Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 81

Θέμα: Γέρος και αρχάριος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ένα 300αρι σκούτερ νορμαλ οδήγηση δεν το βλέπω πάνω από 3λ/100
    Πάντως σε 150άρι σκούτερ με τάπα οδήγηση ήμουν πάντα πάνω από 4lt/100km

    Τα δε σέρβις μου κόστιζαν (σε εξουσιοδοτημένο) όσο του clio.

  2. #17
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Np1983 Προβολή μηνύματος
    Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη
    [FONT=verdana]Mια χαρά είναι η ηλικία σου!Και γω παρ'ότι από μικρός στα μηχανάκια-αλλά με περιστασιακή χρήση-στα 29 έβγαλα δίπλωμα....20 χρόνια μετά δεν το μετάνιωσα!
    [/FONT]
    [FONT=verdana]Η δική μου απορία είναι: Για ποιο λόγο να πάρεις σκούτερ έχοντας δώσει για δίπλωμα οδηγώντας μηχανή με συμπλέκτη;Αν ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά τα σκούτερ υπολείπονται μπροστά σε μια μηχανή.Ευκολία μεν οι χώροι του σκούτερ κάτω από τη σέλα και το "ανοίγω γκάζι φεύγω",αλλά η ευκολία κίνησης,[/FONT]Το χαμηλό κόστος κτήσης και συντήρησης,[FONT=verdana]η βασική συντήρηση που μπορείς να την κάνεις και μόνος σου,και το κράτημα,είναι αλλού συγκρινόμενα με μοτοσυκλέτα...[/FONT][FONT=verdana]
    Ο τσαμπουκάς υπάρχει ακόμα μεν, αλλά ελέγχεται (και αξιοποιείται) περισσότερο από ένα 18χρονο λυσσασμένο δε....
    Η δική μου αντιπρόταση στα σκούτερ λέγεται Suzuki Inazuma....250 κυβικά,2κύλινδρο,κάνει τα ταξιδάκια του,δε ζητάει τίποτα,έχει κατανάλωση παπιού,έχει ΜΑΚΡΑΝ πολύ πιο εύκολη συντήρηση από τα σκούτερ,ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη οδική συμπεριφορά από τα σκούτερ,και φυσικά η τιμή του είναι λίγο παραπάνω από ένα παπί...Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και όχι καναπέ με ρόδες....Δες το και έχε το στα υπ'όψιν....Στα 3.595€ έχε το στα ΠΟΛΥ υπ'όψιν σου!....
    [/FONT]

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzuki-inazuma.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	362820 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	inazuma_5.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	362821
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 20/07/2016 στις 10:11.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #18
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ένα 300αρι σκούτερ νορμαλ οδήγηση δεν το βλέπω πάνω από 3λ/100
    Εγω γιατι καιω 4,5 με 5 lt/km ρε γαμωτο...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #19
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Np1983 Προβολή μηνύματος
    Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη
    Ποτέ δεν είναι αργά, εγώ πήρα το δίπλωμα στα 45...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Καβάλησα πρώτη φορά στα 38, τώρα είμαι 46. Από τότε έχω αλλάξει τρία σκούτερ και τέσσερα μηχανάκια. Ταξίδεψα σε όλη την Ελλάδα, μπήκα χώμα, μπήκα πίστα, και αν δεν δεν είχαν στραβώσει τόσο τα πράγματα στην οικονομία θα είχα ήδη βγει και εξωτερικό.
    Επίσης έχω γνωρίσει και ένα σωρό εξαιρετικούς ανθρώπους σε όλη αυτή την πορεία.
    Η αλήθεια είναι βέβαια ότι για μένα ήταν έρωτας από την πρώτη στιγμή που ένιωσα τον αέρα στο πρόσωπό μου. Δεν είχε ποτέ να κάνει με την εξυπηρέτηση. Ίσως το κίνητρο να παίζει κάποιο ρόλο. Δεν μας είπες γιατί το αποφάσισες.

    Όπως και ναι να έχει δεν είσαι μεγάλος φίλε μου, στην πραγματικότητα ποτέ δεν είσαι.
    Travel, Grow, Share

  6. #21
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Np1983 Προβολή μηνύματος
    Χθες που πηγα για μαθημα, ενας ηταν συνομηλικος μου και αυτος ηταν δασκαλος οδηγησης. Δε με πηραν και τα χρονια αλλα βλεπω τους πιτσιρικαδες με την αγνοια κινδυνου και τον τσαμπουκα που κι εγω ειχα καποτε και αναρωτιεμαι μηπως παρα αργησα. Θα δειξει ο χρονος αν εκανα σωστη επιλογη
    Κι εγώ στα 33 έβγαλα δίπλωμα, κι έμαθα να οδηγώ μετά το 1ο μου σχολείο στο 0300RS, 2 χρόνια μετά.

    Προχώρα, εξοπλισμός και προσοχή και τα μάτια σου 34.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #22
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    [FONT=verdana]Mια χαρά είναι η ηλικία σου!Και γω παρ'ότι από μικρός στα μηχανάκια-αλλά με περιστασιακή χρήση-στα 29 έβγαλα δίπλωμα....20χρόνια μετά δεν το μετάνιωσα!
    Ο τσαμπουκάς υπάρχει ακόμα μεν, αλλά ελέγχεται (και αξιοποιείται) περισσότερο από ένα 18χρονο λυσσασμένο δε....
    Η δική μου αντιπρόταση στα σκούτερ λέγεται Suzuki Inazuma....250 κυβικά,2κύλινδρο,κάνει τα ταξιδάκια του,δε ζητάει τίποτα,έχει κατανάλωση παπιού,έχει ΜΑΚΡΑΝ πολύ πιο εύκολη συντήρηση από τα σκούτερ,ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη οδική συμπεριφορά από τα σκούτερ,και φυσικά η τιμή του είναι λίγο παραπάνω από ένα παπί...Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ και όχι καναπέ με ρόδες....Δες το και έχε το στα υπ'όψιν....Στα 3.595€. έχε το στα ΠΟΛΥ υπ'όψιν σου!....
    [/FONT]

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzuki-inazuma.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	362820 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	inazuma_5.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	362821
    Μια μικρή ένσταση

    Μοτοσυκλέτα σημαίνει λιγότεροι χώροι, συμπλέκτης, ανύπαρκτη προστασία στα πόδια σε θέματα βροχής κλπ κλπ κλπ

    Μπορεί να ακουστεί απείρως ηλίθιο, αλλά το Σάββατο πήγα σε έναν φίλο και ήθελα να πάρω έναν καφέ

    Σταματάω λίγο πριν το γραφείο του και παίρνω έναν

    Η ταλαιπωρία που έφαγα για να διανύσω 500 μέτρα με τη μηχανή προσπαθώντας να μην λουστώ τον καφέ δεν περιγράφεται ¨

    Μαλακία μεν, από την άλλη το αυτόματο έχει κάποιες ευκολίες που το καθιστούν σαφώς πιο ανταγωνιστικό σε μία μερίδα κοινού από ότι οι μοτοσυκλέτες...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μια μικρή ένσταση

    Μοτοσυκλέτα σημαίνει λιγότεροι χώροι, συμπλέκτης, ανύπαρκτη προστασία στα πόδια σε θέματα βροχής κλπ κλπ κλπ

    Μπορεί να ακουστεί απείρως ηλίθιο, αλλά το Σάββατο πήγα σε έναν φίλο και ήθελα να πάρω έναν καφέ

    Σταματάω λίγο πριν το γραφείο του και παίρνω έναν

    Η ταλαιπωρία που έφαγα για να διανύσω 500 μέτρα με τη μηχανή προσπαθώντας να μην λουστώ τον καφέ δεν περιγράφεται ¨

    Μαλακία μεν, από την άλλη το αυτόματο έχει κάποιες ευκολίες που το καθιστούν σαφώς πιο ανταγωνιστικό σε μία μερίδα κοινού από ότι οι μοτοσυκλέτες...
    την επομενη να στο βαλουν σε τετοια σακουλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5_20160314224903.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	362822

  9. #24
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    την επομενη να στο βαλουν σε τετοια σακουλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5_20160314224903.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	362822
    Δεν είχαν, λες να μη ρώτησα ;

    Το θέμα προφανώς δεν είναι πως μεταφέρεις έναν καφέ, είναι όλα τα υπόλοιπα που έγραψα...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antsoar Προβολή μηνύματος
    Καβάλησα πρώτη φορά στα 38, τώρα είμαι 46. Από τότε έχω αλλάξει τρία σκούτερ και τέσσερα μηχανάκια. Ταξίδεψα σε όλη την Ελλάδα, μπήκα χώμα, μπήκα πίστα, και αν δεν δεν είχαν στραβώσει τόσο τα πράγματα στην οικονομία θα είχα ήδη βγει και εξωτερικό.
    Επίσης έχω γνωρίσει και ένα σωρό εξαιρετικούς ανθρώπους σε όλη αυτή την πορεία.
    Η αλήθεια είναι βέβαια ότι για μένα ήταν έρωτας από την πρώτη στιγμή που ένιωσα τον αέρα στο πρόσωπό μου. Δεν είχε ποτέ να κάνει με την εξυπηρέτηση. Ίσως το κίνητρο να παίζει κάποιο ρόλο. Δεν μας είπες γιατί το αποφάσισες.

    Όπως και ναι να έχει δεν είσαι μεγάλος φίλε μου, στην πραγματικότητα ποτέ δεν είσαι.
    Το κινητρο ειναι η ευκολια σε μετακινηση και σταθμευση κυριως και το χαμηλο κοστος σε σχεση με ενα μικρο αυτοκινητο. Αυτα τουλαχιστον λεω στη γυναικα μου. Στην πραγματικοτητα ομως παντα τα ζηλευα τα διτροχα, οχι τοσο τα παπια, οσο τα σκουτερ και τις μεγαλες μηχανες. Αν θα μπορουσα, θα επαιρνα και τα 2. Ιδιως η προσφατη μικρη εμπειρια με τον συμπλεκτη ηταν πραγματικα ευχαριστη εκπληξη. Το σουζουκι που βλεπω παραπανω το ψηνω παρα πολυ ετσι οπως το βλεπω. Ομως το αιτημα θα απορριφθει με συνοπτικες διαδικασιες μιας και η εικονα του δε θα με βοηθησει να πεισω τη συζυγο οτι το κινητρο μου ειναι η χαμηλοτερη καταναλωση. Στο πισω μερος του μυαλου μου παντως εχω την αποκτηση μηχανης με συμπλεκτη στο μελλον γι αυτο και το διπλωμα ειναι για μηχανη με συμπλεκτη

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δεν είχαν, λες να μη ρώτησα ;

    Το θέμα προφανώς δεν είναι πως μεταφέρεις έναν καφέ, είναι όλα τα υπόλοιπα που έγραψα...
    Ρε μήπως δεν είχες περιποιημένο (όπως φωτό) νύχι ???

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ στα 33 έβγαλα δίπλωμα, κι έμαθα να οδηγώ μετά το 1ο μου σχολείο στο 0300RS, 2 χρόνια μετά.

    Προχώρα, εξοπλισμός και προσοχή και τα μάτια σου 34.
    ΧΡΙΣΤΕ και Παναγία ...

  13. #28
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μια μικρή ένσταση

    Μοτοσυκλέτα σημαίνει λιγότεροι χώροι, συμπλέκτης, ανύπαρκτη προστασία στα πόδια σε θέματα βροχής κλπ κλπ κλπ

    Μπορεί να ακουστεί απείρως ηλίθιο, αλλά το Σάββατο πήγα σε έναν φίλο και ήθελα να πάρω έναν καφέ

    Σταματάω λίγο πριν το γραφείο του και παίρνω έναν

    Η ταλαιπωρία που έφαγα για να διανύσω 500 μέτρα με τη μηχανή προσπαθώντας να μην λουστώ τον καφέ δεν περιγράφεται ¨

    Μαλακία μεν, από την άλλη το αυτόματο έχει κάποιες ευκολίες που το καθιστούν σαφώς πιο ανταγωνιστικό σε μία μερίδα κοινού από ότι οι μοτοσυκλέτες...
    Ναι,αν κουβαλάς καφέδες κάθε 10 λεπτά οκ έχεις ένα θέμα....αν απλά παίρνεις καφέ κάθε πρωί (όπως όλοι μας) υπάρχει και εκείνο το σακουλάκι-βλέπε Coffe Island-που βολεύει μια χαρά.Δεν είναι όμως τίποτα άλλο παρά συνήθεια.
    Οι λιγότεροι ή και ανύπαρκτοι χώροι λύνονται με τα επιπρόσθετα αξεσουάρ-λέμε με tank bag/μπαγκαζιέρα/σαμάρια,κλπ.Λύσεις υπάρχουν αν θέλεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΤΟ....Αν θες απλά κάτι να πηγαίνεις στη δουλειά σου/ψώνια/κοντινές και σύντομες μετακινήσεις και να ξεχάσεις το ΙΧ και την ταλαιπωρία του,τότε η πιο σωστή και πρακτική λύση σε θέμα οικονομίας καυσίμου,ευκολίας και κόστους χρήσης λέγεται παπί.Τα υπόλοιπα απλά κοστίζουν περισσότερο....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #29
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    ΧΡΙΣΤΕ και Παναγία ...

    Ναι, τι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ναι, τι;
    Είχα κοκκινήσει και το "στα 33" ρε ,δεν το κατάλαβες ???

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος και αγορά
    από ddragon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2014, 18:12
  2. Να παίζει ο γέρος και του παιδιου να μην δίνει
    από hidefnick στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2014, 14:16
  3. Αρχάριος και R6
    από Cycloholic στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 18:27
  4. Ο γέρος και η Μύκονος
    από TOLISTOLAROS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2009, 18:41
  5. ο γερος και η μιζα...
    από reinmeister στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF