Σελίδα 54 από 57 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 848

Θέμα: Δευτερόλεπτο.. Λεπτό.. Ώρα.. Αντρικό Ρολόϊ!!!!

  1. #796
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    περιμενω να μου ερθει και ενα open caseback να φαινεται ο μηχανισμος και θα ειναι κομπλε
    ηρθε και εκατσε κουτι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240124_173545_1706110609525.jpg 
Προβολές:	522 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	450078

    @doctor_john σ ευχαριστω πολυ για την προταση στο vroom
    θα το εχω υποψιν
    Τελευταία τροποποίηση από husky21; 24/01/2024 στις 17:35.

  2. #797
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Τα ρολόγια με τα οποία έχω απομείνει.
    Πρώτο από όλα το ρολόι του πατέρα μου που είναι του 1969 και που του είχα κάνει ένα μεγάλο σέρβις κάπου εκεί στο 2003. Είναι ένα κουρδιστό Omega Seamaster no date. Όταν γεννήθηκε ο γιος μου το 2016 χάραξα τη πλάτη του με την ημερομηνία γεννήσεως του.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160913-140240-zpsxcq9qari.jpg 
Προβολές:	454 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	450208



    Αγαπημένο το Citizen αυτό το οποίο όταν ήρθε στα χέρια μου το ερωτεύτηκα ακόμη περισσότερο. Εξαιρετικές χρονομετρίες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05075.jpg 
Προβολές:	457 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	450209

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	REVIEW23.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	450210



    Το παλιότερο προσωπικό μου ρολόι, κάπως ταλαιπωρημένο με hairlines αλλά το έχω φορέσει περισσότερο από κάθε άλλο. Ένα SEIKO Kinetic Perpetual που απέκτησα το 2006 και φοράει ακόμη την ίδια πυκνωτική μπαταρία. Έχει τη δυνατότητα να διορθώνει την ημερομηνία υπολογίζοντας και τα δίσεκτα έτη. Πρέπει όμως πλέον να αλλαχθεί καθώς δε λειτουργεί το sleep mode. Τσιγκουνεύομαι τα 100€ που θα στοιχίσει μαζί με το σέρβις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230501_133128.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	450211



    Και το τελευταίο μου απόκτημα αφού ανέβαλα την αγορά του και το κυνήγι της ανεύρεσης του. Πρόκειται για ένα STEINHART Ocean 39 Vintage GMT το οποίο παραπέμπει απευθείας στο Rolex Explorer II του 1971 (1ης γενιάς) με ref.1655. Το καταθέτω πριν προλάβει να το κάνει κάποιος άλλος. Πολλές συζητήσεις γίνονται για τα homage αντίγραφα στον κόσμο των ρολογόφιλων, τις οποίες έχω ξεπεράσει και απλά αγοράζω με μοναδικό γνώμονα.... να μου αρέσει το ρολόι που φοράω, άλλωστε τη συγκεκριμένη vintage εκδοχή πολλοί λίγοι θα την αναγνωρίσουν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230420-164029.jpg 
Προβολές:	462 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	450212

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230502_000710.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	450213

  3. #798
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    741
    ειναι πολυ ομορφα ολα
    ειδικα το Ω
    απλο,λιτο απεριττο

  4. #799
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    ειναι πολυ ομορφα ολα
    ειδικα το Ω
    απλο,λιτο απεριττο


    Και το ακριβότερο όλων.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #800
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.158
    Ωραία συλλογή!
    Όσον αφορά το steinhart δεν τίθεται θέμα, όλα τα groupo έχουν δεύτερες εταιρείες έτσι ώστε να κάνουν προσβάσιμα
    στο κοινό επιτυχημένα μοντέλα που αξίζουν και που φυσικά θα τους αποδώσουν κέρδη χωρίς να στερούν την υστεροφημία των "μεγάλων".
    Και η Tudor αρχικά για την αγορά της Αυστραλίας ξεκίνησε, λόγο υπερβολικών δασμών στα rolex εισαγωγής.
    Τα περισσότερα σχέδια κασσωμάτων είναι πλέον χωρίς πατέντα κάτι πολύ φυσικό μετά από 50 χρόνια.

    το φαινόμενο rolex και ο αντίκτυπος που έχει σε εκατομμύρια ανθρώπους που φοράνε γνήσια, με άλλο όνομα ή ρεπλικες
    είναι εκτός κάθε συναγωνισμού. Προσωπικά δεν μπορώ να τα δω όπως τα άλλα ρολόγια πλέον.
    Θεωρώ δικαίωμα όλων να μπορούν να χαίρονται αυτά τα σχέδια.

    Το citizen κλέβει καρδιές.

  6. #801
    Να βάλω και εγω ένα γονικό ρολόι DOXA του 1957 που λειτουργεί άψογα μέχρι και σήμερα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20230914_221314.jpg‎  

  7. #802
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Να ρωτησω και γω κατι κουλό?
    Σε ενα απλό Casio (quartz) των 100 (παρά) ευρώ,
    με καινουργια μπαταρια (αρα δεν τιθεται θεμα απο κει)
    μες το 3μηνο....θα σταματησει να λειτουργει για καποιες ωρες, και θα επανελθει μετα απο μονο του,
    αφηνοντας σε πισω π.χ. 3-4 ωρες.
    Τι μπορει να φταιει ?

  8. #803
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω και γω κατι κουλό?
    Σε ενα απλό Casio (quartz) των 100 (παρά) ευρώ,
    με καινουργια μπαταρια (αρα δεν τιθεται θεμα απο κει)
    μες το 3μηνο....θα σταματησει να λειτουργει για καποιες ωρες, και θα επανελθει μετα απο μονο του,
    αφηνοντας σε πισω π.χ. 3-4 ωρες.
    Τι μπορει να φταιει ?

    Σίγουρα γράφει Casio; Μην γράφει τίποτα παρεμφερές; Π.χ. Cesio, Cysio....

    Μάλλον για χαλαζία που δεν κάνει καλή επαφή μου κάνει εμένα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #804
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.158
    Προσοχή ειδικά στα casio, κάποιες εταιρείες μπαταριών διαφοροποιούν τους κωδικούς με ένα γράμμα στο τέλος.
    Αυτό πρακτικά σημαίνει 0.2mm πιο ψηλή μπαταρία.

    Μόνο την εταιρεία μπαταριών που λέει η casio.
    Οι "τεχνικοί" πολλές φορές νομίζουν ότι θα στραβωσουν.το έλασμα
    και όλα καλά. Δεν συμβαίνει αυτό ή θα σπάσει ή θα επανέλθει.

    Υπάρχει και άλλη παγίδα, να προσπαθήσουν να αντικαταστήσουν
    τον κωδικό με άλλης εταιρείας.
    Οι αντικαταστάτες όμως είναι ελάχιστα μεγαλύτεροι
    με αποτέλεσμα να ραγίζει η led οθόνη όπου υπάρχει, να πρεσσάρεται ο άξονας κίνησης και να καθυστερεί μέχρι να καταστραφεί το γρανάζι κίνησής του στα αναλογικά quartz.

  10. #805
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Εχω μια ωραια ιστορια να σας πω,

    Το καλοκαιρι του μακρινου 1986, εγω 7 ετων τοτε, σε διακοπες να παιζω στην παραλια. Οι δικοι μου καπου παραπανω επιναν ενα απογευματινο καφε.

    Οπως πεταγα πετρες στη θαλασσα κι εψαχνα για κοχυλια, κατι μου γυαλισε στο ματι. Παω πιο κοντα και βρισκω ενα ρολοι. Το μαζεψα στην τσεπη και συναχισα το παιχνιδι. Οταν μαζευτηκα το εδειξα στους δικους μου τι βρηκα. Ηταν ενα απλο ρολόι οπτικα. Οταν επιστρεψαμε στην Αθηνα, πηρε η μανα μου το ρολοι και το πηγε μαζι με ενα αλλο που ηθελε να αλλαξει μπαταρια στο χρυσοχοο της γειτονιας. Οταν γυρισε ειχε ενα τεραστιο χαμογελο.... Το ρολοι ηταν Rolex , date just, απο τα πρωτα και με βαση το σειριακο του αριθμο, κατασκευης 1967. Το bracelet του jubilee του 1972.

    το ρολοι απο τοτε φυλαχτηκε στο σπιτι, δε φορεθηκε ποτε. Εγω το πηρα οταν πλεον εκλεισα τα 30 και το πηγα στη Rolex οπου πληρωσα ενα σερβις 600 ευρω αλλα μου εδωσαν μαζι κι ολα τα πιστοποιητικα του. Απο τοτε και μετα καθε 5 χρονια το παω για τη συντηρηση του και το φοραω στις "καλές περιστασεις" .

    Το ρολογακι αυτο, ασχετως του τι ειναι, οταν το φοραω παντα θυμαμαι να παιζω ανεμελα στην παραλια κι εχω ενα χαμογελο.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  11. #806
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    741
    Ωραια ιστορια
    μακαρι και μεις τωρα στα γεραματα
    να βρισκαμε ενα "pelagos" ή ενα "seamaster"

  12. #807
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τα ρολόγια με τα οποία έχω απομείνει.
    Το παλιότερο προσωπικό μου ρολόι, κάπως ταλαιπωρημένο με hairlines αλλά το έχω φορέσει περισσότερο από κάθε άλλο. Ένα SEIKO Kinetic Perpetual που απέκτησα το 2006 και φοράει ακόμη την ίδια πυκνωτική μπαταρία. Έχει τη δυνατότητα να διορθώνει την ημερομηνία υπολογίζοντας και τα δίσεκτα έτη. Πρέπει όμως πλέον να αλλαχθεί καθώς δε λειτουργεί το sleep mode. Τσιγκουνεύομαι τα 100€ που θα στοιχίσει μαζί με το σέρβις.
    Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο παρομοίως από το 2006, το οποίο είναι τα τελευταία 2 χρόνια στο συρτάρι.
    Επειδή δεν έχω αλλάξει την μπαταρία, γνωρίζεις εσύ (ή κάποιος άλλος από εδώ) να μου συστήσεις κάποιον που γνωρίζει από seiko?

  13. #808
    Έχω ένα Garmin Forerunner 935 εδώ και 5 χρόνια το οποίο χάλασε (δε δουλεύει το υψόμετρο, λόγω των δραστηριοτήτων που κάνω το χρειάζομαι) και συνειδητοποίησα ότι αυτά τα smartwatch είναι σα τα smartphone. Δλδ 4-5 χρόνια και μετά θες καινούργιο. Για αυτό λέω να πάρω ένα g-shock, που πάντα μου άρεσαν. Κοιτάω τα solar και με τριπλό αισθητήρα. Διάβασα όμως ότι ο αισθητήρας υψομέτρου είναι στην ουσία βαρομετρικός και θέλει συχνά καλυμπράρισμα, σε σημείο που δεν είναι αξιόπιστο. Ισχύει; έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #809
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, έχω ακριβώς το ίδιο παρομοίως από το 2006, το οποίο είναι τα τελευταία 2 χρόνια στο συρτάρι.
    Επειδή δεν έχω αλλάξει την μπαταρία, γνωρίζεις εσύ (ή κάποιος άλλος από εδώ) να μου συστήσεις κάποιον που γνωρίζει από seiko?
    Γνωρίζω. Έχε υπόψη πως η αλλαγή μπαταρίας σε αυτά τα ρολόγια συνοδεύεται με σέρβις και στοιχίζει συνολικά γύρω στα 100 ευρώ. Φαίνεται σχετικά εύκολη διαδικασία αλλά δεν είναι. Αυτός είναι ο λόγος που το παρατείνω και εγώ. Αν σε ενδιαφέρει όμως στείλε μου pm να σου δώσω τηλέφωνο.

  15. #810
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα Garmin Forerunner 935 εδώ και 5 χρόνια το οποίο χάλασε (δε δουλεύει το υψόμετρο, λόγω των δραστηριοτήτων που κάνω το χρειάζομαι) και συνειδητοποίησα ότι αυτά τα smartwatch είναι σα τα smartphone. Δλδ 4-5 χρόνια και μετά θες καινούργιο. Για αυτό λέω να πάρω ένα g-shock, που πάντα μου άρεσαν. Κοιτάω τα solar και με τριπλό αισθητήρα. Διάβασα όμως ότι ο αισθητήρας υψομέτρου είναι στην ουσία βαρομετρικός και θέλει συχνά καλυμπράρισμα, σε σημείο που δεν είναι αξιόπιστο. Ισχύει; έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο;
    Ειχα ενα Suunto το οποιο επιανε με GPS ολα τα στοιχεια Ταχυτητα, αποσταση και το υψομετρο
    Ομως οπως ειπες κι εσυ μετα απο 7 χρονια ηρθε η ωρα του για αλλαγη.

    Σκεπτομενος τι θελω και τι κανει, πηγα στην apple. πηρα το ULTRA 2 το οποιο ειναι ενα πολυ σοβαρο εργαλειο και μακραν καλυτερο απ'ο,τι κυκλοφορει. ειδικα στα θεματα ασφαλειας ειναι κορυφη.
    Ακομη κι αν ειμαι στο βουνο κι εχω ατυχημα στη μεση του πουθενα, στελνει μηνυμα βοηθειας με συντεταγμενες κλπ σε επαφες αναγκης και στο 112. Αν δεν εχει δικτυο κινητης εκει, στελνει ενα σημα δορυφορικα σε συνεργασια με το κινητο (iphone).

    Κανει κι αλλα πολλα, και το ultra ειναι κ πιο ομορφο με το τιτανιο, κι αρκετα ανθεκτικο.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Παρόμοια θέματα

  1. Πως αλλαζει η ωρα στο ρολοι των οργανων;
    από RIKOS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 19:57
  2. Εφτασε Η Ωρα
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 18:18
  3. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 18:22
  4. Για την εκδρομη της 25ης (ωρα συναντησης,τοπος)
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 20:46
  5. To ρολοι
    από psaroulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2004, 00:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF