Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ξανά καλησπέρα!Επιλογή μοτο....

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37

    Ξανά καλησπέρα!Επιλογή μοτο....

    Καλησπέρα και πάλι απο εμένα.
    Μετα το πρωινό ποστάρισμα βρήκα και έκλεισα μια bandit V400 η οποία θα πάει σφαιρα για ανακατασκευή.Βαψιμο,φουλ service κτλπ.
    Aλλά με απασχολεί και κάτι ακόμα.
    Επειδή κυκλοφορώ με ένα παπί (aka Kaze-R 99mod) το οποίο είναι σε πιο κακή κατάσταση και απο το κολλοσαίο...
    Λέω να το αφήσω στην άκρη και να πάρω μια μηχανή.
    Τα δεδομένα που έχουμε είναι τα εξής:
    Θέλω να μπορώ να κάνω άνετα την διαδρομή Νέο Κόσμο-Κορωπί καθημερινά.
    Θέλω να μπορώ να κάνω άνετα την διαδρομή Νέο Κόσμο-Σούνιο
    Και εάν μπορεί να μου βγάλει νυχτερινό Αθήνα-Καλαμάτα θα είμαι ευτυχισμένος.(Αν και το έκανα με κινέζικο 125cc Jinlun J-R 125 και δεν ειχα θέμα...δεν θα το ξαναδοκιμάσω με κινεζιά).
    Δίπλωμα υπάρχει απεριορίστων απο το 09 αν και καβαλάω δίκυκλα απο το 1996.
    Budget 1500max με την μεταβίβαση και μετρητά ή σε τράπεζα.Υπάρχει ήδη.
    Δεν θέλω σε καμία περίπτωση scoot(ώστρα)er.
    Δεν μιλάμε για παπί αλλά για μηχανάκι Used 250cc++και μόνο τετράρονο.
    Δεν με ενδιαφέρει να είναι σε τέλεια εξωτερική κατάσταση,απλά ανεκτή.Μηχανικά να είναι μια χαρά και να μην έχει πάει καλίμπρα...
    Εμπειρία απο μηχανές...
    Κawasaki Kaze-R
    Suzuki Bandit 400
    Suzuki Bandit 400V
    Lifan 115cc παπί
    Ηοnda magna 400.
    Honda Rebel 250cc 83mod


    Σκεφτόμουν πιο πολύ κάτι σε ΧΤ 500-600 ισως και Artesia (μονο και μόνο λόγω μανιβέλας)
    ή σε BMW F650GS
    ή σε Transalp 400-600cc
    ή ΑΧ-1 (Δεν ξέρω τι παίζει απο ανταλλακτικά και θα ήθελα ενημέρωση)
    Αλλά έχω δει και KLE 400-500 ομως αδέρφια μου δέν έχω ιδέα απο KLE η Αnhelo.

    Υ.Γ. Οι όποιες προτάσεις είναι καλοδεχούμενες,αλλά θα παρακαλέσω κάθε επιλογή η σχολιασμός να γίνεται με πλήρη επεξηγηση της σκέψης για να μαθαίνω και εγω και ίσως άλλοι συνφορουμίτες.
    Υ.Γ.2 Δεν περιορίζομαι σε αυτές τις μοτοσυκλέτες απλά αυτές έχω στο μυαλό μου σαν πιο κατάλληλες.Αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία τροποποίηση από AgisMessinios; 21/07/2016 στις 23:44.

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Για Transalp 600 σε κόβω.... και εξηγώ:
    Σε άσφαλτο πάει,ταξίδια κάνει,χώμα πάει,στη πόλη πάει σα μεγάλο παπί,ευρύχωρη σέλα για 2 έχει,μοτέρ άθραυστο και απροβλημάτιστο,και με ανταλλακτικά παντού... ΑΝ δε σε πειράζει το βάρος/ύψος,βρες ένα σε καλή κατάσταση και παντρέψου το.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Xμμμμ απο ανταλλακτικά τι λέει η χόντα......ακόμα δαγκάνει ο σαρακάκης;
    Επίσης θα ήθελα να μου πείς τι χρονολογίες να ψάξω αν ξέρεις γιατί απο τρανσαλπ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!!!!!Και δεν θέλω να φάω φόλα μιας και πρέπει να μαζέψω την Κούλα (aka Suzuk-ούλα) και θα φύγει για πάρτη της ένα σοβαρό ποσό......
    Επίσης που είχαν θέματα τα τρανσαλπακια,που πονάγαν και εάν έχεις βρεί κάποια αγγελία της προκοπής για παράθεση....θα ήμουν πραγματικά ευγνόμων!!!!

  4. #4
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Για περισσότερες πληροφορίες δες στο φόρουμ των ΤΑ.Από ανταλλακτικά δεν υπάρχει ο σαρακάκης μόνο,υπάρχουν ένα σωρό μεταχ ανταλλακτικά έως και μοτο ολόκληρη.Οι περισσότερες πάντως ΤΑ είναι σε καλή κατάσταση σχετικά γιότι απλά δεν μπορείς να τη χαλάσεις εύκολα,ακόμα και αν κατεβάζεις από τα 140 δευτέρα...αν την αφήσεις επίτηδες χωρίς λάδια ή τρυπήσει ψυγείο τότε κάτι θα πάθει.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Nα ρωτήσω κάτι ακόμα....
    ΤΟ BMW F650GS το αποκλείουμε?Και γιατί;Σε γενικές γραμμές έχω δαβάσει οτι ειναι αξιόπιστο και τίμιο......Αν και δεν έχω κανενα γνωστό να μου πεί γνώμη!
    Αν και είδα και αυτό...
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8347025/
    Και αυτό...
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8347025/
    Και αυτό
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8169503/
    Τελευταία τροποποίηση από AgisMessinios; 22/07/2016 στις 02:02.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    Nα ρωτήσω κάτι ακόμα....
    ΤΟ BMW F650GS το αποκλείουμε?Και γιατί;Σε γενικές γραμμές έχω δαβάσει οτι ειναι αξιόπιστο και τίμιο......Αν και δεν έχω κανενα γνωστό να μου πεί γνώμη!
    Καλο ειναι,αλλα με 1500 θα βρεις ερειπιο,και δεν μαζευεται ευκολα.
    Προτιμησε ενα xt η ενα transalp 400-600.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Για transalp τι χρονολογίες με συμβουλεύεις να κοιτάξω;

  8. #8
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Σου ειχα γράψει ενα κατεβατό για τα 600αρια transalp αλλα το κινητό με πούλησε..
    Ειχα 3 και τα αγάπησα.

    Νομίζω θέλει υπομονή και ψάξιμο αρκετό να βρεις κάποιο απο ψείρα και πέραν αυτού δύσκολα να μην εχει γυρίσει μια φορά(99999) το κοντέρ η να μην είναι πειραγμένο.

    Θα πρότεινα κάτι σαν το παρακάτω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8351606/ μιας και το θεωρώ εξαιρετικό μηχανακι.Πιστευω θα σου δώσει οτι ζήτησες με μεγαλύτερη ευκολία και καλύτερο στήσιμο στο σύνολο της κατασκευής.Επισης πιστεύω είναι λιγότερο μπελαλίδικο στην συντήρηση απο το transalp.
    Σεβασμό έτσι κι αλλιώς στον δεξιό καρπό αν και μάλλον ξέρεις απο τρελό αρπαγμα λογω bandit.
    Δεν ξέρω βέβαια κατα ποσό είναι σοφό να υπάρχουν 2 τετρακύλινδρα.Αν δεν είχες το bandit θα σου έλεγα βουρ,τώρα στο ανέβασα αλλα το σκέφτομαι.

    Εναλλακτικά θα πρότεινα κάποιο απο τα μονοκυλινδρα που ανέφερες η κάποιο πιο παλιό δικύλινδρο σε σειρά street γία την απλή του συντήρηση.Επιλεκτικα πάντα..

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Σου ειχα γράψει ενα κατεβατό για τα 600αρια transalp αλλα το κινητό με πούλησε..
    Ειχα 3 και τα αγάπησα.

    Νομίζω θέλει υπομονή και ψάξιμο αρκετό να βρεις κάποιο απο ψείρα και πέραν αυτού δύσκολα να μην εχει γυρίσει μια φορά(99999) το κοντέρ η να μην είναι πειραγμένο.

    Θα πρότεινα κάτι σαν το παρακάτω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8351606/ μιας και το θεωρώ εξαιρετικό μηχανακι.Πιστευω θα σου δώσει οτι ζήτησες με μεγαλύτερη ευκολία και καλύτερο στήσιμο στο σύνολο της κατασκευής.Επισης πιστεύω είναι λιγότερο μπελαλίδικο στην συντήρηση απο το transalp.
    Σεβασμό έτσι κι αλλιώς στον δεξιό καρπό αν και μάλλον ξέρεις απο τρελό αρπαγμα λογω bandit.
    Δεν ξέρω βέβαια κατα ποσό είναι σοφό να υπάρχουν 2 τετρακύλινδρα.Αν δεν είχες το bandit θα σου έλεγα βουρ,τώρα στο ανέβασα αλλα το σκέφτομαι.

    Εναλλακτικά θα πρότεινα κάποιο απο τα μονοκυλινδρα που ανέφερες η κάποιο πιο παλιό δικύλινδρο σε σειρά street γία την απλή του συντήρηση.Επιλεκτικα πάντα..
    Ναι πιστεύω οτι 2 street και μαλιστα 4κύλινδρα δύσκολα μπορούν να συνυπάρξουν.Όσο για το άρπαγμα....καβάλαγα bandit 400 για περιπου 6 έτη κάθε μέρα και διαδρομή Καλλιθέα-Πέραμα....Οπότε το φκαζάι το είχα σπουδάσει και τολμώ να πώ δεν με πρόδωσε ποτέ απο την στιγμή που το έμαθα (3-4 καλές τούμπες αλλά να ναι καλά το κράνος που πάντα φοράω.).
    Στο εναλακτικά πιο παλιό δικύλινδρο θα εκτιμούσα μια αναφορά μιας και δεν με πειράζει να ναι λίγο χρέπι αλλα πιο φτηνό σαν αγορά για να μπεί με το καλημέρα συνεργείο.
    Δηλαδή μια ονομαστική αναφορά στα μοντέλα...θα ήταν ιδανική.Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Αυστηρά μέχρι 1500 μαζί με μεταβίβαση.Η μόνη εξαίρεση αν βρω κάτι πραγματικά ευκαιρία να βάλω μεταβίβαση ξεχωριστά και 1500 στον πωλητή.

  10. #10
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Θεωρώ καλές περιπτώσεις και τίμιες για εσένα τα:
    Honda cb500
    Kawasaki ER-5
    Suzuki GS 500 +gs500f

    Στα πρώτα δυο θα βρεις περισσότερες αγγελίες με καλύτερες τιμές στα Kawasaki.
    Εύκολη συντήρηση,συμβατικές κατασκευές για πολλά χιλιόμετρα και λιγότερο ρίσκο πιστεύω μιας και οποίος τα έπαιρνε δεν ήταν για να τα ξεσκίσει στα γκάζια αλλα για να εξυπηρετείτε άνετα και οικονομικά.Νομιζω θα βρεις κακοσυντηρημένα.


    Τσέκαρε τα.. Βάζοντας ταβάνι τα 2000 στην αναζητηςη μιας και καποια είναι συζητησιμα λίγο παραπάνω και θα έρθουν στα μέτρα σου πιστεύω εύκολα.
    Τελευταία τροποποίηση από omega; 22/07/2016 στις 03:37.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Mετά απο πολύ σκέψη,διάβασμα και αρκετά test drive σε διάφορες υποψήφιες...Έχω σχεδόν καταλήξει σε Sym Wolf 250i.
    Έχω σχεδόν καταλήξει εκεί και δεν το έχω οριστικοποιήσει ακόμα διότι
    Α)Χαμηλά κυβικά (250cc) άρα μειωμένη κατανάλωση.
    Β)Είναι ψακαστό και όχι καρμυρατεράτο άρα ακόμα πιο μειωμένη κατανάλωση.
    Γ)Χαμηλά κυβικά (250cc) άρα μειωμένα Τέλη κυκλοφορίας σε σχεση με τον ανταγωνισμό.
    Δ)Χαμηλά κυβικά (250cc) άρα μειωμένα ασφάλιστρα.
    Ε)Αν εξαιρέσει κανείς το πρόβλημα με την μίζα που παρουσιάζουν (που λύνεται εύκολα) είναι τίμιο μηχανάκι.Σε γενικές γραμμές δεν βγάζει προβλήματα.
    ΣΤ)Είναι μοντέλο '11 (έχω βρεί με πρώτη άδεια '13) σε άριστη κατάσταση με 18.000 (και κάτι ψιλά) και συμφέρουσα τιμή,και έχει ελενχθεί απο εξουσιοδοτημένο Sym και με το book service άρα ξέρω όλο το ιστορικό του και δεν ειναι ταλαιπωρημένο καθόλου.
    Και τέλος με καλύπτει νομίζω στις απαιτήσεις μου για μετακινήσεις κυρίως εντός πόλης (~70Khm απόσταση ημερησίως),καμιά εξόρμηση μέχρι Σουνιο για καμια βουτίτσα και 2 φορές το χρόνο Αθήνα-Καλαμάτα χωρίς να πολυζοριστεί και πάντα με ανώτερη ταχύτητα τα 120 (όπου είναι το όριο στους Ευρωπαϊκούς αυτοκινητοδρόμους -εξαίρεση ο Αutoban στην Γερμανία που είναι 130 αν δεν απατώμαι.).

    Η γνώμη σας επιτούτου;
    Υ.Γ. Όταν ξεκίνησα το thread δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του λύκου, όμως διαβάζοντας σχετικά για τα λυκάκια εδώ στο φόρουμ και αλλού τα έκρινα τίμια μέχρι στιγμής (αν και νέα μηχανάκια ακομα).

  12. #12
    Καλοτάξιδος τότε.

    Μηχανάκι του 11 αντί για του 99...

    Δεν θέλει πολύ κλικ κλικ. Ο συλλογισμός σου είναι σωστός.

  13. #13
    Το παίρνεις εύκολα, μαζεύεται/συντηρείται εύκολα και οικονομικά και θα γουστάρεις κιόλας.

  14. #14
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Χμμμμ....Με ταβάνι τα 2χιλιάρικα και μερικές δόσεις μήπως να το σκεφτόσουν για καινούργιο 250άρι που λέγεται Inazuma? Λέω τώρα εγώ...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Χμμμμ....Με ταβάνι τα 2χιλιάρικα και μερικές δόσεις μήπως να το σκεφτόσουν για καινούργιο 250άρι που λέγεται Inazuma? Λέω τώρα εγώ...
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8353629/

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη μοτο
    από mangalord στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:26
  2. ΕΠΙΛΟΓΉ ΜΟΤΟ
    από boos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 13:23
  3. ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ-ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΤΟ
    από mototrain στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2006, 21:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF