μέχρι πέρυσι.
    Αυτά!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #8
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    από Ηράκλειο , αλλά εγώ κατοικώ εδώ (Αθήνα δλδ) από τότε που ήρθα για σπουδές και έμεινα εδώ. Η ασφαλιστική θα έπρεπε να είχε απαντήσει ... αλλά κάνει την πάπια. Ο εισαγγελέας αν είναι να την τρέξει την υπόθεση ,αργει αφάνταστα και τέλος ναι νομίζω ότι δεν συμφέρει την ασφαλιστική να πάει σε δικαστήριο γιατί απλά την έχει χάσει από χέρι την υπόθεση .Ο δικηγόρος λέει ότι αν κάνουμε αγωγή θα αργήσει η υπόθεση , αλλά βλέποντας την χρονοτριβή δεν βλέπω κάτι καλύτερο . Μόνο η απειλή ότι θα πρέπει να πληρώσουν περισσότερα . . . Και είχα μια ελπίδα ότι θα είχα το Ζ στο τέλος του χρόνου!!!

  9. #9
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
    Το να έπαιρνες μια συμβουλή από κάποιο δικηγόρο ΔΕΝ κακό!

    Ρώτα και πράξε..

    Από που είσαι από Κρήτη...;
    Από Ηράκλειο.

  10. #10
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ο αδελφός σου ζήτησε την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού για τον τραυματισμό του?
    Ηρθε ο ΤΟΤΑ στον τόπο του ατυχήματος?
    Ρωτάω γιατί παίζει μεγάλο ρόλο, το αδίκημα γίνεται πλέον ποινικό και τον τρέχει ο εισαγγελέας έτσι κι αλλιώς.
    Επίσης η ασφαλιστική δεν κάνει πολλά παζάρια σ αυτήν την περίπτωση γιατί και το θύμα μπορεί να ζητήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
    Αν δεν έγιν εέτσι, πες του δικηγόρου να κάνει τώρα αγωγή για τραυματισμό.

    sapila racing
    Αρχικά δεν ξέρω τι είναι ο ΤΟΤΑ . Για την ώρα δεν έχει κάνει καμιά αγωγή ο αδερφός μου , αλλά δεν ξέρω αν το έχει κάνει αυτεπάγγελτα η τροχαία και ο εισαγγελέας . Τις φωτογραφίες όπως και ιατροδικαστική απόφαση την έκαναν οι εκέι ιατροί . Δεν ξέρω αν τους υποχρέωσε κανείς η έδρασαν αυτοβούλος. Τι άλλο να πω δεν ξέρω.

  11. #11
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Ας το μεταφέρει κάποιος στις γενικές!!!!!




    Βάλε δικηγόρο... οι ασφαλιστηκές είναι η μεφαλύτερη αλητεία το έχουμε ξαναπεί.

    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Λοιπόν φίλε μου, τι ασφαλιστική είναι αυτή που το τρενάρει?
    -Πολλές μικρές ασφαλιστικές που είναι στο κλείσιμο ή έχουν πρόβλημα ρευστού, το τρενάρουν για ή να την γλυτώσουν ή να καθυστερήσουν. Σε μια δικιά μου περίπτωση με την Αργοναυτική, (έχει ταξιτζίδες συνήθως) έκανα 9 μήνες να πάρω τα λεφτά μου (2500?) και είχα κινηθεί και με τους παρακάτω τρόπους.

    Άλλες κινήσεις έχεις κάνει?
    -πάντα νομική κάλυψη μαζί, αν και τώρα κατάλαβαίνω ότι οι νομικές πλέον λειτουργούνε περισσότερο για να πάρεις με την λιγότερη δυνατή προσπάθεια και τον λιγότερο δαπανμένο χρόνο και χρήμα και απο αυτές αυτά που θα έπρεπε να είχες πάρει με το καλημέρα και τίποτα άλλο.

    α. Επιστολή με Φαξ στο Ινστιτούτο Καταναλωτή που να δηλώνει ότι και ο χρόνος παράδοσης απο την ασφαλιστική εχει ξεπεράσει τον προβλεπώμενο (1μήνας απο την στιγμή που θα παραδοθούν τα τιμολόγια) και ότι η επισκευή που έχει γίνeι είναι παράνομη καθώς ρητά και με τον νόμο δεν επιτρέπονται να αλλάζουν πλαίσια στην Ελλάδα αλλά ολόκληρες μηχανες σε τέτοια περίπτωση.
    β. Νομική αν έχεις, ή έξτρα δικηγόρο, αρχικά με ένα εξώδικο
    γ. Ζάλισμα συνέχεια στην εταιρεία (μα κάθε μέρα σου λέω)
    δ. Εγραφα προς αυτούς που να φαίνεται ότι θα διεκδικίσεις έξτρα χρήματα απο απώλεια χρήσης (ταξί, μεταφορικά, κλπ) και ότι αυτά όσο περνάει ο καιρός διογκώνονται.


    Αυτά είναι αυτά που μπορώ να σκεφτώ τώρα που είναι και περασμένη ώρα, γράψε παραπάνω πληροφορίες, ασφαλιστική τι έχει γίνει μέχρι τώρα κλπ , γιατί αλλάχθηκε πλαίσιο και που έγινε αυτό κλπ κλπ...

    Αν χρειαστείς κάποιον να σου υπογράψει υπεύθυνα το θέμα του πλαισίου ή να σου βρεί την αντίστοιχη νομοθεσία, ή δικηγόρο σχετικό με τέτοια θέματα, σφύρα κλέφτικα 3 φορες!

  13. #13
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    File mou to plaisio den exei allaxthei , h mhxanh einai akoma mesa ,alla exoume pragmatognomosunh gia to plaisio. Perimenoume gia thn apozhmiosh , an kai exo katalabei oti to sunergeio exei kanonisei me thn asfalistikh na parei meta thn mhxanh gia kommati psomi . Telika einai megalh mafia oloi autoi . Den ksero ti na skefto . Exoun perasei polla apo to mualo mou . H koloasfalistikh legetai ... VICTORIA , trexa gureue dld...

  14. #14
    Μία διευκρίνηση σχετικά με το πλαίσιο...
    Αυτό που απαγορεύεται είναι η αλλαγή πλαισίου, δηλαδή καινούριο πλαίσιο με καινούριους αριθμούς. Η αντικατάσταση πλαισίου δεν απαγορεύεται, κοινώς ένα καινούριο πλαίσιο αλλά με τους ίδιους αριθμούς χτυπημένο!! Βέβαια, αυτό είναι και λίγο πακέτο, γιατί άντε να πείσεις την εταιρία να σου στείλει ίδιο χτυπημένο πλαίσιο επειδή εσύ τρακάρισες... Πάντως δες το αυτό...
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  15. #15
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Φίλε μου δεν το ξέρω αυτό που λες , αλλά μάλλον η Kawasaki και καμία άλλη δεν χτυπάνει αριθμούς σε πλάισια που έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν . Μου ακούγεται λίγο εξωπραγματικό .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2013, 18:06
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2008, 02:04
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2008, 17:30
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 16:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF