Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: KLE500 από ακινησία, νέος οδηγός. Να το πάρω;

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haris9 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στο site και σχετικά καινούργιος οδηγός. Αποφάσισα στα 29 μου να πάρω μηχανή. Κατέληξα σε Kawasaki KLE 500cc.
    Αυτό που βρήκα είναι μεταχειρισμένο ,το βρήκα μέσω φιλικού προσώπου. Μοντέλο του 2002 με μόλις 2.500 χιλιόμετρα. Το είχε πάρει για πάρει για την γυναίκα του αλλά δεν το χρησιμοποίησαν σχεδόν καθόλου. Το μηχανάκι είναι σχεδόν τρία χρόνια σε γκαράζ. Φαίνεται ολοκαίνουργιο. Ακόμα τα λάστιχα έχουν πάνω τις ''τριχούλες'' που έχουν όταν είναι καινούργια(παίζει να σάπισαν-ξεράθηκαν από την ακινησία?). Η μπαταρία έχει αδειάσει και δεν παίρνει μπρος. Έχει μια ψιλογρατζουνιά σε ένα πλαστικό,αλλά τίποτα το τραγικό.Δεν έχει περάσει κτεο για δυο χρόνια.
    Λίγο που το καβάλησα μου άρεσε πολύ. Κανένα θέμα στο ύψος και στο βάρος. Πατούσα καλά κάτω και λίγο που προσπάθησα να την πλαγιάσω μου φάνηκε ότι δεν είναι βαριά.
    Μου ζητάει 1800 ευρώ.
    1)Είναι καλό μηχανάκι για έναν άπειρο οδηγό?
    2)Αξίζει τόσα λεφτά?
    3)Πόσα περίπου χρήματα θα χρειαστεί για να το φτιάξω?
    4)Πόσο πρόστιμο έχει το κτεο?

    Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΤΗ.
    ΔΩΣ'ΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ ΟΔΗΓΟ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
    στα ιδια ακριβως χιλιομετρα και σε περισσοτερη ακομα ακινησια πηρα το ερ-5 το καβασακι το 500 που εχει τον ιδιο κινητηρα με το κλε αλλα με 5 αλογα παραπανω.πριν 3,5 χρονια και αισιως εχω 40000 χλμ.ΜΗΝ κολωνεις.το μηχανακι ειναι λιρα 100 .παρτο βαλτου καινουργια λαστιχα και μπαταρια και λαδακια και δεν θελει τιποτα αλλο και θα με θυμηθεις
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Πολλα χρηματα τα 1800 φιλε για το συγκεκριμενο. Αν το θελεις οπωσδηποτε παζαρεψε το για 1200-1300 το πολυ.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Αν ειναι πραγματικος σου φιλος θα πρεπει να κατεβασει την τιμη του. Επειδη σε βλεπω να κωλωνεις να του κανεις αντιπροταση στα 1400 δεν θαναι φιλος σου. Θαναι απλα ενας γνωστος σου. Στο καρ θα βρεις καλυτερα μηχανακια απο το κλε. Αυτα τα παρατημενα-ακινησια δεν ειναι παντα ευκαιρια μην νομιζεις οτι θα σου βγει αξιοπιστο.

  4. #19
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Το παιδί αυτο βρήκε και κόλλησε.
    Εδώ του πρότεινα μηχανακι και πέρασε ασχολίαστο.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18
    Έχω αποφασίσει για KLE για αυτό έμεινε ασχολίαστο.
    Προφανώς και δεν είναι φίλος μου..γνωστός μου είναι.
    Πάντως σας ευχαριστώ όλους ότι και να στείλατε.
    Με βοηθήσατε όλοι αρκετά.

  6. #21
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Το παιδί αυτο βρήκε και κόλλησε.
    Εδώ του πρότεινα μηχανακι και πέρασε ασχολίαστο.
    Επειδη ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα με βρήκα επικριτικό(όλοι ξέρουμε πως γράφουμε) στην δεύτερη πρόταση θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη δημόσια απο τον Χάρη.

    Η πρόταση μου ήταν καλή(κατ'εμε) αλλα απο την στιγμή που είχε συγκεκριμένο πράγμα στο μυαλό του δεν χρειαζόταν το σχόλιο μου.

    Καλή επιλογή κι οτι χρειαστείς και μπορούμε εδώ ειμαστε..

  7. #22
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Επειδη ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα με βρήκα επικριτικό(όλοι ξέρουμε πως γράφουμε) στην δεύτερη πρόταση θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη δημόσια απο τον Χάρη.

    Η πρόταση μου ήταν καλή(κατ'εμε) αλλα απο την στιγμή που είχε συγκεκριμένο πράγμα στο μυαλό του δεν χρειαζόταν το σχόλιο μου.

    Καλή επιλογή κι οτι χρειαστείς και μπορούμε εδώ ειμαστε..
    Πιθανόν να έχεις "αδικήσει"λίγο το KLE....είναι καλό μηχανάκι,από τα πιο ευκολοοδήγητα,συντήρηση αστεία,δε σπάει δε χαλάει,και το μόνο σημείο που για μένα πάσχει,είναι τα φρένα και ιδίως το εμπρός (που ευτυχώς βελτιώνεται).Από την άλλη βέβαια,αν το συνηθίσεις,έχεις ένα φρένο που (για αρχάριο) δε θα σε τρομάξει ποτέ.

    edit: χμμμμ...Ξανά-είδα και την αγγελία που πρότεινες... παρατήρησα πως η μηχανή όπως τη λες-λες και τα υπόλοιπα είναι πατίνια- με τα "αληθινά"όπως γράφει [FONT=verdana]15.689 χμ που ξερνάει λάδια το δεξί πηρούνι μόνο πραγματικά κμ δεν πρέπει να είναι....[/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 21/07/2016 στις 18:46.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  8. #23
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Όταν εχεις καβαλήσει κάτι καλύτερο η και χειρότερο μπορείς να καταλάβεις διάφορες.
    Προσωπικά το KLE500 όσο αξιόπιστο εργαλείο,εύκολο κλπ κι αν είναι,το βρίσκω υποδεέστερο απο το δυκυλινδρο V καθώς και τα μονοκυλινδρα υδρόψυκτα της γενιάς του.Θα έπαιρνα TA600(ειχα 3),ΤΑ650(μετά),Aprilia Pegaso 650(97+),BMW650 funduro(GS μετά)κλπ.. και τελευταίο θα άφηνα το KLE.Oχι για την δυναμη του αλλα για το σύνολο της αίσθησης κατα την οδήγηση.Θα μου πεις δεν είναι ολα απο το 91.Ναι αλλα μέχρι ποτέ το έδινε καινούργιο;
    Επειδή δε μπορεί να ερωτηθώ πως.. με τι κλπ. Απο το παλιό με τους μεγάλους σωλήνες και τη μύτη μέχρι και το προτελευταιο με τα ανάγλυφα γράμματα σε τέλεια κατάσταση με αλλαγμένες αναρτήσεις και σωληνάκια υψηλής.
    Το μηχανακι ήταν λίγο για τα δικά μου δεδομενα.Δικαβαλλο δε με την συγκεκριμένη σέλα..
    Εμένα ομως,ξαναλέω.

    Στο αλλο κομμάτι.Αν ήταν "αρπακτικό" ο πωλητής σίγουρα δεν θα του έκανε κόπο να σκουπίσει με ενα πανάκι την διαρροή..
    Δεν θα κάνω ανάλυση ακομα κι αν είναι φυσιολογική φθορά στην αραιή χρήση ή αν και σε ποια επισης σημεία μπορεί κατα προσέγγιση να φανεί η αρκετή κι ενδεχόμενος κακή χρήση της.

    Δεν υπερασπίζομαι εντέλει την αγγελία,όσο πραγματικά την κατασκευή και την ποιότητα κύλισης του CBF500 σε σχέση με το KLE500,παλι ομως με τα δικά μου κριτήρια.

    Παλι εκτός βγήκα.Ο Χαρης και οι mods μπορούν να με επικηρυξουν..

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18
    OMEGA κομπλέ ρε. no problem. ο καθένας λέει την άποψη του με το style του. Μ@μ@κίες να μην λέμε και όλα τα άλλα καλά.
    Κάτι άλλο τώρα το μηχανάκι το κατάφερα το πήγα στο μάστορα και με το που το είδε μου είπε ότι τα λάστιχα ''καλά φαίνονται,μπορείς να τα κρατήσεις λίγο ακόμα,απλά να προσέχεις στις στροφές''??????? λέω να μην το ρισκάρω, και να ''εύχομαι να μην έχει χαλάσει το καρμπιρατέρ''. Αυτά χωρίς να την κοιτάξει. Περιμένω από μέρα σε μέρα να με πάρει να μου πει μια σούμα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haris9 Προβολή μηνύματος
    το πήγα στο μάστορα και με το που το είδε μου είπε ότι τα λάστιχα ''καλά φαίνονται,μπορείς να τα κρατήσεις λίγο ακόμα,απλά να προσέχεις στις στροφές''
    Το κακό κράτημα είναι το μικρότερο πρόβλημα, όταν μιλάμε για λάστιχα που προέρχονται από μακρόχρονη ακινησία.
    Ο πραγματικός κίνδυνος είναι το να αρχίσουν να αποκολλώνται κομμάτια από το λάστιχο μόλις κάνει μερικά χιλιόμετρα συνεχόμενα και ανεβάσει θερμοκρασία, ειδικά σε συνθήκες ταξιδιού.
    Εκεί να δεις γέλια ..........................

  11. #26
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    omega : "το KLE500 όσο αξιόπιστο εργαλείο,εύκολο κλπ κι αν είναι,το βρίσκω υποδεέστερο απο το δυκυλινδρο V καθώς και τα μονοκυλινδρα υδρόψυκτα της γενιάς του"

    Μην συγκρίνεις το KLE (τo 500) με τα μονοκύλινδρα... είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο και γρηγορότερο από αυτά στο ταξίδι,στη πόλη και στην ευκολία οδήγησης.Ξεκίνησα και γω με δικύλινδρα V (Bros 400/650,TA 650,και είχα για ένα διάστημα (4 μήνες) το KLE του κουνιάδου μου και πέραν από ένα τυπικό σέρβις λάδια φίλτρα και 2 μπουζί το μηχανάκι έβγαλε απροβλημάτιστα 80000 κμ + όσα είχε σαν μτχ.Και ακόμα το βλέπουμε να κυκλοφορεί! Σε ταξιδάκι που έκανα με το KLE Αθήνα Πύργο όχι μόνο ταξίδευε ακλόνητο έως και την τελική του,αλλά παρέα με ένα Pegaso που συνταξιδεύαμε μετά τα 140 ο Πήγασος ζοριζόταν αρκετά...το KLE ταξίδευε άνετα με 140-150 και με λογικότατη κατανάλωση.
    Aν εξαιρέσεις τα 2 βασικά του μείον: την άβολη σέλα και το φρένο που δεν "ακούει" ακαριαία-που φυσικά διορθώνονται-είναι μια πολύ ολοκληρωμένη μηχανή-κοντά μας από το 1991 και μια τίμια επιλογή για all around καταστάσεις.Σε σύγκριση με το ΤΑ 650 που είχα ήταν ελάχιστα κατώτερο αλλά δεν είχαν και καμία σχέση στη τιμή!...:Βασιλική σέλα το ΤΑ και καλύτερη ανάρτηση,πολύ πιο ξεκούραστο στο ταξίδι,αλλά και αδηφάγο σε βενζίνη και κατά πολύ βαρύτερο.Αν το δεις από μια άλλη σκοπιά-και δε σε νοιάζει το παραπάνω έξοδο των κυβικών είναι η καλύτερη λύση αν δεν θέλεις να πάρεις 250άρι...



    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    KLE και Vstrom μακραν οτι πιο αξιοπιστο σε μεταχειρισμένο.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18
    Λοιπόν ο μάστορας έφτιαξε τα καρμπιρατέρ άλλαξε κάτι λαστιχάκια θα βάλει λάδια και καινούργια μπαταρία. Γύρω στα 200 ευρώ με τα εργατικά.
    Λάστιχα μου είπε ότι δεν έχουν πρόβλημα. Οπότε δεν κόβω τον πωλητή να τα χρεώνεται αυτός. Τι λέτε?

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    τα 200 ποιος θα τα πληρωσει?

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Τα λάστιχα έχουν σημάδια γήρανσης / σκασιματάκια;

    Θεωρώ αδύνατον να μην θέλουν αλλαγή. Αυτό βέβαια μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα αρκεί να μην είναι the hard way.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XT 600 από ακινησία... Να το πάρω;
    από dimitrisag στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 107
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2014, 13:21
  2. Θελω V-strom.....αλλα απο που να το παρω
    από cyclist777 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 21:17
  3. Να Το Παρω;
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 09:59
  4. Να το πάρω;
    από adam_tsouk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2004, 03:50
  5. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF